Оставка Кира Стармера на место премијера Велике Британије

Аутор фотографије, REUTERS/Jack Taylor
Кир Стармер напушта премијерску функцију после мање од две године на челу британске Владе, саопштио је у обраћању у понедељак.
Лабуристичка партија, чији је лидер, преиспитивала је месецима да ли је он прави човек да води странку и државу, а Стармер је „чуо одговор и прихватио га достојанствено", додао је у говору испред седишта Владе у Лондону.
„Поднећу оставку и на место лидера Лабуристичке партије", рекао је, додајући да му је „земља коју воли на првом месту".
Како каже, у понедељак ујутру је о одлуци обавестио и британског краља Чарлса.
Стармер је за говорницу изашао у друштву супруге Викторије, а његово обраћање уживо су пратили бројни министри, међу којима је био Дејвид Лами, заменик премијера.
Захвалио се свима у његовом кабинету за „изванредну службу" и уверио да ће учинити све да преда власт будућем премијеру у скалду са свим прописима.
Замолио је Национални извршни комитет Лабуристичке партије да одреди рок за подношење номинација за новог лидера странке за 9. јул, што би значило да би тај процес могао да се заврши до краја лета.
У том случају би нови партијски лидер био изабран пре септембра, када ће британски парламент поново заседати после летње паузе.
До тада ће Стармер обављати функцију премијера у техничком мандату, казао је он.
Енди Барнам, доскорашњи градоначелник Манчестера, рекао је да ц́е се кандидовати да замени Стармера.
Додао је и да наследнику оставља Велику Британију која је јача и поштенија земља у односу на јул 2024, када је постао премијер.
Преузимање те функције био је „најпоноснији тренутак" у његовом животу, тврди Стармер.
У емотивном говору захвалио се супрузи Вик, коју је назвао „стеном" и ослонцем, а на крају обраћања су се загрлили.

Аутор фотографије, REUTERS/Toby Shepheard
Многи као његовог наследника виде Ендија Барнама, новоизабраног посланика у парламенту из редова лабуриста.
Он је претходно био градоначелник Манчестера девет година, а он 2001. до 2017. је такође седео у посланичкој клупи.
Један је од ретких представника Лабуристичке партије који је на недавно одржаним локалним изборима остварио добар резултат.
Два пута је учествовао у трци за позицију лидера лабуриста – 2010. и 2015. – али је оба пута изгубио.
Он је у понедељак положио заклетву као нови посланик у парламенту, уз гласне овације лабуристичких колега.
Раније је потврдио да ће се кандидовати за премијерску функцију у објави на друштвеним мрежама.

Аутор фотографије, House of Commons/UK Parliament/PA Wire
Захвалио се Стармеру на „лидерству и посвећености у изазовном периоду".
„Његова одлука је почетак транзиције и важно је да тај процес спроведемо правилно и одговорно.
„Истакнућу се као део тог процеса", додао је.

Аутор фотографије, ADAM VAUGHAN/EPA/Shutterstock
Резултати општинских и регионалних избора у Великој Британији били су велики шамар за лабуристе.
Највећи победник је странка коју сврставају у десни британски политички спектар, Реформисти УК (Реформ УК), коју предводи популиста Најџел Фараж и чија је пажња усмерена на борбу против имиграната.
Реформисти су тада освојили више од 1.400 места у локалним и регионалним скупштинама, преузевши контролу у областима где су лабуристи и конзервативци историјски били доминантни.
То је пољуљало Стармерову подршку унутар партије, као и критике због именовања Питера Манделсона, бившег британског амбасадора у Америци који је имао блиске везе са Џефријем Епстином.
После локалних избора у мају, више од 80 лабуристичких посланика позивало је на смену Стармера, а петоро министара у Влади поднело је оставке са истим захтевом.
Фараж после Стармерове оставке захтева расписивање парламентарних избора „што пре".
„Ко год постане нови премијер (без избора), њега није изгласала британска јавност", додаје.
Стармера је у објави на Иксу назвао „најнекомпетентнијим премијером" којег је Велика Британија имала.
Погледајте видео: Кир Стармер подноси оставку
Шта после оставке Стармера?
Ник Ирдли, ББЦ дописник за политику
Шта даље?
У Лабуристичкој партији имаће мало времена да о томе дискутују.
Стармер је објавио да ће номинације моћи да се подносе за две недеље.
Хоће ли неко бити крунисан?
Све већи број посланика из редова лабуриста мисли да хоће.
Највећи фаворит је Енди Барнам, али зашто би неко ушао у трку са њим?
Вес Стритинг, бивши министар који је у мају поднео оставку, раније је тврдио да је спреман да се упусти у трку.
Али, неки од његових савезника у партији сада сматрају да не би требало то да ради.
Стритинг је у понедељак потврдио да ће подржати Барнамову кандидатуру.
„Причао сам дуго са Ендијем претходних дана и убеђен сам да има места за те идеје под његовим вођством, да је посвећен изградњи инклузивне партије на нашим најбољим традицијама и да он може да добије битку за наше животе против сила национализма.
„Могли смо да проведемо лето преувеличавањем малих разлика у нашим ставовима или да засучемо рукаве и помогнемо му да донесе промене које су потребне нашој партији и земљи", каже Стритинг.
Да ли би Барнам могао да му понуди неку високу позицију у замену за одустајање од номинације?
Временски оквир који је поставио Стармер отвара могућност да неко други баци рукавицу у лице Барнаму.
Да ли ће неки представник десног центра осетити потребу да се упусти у трку?
Засад је највећи број људи спреман да се клади да ће Енди Барнам бити следећи британски премијер.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Instagramу, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk

























