Українська влада побоюється, що українські військові можуть втратити доступ до супутникового інтернет-сервісу Starlink Ілона Маска.
Невеликі, прості у використанні супутникові тарілки, виготовлені приватною компанією Маска SpaceX, були визнані безцінним джерелом зв'язку для українських військових, дозволяючи їм боротися та залишатися в мережі, навіть коли мобільні телефони не працювали та інтернет-мережі були знищені.
Проте минулого тижня 1300 таких військових терміналів втратили зв'язок з інтернетом, повідомляє американський телеканал CNN із посиланням на два джерела, знайомі із ситуацією.
У вересні, за повідомленнями CNN, компанія SpaceX відправила листа до Пентагона, в якому стверджувалося, що вона витратила майже 100 млн доларів на фінансування Starlink в Україні і що більше не може продовжувати це робити.
У листі містилося прохання до міністерства оборони взяти на себе більшу частину фінансування використання цієї системи українськими збройними силами, що становило б десятки мільйонів доларів на місяць.
Через кілька днів після того, як CNN повідомила про це, Ілон Маск заявив, що SpaceX відкликала запит.
"Чорт із ним, - написав тоді Маск у Твіттері, - ми просто продовжимо безкоштовно фінансувати уряд України".
Попри цю заяву, переговори щодо фінансування продовжились, а 24 жовтня почалися перебої у роботі терміналів. За даними одного із джерел CNN, проблема саме у нестачі фінансування.
На початку жовтня, ще перед відключенням терміналів, міноборони України звернулося до своїх британських колег з проханням оплачувати щомісячний рахунок за Starlink у розмірі 3,25 млн. доларів.
Неназваний британський чиновник розповів CNN, що після обговорень між міністерствами було вирішено, що інша військова допомога Британії Україні має вищий пріоритет.
"Ми підтримуємо низку терміналів, які мають пряме тактичне значення для українських військових у відображенні російського вторгнення", - повідомив він журналістам американського телеканалу.