Коронавірус вбив офіси? Що ми втрачаємо і набуваємо, коли працюємо вдома

Офисное здание ночью

Автор фото, Getty Images

    • Author, Франческа Жилетт
    • Role, BBC
  • Published
  • Час прочитання: 5 хв

До пандемії коронавірусу мільйони людей проводили в офісах третину життя. Але через карантин майже половина офісних працівників у Британії стали працювати з дому. І деякі компанії дають зрозуміти, що це стане нашим майбутнім навіть після Covid-19.

"Ідея помістити сім тисяч людей в одну будівлю може залишитися в минулому", - говорить очільник банку Barclays. Бос Morgan Stanley оголосив, що його банк готовий позбутися зайвої нерухомості. А британський бізнесмен Мартін Сорелл заявляє, що 35 млн фунтів, які він витрачає на дорогі офіси, краще інвестувати в співробітників.

Час офісу у звичному розумінні спливає, вважає автор відомої книги "Радість праці" (The Joy of Work) Брюс Дейслі. "На жаль, у нас можуть бути з цього приводу сентиментальні почуття, але я вважаю, що офіс в наявному його розумінні, цілком ймовірно, йде в минуле", - сказав Дейслі в інтерв'ю BBC Radio 4.

Пропустити YouTube допис, 1
Дозволити контент Google YouTube?

Ця стаття містить контент, наданий Google YouTube. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie Google YouTube i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

Увага: інші сайти можуть містити рекламу

Кінець YouTube допису, 1

"Днями я говорив зі співробітником одного з провідних ЗМІ, - додав експерт. - Він розповів, що раніше в їхній офіс щодня приходили 1400 людей. За останні два місяці це число впало до 30, але на результат це не вплинуло. І думає, що ті, хто очікує повернення до колишньої норми, несповна розуму".

Обговорення в офісі

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Великі офіси можуть піти у минуле

Втім, професор Андре Спайсер з лондонської бізнес-школи імені Джона Касса вважає, що остаточно прощатися з офісами ще зарано.

Він пророкує різке скорочення робочого часу, проведеного в офісах, але впевнений, що офісна праця як явище не зникне. На його думку, співробітників, які працюють на відстані, рідше обирають для підвищення - вони менш помітні. А з огляду на майбутню рецесію, багато хто захоче бути помітним.

"Під час економічної кризи люди особливо схильні думати: треба бути на робочому місці, бос має весь час бачити мене", - думає Спайсер. І додає, що в офісах будуть постійно працювати топ-менеджери, а рядові співробітники стануть з'являтися один або два рази на тиждень, щоб побачитися з начальством.

Зі схожою моделлю вже експериментує Twitter - корпорація дозволила всім співробітникам безстроково працювати віддалено, але залишила офіси відкритими.

У роботі вдома немає нічого нового. В останні десятиріччя все більше компаній економили на оренді, переводячи співробітників на віддалену роботу або орендуючи замість офісів дешевші робочі місця в коворкінгу.

"Я вважаю, економія - важливий стимул, - говорить професор Спайсер. - Багато компаній вирішать: ми витрачаємо купу грошей на оренду, давайте більше працювати з дому. Це і так вже почало відбуватися".

Як це позначиться на нас?

Багато з нас вже на собі відчули переваги і недоліки віддаленої роботи. Очевидний плюс: не треба витрачати час на дорогу. Очевидний мінус: менше спілкування з колегами. Але деякі зміни зачіпають фундамент нашого самоусвідомлення.

Дезинфекция офиса

Автор фото, Getty Images

"Я думаю, ми втрачаємо дуже багато, і з цього приводу варто поплакати, - говорить Люсі Келловей, авторка кількох документальних та художніх книг про людей в офісах. - Головне, що офіс створює відчуття значущості нашої роботи. Наодинці з ноутбуком велика частина нашої праці - будемо відверті - може здатися безглуздою".

Найпростіший спосіб переконатися у значущості своєї роботи - це сидіти в оточенні людей, зайнятих тим же, додає пані Келловей. Офіс привчає нас до певного порядку і урізноманітнює життя.

"Приходячи туди, стаєш іншою людиною, - сказала вона в інтерв'ю BBC. - Кому як, але особисто мені страшенно набридає з ранку до вечора тинятися по будинку в тому ж вигляді. Я хочу переодягнутися, поїхати в офіс, побачити різних людей, частина яких стане моїми друзями на все життя, і досхочу посміятися".

Пропустити YouTube допис, 2
Дозволити контент Google YouTube?

Ця стаття містить контент, наданий Google YouTube. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie Google YouTube i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

Увага: інші сайти можуть містити рекламу

Кінець YouTube допису, 2

Але професор Спайсер цитує результати дослідження, згідно з якими люди на віддаленій роботі працюють продуктивніше і відчувають себе більш задоволеними життям - перш за все, тому що звільнилися від необхідності долати великі відстані на шляху до офісу і додому. Це те, що дратує жителів великих міст.

З іншого боку, деякі учасники опитування заявили, що вдома почуваються "на засланні" і їм не вистачає особистих контактів з керівництвом.

"Спіймати погляд боса для деяких людей - це головне в житті. Коли це замість них робить хтось інший, вони відчувають тривогу і занепокоєння. У цьому недолік віддаленої роботи для співробітників і для менеджерів", - вказує професор.

Перераховуючи недоліки роботи вдома, він зазначив, що вона породжує нерівність можливостей між мешканцями просторих і тісних осель, а також між чоловіками і жінками.

офисная работа

Автор фото, Getty Images

"В академічній сфері, де я працюю, вже різко скоротилася кількість журнальних публікацій, авторами яких є жінки, - каже він. - Очевидна причина полягає в тому, що жінки, перебуваючи вдома, більше займаються дітьми та господарством".

Молоді співробітники не зможуть переймати досвід старших, підуть в минуле неформальні розмови, під час яких народжувалося так багато хороших ідей, шкодує Брюс Дейслі, автор "Радості праці".

"Якщо про це спеціально не подумати, компанії разом з офісами позбудуться багатьох чудових речей, які зробили роботу творчою і продуктивною", - каже він.

Зараз більшість британських офісних працівників працює з дому вимушено. З пом'якшенням карантину уряд рекомендує запроваджувати зміни, аби в приміщенні одночасно перебувало менше людей, організувати односторонній рух між певними ділянками офісу, принесені з собою ланчі замість їжі в столових, а також двометрову дистанцію.

Але незалежно від того, чи стане робота вдома тимчасовим явищем - чи залишиться з нами назавжди, багато хто вже сумують за офісним життям.

"Ділові зустрічі зазвичай лаяли. Але, Боже мій, як же мені хочеться посидіти за справжнім столом з живими людьми і з тарілкою печива!" - каже Люсі Келловей.

разделительная черта

Як працювати дистанційно за повної зайнятості

У 2015 році менеджери онлайн-стартапу Buffer закрили офіс в Сан-Франциско, який коштував їм 7 тисяч доларів на місяць - вони зрозуміли, що співробітники можуть робити всю роботу з дому.

Сьогодні команда з 90 людей розкидана по всьому світу. Хтось працює повний тиждень, одночасно подорожуючи різними країнами. Один співробітник навіть працював, перебуваючи на круїзному лайнері, хоча йому і заважали проблеми з інтернетом.

Співробітники Buffer Енді Йейтс і Керолін Копраш розповідають про свій досвідуспішної дистанційної роботи.

1. Знайдіть можливість побалакати з колегами

"У нас є практика, за якої кожному з нас надають партнера, з яким можна поговорити один або два рази на тиждень", - каже Енді. - А ще ми створили канал в Slack під назвою "кулер для води", де можна про щось побалакати".

2. Повідомляйте колегам про свої справи

"Раніше можна було несподівано відкрити для себе щось нове, просто поспілкувавшись з кимось за ланчем або в кімнаті відпочинку. Тепер цим треба займатися цілеспрямовано і це вимагає часу і зусиль, - каже Керолін. - Наприклад, одна з наших колег, Ніколь, раз на тиждень перевіряє ділове листування всієї компанії і збирає звідти цікаві речі".

"Це велика робота. Але вона допомагає стежити за подіями, працюючи в компанії, де люди роз'єднані і не збираються, щоб поїсти разом".

У Buffer також записують групові відеочати і розсилають їх тим колегам, хто не міг брати участь через різницю часових поясів.

3. Іноді зустрічайтеся особисто

"Щороку ми збираємося десь всією командою і спілкуємося, зокрема, розбившись на групи за напрямками роботи, - каже Енді. - На жаль, в цьому році збір в Греції не відбувся через коронавірус".

Ті, хто працює в одній країні або сусідніх країнах, можуть бачитися і частіше. І обов'язково хтось зустрічається особисто з кожним новим співробітником.

4. Свобода в межах розумного

"Експеримент з переходом на абсолютно вільну структуру, без керівників і підлеглих, мав катастрофічні наслідки, - розповідає Керолін. - Ми думали, що люди стануть працювати краще, якщо надати кожному повну свободу, але переконалися, що від менеджерів є значна користь. Коли ми спробували їх позбутися, все пішло шкереберть. Людям потрібно від когось отримувати завдання і регулярно звітувати".

Інтерв'ю провів Роланд Г'юз.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!