Росія на Херсонщині створює умови для поширення сибірської виразки - ГУР

люди у спецформі

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Ілюстративне фото
Published
Час прочитання: 3 хв

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомляє про загрозливу ситуацію на тимчасово окупованих територіях Херсонської області. За даними відомства, росіяни навмисно або через грубу недбалість створюють умови для поширення сибірської виразки.

Росія поки що не коментувала ці заяви.

Йдеться про масове звезення туш худоби, інфікованої небезпечним захворюванням, до місцевих скотомогильників. У регіоні налічують до пів сотні таких об'єктів, серед яких близько десяти становлять особливу загрозу. Зокрема, це могильники поблизу Асканії-Нової, Скадовська та Залізного Порту.

Як зазначають у ГУР, утилізацію заражених тварин проводять з порушенням усіх санітарних норм: туші не спалюють, а просто закопують у ґрунт.

При цьому багато скотомогильників перебувають у занедбаному стані та розташовані небезпечно близько до доріг і житлових районів — іноді менш ніж за кілометр від забудови.

Більшість поховань не мають належного захисту — відсутні огорожі та інженерні споруди. Через це ґрунт над могилами осідає, а окупаційна адміністрація не проводить необхідного обслуговування для гарантування біологічної безпеки.

Ситуацію ускладнює й те, що частина об'єктів розташована на ділянках із високим рівнем ґрунтових вод. Це значно підвищує ризик поширення збудника, який може зберігати життєздатність у ґрунті десятки років.

У розвідці наголошують: безконтрольне заховання зараженої худоби становить пряму загрозу як для місцевого населення, так і для аграрного сектору регіону, оскільки може призвести до інфікування ґрунтів і здорових тварин.

У ГУР також не виключають, що Росія може використати ситуацію для провокацій — зокрема, організувати підриви на місцях скотомогильників та супроводити їх інформаційними кампаніями із звинуваченнями України у застосуванні "біологічної зброї".

Українська розвідка розцінює такі дії як потенційний акт біологічного тероризму проти цивільного населення на тимчасово окупованих територіях.

Що таке сибірська виразка

Пропустити Whatsapp і продовжити
BBC Україна тепер у WhatsApp!

Як дізнатися головне про Україну та світ?

Підписуйтеся на наш канал тут.

Кінець Whatsapp

Сибірська виразка (сибірка) — це небезпечна інфекційна хвороба, яку викликає бактерія Bacillus anthracis. Найчастіше у людей вона проявляється на шкірі: з'являється болюча виразка, набряк, підвищується температура і погіршується самопочуття. Рідше хвороба може вражати легені або кишківник і тоді протікає значно важче.

У Центрі громадського здоров'я МОЗ України кажуть, що насамперед на сибірку хворіють тварини, особливо травоїдні — корови, вівці, кози, коні.

У минулому ця хвороба часто викликала масову загибель худоби. Ситуація покращилася після появи вакцин і ліків.

За даними міжнародних організацій, сибірка й досі зустрічається у різних країнах світу. Найчастіше — в Африці та Азії, але окремі випадки фіксують і в Європі та Америці.

"Bacillus anthracis присутня в списку потенційних агентів щодо біологічної війни та біотероризму. Як відомо, білий порошок зі збудником сибірки, що надсилався у конвертах, був використаний відносно нещодавно – у 2001 році в США із серйозними наслідками", - кажуть у МОЗ.

Людина може заразитися сибіркою, якщо вдихає спори бактерії, вживає заражену їжу чи воду або коли вони потрапляють у поріз чи подряпину на шкірі.

Гуманітарна криза на окупованій Херсонщині

Жінка у сірій кофті плаче. На фоні видніється напис Олешки

Автор фото, Колаж - BBC, Дмитро Лубінець

Підпис до фото, Мешканці Олешок розповідають про нестачу продуктів і ліків. Фото - ілюстративне

Відомо, що Олешки на окупованому лівому березі Херсонщини опинилися у гуманітарній кризі.

У місті майже відсутні базові умови для життя — немає стабільного електро-, газо- і водопостачання, бракує їжі, ліків і побутових товарів. Через війну та ізоляцію населення скоротилося з десятків тисяч до кількох тисяч людей, які змушені виживати в умовах постійного дефіциту та небезпеки.

Ситуацію ускладнюють регулярні обстріли, наслідки підриву Каховської ГЕС у 2023 році та заміновані дороги, які практично відрізали місто від зовнішнього світу.

Місцеві жителі ризикують життям, намагаючись отримати продукти або виїхати з Олешок, а дорогу називають "дорогою смерті".

Люди живуть під постійною загрозою атак і повідомляють про щоденні жертви серед цивільного населення.