"Реальний американець". Вражаюча історія Рассела Бентлі, який повірив у "русский мир" і якого вбили в Донецьку

Рассел Бентли

Автор фото, Vk

Підпис до фото, Про Бентлі любили знімали сюжети російські пропагандисти
    • Author, Єлизавета Фохт, Ілля Барабанов
    • Role, ВВС
  • Published

Американець Рассел Бентлі останні 10 років прожив у самопроголошеній "ДНР". Він вірив у "русский мир" і воював на боці РФ. Минулого тижня стало відомо, що його вбили в Донецьку російські військові.

"Рассела я знав з 2014 року, хороший і добрий мужик, - розповідає ВВС один із російських добровольців, який брав участь у війні на сході України з самого початку. - Він виїхав на обстріл, зняв щось. Можливо, хотів викласти в себе Вконтакте, а його схопили, вивезли до себе на базу та закатували до смерті. На передовій ноги моєї більше тепер не буде, поки все це відбувається...".

Про те, що в Донецьку зник 64-річний американський доброволець Рассел Бентлі, першою повідомила його дружина Людмила. Останній пост, який опублікував 8 квітня сам Бентлі - про те, що він повернувся в соцмережу Х (колишній Twitter), в якій був заблокований з 2015 року, де на нього встигли підписатися майже 500 людей.

Після цього, щоб глянути на наслідки обстрілу і дізнатися, чи треба допомога, він виїхав до автобази в Петровському районі Донецька, де американець жив разом із дружиною. Більше його живим не бачили.

Людмила Бентлі майже відразу повідомила про зникнення чоловіка, а майже через тиждень розкрила деякі деталі того, що сталося.

Пропустити Whatsapp і продовжити
BBC Україна тепер у WhatsApp!

Як дізнатися головне про Україну та світ?

Підписуйтеся на наш канал тут.

Кінець Whatsapp

"Мого чоловіка взяли і продовжують незаконно утримувати військові, танкісти, з 5-ї бригади. Рассела жорстко затримали 8 квітня 2024 року приблизно між 16:20 і 17:00 в районі Автобази в Петровському районі Донецька", - повідомила жінка.

Вона закликала зробити "все можливо для порятунку чоловіка", починаючи від звернень "до апарату голови ДНР" і до адміністрації російського президента.

Звернення до силовиків і відкриття кримінальної справи за фактом викрадення американця не допомогли. 19 квітня стало відомо, що військові, які захопили Бентлі, вбили його.

Як написала російська пропагандистка, головна редакторка Russia Today Маргарита Симоньян, з "Супутником" якої американець співпрацював: "Рассел Бентлі, він же Техас, реальний американець, реально з Техасу, загинув у Донецьку".

Слово "загинув" вибрав і співробітник Всеросійської державної телерадіомовної компанії Олександр Сладков, чим викликав гнів багатьох Z-пропагандистів.

"У Донецьку хтось із силовиків вбив американця Рассела Бентлі з позивним Техас. У плані бардака і анархії нові республіки часом нагадують Чечню початку нульових. Кожен раз Донецьк проїжджаю з полегшенням, що там ні у що не вляпався", - написав "воєнкор" Роман Сапоньков.

У одному з анонімних Z-каналів навіть з'явилася інформація про те, що перед смертю американський волонтер міг зазнати сексуального насилля з боку російських військових.

У Донецьку Бентлі прожив останні 10 років. У "ДНР" він приїхав в 2014 році та спочатку трохи повоював у складі батальйону "Восток" Олександра Ходаковського, одного із найвідоміших донецьких польових командирів.

А потім Бентлі перекваліфікувався у волонтера, який займається гуманітарною допомогою, і блогера - прокремлівські ЗМІ любили робити сюжети про громадянина США, який повірив у "русский мир" та перебрався в ДНР, "щоб боротися з фашизмом".

Бентлі мав свій YouTube-канал, поки його не заблокували в 2022 році.

Рассел Бентли

Автор фото, Vk

Підпис до фото, Рассел Бентлі під час своєї служби в батальйоні "Восток"

Ходаковський, який зараз займає посаду заступника голови управління Росгвардії по "ДНР", після вбивства Бентлі опублікував у своєму телеграмі гнівний пост, де вимагав притягнути вбивць американця до відповідальності.

Але потім швидко його видалив, пояснивши це тим, що ще недавно він був довіреним обличчям Володимира Путіна перед березневими президентськими виборами. "Бути одночасно офіційною персоною і людиною не завжди просто: кожен раз доводиться оглядатися, чи не суперечать твої людські погляди і реакції нормам поведінки, прийнятими в офіційному середовищі", - пояснив він свої маневри.

Деякі Z-пропагандисти згадали про те, що це не перша резонансна смерть в зоні бойових дій.

Наприклад, блогера і військового Ігоря Мангушева, позивний Берег, вбили на початку лютого 2023 року на блокпосту в місті Стаханов.

В Україні Мангушев відомий тим, що на виступі в Донецьку влітку 2022 року виніс на сцену людський череп, який наче належав українському військовому. Розмахуючи черепом, він проголосив "війну з ідеєю України як антиросійської держави" і додав, що "всі носії цієї ідеї мають бути знищені".

"Ніякої поваги до людей при владі"

Ще до поїздки на Донбас в долі Рассела Бентлі було немало поворотів: служба в армії, участь у виборах в американський Сенат і навіть тюрма за торгівлю наркотиками.

Бентлі народився в 1960 році в місті Остін в Техасі. Його батьки були багаті - мали бізнес з укладки асфальту, писало видання Texas Monthly.

Дитинство американець провів в одному з елітніх районів Х'юстона, казав він в інтерв'ю виданню Rolling Stone. За його словами, він був "білою вороною" - в першу чергу через надмірне захоплення вкрай лівими ідеями (не надто популярними в Техасі).

"Я читав роботи Хо Ші Міна і Че Гевари, - розповів він. - Я вважав, що у в'єтнамців було право захищати свою країну від іноземних загарбників і що США були неправі в цьому конфлікті. Я вірив, що Фідель (Кастро - Ред.) та Че мали право на те, щоб повалити іноземних хазяїв, які перетворили Кубу на казино та бордель".

У іншому інтерв'ю Бентлі казав, що вже в підлітковому віці у нього не було "ніякої поваги до людей при владі: він президента країни до заступника директора в рідній школі".

Літо перед восьмим класом він провів, катаючись по штату автостопом і курячи марихуану. Батько Бентлі був сильно незадоволений поведінкою сина та навіть відправив його в спеціальний табір для "підлітків із труднощами емоційного розвитку".

Школу Бентлі так і не закінчив. Після навчання він влаштувався до батька на завод зварювальником. Зарплата була невелика, тому Бентлі переїхав в Остін і заробляв обрізанням дерев і торгівлею марихуаною (що тоді було незаконним у всіх штатах).

Коли Бентлі виповнилося 20, батько переконав його піти в армію, подарувавши годинник Rolex і пообіцявши оплатити коледж.

Три роки Бентлі провів у військових частинах в штаті Луїзіана і в Німеччині як військовий інженер. У бою не був, але цей досвід назвав "хорошою пригодою".

"Армія - це як соціалізм, всі більш-менш рівні", - пояснював він.

Рассел Бентли

Автор фото, Vk

Підпис до фото, За роки життя в Донецьку Рассел Бентлі встиг отримати російське громадянство. На фото - після голосування на президентських виборах в 2024 році

Поки Бентлі служив, його батьки через кризу залишилися без великої частини сімейного багатства. Вони переїхали на острів Саус-Падре біля побережжя Техасу і відкрили ресторан. Після звільнення з армії в 1982 році туди переїхав і Бентлі, влаштувався в сімейний ресторан офіціантом.

У вільний час американець вживав наркотики і грав на гітарі з маловідомим рок-гуртом. Молодий чоловік, тоді стрункий блондин з "дитячим обличчям", отримав у місцевих репутацію казанови, писало видання Texas Monthly.

У 1990 році разом із дівчиною він переїхав на північ країни - в Міннеаполіс. Там він підробляв лісоробум, але потім знову взявся за торгівлю марихуаною і політичний активізм.

Це привело його в місцеву партію Grassroots, яка виступала за повну легалізацію канабісу. Політикою Бентлі захопився настільки, що того ж року взяв участь в Міннесоті в виборах в Сенат, набравши 1,65% голосів.

Від Куби до Донецька

У середині 1990-х Рассел з'їздив на Кубу - ця подорож його помітно радикалізувала. Там американець зрозумів, що він "комуніст", і хоче "боротися за соціалізм.

Тим часом його нелегальний бізнес з торгівлі наркотиками розвивався. У результаті він потрапив у поле зору американського Управління по боротьбі з наркотиками.

У лютому 1996 року Бентлі арештували у його домі. Чоловіка засудили до 5 років і 3 місяців тюрми за торгівлю наркотиками та відмивання грошей. Свою провину він визнав.

У 1999 році, за декілька місяців до звільнення, Бентлі провалив тест на наркотики і в результаті втік з тюрми. Наступні кілька років він провів у бігах.

Його друзі згадували, що в ті роки він завжди носив з собою пістолет і видавав себе за інших. При цьому навіть статус втікача не завадив йому далі займатися активізмом в підтримку легалізації марихуани.

У інтерв'ю Rolling Stone Бентлі розповідав, що після втечі з тюрми він брав участь в масштабних протестах антиглобалістів проти Всесвітньої торговельної організації в Сієтлі. Той момент він пізніше згадував як "останній раз, коли він гордився бути американцем".

Від правосуддя Бентлі переховувався 8 років. У 2007-му його затримали після сварки з другом і відправили досиджувати термін у в'язницю з максимальним рівнем безпеки. Це тільки посилило його радикальні погляди щодо американської влади.

У розмові з Rolling Stone він розповів, що "останньою краплею" для нього стали дії західних країн, які призвели до падіння і загибелі лівійського диктатора Муаммара Каддафі. Самого Каддафі, якого Міжнародний кримінальний суд обвинувачував у злочинах проти людяності, Бентлі вважає "одним із найвеличніших людей в історії"

Але Лівія - не єдина претензія Бентлі до влади США. Журналістам він казав, що був незадоволений діями США в Іраці та Югославії, а ще зізнавався, що розділяє конспірологічну теорію, згідно з якою теракти 11 вересня були як мінімум частково організовані американською владою (ніяких реальних доказів цього не існує).

Після тюрми Бентлі повернувся в Остін, знову обрізав дерева. Texas Monthly він зізнався, що в ті роки відчував, як його життя рухається в прірву.

У 2013 році він почав розуміти, що збувається його найгірший кошмар: він перетворюється на чоловіка середніх років "без талії та збережень". "Я відчув, що повинен знайти щось справжнє в своєму житті, - пояснював він потім журналістам. - Я повинен був самовиразитися через дії, а не просто слова".

Тоді він захопився читанням видань, прихильних до російської влади. Бентлі активно стежив за подіями під час Революції гідності в Україні (американець був переконаний, що її організували американська влада і Джордж Сорос), і з симпатією поставився до дій російського президента Володимира Путіна, який анексував Крим.

Тієї весни він вступив відразу в декілька фейсбук-пабліків, які стежили за конфліктом (одна з них називалася "Фанклуб Володимира Путіна"), а також зв'язався з журналістами Russia Today та іншими проросійськими активістами.

У червні 2014 року він побачив в інтернеті фото рудоволосої жінки, яка загинула в результаті обстрілу Луганська. "Мені здалося, що вона заглянула в мою душу, - казав Бентлі про те фото. - Здавалося, що ця жінка питає мене: "Що ти збираєшся з усім цим робити?"

Відповідь, яку Бентлі дав сам собі, звучала так: "Я збираюся вбити тих, хто це зробив. І я це зробив", - сказав він в інтерв'ю в березні 2022 року.

Бентлі почав підготовку: пішов з роботи, розійшовся з дівчиною, інструкторкою з йоги, купив собі спорядження та повідомив сім'ї, що їде на Донбас.

З дому він взяв тільки чорно-біле фото матері, яка на той момент уже померла, і афганський бойовий ніж, який дістався йому від діда.

На початку грудня 2014 року тоді 54-річний Бентлі приїхав в Донецьк. На четвертий день перебування у місті проросійські сили, які контролювали місто, влаштували йому шестигодинний допит, щоб з'ясувати, чи він часом не шпигун.

Після двох тижнів підготовки Бентлі зарахували в підрозділ "Суть времени" батальйону "Восток".

Перед від'їздом із США Бентлі склав пісню про свою майбутню поїздку, яку виконав перед сім'єю.

Ось її текст: "Поїду в Новоросію, щоб бути з тими, хто вірить в гідність і честь і знає, як жити вільними. Я буду з ними до самого кінця, спалю свої гроші та зустріну нових друзів".

Станом на 26 квітня тіло вбитого російськими військовими американця так і не видали його вдові.