Поплаве у Њујорку: Ванредно стање после јаке целодневне кише

Објављено

Ванредно стање проглашено је у Њујорку пошто јака киша не престаје да пада од јуче у овом граду.

Делови метроа и путева су под водом док су на аеродромима пријављена бројна кашњења.

Најмање један терминал затворен је на аеродрому Лагвардиа.

Током ноћи, у појединим деловим града пало је 12,7 центиметара кише, док се очекује да падне још 17,8 центиметара, објаснила је гувернерка Њујорка Кети Хочул.

„Проглашавам ванредно стање у Њујорку, Лонг Ајленду и долини Хадсона због екстремних падавина које видимо у овом подручју", написала је на друштвеној мрежи Икс.

До петка ујутру, на Њујорк је пало 34,9 центиметара кише од почетка месеца због чега је ово други најкишовитији септембар у последњих 140 година.

Репортери ББЦ из Њујорка преносе да су многа кола остала заглављена у води док спасилачке службе покушавају да отпуше одводе као би део воде отекао.

Спасиоци су у најмање шест ситуација спасили људе из поплављених подрума, а за сада није пријављена ниједна повреда нити смрт повезана са поплавама.

Становница Њујорка Кели Хајс рекла је за ББЦ да верује да су поплаве начиниле штету између 25.000 и 30.000 долара у њеном бару и кухињи који су сада под водом.

Становници Њујорка целог дана примају на телефон упозорења да избегавају да излазе напоље.

Једно од обавештења гласило је: „Ово је ситуација опасна по живот".

Ванредно стање проглашено је и у Хобокену, у држави Њу Џерзи.

Погледајте видео:

Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk