Poplave u Njujorku: Vanredno stanje posle jake celodnevne kiše

Objavljeno

Vanredno stanje proglašeno je u Njujorku pošto jaka kiša ne prestaje da pada od juče u ovom gradu.

Delovi metroa i puteva su pod vodom dok su na aerodromima prijavljena brojna kašnjenja.

Najmanje jedan terminal zatvoren je na aerodromu Lagvardia.

Tokom noći, u pojedinim delovim grada palo je 12,7 centimetara kiše, dok se očekuje da padne još 17,8 centimetara, objasnila je guvernerka Njujorka Keti Hočul.

„Proglašavam vanredno stanje u Njujorku, Long Ajlendu i dolini Hadsona zbog ekstremnih padavina koje vidimo u ovom području", napisala je na društvenoj mreži Iks.

Do petka ujutru, na Njujork je palo 34,9 centimetara kiše od početka meseca zbog čega je ovo drugi najkišovitiji septembar u poslednjih 140 godina.

Reporteri BBC iz Njujorka prenose da su mnoga kola ostala zaglavljena u vodi dok spasilačke službe pokušavaju da otpuše odvode kao bi deo vode otekao.

Spasioci su u najmanje šest situacija spasili ljude iz poplavljenih podruma, a za sada nije prijavljena nijedna povreda niti smrt povezana sa poplavama.

Stanovnica Njujorka Keli Hajs rekla je za BBC da veruje da su poplave načinile štetu između 25.000 i 30.000 dolara u njenom baru i kuhinji koji su sada pod vodom.

Stanovnici Njujorka celog dana primaju na telefon upozorenja da izbegavaju da izlaze napolje.

Jedno od obaveštenja glasilo je: „Ovo je situacija opasna po život".

Vanredno stanje proglašeno je i u Hobokenu, u državi Nju Džerzi.

Pogledajte video:

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk