You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.
Як "зникає" у пітьмі найчорніша риба в океані. Таємниці глибинного камуфляжу
Одну з загадок океану про те, як "найчорнішим рибам" з його глибин вдаєтся бути такими неймовірно чорними, вдалося розгадати завдяки "дуже поганим фото". Про дослідження пише кореспондентка BBC News з питань науки Вікторія Гілл.
"Я ніяк не могла зробити гарний знімок - завжди виходили лише силуети риб", - каже доктор Карен Осборн з Смітсонівського інституту.
Її детальне дослідження "ультрачорної" шкіри деяких жителів глибин виявило, що цей покрив "захоплює" світло.
Те, що таку рибу важко сфотографувати, - лише половина справи.
Насправді ж така шкіра - це максимальний камуфляж.
За словами доктор Осборн, в океанських глибинах майже нікуди ховатися від хижаків. Тож такий "ультрачорний" камуфляж дозволяє рибі бути фактично невидимою.
Опубліковане у журналі Current Biology дослідження може допомогти при створенні дуже чорних матеріалів, таких як внутрішнє покриття телескопів чи камер.
Вчені виявили, що кілька не пов'язаних між собою істот впродовж еволюції самостійно дійшли до такого "винаходу".
"Пігментовані частинки у їхній шкірі мають ідеальний розмір та форму, щоб розсіювати будь-яке світло, яке вони не поглинають", - відзначає доктор Карен Осборн.
Ці пігментні частинки розташовані щільним тонким шаром: "Тож замість того, щоб відштовхувати світло назад, вони спрямовують його назад у цей шар - це пастка світла".
Саме через це фотографії глибоководних риб виходили такими поганими, що й спонукало вчених вивчати їх на мікроскопічному рівні.
"Кожен мій знімок був жахливим і це дуже розчаровувало. Але згодом я помітила, що у них реально якась дивна шкіра - вони такі чорні, ніби всмоктують все світло", - пригадує вчена.
Така шкіра допомагає ховатися на глибині, де хоч і мало чи зовсім немає сонячного світла, однак інші істоти - зокрема й хижаки - можуть виділяти власне біолюмінесцентне світіння.
"Те, що вони настільки чорні, справді допомагає цим істотам виживати", - пояснює доктор Осборн.
Всі ці тварини живуть на глибинах понад 200 метрів.
Щоб хоч якось їх відзняти, треба було багато спеціального освітлення, каже вчена.
"І багато фотошопу", - зізнається вона.