Війна Росії проти України: головні події листопада

ЄС погодив стелю цін на російську нафту задля того, щоб 5 грудня запрацювало ембарго. Україна отримує ППО від партнерів.

Висвітлення наживо

  1. СБУ провела обшуки в енергетичній компанії, яка має російських власників

    Співробітники СБУ та ДБР провели обшуки в енергетичній компанії, кінцевими бенефіціарами якої є громадяни РФ. Про це повідомили у пресслужбі.

    Ці люди є санкційних списках РНБО. Їх підозрюють у створенні злочинної організації, яка шкодить безпеці України.

    Дії правоохоронців спрямовані на мінімізацію впливу РФ на енергосистему, зазначили у СБУ.

    За даними слідства, компанія має в управлінні об’єкти енергетичної інфраструктури в Житомирській, Херсонській, Кіровоградській, Чернівецькій, Рівненській областях та Києві.

    При цьому серед її власників є :

    • колишній віцеспікер ради рф, власник футбольного клубу ЦСКА
    • колишній віцеспікер держдуми росії
    • представник криміналітету рф, так званий "злодій у законі"

    Раніше ЗМІ писали, що ці компанії могли належати росіянину Олександру Бабакову.

    СБУ

    Автор фото, СБУ

  2. Російський аміак за українських полонених - Reuters пише про переговори Києва з Кремлем

  3. Мерія Одеси вирішила знести Катерину II

    Катерина ІІ

    Автор фото, уніан

    Підпис до фото, Прорсійські акції біля Катерини ІІ у 2012 році

    Виконком Одеської міськради підтримав демонтаж пам'ятника Катерини II. Як повідомила пресслужба мерії, про це вирішили 24 листопада.

    Пам’ятник мають демонтувати та перенести. Коли і куди – не повідомляють.

    20 жовтня в Одесі пройшло електронне опитування щодо долі пам'ятника Катерини II. Найбільша кількість жителів Одеси, які взяли участь у голосуванні, підтримали демонтаж.

    Пам'ятник неодноразово обливали червоною фарбою. Також біля постаменту проводили акції із вимогою його знести.

    Катерина II з’явилася в Одесі у 2007 році. Це копія пам’ятника, демонтованого більшовиками у 1925 році.

    Пам'ятник є композицією, центральною фігурою якого є російська імператриця Катерина II. Її оточують невеликі статуї - Григорія Потьомкіна, Платона Зубова, Йосипа Дерібаса та Франца де Волана.

    Катерина ІІ

    Автор фото, уніан

  4. "Не дочекаються". Як українці допомагають один одному у холоді і темряві

  5. Від удару Росії 23 листопада загинули 10 українців, 55 поранені

    .

    Автор фото, Київська обласна адміністрація

    Десятеро людей загинули, ще 55 отримали поранення внаслідок ракетного удару РФ 23 листопада.

    Про це повідомив пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий в ефірі телемарафону.

    За його словами, пошкоджені 36 об’єктів. Серед них – об’єкти енергетики, приватні житлові будинки і багатоквартирні житлові будинки.

    За інформацією ДСНС, найбільша кількість ударів припала на Київ та область.

    • Регіони без води і світла. Наслідки масштабного ракетного удару по Україні
  6. Україна і Росія провели обмін полоненими 50 на 50. Хто повернувся додому

  7. 10-15 тисяч білорусів готові воювати проти України, можливі провокації на кордоні - представник Генштабу

    За час російської агресії проти України на кордоні з Білоруссю, яка надала свою територію для ударів по Україні, виросла стіна

    Автор фото, Кирило Тимошенко/Telegram

    Підпис до фото, За час російської агресії проти України на кордоні з Білоруссю, яка надала свою територію для ударів по Україні, виросла стіна

    Морально-психологічний стан білоруських військових є низьким, і більшість білоруських військових не хочуть воювати проти України. Проте є 10-15 тисяч вояків, які можуть взяти участь у російській "спецоперації" проти України, заявив на брифінгу заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ бригадний генерал Олексій Громов.

    "Близько 10-15 тис. особового складу силових структур республіки Білорусь готові взяти участь в так званій "спеціальній військовій операції" Російської Федерації. Насамперед через привабливість високого грошового забезпечення", - пояснив український генерал.

    Він зазначив, що військове керівництво Білорусі вирішило продовжити до 28 листопада перевірку бойової готовності національних збройних сил, у тому числі з залученням груп офіцерів збройних сил Росії. Ця перевірка триває з травня.

    Представник Генштабу також повідомив, що від 23 до 28 листопада на російсько-українському кордоні можливе "загострення ситуації", до якого Росія готує свої війська.

    "При цьому очікується, що НАТО та Україна захочуть захопити прикордонні райони миролюбивої Білорусі та Росії", - зазначив український генерал, додавши, що, зважаючи на це, не варто виключати провокацій на кордоні.

    Раніше Генштаб опублікував у соцмережах звернення ЗСУ до народу Білорусі, у якому є заклик не допустити втягування країни у війну Росії проти України.

  8. Терміново, Постачання електрики відновили до всіх областей - ОП

    Постачання електрики відновлено до усіх областей України, повідомив заступник голови ОП Кирило Тимошенко.

    "Перше що було заживлено – об’єкти критичної інфраструктури. Станом на зараз поступово триває підключення до мережі побутових споживачів", - повідомив він у телеграмі.

    Крім того, представник ОП нагадав, що в регіонах вдалося розгорнути 4 тисячі "Пунктів незламності".

    "Це спеціально облаштовані місця, де можна підзарядити телефони, зігрітися, випити теплих напоїв", - пояснив Кирило Тимошенко.

    Разом із тим, користувачі соцмереж повідомляють про випадки, коли не змогли знайти такі пункти або ж вони не обладнані.

  9. Полонені в обмін на аміак - Reuters пише про зустріч представників України та Росії

    Представники України та Росії на зустрічі у ОАЕ обговорили можливості обміну військовополоненими, повідомляє агенція Reuters із посиланням на власні джерела.

    Умовою, висунутою під час переговорів, що, за повідомленням Reuters, відбулись минулого тижня, є відновлення постачання російського аміаку українською ділянкою трубопроводу "Тольятті-Одеса".

    Аміак використовується для виробництва добрив і є важливою складовою російського експорту до Африки та Азії.

    Раніше Москва домагалася, аби можливість транспортувати аміак територією Україну включили до зернової угоди, досягнутою за посередництва ООН і Туреччини.

    15 листопада британська Financial Times повідомляла із посиланням на свої джерела, що Захід готовий надати Росії гарантії безпеки для відновлення поставок аміаку в рамках зернової угоди.

    Проте цього не сталося, і 18 листопада зернову угоду подовжили ще на 120 днів без згадки про аміак.

    При цьому, за даними джерел Reuters, зустрічі в ОАЕ відбулася без представників ООН, хоча саме їй належить ключова роль у розблокуванні українського аграрного експорту.

    У вересні президент Володимир Зеленський заявляв Reuters, що готовий погодилися на запуск аміакопроводу в обмін на звільнення Росією українських полонених.

    Водночас речник російського президента виключав таку можливість.

    Ані українська, ані російська сторони не підтверджеють напряму зустріч в ОАЕ.

    Весь час обговорення подібного обміну українські оглядачі звертали увагу на те, що аміак є надзвичайно небезпечною та токсичною речовиною, і пошкодження трубопроводу - а така вирогідність стає зростає із масованими російськими ударами по українській інфраструктурі - може призвести до так само масштабної екологічної катастрофи.

  10. У керівництва "Мотор Січі" вилучили раритетні авто і скіфські золоті прикраси

    справа Мотор Січі

    Автор фото, Офіс Генерального прокурора

    В рамках розслідування кримінальної справи стосовно керівника "Мотор Січі" та начальника департаменту зовнішньоекономічної діяльності підприємства Офіс генпрокурора вилучив культурні цінності та колекційні автівки, які належать фігурантам справи.

    За повідомленням Генпрокуратури, серед вилученого - 7 елітних автомобілів, 4 з яких є раритетними, і якими володів В'ячеслав Богуслаєв, багаторічний керівник "Мотор Січі", якого називали "останнім червоним директором".

    Крім того, слідчі вилучили катер, зброю, а також майже 100 старовинних золотих прикрас, частина яких датується 450-550 рр н.е. "та була популярною у населення Криму і півдня України".

    "Це рідкісні ювелірні прикраси, що відносяться до унікальних матеріальних та духовних пам’яток давнини", - зазначають в Офісі генпрокурора.

    На додачу до всього вилучено понад 400 монет, частина з яких датована ІІІ ст. до н.е. і понад 50 золотих пластин.

    Докладніше про "Мотор Січ" та її керівництво читайте в матеріалі Мотор Січ - завод, який міг приземлити вертольоти Росії.

    справа Мотор Січі

    Автор фото, Офіс Генерального прокурора

    справа Мотор Січі

    Автор фото, Офіс Генерального прокурора

    справа Мотор Січі

    Автор фото, Офіс Генерального прокурора

  11. У Києві відновили постачання води - Кличко

    .

    Автор фото, Getty Images

    Водопостачання відновлене в усіх районах столиці, повідомив мер Києва Віталій Кличко.

    Проте, він каже, що ще потрібен певний час, щоб система водопостачання запрацювала на повну потужність.

    "Наразі у деяких споживачів ще може спостерігатись понижений тиск води в системі. Особливо у тих киян, які мешкають на верхніх поверхах багатоповерхівок", - повідомив Кличко.

    Після масованого удару Росії по енергетичних об'єктах Києва 23 листопада у місті зникло водопостачання, у більшості районів зникало і світло.

    • "Ми готуємося і до найгіршого сценарію, коли не буде світла, тепла і води" - Кличко
  12. Росія може масовано вдарити ракетами по Україні за тиждень. Скільки таких атак ще може бути

  13. "Вірити в краще і готуватися до гіршого" - в НБУ запевняють у готовності до блекаутів, ПриватБанк збільшив ліміти на зняття готівки

    банкомат

    Автор фото, Getty Images

    Попри серйозні проблеми в енергетиці та відключення від електрики цілих регіонів України, банківська система працює в безперервному режимі за розробленими заздалегідь безпековими протоколами, повідомляють у НБУ.

    "Банки ефективно застосовують заздалегідь розроблені плани безперервної діяльності і регулярно оновлюють їх", - йдеться у повідомленні на сайті Нацбанку.

    Там також запевняють, що перебувають на постійному зв'язку із банками "на предмет наявних і потенційних ризиків, щоб своєчасно реагувати необхідними інструментами".

    Там нагадали, що ще у перші місяці активних бойових дій для безперервної діяльності банківської інфраструктури важливими були два чинники:

    • резервування потужностей центрів обробки даних (ЦОД), які забезпечують функціонування банківських систем і клієнтських додатків, наявність резервних каналів зв`язку;
    • забезпечення інкасації відділень банків і торговельних підприємств в умовах зростання попиту на готівку.

    "Ці напрацювання стали в пригоді й зараз", - пояснили в НБУ.

    Водночас там визнають і ризики, що виникли для безперебійного обслуговування клієнтів через російські масовані обстріли.

    "З метою мінімізації цих ризиків Національний банк разом із системно важливими банками впроваджують план заходів для забезпечення безперервності роботи банківської системи на випадок тривалої відсутності електропостачання", - йдеться у повідомленні.

    У Нацбанку нагадують про перелік відділень, які мають працювати навіть за умов тривалої відсутності енергопостачання. Ці відділення вже підкріплені додатковою готівкою, персоналом та обладнанням.

    Чергові відділення вже забезпечуються усім необхідним обладнанням та каналами зв’язку для безперервної роботи за відсутності електрики.

    Крім сайтів самих банків, дізнатися про ці відділення можна і на контактній лінії НБУ.

    "Вірити в краще і готуватися до гіршого – цей девіз зараз потребує чітких конкретних дій Національного банку і системно важливих банків, - заявляють в НБУ. - Максимальна готовність банківської системи до безперебійної роботи у випадку блекауту та чітка комунікація цієї готовності громадянам – необхідна передумова збереження фінансової стабільності".

    Тим часом Приват Банк повідомив, що встановив єдині ліміти отримання готівки в мережі банкоматів банку з карток ПриватБанку та інших українських банків на рівні 20 тисяч грн.

    "Таку суму користувачі карток будь-якого банку можуть отримати в банкоматі ПриватБанку за одну операцію, та повторити через три години", - йдеться у повідомленні на сайті банку.

    Там нагадують, що на сьогодні в мережі ПриватБанку працюють понад 5 000 банкоматів у всіх регіонах України - ця мережа є найбільшою серед українських банків.

    Водночас в "Ощадбанку" повідомили, що скасовують комісію за зняття готівки у своїх банкоматах навіть для клієнтів з інших банків.

    "Для тих громадян, хто бажає зняти готівку, є добра новина: відтепер ви можете зробити це у будь-якому банкоматі Ощаду без комісії. І не важливо - з картки Ощаду або ж з будь-якої іншої картки. Відтепер у наших банкоматах немає чужих карток", - йдеться у повідомленні банку у фейсбуці.

    Про те, як банківській системі вдалося втримати стабільність у перші тижні війни читайте у матеріалі Війна та банки: хто і як підтримує платежі та захищає гроші українців.

  14. Тіла найманців "ПВК Вагнера" пакують у спецмішки, документи вилучають - генштаб

    Минулої доби Росія завдала по території України 78 ракетних та 23 авіаційних удари. Позиції української армії зазнали понад 70 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, повідомляє в ранковому зведенні генеральний штаб Збройних сил України.

    Найзапекліші наземні бої йдуть уздовж усієї лінії фронту в Донецькій області, де російські війська без успіху намагаються просунутися до двох своїх основних цілей - Бахмута й Авдіївки, йдеться у звіті.

    Також генштаб має інформацію з окупованої Горлівки Донецької області, згідно з якою медперсонал місцевої лікарні отримав вказівку від окупаційної влади вилучати документи загиблих найманців "ПВК Вагнера", не проводити судмедекспертизу їхніх тіл і складати їх у санітарні мішки для транспортування. Місце призначення вантажу наразі невідоме.

    На території окупованого Криму російські сили виготовляють залізобетонні конструкції, які потім вивозять до Армянська. Призначення цих конструкцій поки що не визначили, додає генштаб.

    У зведенні також йдеться, що авіація, ракетні війська ЗСУ та артилерія за минулу добу вразили чотири райони концентрації особового складу, озброєнь та військової техніки супротивника.

  15. Як Росія краде і вивозить українських дітей. "Ніби реквізит для пропагандистських шоу"

  16. На території Херсонської області виявили дев'ять катівень, вбиті 400 цивільних - прокуратура

    Катівня в Херсоні

    Автор фото, Getty Images

    Генпрокуратура України повідомляє, що на звільнених територіях Херсонської області українські слідчі виявили сліди масштабних злочинів російських військових.

    "За даними офісу генпрокурора, підтверджено наявність дев'яти катівень на звільненій території Херсонської області. Також знайдені тіла 432 вбитих цивільних", - заявив у четвер генпрокурор Андрій Костін.

    Більшість території та багато будівель заміновані, сказав він. З російських позицій тривають мінометні обстріли.

    За словами Костіна, у деокупованій частині Херсонської області працюють 12 прокурорсько-слідчих груп, до яких також приєднаються фахівці з офісу генпрокурора.

  17. Терміново, До наступної масованої ракетної атаки Росії є тиждень - ГУР міноборони

    .

    Автор фото, Кулеба

    Росія продовжить завдавати масованих ракетних ударів по Україні, але на підготовку до наступного їй потрібен тиждень, заявив представник ГУР міноборони України Андрій Юсов.

    “Нас намагаються зламати, занурити в темряву і холод в період війни і змусити до перемовин на умовах агресора. Цього насправді не вийде, - заявив представник ГУР під час телемарафону. - Ми розуміємо, що періодичність масованих ракетних атак по Україні – це приблизно тиждень. Тобто, це той період, який потрібен, щоб підготуватися до наступного такого удару”.

    Андрій Юсов також зазначив, що Росія вже майже вичерпала запаси високоточної зброї, проте в неї ще залишилось чимало невисокоточних ракет.

    “Ми й бачимо, що за точністю вони особливо і не женуться. У багатьох випадках розліт в кілометр – це умовна “норма” і влучання навіть не в об’єкти інфраструктури, а в цивільні будинки, лікарні – це і є ознака косорукості російських ракетників і в цілому режиму РФ”, – заявив представник ГУР додавши, що найбільше у росіян залишилось ракет до систем С-300:

    “Це означає, що насамперед загроза є для прифронтових міст: Запоріжжя, Харків, Миколаїв, Херсон. На жаль. це ті міста, куди С-300 добивають".

    За словами Андрія Юсова, хоча Україна працює над захистом цивільної інфраструктури і мирного населення, росіяни "попри всю свою недолугість є серйозним, озброєним, масовим" ворогом)

    "Тому, на жаль, ракетний терор ще може тривати”, – заявив представник ГУР МО України.

    Раніше секретар РНБО Олексій Данілов заявляв, що у Росії є ракет на 3-4 масованих атак.

    Напередодні заступник голови російського Радбезу Дмитро Медведєв заявив, що сподівання на "закінчення" високоточної зброї в Росії є марними.

    "Далі буде. Всім вистачить", - написав російський чиновник у телеграмі.

  18. ЗСУ звернулися до білорусів: "Ваша безпека і майбутнє в ваших руках"

    Генштаб опублікував у соцмережах звернення ЗСУ до народу Білорусі, у якому є заклик не допустити втягування країни у війну Росії проти України.

    "Сьогодні Росія дозволяє собі шантажувати весь світ загрозою використовувати ядерні об'єкти та технології, захоплює АЕС, заважає роботі персоналу з метою психологічного впливу, демонструє обстріли та відключення систем безпеки ЗАЕС", - йдеться у відеоролику.

    В ЗСУ наполягають, що Росію не турбують життя людей, а справжня мета - залякування і намагання втягнути Білорусь у війну.

    "Білоруси: ваша безпека і майбутнє у ваших руках", - йдеться у відеоролику.

    Українські військові підкреслюють, що білоруський уряд вже частково порушив Конституцію країни, бо надав свою територію для воєнних дій іншій державі.

    А спецслужби РФ вже готують провокації на білоруській території, ціллю яких можуть бути об’єкти критичної інфраструктури, зокрема – АЕС "Островець".

    "Ми не відповідали на жоден прояв збройної агресії з вашої території. Тим більше ми не плануємо і не збираємось проводити ніяких агресивних дій на території Білорусі. Це офіційна позиція України", - йдеться у відео.

  19. "Нелюдський злочин". Німеччина ініціює обговорення G7 допомоги українській енергетиці після російських ударів

    Наступного тижня з ініціативи Німеччині, яка нині головує у G7, представники найпотужніших країн світу обговорять допомогу українській енергетиці, повідомила у твіттері очільниця німецького МЗС Анналена Бербок.

    "Наступного тижня, як президент G7 у Бухаресті, ми запросимо інших партнерів на рівні міністрів закордонних справ на зустріч, щоб ініціювати подальшу підтримку енергопостачання України", - повідомила міністр закордонних справ Німеччини.

    У своєму твіті вона вказала і на джерело проблеми:

    "Напади Росії на цивільну інфраструктуру є нестерпним, нелюдським злочином. Путіну подобається своїми ракетами занурювати народ України в холод і темряву. Він ніколи не зламає ваше прагнення до свободи і нашої підтримки".

    Як самій Німеччині доводиться швидко позбавлятися енергетичної залежності від Росії докладніше можна прочитати в матеріалі Як Німеччина у рекордні терміни позбулася залежності від російського газу.

    Пропустити X допис
    Дозволити контент X?

    Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

    Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.

    Кінець X допису

  20. Операції з трансплантації та онкології не припинялися навіть без електрики - МОЗ

    оперція

    Автор фото, МОЗ

    Українські лікарі продовжували працювати навіть під час блекауту, спричиненого масованим російським ударом 23 листопада, повідомляє міністерство охорони здоров'я.

    Зокрема, за повідомленням, у Львові упродовж 30 годин провели дев’ять трансплантацій від посмертних донорів.

    "Трішки більше ніж за добу трансплантологи пересадили два серця, печінку та шість нирок. Для цього працювали команди з майже сотні спеціалістів", - йдеться у повідомленні МОЗ у телеграмі.

    У Черкаському обласному онкоцентрі зробили дві операції з пересадки нирок.

    "Проведення двох трансплантацій відбувалось майже одночасно в одній операційній. Лікарня під час цього перейшла в режим роботи на генераторах", - повідомили в міністерстві.