Війна Росії проти України: головні події листопада
ЄС погодив стелю цін на російську нафту задля того, щоб 5 грудня запрацювало ембарго. Україна отримує ППО від партнерів.
Висвітлення наживо
73% мобільної мережі відновлено після блекауту - віцепрем'єр
73% мобільної мережі України вже працює після наймасштабнішого знеструмлення, влаштованого росіянами, повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.
Ситуація значно покращилася у Кіровоградській, Дніпропетровській, Волинській, Миколаївській, Полтавській, Харківській та Житомирській областях.
Зв‘язок також стабілізується у Черкаській, Львівській, Рівненській, Вінницькій та Чернівецькій областях. Ремонтні роботи тривають, зазначив чиновник.
За словами Федорова, найвідчутніші проблеми зі звʼязком залишаються у Донецькій та Запорізькій областях.
"Перерва не більше 5 годин". У ДТЕК розповіли, як вмикатимуть світло киянам
Холдинг ДТЕК у пресрелізі повідомив, що по всій країні і в тому числі у Києві продовжують застосовувати екстрені відключення електроенергії.
В компанії додали, що розуміють, як ускладнює життя тривала відсутність світла, і тому з 26 листопада ДТЕК Київські електромережі будуть по черзі вмикати світло всім жителям таким чином, щоб перерва в електропостачанні для кожного клієнта становила не більше 5 годин.
Стабілізаційні графіки поки що не діють. Такий режим зберігатиметься до стабілізації ситуації в енергосистемі, йдеться у повідомленні.
У компанії також закликали повідомляти ДТЕК Київські електромережі, якщо в будинку з 23 листопада і до сьогоднішнього дня світло не зʼявилось або з 26 листопада було відсутнє більше 5 годин.

Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Деякі столичні магазини працюють без світла Керівник білоруського МЗС Володимир Макей раптово помер. У Москві "приголомшені"
"Їхні школи зруйновані, їхні будинки зруйновані". Європейців попередили, що українці не поїдуть додому одразу після війни
Країнам, що приймають українських біженців, таким як Німеччина та Польща, варто підготуватися до того, що українці залишаться в країні "на роки" після закінчення війни, заявила віцепрезидента Єврокомісії Дубравка Шуйця в інтерв'ю німецькому мовнику RND.
"Ключовою проблемою є те, що ці сім’ї думають, що поїдуть додому наступного дня після війни. Але вони ще не підуть додому. Їхні школи зруйновані, їхні будинки зруйновані, їхні роботи втрачені", - заявила представниця Єврокомісії.
Дубравка Шуйця підкреслила, що каже це відверто, як хорватка, яка пережила війну в колишній Югославії.
Разом із тим, віцепрезидента Єврокомісії з демократії та демографії, у сфері відповідальності якої нагляд за дотриманням прав дітей у ЄС, закликала європейців не припиняти підтримку українців.
"Ми не повинні проявляти ознаки втоми, це не вихід. Ми повинні зробити все можливе – на рівні Європейського Союзу, а також на рівні держав-членів, таких як Німеччина, – щоб допомогти українським дітям, які втекли, почуватися як вдома", - заявила представниця Єврокомісії.
Вона також закликала громадян ЄС, які прийняли українських біженців, з розумінням ставитися до труднощів.
"Так, у нас погіршилися стандарти, коли ми говоримо про кількість дітей у садочках і школах. У класі вже не 15 чи 20 дітей, а 35. Як колишній вчитель, я знаю, що це проблема. Але йдеться про прояв солідарності", - заявила представниця ЄС, додавши, що європейці мають зрозуміти, що "є стандарти, які неможливо відновити, поки не припиниться війна".
Дубравка Шуйця також погодилася із тезою журналіста, що із настанням зими та посиленням російських обстрілів, європейські країни побачать збільшення кількості біженців з України:
"Хто це витримає? Я це цілком розумію".
Число постраждалих під час ракетного обстрілу Дніпра збільшилось до 13 - ОВА

Автор фото, Валентин Резніченко
Про це повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко.
Він розповів, що до лікарів звернулися вже 13 людей, які постраждали через ракетний удар по Дніпру, четверо у лікарні, серед них 17-річний юнак.
На місці прильотів працюють усі служби, рятувальники розбирають завали, є ймовірність, що там може перебувати людина, зазначив очільник області.
У суботу вдень росіяни обстріляли ракетами житлові будинки Дніпра. За словами мера міста, постраждала цивільна забудова, інфраструктура не уражена.

Автор фото, Валентин Резніченко
Терміново, Новий обмін. З російського полону звільнили 9 військових і трьох цивільних

Автор фото, офіс президента
Голова офісу президента Андрій Єрмак повідомив про новий обмін полоненими.
"Нам вдалося звільнити 12 наших людей. Серед них - четверо бійців ВМС, двоє нацгвардійців, прикордонників, один з тероборони, а також троє цивільних - подружжя та чоловік, який вважався зниклим безвісти", - йдеться в повідомленні.
Серед військових - двоє офіцерів, а також семеро рядових та сержантів.
"Додому їдуть воїни, які захищали зокрема Маріуполь, ЧАЕС та острів Зміїний. За останній тиждень нам вдалося повернути 98 українців", - заявив Єрмак.

Автор фото, офіс президента
Країни ЄС виділяють мільйони на ініціативу "Зерно з України"

Автор фото, офіс президента
У Києві проходить саміт з продовольчої безпеки, на ньому, зокрема, особисто присутній премʼєр-міністр Бельгії Александр Де Кроо.
Під час візиту він зустрівся із президентом Володимиром Зеленським.
Одним із головних питань зустрічі була ініціатива Grain from Ukraine (Зерно з України), в рамках якої Україна разом з іншими країнами-учасницями постачатиме продовольство до країн, які можуть стикнутися з голодом.
Виділення грошей на постачання продовольства в бідні країни вже підтвердили Німеччина (15 млн євро) і Канада (близько 22,4 млн доларів).
У рамках ініціативи перше судно із 27 тис. тонн пшениці вже вирушило до Ефіопії.
Під час зустрічі з президентом України бельгійський премʼєр також пообіцяв повну підтримку членства України в ЄС і НАТО, підписавши декларацію, яка засвідчує це рішення. Бельгія також готова надати Україні електрогенератори та інше обладнання.
Зеленський атакував Кличка: "Профанацію та брехню ніхто не пробачить"
Ракетні удари по Дніпру. Постраждали будинки та люди, інфраструктура - неушкоджена
Голова Дніпропетровської області Валентин Резніченко повідомив, що внаслідок ракетного удару по Дніпру частково зруйновані сім приватних будинків. На місці вибуху почалася пожежа.
За словами Резніченко, постраждали шість людей, одна жінка, яку витягли з-під завалів, у важкому стані, її доставили у лікарню.
Раніше про "прильоти" по місту написав у телеграмі мер Дніпра Борис Філатов, він зазначив, що за попередніми даними, міські комунікації та інфраструктура не постраждали. Є автоматичне вимкнення кількох трансформаторних підстанцій.

Автор фото, Поліція Дніпропетровської області

Автор фото, Поліція Дніпропетровської області
Аналітики ISW пояснили, чому почастішали обміни полоненими між Україною і Росією

Автор фото, Андрій Єрмак
Підпис до фото, Обмін військовополоненими 24 листопода, ще один відбувся 25-го Американський Інститут вивчення війни (ISW) у своєму зведенні про події 25 листопада звертає увагу на кількість обмінів військовополоненими між Україною і Росією, яка різко зросла останніми днями.
Експерти організації пов'язують це з бажанням російського міноборони знизити невдоволення серед російських військових блогерів, які писали про недостатні зусилля щодо повернення полонених на батьківщину.
ISW нагадує, що з 23 по 25 листопада було проведено одразу три обміни: по 35, 50 та 9 полонених з кожного боку.
Про що ще пише Інститут вивчення війни:
- Українська влада стверджує, що вбила в Криму військових радників з Ірану, які прибули, щоб навчити російські сили використовувати безпілотники іранського виробництва. Останні армія РФ застосовує для атак на українське населення та цивільну інфраструктуру. Раніше ізраїльське видання Jerusalem Post писало, що йдеться про 10 загиблих іранських радників. В інтерв'ю Guardian секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов пригрозив, що українські сили завдадуть удару по будь-якій іранській військовій присутності на території України.
- Російське керівництво, можливо, підготувало документ, у якому йдеться про те, що Росії необхідно мобілізувати 5 млн осіб для перемоги у війні. Експерти ISW посилаються на заступника начальника українського Генштабу Олексія Громова, який заявив, що військове керівництво РФ підготувало документ "Завершення війни з НАТО в Україні" і поширює його серед військовослужбовців. За оцінками Інституту, цифра в 5 млн - недосяжна мета для Росії з огляду на те, який хаос викликала мобілізація із заявленою метою 300 тисяч. І, можливо, декларуючи такі цифри, військове командування намагається зняти із себе відповідальність за стратегічні невдачі. При цьому офіційні особи продовжують готувати громадську думку до можливої другої хвилі мобілізації, сказано у зведенні.
- Щодо подій безпосередньо на фронтах, то, за даними ISW, російські сили провели обмежені контратаки, щоб відновити втрачені позиції на північний захід від Сватового, і наступають у районі Бахмута та Авдіївки, а також зміцнюють оборону на південь від Дніпра в Херсонській області та навколо критично важливих наземних комунікацій, які з'єднують Крим із півднем Херсонської області.
- Українські сили, судячи з російських джерел, продовжують контрнаступальні операції у напрямку Кремінної.
У Херсоні подали електрику - офіс президента
У звільненому від росіян Херсоні відновили електропостачання, повідомив заступник керівника ОП Кирило Тимошенко.
"Як і обіцяли - впорались трохи більше ніж за тиждень", - зазначив він, додавши, що першочергово до електромереж підключать критичну інфраструктуру міста, а потім побутових споживачів.
Російські військові вийшли з Херсона 9 листопада, залишивши у руїнах інфраструктуру міста і навколишніх сіл. З моменту відходу Росія продовжує обстрілювати Херсон, за останні дні в місті загинули 15 мирних громадян.
У пʼятницю ввечері з Херсона виїхав перший евакуаційний потяг, який вивіз 100 людей, серед яких багато дітей і літніх громадян, до Хмельницького.

Автор фото, Getty Images
До Києва приїхали премʼєри Польщі, Литви і Бельгії

Автор фото, Денис Шмигаль
До України прибули голови урядів Польщі, Литви і Бельгії - Матеуш Моравецький, Інгріда Шимоніте і Александр Де Кроо.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зі своїми колегами з Польщі і Литви підписав спільну заяву за результатами зустрічі у рамках "Люблінського трикутника" в Києві.
Прем’єри "закликали міжнародну спільноту визначити відновлення територіальної цілісності України, звільнення всієї тимчасово окупованої території України чіткою спільною метою", йдеться у заяві.
Премʼєр Польщі Матеуш Моравецький також відвідав памʼятник жертвам Голодомору в Києві і поклав символічний букет.
"Голодомор... є результатом злочинної політики Радянського Союзу", – йдеться у повідомленні, опублікованому у твіттері Канцелярії премʼєра.

Автор фото, ALT

Автор фото, ALT
NYT: США організували в Польщі ремонтну базу для артилерії з України
За даними американських оборонних відомств, третина з приблизно 350 гаубиць західного виробництва, переданих Україні, перебувають в неробочому стані. Про це пише The New York Times (потрібна підписка).
Оскільки здійснювати ремонт артилерії у польових умовах проблематично, пише видання, це стало пріоритетом для Європейського командування Пентагону, яке створило ремонтний центр у Польщі.
За словами джерел газети, українська сторона наполягає, щоб такі ремонтні бази розташовувалися ближче до місця ведення бойових дій.
За даними The New York Times, відновлення пошкодженого в Україні озброєння відбувається на ремонтній базі останні кілька місяців. Стан української зброї є предметом пильної уваги з боку американських військових чиновників, зазначено у статті.
У середині листопада Німеччина пообіцяла створити у Словаччині центр технічного обслуговування військової техніки та озброєння, яке вона передала Україні.

Автор фото, Генштаб ЗСУ
Зеленський у річницю Голодомору: "Ми знову запалюємо свічки, бо Москва намагається знищити нас темрявою і холодом"
Президент України Володимир Зеленський порівняв спроби Росії зруйнувати енергетичну систему України з геноцидом українців під час штучного голоду, влаштованого комуністичним режимом у 1932-1933 роках.
"Сьогодні ми знову запалюємо свічки, тому що Москва намагається знищити нас, тепер темрявою і холодом", - сказано у відеозверненні до річниці Голодомору, яке президент опублікував на своїх сторінках у соцмережах.
26 листопада в Україні вшановують пам'ять багатомільйонних жертв масового штучного голоду 1921-1923 років і 1946-1947 років та Голодомору у 1932-1933 роках, який багато країн визнали геноцидом українського народу.
Міністерство закордонних справ у своїй заяві до річниці трагедії зазначило, що так само як і комуністична влада "режим Путіна веде всесвітні “голодні ігри”. Сотні мільйонів людей в Африці та Азії вже постраждали від руйнування сільськогосподарської інфраструктури та блокування експорту українських зернових з боку Російської Федерації".
Як в 1932-1933 роках НКВД вилучало в українців останнє продовольство, так і в 2022 році російські окупаційні війська грабують українські елеватори та вивозять українське зерно, наголошують у МЗС.
У Києві без світла досі 130 тис. мешканців. Воду, тепло та зв'язок відновлять протягом доби
Без постачання електроенергії, в режимі аварійних відключень залишаються 130 тис. мешканців столиці, йдеться в повідомленні Київської міської військової адміністрації.
Водопостачання відновлено, але в знеструмлених будинках на верхніх поверхах води немає досі через понижений тиск в мережі.
"Триває запуск теплопостачання. Мобільний зв'язок практично доступний в усіх районах, - йдеться в повідомленні. - Протягом 24-х годин заплановано завершити всі відновлювальні роботи. Вода, тепло, зв'язок повернуться до роботи в штатному режимі".
Електроенергію подаватимуть згідно з графіками стабілізаційних відключень.
Майже 1300 дітей постраждали через російську збройну агресію
Станом на 26 листопада від війни в Україні постраждали понад 1289 дітей, повідомляє офіс генерального прокурора. За даними правозахисників, 440 дітей загинуло та понад 849 отримали поранення різного ступеню тяжкості.
Ці цифри не остаточні, встановити точне число постраждалих у місцях ведення активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях складно.
Найбільше постраждало дітей у Донецькій області - 424, Харківській - 266, Київській - 117, Миколаївській - 77, Запорізькій - 76, Херсонській - 69, Чернігівській - 68, Луганській - 64, Дніпропетровській - 32.

Автор фото, Getty Images
Росія стріляє старими крилатими ракетами, знімаючи з них ядерні боєголовки. Що це означає?
Росія, імовірно, знімає ядерні боєголовки зі старих ядерних крилатих ракет і стріляє неозброєними боєприпасами по Україні, повідомляє у ранковому зведенні британська розвідка.
Зображення з відкритих джерел показують уламки, вочевидь, збитої крилатої ракети повітряного запуску AS-15 KENT, розробленої у 1980-х роках виключно як систему доставки ядерної боєголовки. Ймовірно, боєголовку замінили на баласт.
Хоча така ракета все одно завдасть певної шкоди через її кінетичеу енергію та невитрачене паливо, за допомогою такого боєприпаса навряд чи можна досягти надійного ефекту проти намічених цілей, пояснюють у британському міноборони.
Росія майже напевно сподівається, що такі ракети функціонуватимуть як приманки та відволікатимуть українські сили повітряної оборони.
Хоч якими були б наміри Росії, така імпровізація показує рівень виснаження російських запасів ракет великої дальності, вважають розвідники.
Пропустити X дописДозволити контент X?Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".
Кінець X допису
Головне за ніч
- У ніч на суботу росіяни із "Градів" та важкої артилерії обстріляли Нікополь, Марганець та навколишні села на Дніпропетровщині, повідомив голова ОВА Валентин Резніченко.
- Дефіцит в енергосистемі, який на вечір п'ятниці становив близько 30%, у вихідні скоротиться до 25%, а з понеділка почнуться лише планові відключення, повідомляє "Укренерго".
- Українська розвідка спростувала чутки про те, що росіяни готуються атакувати Україну з боку Білорусі до кінця листопада.
- Росіяни намагаються посилити угруповання на лиманському, авдіївському та новопавлівському напрямках, повідомляє український Генштаб. Збройні сили України відбили атаки противника біля возьми населених пунктів.
- За минулу добу російські війська здійснили 11 ракетних, 7 авіаційних ударів та обстрілювали територію України з реактивних систем залпового вогню, також йдеться у повідомленні Генштабу.ʼ
- Увечері 25 листопада з Херсона до Хмельницького вирушив перший евакуаційний потяг, на якому виїхало 100 людей, серед них діти і люди з інвалідністю.
- Увечері в п'ятницю другий блок Хмельницької атомної електростанції під’єднано до єдиної енергосистеми України. Внаслідок російської атаки на енергосистему України 23 листопада, усі блоки трьох українських АЕС були відключені.

Автор фото, Генштаб ЗСУ
Співавтор Музею Голодомору: "Ви побачите стільки могил, що зрозумієте: тут вбили мільйони людей"
