Війна Росії проти України: головні події листопада
ЄС погодив стелю цін на російську нафту задля того, щоб 5 грудня запрацювало ембарго. Україна отримує ППО від партнерів.
Висвітлення наживо
В окупованому Херсоні спочатку запровадили цілодобову комендантську годину, а потім передумали
Представник окупаційної влади Херсонської області Кирило Стремоусов у відеозверненні заявив, що в Херсоні запроваджують цілодобову комендантську годину.
Однак згодом пост із цим відео зник, натомість з'явилося таке ж звернення, але без слів про комендантську годину, звертають увагу російські видання.
В останні тижні з'являються непрямі свідчення того, що Росія готує відступ з правобережної частини Херсонщини - там демонтовують російську символіку, перекидають звідти представників окупаційної влади, вивозять цінності та музейні експонати.
Українська влада закликає обережно ставитися до таких заяв та не очікувати, що звільнення Херсону буде швидким та легким.
Financial Times: на окупованій Херсонщині жінку повісили після слів "Скадовськ - це Україна"
У окупованому Скадовську Херсонської області повісили 56-річну колишню медсестру Тетяну Мудренко за проукраїнську позицію.
Про це Financial Times розповіла сестра-близнючка загиблої Наталя Чорна, яка виїхала зі Скадовська у квітні.
За її словами, Тетяна працювала медсестрою та допомагала дітям з інвалідністю. Обидві сестри ходили на мітинги проти російської окупації та поширювали інформацію про протести у соцмережах.
За словами Наталі, у її сестри було декілька зіткнень з силовиками.
Останній інцидент перед смертю Тетяни стався у жовтні. За словами сестри, Мудренко сварила українських поліцейських, які перейшли на бік росіян. Вона вигукнула їм: "Скадовськ — це Україна!"
Наталя зателефонувала сестрі 7 жовтня, щоби дізнатися, як вона. Але зв’язок був поганий, і дзвінок перервався.
Через деякий час, за словами Чорної та місцевих очевидців, Тетяну та її чоловіка Анатолія Орєхова з будинку викрали поліцейські-колаборанти. Сусіди розповіли, що помешкання подружжя пограбували. Також вони забрали автівку та велосипеди.
Декілька днів ніхто не знав, де Тетяна. 15 жовтня Наталі Чорній зателефонувала жінка та сказала, що Тетяну стратили.
"Вона мені сказала, що Таню повісили. Їй щось вилили до рота, а потім повісили перед будівлею суду",— сказала Чорна.
Та сама жінка розповіла, що чоловіка Тетяни звільнили з полону зі зламаною рукою та слідами від побиття. Йому дозволили поховати тіло дружини. Після цього він зник, і його більше ніхто не бачив.
Спершу в місцевому морзі відмовилися спілкуватися з Наталею. Але пізніше їй надіслали свідоцтво про смерть, у якому вказано, що причиною загибелі Тетяни Мудренко стала "механічна асфіксія".
Журналісти вказують, що через окупацію деякі деталі викрадення та смерті Тетяни не вдалося перевірити незалежно.
Але медійники переглянули свідоцтво про смерть українки, а також повідомлення та обговорення між місцевими жителями та очевидцями, які підтверджують історію Чорної.
Електрокриза. У Львові відшкодують вартість генераторів, у Києві просять не їздити ліфтом
Шольц просить Китай натиснути на Росію, щоб закінчити війну в Україні
Путін заявив про необхідність вивезти жителів Херсона. Хоча і так усіх вивезли

Автор фото, EPA
Президент Росії Володимир Путін заявив, що мирне населення Херсона потрібно переселити із міста. Про це він сказав у розмові з волонтерами - з ними Путін зустрівся на Червоній площі після покладання квітів до пам'ятника Мініну та Пожарському у День народної єдності.
Показово, що ще у наприкінці жовтня російська окупаційна влада Херсонщини прозвітувала про закінчення “евакуації”.
"Зараз, звичайно, тих, хто живе в Херсоні, потрібно прибрати із зони найбільш небезпечних бойових дій. Цивільне населення не повинно страждати від обстрілів, від якихось наступальних, контрнаступальних та інших заходів, пов'язаних з військовими діями, - сказав Путін волонтерам.
Призначена Росією "військово-цивільна адміністрація" Херсона 22 жовтня зажадала від мешканців міста "негайно покинути місто" та переїхати на лівий берег Дніпра.
- В Херсоні зняли прапор РФ і демонтують блокпости. Росія готує вихід з окупованого міста?
Залишатися в Херсоні, за їхніми словами, небезпечно через можливі обстріли. Скільки вже людей поїхали і куди вони вирушили – достеменно невідомо.
Вже 28 жовтня призначені Росією чиновники "військово-цивільної адміністрації" оголосили, що “евакуація” закінчилася, а з міста, де, за їхніми оцінками, мешкають 100 тис. осіб, 70 тис. поїхали на лівий берег Дніпра.
Жителі Херсона, з якими поговорила ВВС, розповіли, що місто спорожніло і в ньому майже нічого не працює.
"Закрили банки, пенсійний фонд, паспортний стіл, усі держструктури, комуналку, ввезення-вивіз [продуктів]. У місті перевдягнена Росгвардія, решта сидить і чекає смерті в окопах", - розповів один з них.
У цьому матеріалі ВВС розповідала, що відбувається в окупованому Херсоні, і чому деякі мешканці не збираються з нього виїжджати.
- "У нас буде бійня, ми готові". Хто залишається та хто їде з Херсона
Лідер Китаю закликав протистояти ядерній загрозі Україні на переговорах із Шольцем

Автор фото, Пресслужба канцлера Німеччини
Міжнародній спільноті слід спільно протистояти загрозі застосування ядерної зброї в Україні, заявив керівник КНР Сі Цзіньпін на зустрічі з канцлером ФРН Олафом Шольцем.
Шольц прибув до Пекіна з офіційним візитом.
Сі Цзіньпін зазначив, що міжнародна спільнота має “закликати всі сторони виявити розумність і стриманість, якнайшвидше встановити прямі контакти та створити умови для поновлення переговорів [і] спільно протистояти застосуванню чи загрозі застосування ядерної зброї”.
Шольц зазначив, що зустріч у Пекіні відбулася під час "великої напруженості", коли військовий конфлікт призвів до появи мільйонів біженців і перевернув світові продовольчі та енергетичні ринки.
“Я сказав президенту [Сі Цзіньпіну], що для Китаю важливо використовувати свій вплив на Росію. [...] Ми погодилися, що загрози ядерними ударами безвідповідальні та небезпечні”, - сказав Шольц.
Китай і Німеччина, як впливові країни, повинні співпрацювати ще тісніше за часів змін, щоб зробити внесок у розвиток миру, сказав Сі Цзіньпін. Він назвав міжнародну ситуацію "складною та нестабільною", не згадавши при цьому Україну прямо, зазначає AP.
Шольц підкреслив, що російське вторгнення створює багато проблем для "світопорядку, заснованого на правилах". Китай підтримує Німеччину та ЄС у просуванні мирних переговорів та створенні ефективної системи європейської безпеки, сказав Сі Цзіньпін.
Росія та її лідери неодноразово натякали на використання проти України ядерної зброї.
Росіяни використовують територію Курської АЕС для зберігання ракет - ГУР

Автор фото, ГУР
Підпис до фото, Курська АЕС Українська розвідка каже, що російські військові використовують територію курської АЕС та пов’язаних з нею підприємств для зберігання та обслуговування ракет.
За інформацією ГУР, останні декілька тижнів до підземних ангарів підприємства Курскатоменергоремонт в районі селища Іваніно Курської області представники російських збройних сил завозили ракети до комплексів С-300.
А наприкінці жовтня, каже розвідка, до цих ангарів прибули декілька цивільних вантажівок на іранських автомобільних номерах з невідомим вантажем.
Не виключено, що цей об’єкт підвищеної небезпеки, безпосередньо наближений до Курської АЕС, що у місті Курчатов, росіяни використовують у військових цілях, підсумовує розвідка.
"А саме для прихованого розміщення та обслуговування боєприпасів до ракетного озброєння та іранських БПЛА. Не виключається наявність у вказаних підземних сховищах іранських балістичних ракет", - розповідають у відомстві.
Там вважають, що міжнародні організації, насамперед МАГАТЕ, повинні ретельно перевірити цю інформацію.
ВВС не може оперативно перевірити заяви сторін в умовах війни.
Росіяни атакують оборону ЗСУ на лінії Сватове-Кремінна - Гайдай

Керівник Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що росіяни намагаються атакувати лінію оборони ЗСУ на лінії Сватове-Кремінна.
Раніше ЗСУ впритул наблизились до цих міст, але далі не змогли здолати оборону росіян.
"Йдуть по трупах своїх же солдатів: росіяни намагаються пробити нашу оборону біля Сватового-Кремінної. Луганська земля всипана тілами загиблих росіян. Кожного разу при атаках росіяни відправляють на "розвідку", в якій не вижити, своїх солдатів кількістю до взводу", - заявив Гайдай.
Він каже, що кожна нова атака супроводжується тим, що росіяни "топчуть" своїх 200-х, а тіла ніхто не забирає.
Він каже, що повертатись до деокупованих сіл Луганщини небезпечно і зараз не можна.
"Продовжуються потужні обстріли наших деокупованих населених пунктів. Повертатися людям туди небезпечно. Села кишать мінами та нерозірваними снарядами, евакуація місцевих мешканців триває", - додав Гайдай.
ВВС не може оперативно перевірити заяви сторін в умовах війни.
Зупинити "володаря пекла". Росія назвала "священну" мету війни в Україні
Миколаїв не обстрілювали лише 44 дні, половина жителів виїхали

Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, У березні росіяни вдарили по будівлі Миколаївської ОВА За 255 днів війни Росія не обстрілювала Миколаїв лише 44 дні, сказав мер Олександр Сєнкевич на брифінгу в медіацентрі "Україна-Укрінформ".
"Всі інші дні ми були під мордуваннями. Тому люди (переселенці - Ред.) тут не залишаються - не відчувають себе у безпеці і їдуть далі", - додав мер.
За його словами, з Миколаєва виїхала половина населення. До 24 лютого в місті було 486 тисячі жителів, а тепер - близько 220-230 тисяч.
Новини про обстріли Миколаєва з'являються щодня.
Зеленський: енергетичний терор Росії позбавив світла 4,5 млн українців. У Києві гіршає
У Росії триває мобілізація, а на фронті з'являться "заградзагони" - західні експерти
Опитування: німці вважають, що дають Україні достатньо зброї

Автор фото, Getty Images
41% жителів Німеччини зараз впевнені, що країна достатньо допомагає Україні зброєю, кожен п'ятий вважає, що потрібно допомагати більше, а 30% вважають, що українці отримують від Німеччини надто багато військової допомоги.
Такі результати опитування, проведеного на замовлення німецької телекомпанії ARD.
Згідно з цим же опитуванням, більше половини німців (55%) вважають, що уряд недостатньо активно шукає шляхи мирного врегулювання. Майже третині здається, що на цьому напрямку Берлін робить стільки, скільки потрібно.
Розв'язавши війну, Путін зумів домогтися великого зсуву щодо ставлення німців до санкцій проти РФ – тепер за них більшість жителів Німеччини. 31% вважає, що санкції адекватні, а ще 37% - що їх треба зробити більш жорсткими. Лише 23% опитаних сказали, що санкції здаються їм надмірними.
61% опитаних побоюється, що Росія може напасти на ще якусь країну в Європі. Відразу після вторгнення в Україну таких було більше – 69%.
Надійним партнером для Німеччини Росію вважають 10% опитаних, Україну – 47%, США – 55%, Британію – 60%, Францію – 84%.
Болгарія вирішила віддати Україні радянську зброю. Але поки що не вирішила, яку саме

Автор фото, Болгарські військові на спільних навчаннях НАТО у червні
Парламент Болгарії напередодні вирішив зробити розворот на 180 градусів і почати дарувати – а не лише продавати через треті руки – зброю Україні.
Але яку саме зброю – поки що не вирішили. Міністр оборони каже, що зенітно-ракетні системи та літаки країна поки що віддати не може.
Як повідомляло агентство Reuters, парламент Болгарії 175 голосами "за" проти 49 "проти" прийняв план дій, згідно з яким уряд має почати переговори із союзниками НАТО за схемою, по якій Україні вже передали зброю деякі країни: вони віддають українцям старе радянське озброєння, а натомість отримують від західних союзників нове.
Тепер в ЄС залишилася одна країна, що принципово відмовляється дарувати українцям зброю – Угорщина.
У Болгарії це питання розглядали у травні, і тоді військову допомогу Україні заблокувала присутня в уряді Соціалістична партія, дружня до Росії. Але відтоді влада в Болгарії змінилася.
Які саме види озброєння болгари в результаті віддадуть, поки що неясно. "Важке озброєння, таке як С-300, С-125 та інші системи ППО, а також Су-25 і МиГ-29 ми зараз віддати не можемо. Спочатку потрібно знайти їм заміну", - сказав міністр оборони Болгарії Дімітар Стоянов.
Те, що Болгарія весною відмовилась напряму допомагати Україні, не означає, що зброя звідти в Україну не йде. Як зазначає Reuters, з початку російського вторгнення збройний експорт з Болгарії виріс удвічі. У серпні, наприклад, міністерство економіки затвердило експорт зброї майже на пів мільярда доларів, і пунктом призначення більшості постачань була Польща.
Російський суд визнав загибель 17 моряків "Москви", яку потопили у квітні

Автор фото, Getty Images
17 зниклих безвісти моряків із крейсера "Москва" були офіційно визнані Нахімовським судом Севастополя загиблими. Тексти рішень цього цивільного суду не опубліковані – є лише інформація про них у судовій картотеці. Однак, виходячи зі строків розгляду справ, суд визнав, що смерть членів екіпажу нібито не пов'язана з воєнними діями.
Рішення про визнання 17 моряків померлими суд виніс з 23 червня по 20 вересня, випливає з інформації на його сайті. Усі справи суд розглядав у закритому режимі, заявниками у кожній справі виступав командир військової частини №42948 та родичі моряків.
Флагман Чорноморського флоту крейсер "Москва" затонув 13 квітня після вибуху, перебуваючи на чергуванні на схід від українського острова Зміїний. Міноборони Росії визнало зниклими безвісти 27 членів екіпажу, що перебували на борту, одного моряка - загиблим. Усього за різними оцінками на кораблі було щонайменше 400 людей, зокрема матроси термінової служби.
Хоча тексти судових рішень не опубліковані, виходячи зі строків розгляду справ, моряків визнали померлими не внаслідок воєнних дій.
У перші дні війни крейсер "Москва" брав участь у боях за острів Зміїний, біля якого він затонув. Україна офіційно не брала на себе відповідальності за потоплення крейсера "Москва". Неофіційна версія - крейсер обстріляли українськими ракетами "Нептун". Росія цього не визнає.
Раніше ЗМІ писали, що матерів моряків просили підписати документи про загибель їхніх дітей "внаслідок катастрофи", а не участі у "спеціальній військовій операції".
Згідно з російською версією, корабель затонув внаслідок пожежі та детонації боєзапасів. Родичам роз'яснювали, що вони можуть претендувати на виплати, передбачені законом у зв'язку із загибеллю військовослужбовця "при виконанні військової служби, а не указів про спеціальну військову операцію".
- Загибель крейсера "Москва". Що ми дізналися за півтора місяця
У Мар'їнці евакуювали 100% населення - Нацполіція

Автор фото, Білий Янгол
Поліцейський екіпаж "Білий янгол" евакуював усіх жителів Мар’їнки Донецької області. Це місто весь час під обстрілами, там не вціліло жодної будівлі, кажуть у відомстві.
"Наразі в Мар’їнці не залишилося цивільного населення", - стверджують у Нацполіції.
Тепер основну увагу "білі янголи" приділяють Красногорівці, яка теж весь час під обстрілами. Там залишається близько 800 людей, відсутні вода, світло та газ, кажуть поліцейські.
Під час чергового рейсу до Красногорівки вони евакуювали тяжкохвору жінку з підозрою на інсульт, пораненого чоловіка та літню жительку.
Зважаючи на важку ситуацію в місті, поліцейські вкотре закликали не чекати з виїздом і рятувати своє життя та здоров’я.
Зокрема, сьогодні на 16:30 Укрзалізниця призначила новий евакуаційний потяг із Донбасу до Львова.
Обов'язкова евакуація на Донбасі триває з серпня.
Уряд попереджає, що через російські обстріли в регіоні взимку не буде газу та опалення, немає як ремонтувати інфраструктуру.
Терміново, У Києві 450 тисяч помешкань залишились без світла
Як повідомив мер Києва Віталій Кличко, у столиці майже пів мільйона помешкань (тобто людей може бути удвічі більше) залишаються без електрики.
"На сьогоднішній ранок без електропостачання 450 тисяч споживачів, тобто помешкань киян. Це в півтора раза більше, ніж в попередні дні. Стабілізаційні вимкнення відбуваються через перенавантаження центрального вузла енергосистеми країни", - повідомив Кличко.
Він закликав максимально економити електроенергію, бо ситуація залишається складною.
Після ударів Росії по енергетичній інфраструктурі Київської області столиця, як і вся Україна, відчуває гострий дефіцит електрики.

Автор фото, Reuters
Головне на ранок 4 листопада

Автор фото, генштаб ЗСУ
- Усю ніч у більшості областей України лунала повітряна тривога. Біля Дніпра збили аж вісім "шахедів", повідомив керівник області Валентин Резніченко. Один дрон також збили над Львівщиною.
- Загалом, як повідомили повітряні сили, за ніч збили 9 дронів.
- Пізно ввечері росіяни обстріляли Миколаїв ракетами С-300, повідомляють в ОВА, зруйновано склад, пошкоджено адміністративну будівлю та машини.
- За даними ОВА, за 3 листопада росіяни вбили 8 цивільних на Донеччині та виявило тіло ще однієї людини, вбитої під час окупації в Кримках. Ще 14 людей поранені.
- У Пісках Старобільського району так звана військова комендатура провела фільтрацію, десь 30 місцевих викрали та вивезли у невідомому напрямку. Фільтрація відбувається також у селах та містах вздовж автошляху Олешки-Нова Каховка Херсонської області.
- На дорогах Херсонщини - посилений рух вантажівок та автомобілів з награбованим майном. Багато пограбувань у Бериславі та прилеглих населених пунктах, кажуть у генштабі ЗСУ. Зокрема, росіяни вивозять майно та ремонтну базу. У Тополівці росіяни використовують як "живий щит" місцеву школу та дитсадок, де розмістилось до 300 солдатів із технікою.
- Керівництво Приморського краю РФ запроваджує додаткові заходи безпеки та посилює поліцейський режим. У місті Владивосток влада готується до можливих протестів серед місцевих, які незадоволені мобілізацією та великими втратами серед населення свого регіону на війні в Україні.
- ЗСУ відбили атаки росіян в районах Верхньокамʼянського, Спірного, Мар’їнки, Новомихайлівки, Водяного та Павлівки на Донеччині.
Обмін полоненими і Херсон без російських прапорів. Теленовини ВВС
