You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.
Війна Росії проти України: головні події листопада
ЄС погодив стелю цін на російську нафту задля того, щоб 5 грудня запрацювало ембарго. Україна отримує ППО від партнерів.
Висвітлення наживо
"Шахеди" більше не літають. Чому Росія припинила бити по Україні іранськими дронами
СБУ перевірила монастир на Закарпатті, де черниці закликали до "пробудження матушки-Русі"
СБУ закінчила перевірку на території Свято-Кирило-Мефодіївського жіночого монастиря Мукачівської єпархії УПЦ (МП) на Закарпатті. Повідомляється, що там допитали 20 людей, у тому числі на поліграфі.
У СБУ заявляють, що знайшли в монастирі багато агітаційно-пропагандистських матеріалів, російську літературу, книжки з образливими вигадками про інші національності та релігії.
"У знайдених брошурах заперечується право України на незалежність, і наголошується, що Росію, Україну та Білорусь "нельзя разделить", - розповідають правоохоронці.
Попри заборону керівника єпархії згадувати під час молебнів патріарха РПЦ Кирила, який підтримує війну Росію проти України, у монастирі розробили "пам’ятку" з аргументами, чому від цієї згадки насправді не можна відмовлятися. У разі непокори, розповідають в СБУ, залякували "відстороненням від усякого священства".
Також під час обшуків правоохоронці знайшли тексти проросійських пісень, де прославляли "русскую землю" і закликали до "пробудження матушки-Русі".
СБУ кажуть, що матеріали передали на експертні дослідження.
В останні дні та тижні СБУ регулярно проводить обшуки в інституціях УПЦ МП, 22 листопада СБУ провела обшуки в Києво-Печерській лаврі у Києві.
- СБУ проти УПЦ. Як і чому Зеленський та спецслужби взялись за (не)московську церкву
Підбірка світлин із зустрічі Олени Зеленської із британським королем Чарльзом ІІІ.
Росіяни знову обстріляли підприємства ДТЕК, двоє енергетиків поранені
Сьогодні російські військові знову обстріляли енергетичні підприємства ДТЕК. Це вже 17-та атака за останні два місяці, кажуть у компанії.
Двоє енергетиків, йдеться у повідомленні у офіційному телеграм-каналі, мають поранення. Загрози для їхнього життя немає - зараз чоловіки у лікарні.
У ДТЕК не уточнюють, де саме сталася атака. Вранці про обстріли повідомляли Дніпропетровська та Донецька ОВА.
Обстріли також регулярно відбуваються на Херсонщині. Керівник Херсонської ОВА Ярослав Янушевич вранці заявляв, що місцеві від самого ранку знову залишилися без світла через обстріли, після чого енергетики відразу стали до роботи.
У Києві виключатимуть світло і в будинках біля критичної інфраструктури
ДТЕК додали до графіку відключень 750 додаткових будинків у Києві, де раніше не відключали світло, бо вони були заживлені за тими ж лініями, що і критична інфраструктура.
Під час екстрених чи стабілізаційних відключень великі насосні, котельні станції, лікарні та інші важливі об'єкти не відключаються від електропостачання. Разом з ними раніше під відключення не потрапляли і 1497 житлових будинків, що підключені до тих самих електроліній.
Але "задля справедливих і рівних умов електропостачання та відключення", для 750 будинків компанія створила альтернативну схему постачання світла, а тому їх тепер відключатимуть так само, як і всі інші, що "дозволить зменшити тривалість відключення для всіх киян", цитує агентство УНІАН пресслужбу компанії.
У ДТЕК звернули увагу, що багато киян обурювалися тим, що в той час, як одні будинки відключають від електрики, в інших світло є завжди.
Водночас для 747 інших будинків компанія не може змінити схему електропостачання, що обумовлено технічними характеристиками мережі. Ті будинки залишаються підключеними до тих же ліній, що і критична інфраструктура.
"Ми продовжуємо спільну роботу з міською владою, ЖБК, УК та ОСББ міста для застосування стабілізаційних чи екстрених відключень до цих будинків", - зазначили в компанії.
У ДТЕК пояснюють, що списки об'єктів критичної інфраструктури, де не відключають світло, формує та погоджує військово-цивільна адміністрація.
Яхту Медведчука за 8 млрд грн обшукали українські правоохоронці. Її продадуть на торгах
Росія нищить українські трансформатори. Як їх захистити і чим вони важливі
Стратегія Росії зі знищення української енергетики стає усе менш ефективною - британська розвідка
Військова розвідка міноборони Великої Британії побачила в масованих ударах, які з 10 жовтня росіяни завдавали по енергетичній мережі України, реалізацію стратегічної операції зі знищення критично важливих цілей, яка, за її даними, є у російській військовій доктрині.
Ймовірно, це перший приклад того, як Росія намагається реалізувати цю концепцію, вважає розвідка. Росія припускала, що концепцію втілюватимуть із застосуванням ракет великої дальності для ударів по критично важливій національній інфраструктурі, а не по озброєних силах. Завдання - деморалізувати населення, та, зрештою, змусити лідерів держави капітулювати.
Російські удари продовжують викликати перебої з електроенергією, що призводить до масових гуманітарних проблем по всій Україні.
Однак британська розвідка ставить під сумнів ефективність цієї стратегії, тому що, за її даними, Росія, ймовірно, вже використала більшість ракет, які для цього підходять. А матеріальний та психологічний ефект від ударів, скоріше за все, буде меншим, ніж якби ці удари відбулися на початку війни, бо за останні 9 місяців українці успішно мобілізувалися, йдеться у зведенні.
Поліція каже, що після блекауту в Україні поменшало крадіжок, шахрайства та ДТП
Після сьомої масової атаки росіян 23 листопада, що в результаті обернулася блекаутом для багатьох регіонів, поліцейські посилили контроль на вулицях та дорогах. Але попри відсутність світла кількість злочинів впала на 16% порівняно з попереднім тижнем, повідомляє Нацполіція.
За даними поліції, поменшало шахрайства (-24%), викрадення транспорту (-23%), крадіжок (-7%) та пограбувань (-3%).
Також на 13% поменшало ДТП. Зокрема, на 22% менше трапилося автопригод, у яких травмувалися люди, і на 5% поменшало смертей на дорогах.
"Ситуація під контролем", - робить висновок керівник Нацполіції Ігор Клименко.
ISW про російський наступ на Бахмут: Сєвєродонецьк та Лисичанськ росіян нічому не навчили
Американський Інститут вивчення війни (ISW) у своєму ранковому зведенні особливу увагу приділяє російському наступу на Бахмут.
- Головний висновок: російська армія так нічого і не навчилася після попередніх штурмів, коли ціною великих втрат брала об'єкти доволі обмеженого стратегічного значення.
- Найбільш промовистим прикладом у цьому сенсі було взяття Сєвєродонецька та Лисичанська в кінці весни та на початку літа. Значення цих міст вкрай невелике, але ЗСУ змусили росіян зосередити на цій ділянці великі сили, сковували їх там декілька тижнів, завдали їм великих втрат, а потім відійшли. Це стало кульмінацією російського наступу на Донбасі - в особливому, військовому значенні цього слова, що означає, що відтоді сили для продовження наступу вичерпалися.
- Такий результат можливий і в Бахмуті. Це місто російські військові штурмують з травня та з великими втратами беруть дрібні поселення навколо нього. Навіть якщо їм вдасться взяти сам Бахмут, ніяких оперативних вигод це не дасть.
- При цьому на штурм Бахмута витрачаються значні сили, що послаблює інші ділянки фронту і створює умови для українських контратак на інших напрямках.
- Варто зазначити, що в цьому аналізі не згадують роль ПВК "Вагнер" та амбіції її власника Євгена Пригожина. Як відомо з багатьох джерел (і в інших частинах зведення про це теж згадується), під Бахмутом діють в основному найманці цієї організації, в тому числі випущені з в'язниць заради цього кримінальні злочинці. Рівень підзвітності цих формувань російському армійському командуванню невідомий.
Головне за ніч
- Російські військові з вечора до ранку били по Нікопольщині "Градами" та важкою артилерією, повідомляє керівник Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко. Попередньо, люди не постраждали, понівечені приватні будинки, господарчі споруди, газопровід та лінія електропередач.
- За спостереженнями генштабу ЗСУ, росіян та їхньої військової техніки поменшало в окупованих Олешках на лівому березі Херсонщини. З окремих населених пунктів області російські війська, в основному мобілізованих, вивели та розкидали по лісосмугах вздовж ділянки автошляху Олешки-Гола Пристань.
- Пентагон виділить 1,2 мільярди доларів на системи NASAMS для України, пише Reuters з посиланням на джерела та документи, з якими ознайомилися журналісти агентства. США схвалили постачання восьми таких систем ППО. Дві з них уже прибули в Україну.
- У Херсоні зникла напруга у електромережах. Це сталося через потужні обстріли міста, повідомляють в ОВА. Тільки минулого тижня в місті, звільненому від росіян понад два тижні тому, почало з'являтися світло.
Що зміниться з 1 грудня. Підвищення прожиткового мінімуму, субсидії та авто в "Дії"
Ми відновлюємо текстову трансляцію.
Ми перериваємо текстову трансляцію до 8 ранку 1 грудня.
Ключові події 30 листопада:
- В посольстві України в Іспанії вибухнула посилка, яка була призначена очільнику дипустанови. Від вибуху постраждав комендант посольства. Іспанська поліція почала розслідувати цей теракт.
- Німеччина визнала Голодомор геноцидом українського народу.
- Міноборони призначило нового керівника "Мотор Січі". Це стратегічне підприємство за рішення РНБО забрали у його власника Вячеслава Богуслаєва і передали державі.
- Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен на брифінгу заявила, що Україна під час війни втратила 100 тисяч військових. Згодом цю фразу видалили і назвали помилкою. Генштаб ЗСУ заперечив ці цифри.
- Перша леді України Олена Зеленська провела у Лондоні зустріч з Королем Великої Британії Чарльзом III і його дружиною.
Олена Зеленська зустрілась з Королем Чарльзом III
Дружина президента України Володимира Зеленського Олена провела зустріч з Королем Великої Британії Чарльзом III.
"Мала честь особисто зустрітися з Його Величністю Королем Чарльзом ІІІ. Разом завітали до Українського католицького собору в Лондоні, на території якого розташовано й лондонський Ukrainian Welcoming Centre", - повідомила Зеленська ввечері 30 листопада в своїх соцмережах.
Вона заявила, що Король Чарльз висловив підтримку на адресу вимушених переселенців з України, що знаходяться у Британії.
Зеленський запросив Ілона Маска. "Ви побачите на власні очі, що Росія зробила тут"
Президент Володимир Зеленський запросив американського бізнесмена і винахідника Ілона Маска в Україну.
Про це він сказав під час виступу на саміті "The New York Times DealBook Summit".
"Якщо ви (Ілон Маск) хочете зрозуміти, що Росія зробила тут, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її розпочав і коли ми зможемо її закінчити", - зазначив Зеленський.
На початку жовтня Ілон Маск оголосив свій "мирний план" для закінчення війни в Україні.
Згідно з його ідеєю, на окупованих РФ територіях України має бути проведений повторний референдум, Крим залишається російським, а Київ постачає до нього воду.
Сама Україна при цьому залишається нейтральною державою.
В інакшому варіанті Маск не виключив ядерної війни.
Цей "план" був розкритикований українською владою.
Німеччина і Норвегія попросять НАТО про охорону підводних труб та кабелів
Німеччина і Норвегія спільно звернуться до членів НАТО з проханням створити підрозділ для моніторингу підводної інфраструктури - трубопроводів та телекомунікацій, щоб запобігти таким подіям, як вибух у вересні на російському газопроводі "Північний потік".
Про це заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц на спільній пресконференції з норвезьким прем'єром Йонасом Гаром Стере.
"Ми вирішили звернутися до генерального секретаря НАТО з проханням створити координаційне агентство для захисту підводної інфраструктури. Ми хочемо дати чіткий сигнал зовнішнім силам. Ми дуже серйозно ставимося до захисту нашої критичної інфраструктури, і ніхто не повинен думати, що атаки не матимуть наслідків. Сьогодні ми обговоримо це з Генеральним секретарем НАТО", - сказав Шольц.
Вибух на "Північному потоці" стався на тлі ескалації російської агресії проти України, напередодні початку опалювального сезону в Європі 1 жовтня та напередодні відкриття альтернативного підводного газопроводу до Польщі з Норвегії у секторі Балтійського моря.
Правоохоронні органи Швеції та Данії проводять розслідування кількох вибухів на російських газогонах, що прогриміли під водою 26 вересня. Трубопроводи "Північний потік-1" та "Північний потік-2", призначені для постачання російського газу до Європи, були пошкоджені відразу у чотирьох місцях.
У той момент паливо ними не доставляли ("Північний потік-1" Росія вимкнула, а "Північний потік-2" Німеччина так і не дозволила ввести в дію), але труби були заповнені технічним газом.
У листопаді данська прокуратура заявила, що виявила на пошкоджених трубах сліди вибухівки.
Німеччина визнала Голодомор геноцидом українського народу