You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.

Take me to the main website

Війна Росії проти України: головні події листопада

ЄС погодив стелю цін на російську нафту задля того, щоб 5 грудня запрацювало ембарго. Україна отримує ППО від партнерів.

Висвітлення наживо

  1. Україна заявила про серійне виробництво 152 мм боєприпасів

    Генштаб ЗСУ показав новенькі артилерійські боєприпаси калібру 152 мм, серійне виробництво яких налагодив "Укроборонпром".

    На снарядах написи – "За Харків та Львів", "За Балаклію та Ізюм".

    Сайт Мілітарний показав відео зі снарядом. На відео можна роздивитися снаряд у дерев’яному ящику.

    Серед зірок України стартував флешмоб, у якому вони передають свої "найкращі побажання" російським військовим.

    Вони підписують артилерійські боєприпаси калібру 152 мм.

    Раніше міністр оборони Олексій Резніков говорив, що Україна не планує виробляти боєприпаси калібру 155-мм для сучасних артсистем. Їх сподівалися отримувати від партнерів.

  2. США можуть допомогти Україні пройти опалювальний сезон – Нафтогаз

    USAID розглядає можливість надати Україні додаткову допомогу для проходження опалювального сезону. Про це йшлося під час зустрічі керівника "Нафтогазу" Олексія Чернишова з представником організації USAID Ерін Елізабет МакКі, повідомляє пресслужба компанії.

    Сторони обговорили наслідки ракетних обстрілів Росії для енергетичної інфраструктури.

    В результаті обстрілів пошкоджено більше 300 енергетичних об’єктів та близько 450 кілометрів газових труб. У зв’язку з цим Чернишов закликав США допомогти Україні збільшити обсяги газових сховищ.

    На зустріч також обговорили потреби України в оперативній допомозі у вигляді обладнання та матеріалів - метанолу, газових компресорів, дизельних генераторів та обладнання для видобутку газу. Пані МакКі запевнила, що USAID працює над цим запитом і допоможе забезпечити базові потреби українців в електроенергії, теплі та воді.

  3. Британська розвідка: російські військові в Україні відмовилися від батальйонних тактичних груп

    За останні три місяці російські війська в Україні, ймовірно, практично відмовилися від використання батальйонних тактичних груп.

    Про це йдеться у щоденному звіті розвідки міноборони Британії.

    Концепція БТГ грала важливу роль у російській військовій доктрині останні 10 років. У ній були об'єднані батальйони з повним набором допоміжних підрозділів, включаючи танкові, розвідувальні та - на відміну від західної практики – підрозділи артилерії, зазначають автори.

    Деякі внутрішні недоліки концепції БТГ стали очевидними для проведення великомасштабних операцій в Україні.

    Відносно невелика кількість бойової піхоти БТГ часто виявлялася недостатньою. Водночас децентралізоване розміщення артилерії не дозволило Росії повною мірою використати свою перевагу у кількості снарядів. І лише БТГ могли гнучко використовувати цю модель так, щоб вона була ефективна для наступу, випливає зі зведення.

  4. "Індійці про Україну нічого не знають". Чому Індія лишається нейтральною та як це можна змінити

  5. ISW: російські війська навряд чи зможуть оточити Бахмут найближчим часом

    Російські сили перебільшують свої досягнення поблизу Бахмута на Донеччині, а нещодавні заяви про просування поблизу міста ще не свідчать про неминуче його оточення. Про це заявили аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

    Напередодні лідер самопроголошеної ДНР Денис Пушилін заявляв, що російські війська близькі до оточення Бахмута (Артемівська).

    "Ситуація залишається складною, але однозначно наші підрозділи, зокрема підрозділ "Вагнера", вони просуваються вперед, - цитувало його російські РИА Новости. - Ситуація оперативного оточення досить близька".

    Знімки з геолокацією показують, що російські війська, ймовірно, захопили кілька сіл, що розташовані на відстані від 5 до 30 км у різні боки від Бахмута. Однак, поки що ніщо не віщує неминучого оточення Бахмута росіянами, вважають експерти ISW.

    Російські джерела активно поширюють неправдиві заяви про успіхи біля Бахмута в рамках інформаційної операції з жовтня, і нещодавні заяви можуть бути частиною цієї інформаційної операції, зазначили в ISW.

    І, навіть якщо російським військам справді вдалося взяти під контроль населені пункти на південь від Бахмута, ці успіхи не загрожують критично важливим маршрутам – на Сіверськ та Костянтинівку, які є основними українськими наземними шляхами сполучення. А позиції, про заняття яких заявляє російська сторона, ведуть прямо до підготовлених українських оборонних споруд у Бахмуті та до його західних та північних сіл-супутників.

    Російські війська в їхньому нинішньому деградованому стані, швидше за все, не зможуть швидко оточити Бахмут, резюмує ISW.

  6. Головне на цю годину:

    • Вночі росіяни випустили по Дніпру чотири ракети. З "Ураганів" та важкої артилерії обстріляли Нікопольський район Дніпропетровщини. Загиблих чи поранених немає. У Дніпрі поцілили у приватне підприємство, є серйозні руйнування і пожежа, повідомили у Дніпропетровській ОВА.
    • Росіяни минулої доби завдали по Україні 9 ракетних та 13 авіаційних ударів. ЗСУ збили російські літаки СУ-25 і СУ-24.
    • Українські військові на Донбасі відбили атаки поблизу 10 населених пунктів - в районах Новоселівське, Білогорівка на Луганщині та Серебрянка, Верхньокам’янське, Білогорівка, Яковлівка, Первомайське, Опитне, Невельське, Красногорівка на Донеччині.
    • На Луганщині росіяни грабують агропідприємства. У Білокуракиному вивозять урожай та техніку з місцевих агрофірм, розповіли у Генштабі ЗСУ.
    • Росіяни перестали пускати на Запорізьку атомну електростанцію біля Енергодару тих працівників АЕС, які відмовилися підписувати контракт із російською компанією "Росатом". Запорізьку АЕС росіяни окупували через тиждень після початку вторгнення. ВВС в умовах війни не може оперативно перевірити інформацію.
    • Міністри закордонних справ країн НАТО зберуться у вівторок на дводенну нараду у Бухаресті, щоб обговорити продовження військової допомоги Києву. Генеральний прокурор Андрій Костін сьогодні візьме участь у зустрічі з міністрами юстиції Великої сімки у Берліні.
  7. Ми відновлюємо текстову трансляцію подій

  8. Ми припиняємо текстову трансляцію до 8.00 29 листопада

  9. Головне за день

    • Володимир Зеленський та ЗСУ попереджають про нову масову атаку Росії цього тижня і закликають не нехтувати тривогами. Коли точно буде атака - невідомо.
    • У Ладижині оголосили надзвичайну ситуацію воєнного характеру. Після ракетного обстрілу Ладижинської ТЕС виникла аварія у мережах теплопостачання міста. 18 тисяч мешканців залишились без опалення.
    • Після обшуків у Почаївській духовній семінарії та Івано-Франківської єпархії СБУ відкрила дві кримінальні справи. Служба заявляє, що знайшла "пропагандистські матеріали, що заперечують існування українського народу, його мови, а також саме право України на державність".
    • Українська розвідка заперечує, що невдовзі Білорусь нападе на Україну, але загроза від Лукашенка є.
    • Мер Києва Віталій Кличко заявив, що в столиці таки поставлять головну ялинку. "Не можна дозволити Путіну вкрасти наше Різдво", - каже він.
    • Під час ракетного обстрілу росіяни пошкодили насосну станцію МКП "Миколаївводоканал", що на Херсонщині, тому з водою у Миколаївській області знову проблеми.
    • "Енергетична компанія України" провела тестовий імпорт електроенергії з Румунії. Каже, що імпорт електроенергії може стати додатковим інструментом стабілізації енергосистеми.
  10. Терміново, У Ладижині надзвичайна ситуація. Обстріл ТЕС вивів з ладу тепломережу

    У Ладижині оголосили надзвичайну ситуацію воєнного характеру через стан тепломереж, таке рішення ухвалила Вінницька обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

    Про це оголосив голова місцевої ОВА Сергій Борзов.

    "Після ракетного обстрілу Ладижинської ТЕС виникла аварія у мережах теплопостачання міста, - йдеться в повідомленні. - 18 тисяч мешканців без теплового опалення. Єдина можливість у людей обігріти свої оселі - це електроприлади".

    Про критичну ситуацію повідомив в.о. міського голови Ладижинської міської ради Олександр Коломієць, сил міськради для ліквідації наслідків недостатньо.

    "Терміново потрібна координація сил та засобів цивільного захисту, військового командування та підприємств критичної інфраструктури. Надзвичайний штаб уже працює. Робимо усе, аби відновити роботу теплових мереж Ладижина. Розгортаємо додаткові пункти обігріву", - йдеться в заяві.

  11. ЗСУ кажуть, що пошкодили залізничний міст біля Старобогданівки. Ним росіяни доставляли зброю

    Сили оборони України пошкодили залізничний міст поблизу Старобогданівки у Запорізькій області, неподалік від Мелітополя.

    Про це йдеться у зведенні генштабу ЗСУ станом на 18:00 понеділка.

    "Поблизу населеного пункту Старобогданівка Запорізької області Силами оборони пошкоджено залізничний міст, який окупанти використовували для доставки озброєння та військової техніки".

    В умовах війни ВВС не може оперативно перевіряти заяви сторін.

  12. На Харківщині під час окупації вбили дитячого письменника Володимира Вакуленка

    Володимира Вакуленка вбили на Харківщині під час російської окупації. Він був дитячим письменником, поетом і лауреатом літературних премій.

    Про це повідомляє "Суспільне", яке ознайомилося з фотодоказами та результатами ДНК, а також колеги письменника - видавниця Мар'яна Савка та кінорежисерка Ірина Цілик.

    Вакуленко зник у селі Капитолівка, що поблизу Ізюма, у березні 2022-го.

    Аж через пів року стало відомо, що його викрали російські військові.

    Мама Володимира Олена дізналася, де живуть викрадачі, й ходила до росіян просити відпустити сина. Згодом до неї надходила інформація, що Володимира нібито вивезли з України.

    Після деокупації Ізюма в місті виявили місце масового поховання. Станом на початок вересня там знайшли понад 400 тіл.

    Поховання проводила місцева ритуальна служба, яка також вела журнал із даними про покійників.

    Журналісти "Суспільного" з'ясували, що в цьому журналі під номером 319 були вказані дані письменника.

    Пізніше журналісти отримали змогу ознайомитись з результатами ДНК-експертизи, яка підтвердила загибель письменника.

    Володимира Вакуленка був активним учасником протестів під час Євромайдану, він був поранений.

    Серед відзнак і премій, що він отримав "Срібний тризуб", "Terra poetica" тощо.

  13. "Ворожі книги" – що українці роблять з російською літературою

  14. Резніков: 97% російських цілей - цивільні об'єкти

    Переважна більшість цілей, по яких завдавали ударів російські війська, це цивільні об'єкти, заявив міністр оборони України Олексій Резніков.

    "За останні дев'ять місяців Росія завдала понад 16 тисяч ракетних ударів по Україні. 97% російських цілей - це цивільні об'єкти. Ми боремося проти терористичної держави. Україна здобуде перемогу та притягне воєнних злочинців до відповідальності", - написав Резніков у твіттері.

  15. Спроба України повернути Крим може бути кривавою і дуже важкою - Economist

  16. Росіяни пошкодили станцію, яка мала дати воду Миколаєву

    Під час ракетного обстрілу росіяни пошкодили насосну станцію МКП "Миколаївводоканал", що на Херсонщині, тому з водою у Миколаївській області знову проблеми, каже мер Олександр Сєнкевич.

    Миколаїв довгі місяці мав проблеми з водою, і звільнення Херсона для місцевих жителів означало, що вода повернеться.

    Тепер, за словами мера, протягом невизначеного часу в Миколаїв подаватимуть технічну воду з Бузького лиману.

    "Ми всі чекали деокупації Херсона й інших тимчасово захоплених наших земель. Після цього, оперативно, буквально за тиждень, відремонтували водогін", - пише мер у своєму телеграм-каналі.

    Сєнкевич каже, що триває ремонт мережі, які нищить солона вода. Щойно дозволить безпекова ситуація, додає він, насосну станцію полагодять і повернуть Миколаєву питну воду.

    • Битва за воду Дніпра. Розслідування BBC
  17. Головне на цей час

    • Володимир Зеленський та ЗСУ попереджають про нову масову атаку Росії цього тижня і закликають не нехтувати тривогами. Коли точно буде атака - невідомо.
    • Після обшуків у Почаївській духовній семінарії та Івано-Франківської єпархії СБУ відкрила дві кримінальні справи. Служба заявляє, що знайшла "пропагандистські матеріали, що заперечують існування українського народу, його мови, а також саме право України на державність".
    • Українська розвідка заперечує, що невдовзі Білорусь нападе на Україну, але загроза від Лукашенка є.
    • Мер Києва Віталій Кличко заявив, що в столиці таки поставлять головну ялинку. "Не можна дозволити Путіну вкрасти наше Різдво", - каже він.
    • До Києва прибули міністри закордонних справ Естонії, Литви, Латвії, Швеції, Фінляндії, Норвегії та Ісландії.Разом міркуватимуть, як іще більше підтримати Україну.
    • Окупаційна влада та Кремль заперечують намір залишити Енергодар та ЗАЕС - раніше про ознаки цього говорили в "Енергоатомі", а також писали західні ЗМІ.
    • "Енергетична компанія України" провела тестовий імпорт електроенергії з Румунії. Каже, що імпорт електроенергії може стати додатковим інструментом стабілізації енергосистеми.
  18. Кличко пообіцяв киянам ялинку: "Не можна дозволити Путіну вкрасти Різдво"

    Мер Києва Віталій Кличко заявив, що в столиці встановлять новорічні ялинки, як і щороку. В тому числі головну ялинку на Софійській площі.

    Ялинки встановлять не за бюджетний кошт, а коштом приватного бізнесу, повідомив мер в інтерв'ю РБК Україна.

    "Масові заходи заборонені у воєнний час. І їх не буде в жодному разі. Але скасовувати Новий рік та Різдво ніхто не збирається, і атмосфера Нового року повинна бути. Не можна дозволити Путіну вкрасти наше Різдво", - заявив Кличко.

    Він визнав, що є різні думки щодо того, чи доречно святкувати в місті свята під час війни, але послався на думки військових, з якими, за його словами, Кличко спілкувався, які б хотіли, щоб їхні діти мали свято.

    Мер підкреслив, що всі ялинки у кількох локаціях оплатить приватний бізнес, їх встановлять "без новорічного пафосу".

    "Але ми вирішили без масових заходів, без концертних програм, без фастфудів. Буде встановлена виключно ялинка, щоб нагадувало про новорічний настрій нашим дітям", - додав Кличко.

  19. У Херсоні зробили першу операцію на серці, а 17% мешканців уже зі світлом

    Через два тижні після звільнення у Херсоні починає з'являтися світло. Росіяни практично знищили енергетичну інфраструктуру міста, але ситуація покращується, каже керівник Херсонської ОВА Ярослав Янушевич.

    За його словами, вранці в неділю світло мали 5% мешканців, а вже під вечір - 17%. Газ поки що подали до двох населених пунктів Херсонського району - Ульяновки та Федорівки, це 385 абонентів, пише у своєму телеграмі губернатор.

    На Херсонщину продовжують їхати фури з гуманітаркою від різних областей.

    Вже у суботу в Херсонській обласній лікарні провели першу після звільнення успішну операцію на серці, розповідав Янушевич.

    "Лікар-кардіолог з Одеси, що прибув на поміч херсонським медикам, провів успішне стентування коронарних судин 71-річному пацієнтові", - каже губернатор.

    За його словами, всі корпуси лікарні зараз із електроживленням, а для пацієнтів облаштували три бомбосховища з ліжками та системою вентиляції.

    Поки що у місті не працює аптеки, каже Янушевич, а тому в деяких можна отримати ліки безплатно.

    Попри те, що життя у Херсоні налагоджується, з лівого - все ще окупованого - берега області росіяни щодня обстрілюють місто.

    Фотограф Мстислав Чернов, який знімав у Маріуполі, написав у фейсбуці, що Херсон все більше і більше нагадує йому Маріуполь.

    "Тіла на вулицях, зруйновані будинки, холод, відсутність води та світла, берег Дніпра прострілюється снайперами, сім'ї розділені зруйнованими мостами, тисячі евакуюються", - написав він та опублікував декілька фото, де видно вбитих людей на дорогах та в машинах.

    "І все-таки, незважаючи на все, люди сповнені надій на майбутнє. Світло та вода поступово повертаються. Лікарні отримують медикаменти, супермаркети - українські продукти, які заміняють на полицях російські", - розповідає фотограф.

    Раніше українська влада попереджала, що повертатися в Херсон зарано. А для тих, хто хоче звідти виїхати зараз, нагадує губернатор, з міста о 18 годині щодня вирушає евакуаційний поїзд до Хмельницького. Там херсонців безплатно селять в дитсадках, школах, гуртожитках або пустих будинках в селах поблизу.

    Схоже на те, що охочих виїхати багато.

    "Щоб зареєструватися на посадку, треба приїхати на вокзал за 3-4 години до відправлення поїзда", - попереджає Ярослав Янушевич.

  20. У Почаївській лаврі знайшли антиукраїнські матеріали. СБУ відкрила справу про дискримінацію