You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.

Take me to the main website

Війна Росії проти України: хроніки жовтня

Відбувся новий масштабний обмін полоненими між Україною та Росією, цього разу додому повертаються понад сотня військових.

Висвітлення наживо

  1. У всіх неокупованих регіонах Україні лунає повітряна тривога

    Повітряна тривога оголошена у всіх областях, окрім Криму.

  2. Окупаційна російська влада залишає Херсон

  3. ЗСУ вже вивчили іранські дрони на 100% і розробляють ефективніші та дешевші методи протидії - Ігнат

    Українські військові вже вивчили іранські дрони-камікадзе Shahed-136 на 100% і наразі розробляють ефективніші та менш затратні методи протидії їм, повідомив речник командування повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону.

    За його словами, за останні 36 днів українські військові збили 223 дронів Shahed-136, а також щонайменше 4 дрони Mohajer-6.

    "Безумовно, з тих збитих є і вцілілі, нерозірвані на шматки… Те, що вивчили - це 100%, і наразі вивчаються ефективні методи протидії і менш затратні, бо на сьогодні за дроном відправляється навіть винищувальна авіація і ЗРК з великими ракетами", сказав Ігнат.

    "Але поки є така загроза, будемо використовувати всі сили та засоби, які є сьогодні для знищення цих БПЛА", - додав він.

  4. Терміново, Сальдо переїжджає на лівий берег Дніпра, в'їзд в область закривають на 7 днів

    Керівник окупаційної адміністрації Херсонської області Володимир Сальдо заявив, що він та інші "керівники" області перебираються на лівий берег Дніпра через нібито підготовку контрнаступу ЗСУ, повідомляє російське агентство "РИА Новости".

    За словами Сальдо, переїжджають усі призначені Росією відомства Херсонщини.

    Він також додав, що в'їзд для цивільних в область закривається на тиждень.

    "Здавати Херсон українським військам ніхто не планує", - цитують Сальдо російські ЗМІ.

    Раніше вони повідомляли, що у Херсоні почалося "організоване переміщення" жителів із правого на лівий берег Дніпра.

    Людей через смс-повідомлення попереджають, що ЗСУ нібито обстрілюватиме житлові квартали.

    Напередодні окупаційна влада заявляла, що планує перемістити 50-60 тисяч жителів на лівий берег Дніпра та в регіони Росії.

    Вони очікують, що українські військові невдовзі можуть почати наступ на Херсон.

    У понеділок командувач об'єднаного угрупування російських військ в Україні Сергій Суровікін заявив, що щодо Херсона не виключені "непрості рішення", однак не пояснив, що має на увазі.

  5. "Дайте мені список, я все підпишу". HRW поговорила з жителями Ізюма, яких катували в окупації

  6. На Луганщину стягуються мобілізовані, ув’язнені, багато техніки та ППО - Гайдай

    На Луганщину стягуються мобілізовані росіяни та,ув’язнені, прибуло багато техніки та ППО, каже керівник ОВА Сергій Гайдай.

    "Багато хто з українців очікував деокупацію Луганщини такою ж швидкою, як і Харківщини. Однак саме в нашому регіоні скупчилися всі ті військові, хто втік з Харківщини”, - написав він у своєму телеграм-каналі.

    Гайдай наголосив, що командування ЗСУ розробили план з деокупації, і вони чітко дотримуються його.

    ”Коли наші військові дозволять заїхати у звільнені населені пункти - пропонуватимемо населенню евакуацію на зимовий період, а також працюватимемо, щоб забезпечити людей теплом, водою, зв’язком”, - каже губернатор Луганщини.

    Гайдай також сказав, що у так званій "ЛНР" поступово змінюють керівництво на представників Росії.

  7. Starlink: чому інтернет від Ілона Маска такий важливий для України

  8. В окупованому Херсоні почали переміщати мешканців на лівий берег Дніпра

    У Херсоні почалося "організоване переміщення" жителів із правого на лівий берег Дніпра, повідомляє ТАСС із посиланням на окупаційну владу регіону.

    Там зараз розгорнули пункти тимчасового розміщення. Раніше окупаційна влада Херсонської області говорила про те, що планує перемістити 50-60 тисяч жителів на лівий берег Дніпра та в регіони Росії.

    Також окупаційна адміністрація області розіслала мешканцям СМС-повідомлення з попередженнями про те, що "по житлових кварталах ЗСУ проводитиме обстріли", та пропозицією організовано залишити Херсон.

    Очікується, що українські військові невдовзі можуть почати наступ на Херсон.

    Командувач об'єднаного угрупування російських військ в Україні Сергій Суровікін заявив, що щодо Херсона не виключені "непрості рішення".

  9. Британська розвідка: проблеми російської армії посилюються поганим командуванням

    Щоденне зведення британської розвідки в середу присвячене проблемам, пов'язаним із командуванням російської армії.

    Наприкінці восьмого місяця війни основні частини військового керівництва Росії все менш успішно справляються зі своїми функціями. На тактичному рівні, ймовірно, гостріше відчувається нестача здібних молодших офіцерів для організації та керівництва недавно мобілізованими військовими.

    Судячи зі свідчень очевидців, стрілянина на полігоні в Білгородській області 15 жовтня могла статися після образливих коментарів одного з офіцерів у бік новобранців з-поміж етнічних менш (ця інформація ніким не була підтверджена). Погане командування на рівні молодших офіцерів, ймовірно, погіршує і без того поганий моральний стан і згуртованість підрозділів у багатьох частинах російських сил, вважають автори зведення.

    Четверо з п'яти генералів, які здійснювали оперативне командування на різних етапах вторгнення у лютому 2022 року, на сьогодні вже звільнили. Їхні заміни поки що мало змінили для покращення бойових характеристик російських збройних сил. Відсутність наступництва у командуванні, ймовірно, буде більш руйнівним, ніж це могло бути в інших країнах, оскільки згідно з російською воєнною доктриною, розробкою планів у основному займається особисто командувач.

  10. "Не вбивай себе до середи". Історія артилериста з ПТСР

  11. "Правда звільняє". Human Rights Watch поговорила з мешканцями Ізюму, яких катували та гвалтували росіяни

    Команда правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch провели понад 100 інтерв'ю із жителями Ізюму, які вказали на щонайменше 7 місць, де з них знущалися російські військові.

    "Жорстоке насильство та жорстоке ставлення в Ізюмі не були випадковими інцидентами", - каже Белкіс Вілке, старший дослідник криз та конфліктів Human Rights Watch.

    Багато людей, які поділилися своїми розповідями про тортури та допити в катівнях, вказують на те, що жорстоке ставлення було "частиною політики та плану", підсумовує дослідник.

    Майже у кожного зі ста жителів Ізюму, з якими говорили правозахисники, є родичі чи друзі, яких катували, а 15 з опитаних, серед яких жінка, самі були жертвами тортур.

    "Один із чоловіків мав зв'язки зі збройними силами (України – Ред.), решта були цивільними. Сім'ї та друзі двох інших чоловіків, яких затримали та катували, розповіли, що через кілька днів після звільнення вони скоїли самогубство", - йдеться у публікації Human Rights Watch.

    Всі чоловіки заявили, що їх катували електричним струмом чи били руками, прикладами, металевими і пластиковими трубами, гумовим шлангом, а в одному випадку - палкою з мішком із піском на кінці. Одного чоловіка затримували 5 разів і не раз катували під час кожного затримання.

    Людей забирали з їхніх будинків, затримували на вулицях чи ринках, і утримували до 14 днів.

    За словами жінки, солдати били її, зокрема в живіт, і погрожували зґвалтувати. Газета Washington Post повідомила про випадок іще з однією жінкою, яка, судячи з усього, перебувала у тій же кімнаті в інший час і заявила, що її неодноразово ґвалтували. Чоловік, який перебував там у той же час, каже, що чув крики жінок, і як солдати казали про сексуальне насильство, у тому числі оральне.

    Інспектуючи приміщення катівень, правозахисники побачили на стінах різні написи: "електрика, роздягнута чи одягнена", "ледве жива", "вбита", "дуже боляче", "допоможіть", "Алла" (так звали героїню Washington Post).

    На стіні однієї з лікарняних палат дослідники побачили емблему і напис німецькою "Правда звільняє", що може бути переробленим лозунгом нацистів "Праця звільняє", який зображений на воротах у "Аушвіц" та інші німецькі концтабори. Один із співробітників лікарні розповів слідчим, що емблема і фраза з'явилися там після того, коли російські військові тільки зайняли будівлю.

  12. ISW: нерівномірна мобілізація спричиняє розломи у російському суспільстві

    У своєму щоденному огляді дослідники американського Інституту вивчення війни (ISW) серед іншого звертають увагу на такі події:

    • Російські сили продовжують завдати ударів по критичній цивільній інфраструктурі України із застосуванням авіації, ракет і безпілотників. За даними президента Володимира Зеленського, за останні 8 днів було знищено 30% українських електростанцій - судячи з усього, з метою деморалізації цивільних, що навряд призведе до успіху.
    • Росіяни провели обмежену наступальну операцію на півночі Харківщини у спробі відвоювати втрачені позиції. Схоже, це вказує на те, що у росіян досі є наміри захопити території в цьому регіоні, попри масштабні втрати під час недавнього контрнаступу ЗСУ. Враховуючи нинішні наступальні можливості, що погіршуються, вкрай малоймовірно, що російським військам у цій області вдасться досягнути хоча б якогось успіху.
    • Нинішні та колишні співробітники американської адміністрації підтвердили, що в окупованому Росією Криму перебувають члени іранського Корпусу вартових ісламської революції, які вчать російських військових користуватися іранськими безпілотниками. Поки що неясно, керують цими дронами самі іранці - чи лише показують російським військовим, як це робити.
    • Білорусь і далі надає російським військам свою територію та повітряний простір, підтримуючи так російське вторгнення в Україну. Але можливість безпосереднього вступу Білорусі війну на боці Росії досі вкрай малоймовірна.
    • Російське міноборони підтвердило, що мобілізація жителів Московської області завершилася 17 жовтня, і росіяни продовжують висловлювати незадоволеність тим, як її проводили. Нерівномірний характер часткової мобілізаціївикликає розломи в російському суспільстві, що спонукає російський інфопростір ще більше маргіналізувати етнічні меншини. Провину за перестрілку на полігоні Бєлгородської області, жертвами якої стали понад 10 людей, поклали на двох російських громадян родом із Таджикистану, яких мобілізували примусово. Російські медіа відреагували на це отруйною ксенофобською риторикою щодо мігрантів із Центральної Азії та інших периферійних соціальних груп. Заклики до міграційної реформи, які прозвучали (зокрема, від голови партії "Справедлива Росія" Сергія Миронова) показують ту роль, яку, судячи з усього, відіграє мобілізація як каталізатор етнічного розбрату, расизму та ксенофобії всередині російського суспільства, особливо в бік нацменшин.
  13. У Севастополі повідомили про збитий безпілотник біля аеродрому Бельбек

    У районі Севастополя спрацювала система ППО, повідомив голова анексованого Росією у 2014 році міста Михайло Развожаєв.

    За попередніми даними, збито безпілотник у районі аеродрому Бельбек, передає його слова російське видання РБК. Це військовий аеродром.

  14. Росіяни блокують зв'язок, щоб приховати переміщення техніки на Херсонщині - генштаб ЗСУ

    Головне з ранкового зведення генштабу:

    • ЗСУ відбили атаки в районах населених пунктів Огірцеве і Дворічна на Харківщині, Білогорівка на Луганщині, Новокалинове, Майорськ, Одрадівка, Нью-Йорк, Новомихайлівка, Невельське, Опитне та Мар’їнка Донецької області.
    • Росіяни намагаються приховати переміщення техніки та військових. Для цього у Таврійську та Новій Каховці на Херсонщині вони блокують роботу операторів мобільного зв’язку та інтернету.
    • За наявною інформацією, у РФ є значні проблеми з виплатами військовим, які воюють в Україні. Їм затримують грошові надбавки за участь у бойових діях. Родичі загиблих не можуть отримати обіцяну компенсацію.
  15. Росіяни знову обстріляли Енергодар, місто частково без світла і води - мер

    Вночі Енергодар знову обстріляли. Місто енергетиків частково без світла і води, повідомляє мер Дмитро Орлов.

    "Обстріли спочатку промислової зони, а потім і самого міста почались близько опівночі і не вщухають зранку", - написав він у своєму телеграмі.

    Є повідомлення про пошкодження однієї з підстанцій, в також будівлі виконавчого комітету міської ради, додає він.

    Інформації про постраждалих серед цивільних поки що немає, пише Орлов.

    "Прошу всіх до стабілізації ситуації залишатися вдома та дотримуватися правила двох стін", - просить мер.

    У окупованому Енергодарі розташована Запорізька АЕС.

  16. На Миколаївщині знищили 13 дронів-камікадзе - Кім

    Вночі росіяни атакували Миколаївщину безпілотниками-камікадзе типу "Shahed-136", 12 з них збили, повідомляє керівник ОВА Віталій Кім.

    "11 дронів збито силами та засобами протиповітряної оборони повітряного командування "Південь" та один - воїнами Національної гвардії України", - пише губернатор у телеграмі, посилаючись на дані оперативного командування "Південь".

    Пізніше стало відомо, що ще один дрон збили прикордонники.

    Військові не уточнили, скільки дронів усе ж долетіли до цілі.

  17. Росіяни "усю ніч" били по Дніпропетровщині, без електрики міста та села - ОВА

    Росіяни "усю ніч" із різної зброї били по Дніпропетровщині, повідомляє керівник ОВА Валентин Резніченко.

    За його словами, у Криворізькому районі поцілили ракетами по енергетичній інфраструктурі, там серйозні руйнування.

    "Без електрики залишилися міста та села у Апостолівській, Зеленодольській, Широківській та Софіївській громадах і один з районів Кривого Рогу. Знеструмлені насосні станції місцевих водоканалів. У цих же громадах перебої з водою", - пише губернатор у своєму телеграм-каналі.

    У Кривому Розі, каже Резніченко, понівечений двоповерховий будинок. Люди не постраждали.

    Керівник місцевої військової адміністрації Олександр Вілкул каже, що через атаку по району кілька годин не було електрики та води в мікрорайоні Інгулець Кривого Рогу.

    "Електрика була відновлена о 5 ранку. О 6.30 знову було аварійне відключення. На зараз і світло і вода є", - пише Вілкул.

    Нікопольський район, за словами губернатора, росіяни усю ніч обстрілювали з "Градів", "Ураганів" та важкої артилерії. На Марганецьку та Червоногригорівську громади скерували до 60 снарядів.

    "Людей не зачепило. Пошкоджені житлові будинки. У інших районах усю ніч кричали сирени, та минулося без атак і на цю хвилину спокійно", - розповідає Резніченко.

  18. Посадили за фото фрази "Слава Україні". Історія обміняної дитячої захисниці з Новоазовська

  19. Ми відновлюємо текстову трансляцію.

  20. Текстова трансляція подій припинена до 8 ранку 19 жовтня