You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.

Take me to the main website

Війна Росії проти України: хроніка 31 серпня - 20 вересня

Західні лідери прогнозовано заявили, що не визнаватимуть результатів "референдумів", проведених на окупованих українських територіях.

Висвітлення наживо

  1. З окупованої Херсонщини пішки вийшли 12 людей похилого віку

    12 жителів населеного пункту на території окупованої Херсонської області вийшли з окупації пішли, повідомляє місцева поліція.

    Назву населеного пункту з міркувань безпеки не розголошують.

    "Люди літнього віку пішки здолали кілька кілометрів, після чого вбрід через річку Інгулець дісталися найближчого населеного пункту, підконтрольного Україні, де несуть службу працівники Бериславського районного відділу поліції", - йдеться в повідомленні.

    Люди розповіли, що у їхньому населеному пункті ще залишаються до ста мирних жителів, переважно похилого віку, які не схотіли кидати домівки та господарства.

  2. Через російські обстріли на Сумщині спалахнула лісова пожежа - Сумська ОВА

    У Краснопільській громаді на Сумщині внаслідок російських обстрілів спалахнула лісова пожежа, яка триває вже кілька годин. Про це повідомив керівник Сумської ОВА Дмитро Живицький.

    "Після 10 ранку росіяни відкрили вогонь по території громади зі ствольної артилерії та мінометів, усього 35 прильотів", - розповів він у телеграм.

    Пожежа спалахнула приблизно об 11:00.

    Живицький зазначив, що інформація про постраждалих та руйнування уточнюється.

    ВВС в умовах війни не може оперативно перевірити заяви сторін.

  3. Зі Святогірської лаври вдалося евакуювати 17 людей

    У четвер із території Святогірської лаври на Донеччині вдалося провести евакуацію 17 мирних жителів, повідомили у Святогірській міській військовій адміністрації.

    Водночас там зазначили, що священнослужителі та значна кількість цивільних осіб, які ховаються на території монастиря, досі відмовляється виїжджати із зони бойових дій.

    Від початку російського вторгнення одна з найдавніших православних святинь, Святогірська лавра, неодноразово підпадала під російські обстріли. Там гинули люди, пошкоджено будинки монастиря. Лавра належить Українській православній церкві (донедавна Московського патріархату).

    "Щойно надійшла інформація, що в монастирі є люди, які готові виїхати, розпочалася робота з планування та організації евакуації. Сьогодні зі Святогірської лаври вдалося евакуювати 17 осіб", - йдеться у повідомленні військової адміністрації.

    Зазначається, що всі врятовані громадяни у безпеці.

    Місто Святогірськ розташоване під контролем російських військ, а лавра розташована за містом, за річкою Сіверський Донець, на території, підконтрольній Україні.

    Монастир стоїть під горою, яку активно обстрілюють із боку захопленого Святогірська.

    Серед сотень людей, що перебувають на території лаври, є прочани, місцеві жителі, які шукали притулку від обстрілу, ченці.

    У Святогірській адміністрації додали, що лавра всі останні місяці залишається об'єктом постійних обстрілів та маніпуляцій з боку російських військ, які контролюють лівий берег річки.

  4. Що місія МАГАТЕ перевірила на Запорізькій АЕС

  5. Уроки, бомбосховища і дистанційка – яким буде навчальний рік

  6. Терміново, Обмін полоненими - Україна повернула 14 військових

    У Донецькій області сьогодні відбувся черговий обмін військовополоненими між Україною та Росією, повідомив координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.

    "Додому повернулися 14 українських захисників. Серед них десятеро з 58-ї окремої механізованої бригади (ОМБР) і четверо – з 30 ОМБР. Вони потрапили в полон окупаційних військ навесні цього року. Серед звільнених воїнів – офіцер і військовий медик", - йдеться у заяві.

  7. Контрнаступ ЗСУ на півдні - мапа

    На півдні України кілька днів триває контрнаступ. На мапі нижче видно напрямки, по яких збройні сили України завдають удари по позиціях противника.

  8. "Світова арена". Росіяни обстріляли спорткомплекс "Локомотив" у Харкові

    Внаслідок обстрілу Харкова зруйноване приміщення спортивного комплексу "Локомотив".

    Про це повідомив очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

    "Близько опівночі росіяни ракетними ударами типу С-300 зруйнували приміщення спортивного комплексу "Локомотив" імені Г. Кірпи у Холодногірському районі".

    За словами Синєгубова, обстрілом знищені басейн і сучасний боксерський клуб, який відкрили лише в лютому цього року.

    "Це світова спортивна арена, де тренувались чемпіонки з синхронного плавання, У цих стінах виступали світові зірки із різних видів спорту, призери Олімпійських ігор", - додав він.

    "Росіяни вкотре чинять терор проти мирного населення, і це все, що їм лишається. Адже успіхів на фронті у них немає. Все відбудуємо", – переконаний Синєгубов.

  9. Над Миколаївщиною збили російський безпілотник "Картограф"

    У небі над Миколаївською областю українські військові збили російський безпілотник "Картограф". Про це повідомляє у фейсбуку командування Повітряних сил.

    "2 вересня, близько 09:00, у небі над Миколаївщиною зенітним ракетним підрозділом Повітряних сил ліквідовано російський безпілотник "Картограф", що входить до сімейства багатоцільових безпілотних комплексів "Птеро", - йдеться в повідомленні.

    Українські військові показали фотографії збитого безпілотника, зокрема, фото його камери з 12-ма об’єктивами, призначеними для створення планів місцевості.

  10. На ЗАЕС будуть постійно двоє інспекторів МАГАТЕ – ЗМІ

    Двоє інспекторів МАГАТЕ залишаться на Запорізькій АЕС на постійній основі.

    Про це повідомив російському "РИА Новости" представник Росії при міжнародних організаціях у Відні Михайло Ульянов.

  11. Керівник МАГАТЕ: цілісність АЕС порушили кілька разів

    Керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі у четвер провів кілька годин на Запорізькій АЕС.

    "Очевидно, що фізичну цілісність електростанції було порушено кілька разів... Так не може тривати", - сказав він журналістам, коли повернувся на підконтрольну Україні територію.

    Гроссі розповів, що йому вдалося обійти всю АЕС, побачити ключові частини станції, такі як аварійні системи та диспетчерські. Тепер його команда аналізуватиме технічні аспекти побаченого.

    "Ми нікуди не йдемо. МАГАТЕ зараз там, на електростанції, і інспектори не їдуть - вони залишаться там", - сказав Гроссі.

    За його словами, експерти нададуть неупереджену, нейтральну, технічно обґрунтовану оцінку того, що відбувається на ЗАЕС.

    Проблема, яка дуже турбує світову спільноту, – обстріли навколо ЗАЕС, які можуть пошкодити станцію та спричинити витік радіації. Один з реакторів станції довелося зупинити у четвер через обстріли.

    За словами Гроссі, він став свідком цих обстрілів.

    "Були моменти, коли було очевидно, що стріляють: кулеметний вогонь, міномети. Два-три рази було справді дуже тривожно, я сказав би, для всіх нас", — сказав він.

  12. Equinor: перший нафтогазовий гігант повністю залишив Росію

    Норвезька компанія пообіцяла припинити всі інвестиції й проєкти в Росії ще 28 лютого, одразу після початку війни.

    Це перший випадок, коли велика міжнародна нафтогазова компанія повністю пішла з Росії.

    Компанія була одним з іноземних інвесторів у видобутку з "Роснефтью". В останні роки вони співпрацювали в освоєнні родовищ з важковидобувними запасами, а з 2012 року мали масштабні плани щодо спільного освоєння російського шельфу.

    Дві інші найбільші нафтогазові компанії, Shell та BP, заявили, що планують залишити Росію, але ще не завершили виведення коштів.

    Французька TotalEnergies, яка зазнала критики у Франції за збереження багатьох своїх активів у Росії, оголосила 26 серпня про те, що погодилася продати російській "Новатек" свою частку в Сибірському газовому родовищі.

    Указ президента Росії у серпні заборонив інвесторам з "недружніх країн" продавати акції в деяких енергетичних проєктах до кінця року, але він передбачає певні винятки.

    30 серпня газета Wall Street Journal повідомила, що американська нафтова компанія Exxon пригрозила подати до суду на російський уряд, якщо їй не дозволять вийти з гігантського нафтогазового проєкту "Сахалін-1".

  13. Росіяни везуть танки через Маріуполь на Бердянськ - радник мера

    Росіяни везуть військову техніку з Донецька - через Маріуполь на Бердянськ. Про це повідомив у телеграмі радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

    "Сьогодні вранці, близько 7.30 з напряму Донецьк центром Маріуполя в напрям на Бердянськ проїхало 10 танків", - повідомив він.

    За словами Андрющенка, протягом останніх днів активізувалося переміщення російської військової техніки через Маріуполь та район в бік Бердянська.

  14. єВідрядження: виїзд підприємців не запрацював

  15. Знову до школи – яким буде навчальний рік під час війни

  16. ISW: удари по позиціях РФ у Херсонській області, Основні висновки огляду американського Інституту вивчення війни (ISW) від 2 вересня:

    • Українські сили продовжують завдавати ударів по російських вузлах тилового забезпечення і ключових позиціях по всій Херсонській області на підтримку контрнаступу, що триває на півдні України.
    • Російські військові блогери підтвердили твердження про те, що українські сили ведуть бойові дії за чотирма напрямками наступу у західній частині Херсонської області.
    • Російські війська завдали наземних ударів на північний захід від Слов'янська, на південь та північний схід від Бахмута, а також на північний захід та південний захід від Донецька.
    • Продовжується формування російського 3-го армійського корпусу для перекидання на Донбас.
    • Російська окупаційна влада, ймовірно, все більше усвідомлює свою нездатність успішно провести фіктивні референдуми на окупованих територіях України через військові невдачі та опір українців.
  17. Українська тенісистка Костюк відмовилася потиснути руку білоруській спортсменці

    Українка Марта Костюк не потиснула руку колишній першій ракетці світу з Білорусі Вікторії Азаренко після поєдинку другого кола Відкритого чемпіонату США.

    У четвер Азаренко перемогла Костюк у двох зіграних сетах.

    Спортсменки обмежилися дотиком ракеток замість традиційного рукостискання.

    За словами Костюк, у такий спосіб вона висловила невдоволення тим, що Азаренко відкрито не засудила повномасштабну війну, яку Росія за сприяння Білорусі розв'язала проти України.

    За її словами, вона не має неприязні до Азаренка особисто, але та має величезний вплив за межами тенісу, в Білорусі, і могла б зробити більше.

    Своєю чергою, 33-річна Азаренко заявила, що не була здивована, коли українка простягнула їй ракетку замість руки, однак не вважає, що це така вже важлива історія.

    "Я зв'язалася з усіма українськими гравцями, з якими маю особисті стосунки. Але я не хочу нав'язуватися тим, хто може не хотіти зі мною розмовляти", - наводить слова білоруської тенісистки Sports.ru.

    Марта Костюк, яка посідає 65-й рядок у світовому рейтингу гравців, з початку російського вторгнення в Україну регулярно виступає із засудженням війни і намагається привернути увагу до руйнівних наслідків російської агресії для її країни.

  18. Через російські обстріли загинули 4 цивільних на Донеччині - Донецька ОВА

    Внаслідок російських обстрілів загинуло четверо цивільних у Донецькій області. Про це повідомив у телеграм керівник Донецької ОВА Павло Кириленко.

    "Росія вбиває цивільних! За 1 вересня росіяни вбили 4 мирних жителів Донеччини: 2 у Торецьку, 1 у Великій Новосілці та 1 в Авдіївці", - повідомив він.

    За його словами, ще 10 цивільних в області вчора були поранені.

  19. На Закарпатті - день жалоби за загиблими бійцями 128-ї гірсько-штурмової бригади

    Другого вересня на Закарпатті оголосили днем жалоби за бійцями 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади, які загинули у боях з росіянами. Про це повідомляє у фейсбуку Закарпатська обласна адміністрація.

    Очільник ОВА Віктор Микита видав розпорядження про день жалоби 1 вересня.

    На території області в храмах усіх конфесій одночасно служать молебні за полеглими бійцями, приспустили прапори України на адмінбудівлях, держпідприємствах, установах і організаціях, у військових частинах.

    Як повідомляє Укрінформ, за останні дні на Закарпатті стало відомо про сімох загиблих військових через бойові дії в Україні. Це Роман Грапенюк, Андрій Костик, Василь Попадич з Рахівщини, командир розвідроти 128-ої бригади Василь Бабич з Мукачева, Степан Епереші та Іван Дрія з Королева і Михайло Петейчук з Тячівщини.

  20. Військові навчання Росії неефективні, а кількість учасників перебільшують - британська розвідка

    Росія перебільшує кількість учасників військових навчань "Восток-22", а сама система російських навчань довела свою неефективність. Про це повідомляє у твітері військова розвідка Британії.

    За даними розвідки, попри озвучену Росією цифру у 50 тисяч військових, які візьмуть участь у навчаннях, навряд чи цього року кількість учасників перевищить 15 тисяч – тобто лише 20% від кількості учасників навчань "Восток" у 2018 році.

    "Військові дії Росії в Україні показали, що російські військово-стратегічні навчання, такі як "Восток", не змогли підтримувати здатність військових проводити широкомасштабні, складні операції. Подібні заходи мають прописаний сценарій, не заохочують до ініціативи і спрямовані насамперед на те, щоб справити враження на російських лідерів і міжнародну аудиторію", - відзначають у британській військовій розвідці.