Війна Росії проти України: хроніка 12-30 серпня
Російські військові обстріляли центр Харкова, місцева влада повідомила вже про п'ятьох загиблих та сімох поранених. На Херсонщині триває наступ ЗСУ.
Висвітлення наживо
Головні новини за 14 серпня:

Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Понищений росіянами Маріуполь - Росіяни продовжують обстріли десятків українських сіл та міст у Дніпропетровській, Запорізькій, Чернігівській, Сумській, Луганській, Донецькій, Харківській, Миколаївській, Херсонській областях. Є загиблі та поранені. Понищені будинки, дороги, машини.
- Росіяни мають невеликий успіх біля Бахмута, заявили у Генштабі ЗСУ.
- Небезпечною залишається ситуація довкола Запорізької АЕС, яку, починаючи з 5 серпня, постійно обстрілює Росія. По місту Енергодар, біля атомної станції, сьогодні знову стріляли. 42 країни та ЄС закликали Росію вивести війська з ЗАЕС. 14 серпня на Запорізькій АЕС спрацював аварійний захист. Був ризик розпилення радіоактивних речовин.
- Російські та українські телеграм-канали пишуть про удар ЗСУ по місту Попасна на Сході, ціллю якого був підрозділ приватної військової компанії "Вагнер".
- У соцмережах публікують фото вибуху у порту окупованого Бердянська. Російська окупаційна влада пожежу у порту підтверджує і винить в усьому зварювальників
- За повідомленнями Херсонської облради, більшість військового командування росіян виїхало з Херсона. Мости через Дніпро зруйновані. Вночі ЗСУ знову вдарила по Антонівському мосту. Його не можна перейти навіть пішки. Водночас мешканців Херсонщини закликали виїжджати з регіону, бо йде сувора зима.
ЗСУ вдарили по Попасній. ЗМІ стверджують, що метою були вагнерівці
Російські та українські телеграм-канали пишуть про удар ЗСУ по Попасній, ціллю якого був підрозділ приватної військової компанії "Вагнер".
Спочатку інформація про удар поширювалася українськими каналами, проте, пізніше її підтвердив російський військовий кореспондент Юрій Котенок.
"Завдано удару по одному з розташувань ПВК "Вагнер" у Попасній. Джерела на Донбасі підтверджують. Ймовірно, "Хаймарс", - написав він, маючи на увазі американські установки залпового вогню HIMARS, що здатні вражати цілі на відстані десятків кілометрів.
Офіційно мету удару у ЗСУ не коментували.
Новинні ресурси бойовиків публікують фото та відео з місця удару – розбомблений будинок, люди у військовій формі виносять на ношах людину теж у військовій формі.
ВВС не може оперативно перевірити інформацію в умовах бойових дій.
Військове керівництво РФ втекло з Херсона - облрада
Більшість військового командування росіян виїхало з Херсона
Про це повідомив перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський в ефірі телемарафону.
Коментуючи ситуацію в області, те, що українська артилерія знищила всі мостові переправи через Дніпро, він сказав: "Я можу це підтвердити. Дійсно, сьогодні в орків не існує жодного логістичного маршруту безпечного і такого, який би задовольняв їхні військові потреби саме по забезпеченню військового угруповання, яке розташовано саме біля Херсона".
Він підтвердив, що всі головні дороги перебувають під вогневим контролем Збройних сил України.
"Мабуть це й стало основною причиною того, що військове командування дійсно залишило Херсон. Більшість з них вже виїхали з Херсона, так саме є про це відомості", - зазначив Соболевський.
Він додав, що Антонівський міст неможливо перейти навіть пішки.
Соболевський вважає, що нині в російських військ дуже поганий моральний стан, тому що всі їхні плани щодо Херсонщини провалилися.
Обстріли Сумщини: пошкоджено будинки і ферма
З самого ранку 14 серпня росіяни обстрілюють Юнаківську громаду на Сумщині, повідомив Дмитро Живицький, керівник ОВА.
Гатили з мінометів та ствольної артилерії, усього близько півсотні прильотів.
У одному із сіл пошкоджені приватні будинки: посічені уламками стіни, дахи. Побиті вікна. Також пошкодили ферму.

Автор фото, Живицький
Росіяни мають невеликий успіх біля Бахмута – Генштаб ЗСУ, Дані про ситуацію на фронті від Генштабу ЗСУ, станом на 18:00
Чернігівська та Сумська області: Армія РФ обстріляла із ствольної артилерії райони Сеньківки Чернігівської області та Старикового, Атинського і Журавки Сумської області.
На Харківському напрямку нові обстріли - з танків та артилерії різних типів у районах селищ і міст Уди, Борщова, Золочів, Безруки, Нове, Ртищівка, Руська Лозова, Черкаські Тишки, Петрівка, Старий Салтів, Мосьпанове, Коробочкине, Пришиб, Байрак та Чепіль.
На Слов’янському напрямку були обстріли неподалік Грушувахи, Долини, Краснопілля, Дібрівного, Курульки, Протопопівки та Норцівки. Українські військові відбили штурм у напрямку Долини.
На Краматорському напрямку росіяни задіяли танки та РСЗВ для обстрілів районів Верхньокам’янського, Серебрянки, Спірного, Івано-Дар’ївки, Роздолівки та Переїзного.
Росіяни пішли на штурм неподалік Спірного та Івано-Дарʼївки. Закінчилось все для відступом.
На Бахмутському напрямку зафіксовано обстріли біля Костянтинівки, Бахмута, Соледара, Шумів, Яковлівки, Кодеми і Вершини.
Окупанти вели наступальні бої в напрямках Яковлівки, Соледару, Вершини, Кодеми та Зайцевого, зазнали втрат та відійшли.
В напрямку Бахмута підрозділи РФ мали частковий успіх.
На Авдіївському напрямку обстріляли райони Авдіївки, Невельського, Пісків, Водяного, Карлівки та Нью-Йорка.
Були спроби штурму у напрямках Красногорівки та Пісків, успіху не мали. Росіяни відійшли.
На Новопавлівському та Запорізькому напрямках росіяни стріляли з танків та артилерії біля Костянтинівки, Оріхова, Павлівки та ще десяти населених пунктів.
На Південнобузькому напрямку обстріляли райони населених пунктів Посад-Покровське, Олександрівка, Оленівка, Мирне, Широке, Поляна, Павло-Марʼянівка, Червона Долина, Киселівка, Тернівка, Велике Артакове, Біла Криниця, Іванівка, Потьомкине та Трудолюбівка.
ВВС в умовах війни не може оперативно перевірити дану інформацію.

Автор фото, Павло Кириленко
Підпис до фото, Наслідки обстрілів росіян на Донеччині. Серпень 2022 року 42 країни та ЄС закликали Росію вивести війська з ЗАЕС
ЄС та 42 країни закликали Росію негайно вивести свої війська із Запорізької АЕС і всієї території України.
Спільну заяву опублікували у неділю на сайті делегації ЄС при міжнародних організаціях у Відні.
Присутність російських військових сил на ЗАЕС заважає оператору виконувати свої зобов’язання з ядерної та радіаційної безпеки, заявили країни.
Росію закликали негайно вивести війська з Запорізької атомної електростанції, її околиць і всієї України.
Цю заяву зробили від імені Австралії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Канади, Хорватії, Кіпру, Чеської Республіки, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Грузії, Німеччини, Греції, Угорщини, Ісландії, Ірландії, Італії, Японії, Латвії, Ліхтенштейну, Литви, Люксембургу, Мальти, Чорногорії, Нідерланди, Нової Зеландії, Північної Македонії, Норвегії, Польщі, Португалії, Республіки Корея, Республіки Молдова, Румунії, Словаччини, Словенії, Іспанії, Швеції, Туреччини, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучених Штатів Америки, а також Європейського Союзу.
Починаючи з 5 серпня, територія ЗАЕС постійно обстрілюється. Україна наголошує на тому, що це робить сама Росія.
Російська армія розмістила на території Запорізької АЕС реактивні системи залпового вогню та іншу військову зброю й техніку.
Люди підірвалися на міні у Затоці
Дві людини підірвалися на міні у селищі Затока Одеської області.
Ймовірно, вони загинули, повідомляє Білгород-Дністровська міськрада.
Це сталося на базі відпочинку "Рута".
Є інформація про двох поранених, до них складно дістатися.
У соцмережах публікують фото вибуху у Бердянську
Про вибухи та стовпи диму над портом і кораблями в окупованому Бердянську повідомляють у телеграм-каналах, публікують також ймовірне фото наслідків вибухів.
Такі фото розмістив і речник Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.
За його словами, інформація уточнюється.
Окупаційна влада заявила, що у порту на одному з причалів загорілися паливно-мастильні матеріали у бочках. А причиною назвали порушення заходів безпеки під час зварювання.
Напередодні вибухи лунали у Мелітополі, Маріуполі та у Новій Каховці.

Автор фото, телеграм Братчука
Енергодар обстріляли. Є поранені – мер
Місто Енергодар у Запорізькій області обстріляли росіяни. Про це у телеграмі повідомив мер міста Дмитро Орлов.
За його словами, стріляли з передмістя – з району яхт-клубу "Волна".
Внаслідок обстрілу загинув чоловік, який в цей час вигулював собаку. Тварина також загинула.
З 15:00 до 15:30 зробили щонайменше 6 пострілів по місту, розповів мер.
Ще двоє людей отримали поранення.
Починаючи з 5 серпня, територія ЗАЕС біля Енергодару постійно обстрілюється. Україна наголошує на тому, що це робить сама Росія.
Російська армія розмістила на території Запорізької АЕС реактивні системи залпового вогню та іншу військову зброю й техніку.
Сьогодні на Запорізькій АЕС спрацював аварійний захист. Є ризик розпилення радіоактивних речовин, повідомили в "Енергоатомі".
Що відбувається на ЗАЕС зараз у словах працівника станції, читайте тут.
Якими можуть бути наслідки російського контролю над ЗАЕС, читайте тут.
Портову інфраструктуру Миколаєва могли атакувати ракетами С-300 - ОК "Південь"
Росіяни могли обстріляти житлові райони, портову інфраструктуру, лінії комунікацій та промислові об'єкти Миколаєва ракетами С-300, повідомив представник оперативного командування "Південь" Владислав Назаров.
"Є дані про імовірне застосування ворогом протиповітряних ракет С-300, інформація перевіряється", - заявив представник ОК "Південь".
Наразі відомо про одну поранену цивільну особу.
Керовані ракети ЗРК С-300 призначені для протиповітряної оборони, проте вони мають і можливість обстрілу наземних нерухомих цілей.
Оглядачі зазначають, що для ЗРК С-300 цей режим є нетиповим, тому є припущення, що він може використовуватися лише в крайньому разі, коли в наявності немає інших засобів для враження наземних цілей або для самооборони за відсутності інших засобів.
З іншого боку, знищити таку ракету засобами ППО складніше, оскільки вона має високу швидкість польоту та малу радіолокаційну помітність.
ЗСУ підтвердили, що вдарили по Антонівському мосту у ніч на неділю
У ніч на 14 серпня ЗСУ нанесли ще один удар по Антонівському мосту через Дніпро біля Херсона.
Про це повідомила керівник пресцентру Сил оборони ОК "Південь" Наталя Гуменюк.
"Ми продовжуємо вогневий контроль за транспортними та логістичними артеріями на тимчасово окупованій території, оскільки у нас є чіткий намір допомогти окупантами прийняти правильне рішення та направити їх чергові "жести доброї волі" у потрібному нам напрямку", - сказала Гуменюк в ефірі національного телемарафону у неділю.
За її словами, удар нанесли так, щоб за мостом закріпився статус "остаточно непроїзного".
Крім того, за її словами, керівники російських підрозділів використовують залишки "транспортних шляхів" для власної евакуації на лівий берег Дніпра.
Напередодні внаслідок ударів ЗСУ вивели з ладу міст через Дніпро на дамбі Каховської гідроелектростанції. Західні аналітики стверджують, що українським військам вдалося перервати постачання військ РФ на правому березі Дніпра біля Херсона.

Автор фото, ВВС
Від початку війни знешкоджено понад 180 тисяч мін, бомб та ракет - ДСНС
Від початку російського вторгнення "на території України знешкоджено 180 тис. 205 вибухонебезпечних предметів та 846 кг вибухової речовини, у тому числі 2 тис. 101 авіаційну бомбу", повідомляє ДСНС.
Для того, щоб знешкодити все це, обстежено територію площею 68 тис. 374 гектари.
Лише впродовж минулої доби піротехнічні підрозділи ДСНС знешкодили 451 вибухонебезпечний предмет.
Найчастіше піротехнічні підрозділи працювали: в Харківській області, Київщині, Чернігівщині, Миколаївщині, Сумщині та Черкащині.
Польща також планує відмовляти росіянам у видачі віз
Польща працює над концепцією того, щоб відмовляти росіянам у видачі віз.
Про це заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Пьотр Вавжик в інтерв’ю Polska Agencja Prasowa, яке цитує Польське радіо.
Пьотр Вавжик заявив, що Польща виступає за продовження санкцій ЄС, особливо щодо призупинення дії угоди про спрощення візового руху для громадян Російської Федерації.
Водночас він визнав, що не всі країни Євросоюзу на це згодні.
"Проти цього виступають великі країни-члени, включаючи Німеччину, Францію та Нідерланди", – сказав Вавжик.
Тому, за словами чиновника, Польща працює над новим рішенням.
Польська дипломатія вже кілька тижнів веде переговори на цю тему з деякими державами. Вавжик зазначив, що такий погляд на ці питання мають Литва, Латвія та Естонія, Чехія та Словаччина.
Польський чиновник позитивно оцінив рішення Латвії та Естонії, які призупинять видачу віз громадянам Росії.
Він нагадав, що Польща вже кілька місяців не видає туристичні візи росіянам.
Мешканців Херсонщини закликали виїжджати: "Евакуюйтесь. Йде важка зима"
Мешканців Херсонщини закликали евакуюватися, про це заявила віцепрем'єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, передає Укрінформ.
Про це вона заявила під час відкриття транзитного хабу - Центру підтримки переселенців в м. Запоріжжя для евакуйованих жителів Херсонської області "Я - Херсон".
"Евакуюйтесь. Йде важка зима. Нам треба вам допомогти, врятувати від холодів і ворога", - закликала Верещук.
За її даними, зараз з Херсонської області виїхало близько 50% населення.
Водночас голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич заявив, що евакуація потрібна також для деокупації.
"Люди чекають на деокупацію. Саме тому ми закликаємо виїжджати, не може бути військових дій, де є люди. Не може бути військових дій без загрози", - сказав він.
Собаки-прикордонники отримали від волонтерів бронежилети, захисні окуляри та взуття

Автор фото, ДПСУ
Прикордонники-кінологи отримали захисну амуніцію для службових собак, повідомляє Державна прикордонна служба України.
"Комплекти амуніції, а саме: бронежилети, захисні окуляри та взуття, навушники, медичні набори з ліками передала захисникам волонтерська організація "Бережіться і @баште", - йдеться у повідомленні ДПСУ у фейсбук.
Тепер виконувати бойові завдання службовим собакам стане безпечніше, кажуть прикордонники, "така екіпіровка не заважатиме рухатися та захищатиме чотирилапих від травмувань".
ЗСУ: За вихідні - "мінус" два російських Ка-52
За суботу та неділю українські зенітники збили два російських гелікоптери Ка-52, повідомляє Угруповання об'єднаних сил.
"Підрозділи зенітно-ракетних військ оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця" сумлінно виконують обов'язки, і в вихідні дні, як результат, за суботу та неділю - два знищених вертольоти вогневої підтримки Ка-52", - йдеться у повідомленні у фейсбуці.
В умовах війни ВВС не може оперативно перевіряти заяви сторін.
Дружина командира "Азова" Дениса Прокопенка каже, що його вивезли в Росію

Автор фото, "АЗОВ"
Дружина командира полку "Азов" Дениса Прокопенка Катерина у коментарі "Суспільному" заявила, що, за її інформацією, її чоловіка вивезли в Росію.
Офіційного підтвердження цього наразі немає від жодної зі сторін.
"Я знаю лише, що він вивезений в Росію і взагалі це ще не підтверджено. Щодо місця перебування Дениса я дізналась через російські ЗМІ. Держструктури мені остаточно не підтверджують, тому що тут важко щось підтвердити. Я розумію, Росія зараз командний склад сховала, інших солдат і офіцерів ховає та не розголошує, де вони перебувають. Чекаємо, що буде далі", - заявила вона.
Жінка розкритикувала роботу "Червоного Хреста", який мав би надавати інформацію про полонених та під гарантії якого захисники Маріуполя здавалися в полон у травні.
"Навіть, якщо він (чоловік - Ред.) в Росії, тож існує, в принципі, комунікація з московським філіалом "Червоного Хреста". Але її немає. Це означає, що є, можливо, певний договорняк з тією ж владою в Росії, щоб не видавати інформацію про місцезнаходження", - каже вона.
За її словами, також у родичів немає інформації про здоров’я, харчування, їжі, умови, тортури, медобслуговування поранених.
Росіяни обстріляли Миколаїв "Смерчами" - мер міста

Автор фото, Олександр Сєнкевич
Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич показав наслідки останнього обстрілу міста. За його даними, ввечері 13 серпня росіяни вдарили шістьма ракетами РСЗВ "Смерч".
"Пошкоджень зазнали житлові будинки, торговельні магазини та промислові об’єкти в Інгульському районі міста. Поранення отримала одна цивільна особа", - повідомив він.
Також хвостова частина ракети пошкодила трубу водопроводу. До вечора в багатьох будинках району не буде водопостачання.
Потрапив під обстріл також міський трамвай.
"На щастя, в цей момент у вагоні не було пасажирів, водій теж не постраждав. Працівники КП "Миколаївелектротранс" вже замінили склопакет, трамвай може знову виходити на маршрут", - написав Сєнкевич.
Вночі близько 02:00 росіяни знову обстріляли місто. Наслідки цих ударів ще з’ясовують.

Автор фото, Олександр Сєнкевич

Автор фото, Олександр Сєнкевич
"Енергоатом": На Запорізькій АЕС спрацював аварійний захист. Є ризик розпилення радіоактивних речовин
Запорізька АЕС працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки через обстріли російськими військами з РСЗВ, повідомляє "Енергоатом".
"Внаслідок атаки на Запорізьку АЕС на одному з енергоблоків спрацював аварійний захист – і один із трьох працюючих енергоблоків тепер відключений", - йдеться в повідомленні.
Під час обстрілів серйозно пошкоджено азотно-кисневу станцію, об‘єднаний допоміжний корпус, насосну станцію господарсько-побутових стоків.
За цією інформацією, обстрілювали також пожежну частину, розташовану за територією ЗАЕС і призначену для її захисту від пожеж та їхнього гасіння у разі надзвичайних ситуацій на станції.
"Залишаються ризики витоку водню та розпилення радіоактивних речовин, високою є і пожежна небезпека. Крім того, пошкоджено три датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика ССВЯП ЗАЕС", - наголошують в "Енергоатомі".
