Війна Росії проти України: хроніка 12-30 серпня

Російські військові обстріляли центр Харкова, місцева влада повідомила вже про п'ятьох загиблих та сімох поранених. На Херсонщині триває наступ ЗСУ.

Висвітлення наживо

  1. Німеччина знову виступила проти обмежень на візи для росіян. Дискусія в ЄС триває

    Канцлер Німеччини Олаф Шольц знову виступив проти заборони на видачу шенгенських віз для росіян. За його словами, Європа має дати шанс їхати тим, хто виступає проти політики Путіна.

    "Усі рішення, які ми приймаємо, не мають ускладнити їм пошук свободи та (можливість – Ред.) покинути країну, рятуючись від диктатури в Росії. Це війна не російського народу, це війна Путіна", - заявив Шольц.

    При цьому МЗС Фінляндії заявив, що скоротить видачу віз росіянам і надаватиме пріоритет тим, хто просить шенген для роботи чи навчання. Видачу віз планують скоротити в 5-10 разів.

    У Європі триває дискусія на тему можливої заборони видачі шенгенських віз для росіян на фоні війни. За загальноєвропейську заборону виступають Латвія, Естонія, Литва і Фінляндія.

  2. Терміново, У результаті вибухів у Криму пошкоджено залізницю – Аксьонов

    У Джанкойському районі Криму в результаті вибухів пошкоджено залізничне полотно між станціями Азовське і Роз'їзд, повідомив "голова" анексованого півострова Сергій Аксьонов.

    "Після консультації з керівництвом Кримської залізної дороги прийнято рішення пасажирські поїзди, які рухалися з материка, зупиняти на станції Владиславівка. Там пасажирам будуть надавати автобуси для доставки на найближчі автостанції", - сказав він.

    Як повідомив співбесідник російського агентства ТАСС в екстрених службах, затримано три поїзди, у яких їхало 2 тисячі людей.

    Джанкой

    Автор фото, Reuters

  3. У проросійських силах, які воюють в Україні, стався розкол - ISW

    Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) заявили про розкол у проросійських силах, які воюють в Україні, згадуючи відео, де солдати "ЛНР" заявили, що відмовляються воювати за "ДНР" та скаржаться на виснажливі темпи наступу за межами Луганської області.

    Цей ролик напередодні опублікували у кількох українських телеграм-каналах.

    "Солдати заявляють, що святкували перемогу 3 липня, коли війська "ЛНР" вийшли на кордони Луганської області, і що їхню роботу виконано. Принаймні один російський блогер критикував військових "ЛНР" за те, що вони бажали підтримки Росії для власного "визволення", а потім відмовлялися воювати в Донецькій області", - пишуть аналітики.

    ISW звертає увагу, що не може незалежно перевірити походження чи автентичність цього конкретного відео. Однак воно відображає ширшу тенденцію "зменшення внеску "ЛНР" у підтримку російської війни в Україні та її морального духу", вважають аналітики.

    "Ця тенденція особливо небезпечна для російських військ, які прагнуть вербувати ще більше нових солдатів з Луганщини, щоб компенсувати недавні втрати. Подальший розкол в очолюваних Росією силах також загрожує подальшим перешкоджанням ефективності російських воєнних зусиль", - додають в ISW.

  4. Російський дипломат про поїздку міжнародної делегації на ЗАЕС

    Поїздка делегації Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) на Запорізьку АЕС через Київ, а потім через лінію зіткнення може бути дуже небезпечною, заявив заступник директора департаменту нерозповсюдження і контролю за озброєннями російського МЗС Ігор Вишневецький.

    "Через лінію фронту - це величезний ризик із урахуванням того, що українські озброєні сили - це неоднорідні озброєні формування. Ці люди готові будуть здійснити будь-яку провокацію", - цитує Вишневецького російське агентство "ТАСС".

    Так дипломат прокоментував заяву представника генсека Організації об'єднаних націй Стефана Дюжаррика про те, що ООН могла би посприяти організації такої поїздки.

    "У такому випадку все ще завгодно могло б статися, якби делегація МАГАТЕ поїхала через лінію фронту, - додав дипломат. – У цьому випадку ми, російська сторона, ніяк не можемо забезпечити їх безпеку".

    Українська сторона не раз стверджувала – і ніхто, крім Росії, з нею в цьому не сперечається – що російські війська, які утримують ЗАЕС, самі обстрілюють її, щоб потім звинувачувати в цьому ЗСУ.

  5. Як горить у Джанкої - відео

    Радник керівника МВС Антон Геращенко показав, як горить біля Джанкоя.

    Російське міноборони вже підтвердило, що в Криму горять боєприпаси.

    Пропустити X допис
    Дозволити контент X?

    Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

    Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.

    Кінець X допису

  6. Вибухи біля Джанкоя: все, що відомо

  7. Як минула ніч в регіонах

    Відносно спокійно ніч минула на Волині, Закарпатті, Рівненщині, в Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій, Вінницькій, Запорізькій, Одеській, Хмельницькій, Тернопільській областях, на Черкащині, Кіровоградщині, Полтавщині, Чернігівщині, Сумщині, Київщині та Житомирщині.

    Про це станом повідомили у зведенні військово-цивільних адміністрацій.

    У Дніпропетровській області ворог обстріляв Нікопольський та Криворізький райони, йдеться у зведенні від ОВА станом на 8 ранку. У Криворізькому ударили по двох селах Зеленодольської громади. Двоє поранених. Нікопольський район обстріляли двічі за ніч. Під удар потрапила Червоногригорівська громада. Там є руйнування девʼяти приватних будинків, гаражів та двох складів і техніки місцевого агропідприємства. Перебито лінію електропередач. Майже дві тисячі людей без світла. Без постраждалих.

    Вночі сили РФ інтенсивно обстрілювали місто Харків: як ракетами, так і ракетними системами залпового вогню. Зафіксовано пуски семи ракет з напрямку Бєлгорода. Пошкоджена цивільна освітня, промислова інфраструктура, житлові будинки, були влучання по відкритих територіях Індустріального, Холодногірського, Салтівського районів.

    Вчора ввечері був обстріл із РСЗВ Київського району Харкова. Частково зруйновано приватний будинок. По області ворог завдав ударів по Харківському, Ізюмському, Чугуївському, Богодухівському районах. Попередньо – поранених немає.

    У Луганській області росіяни ведуть масований наступ зі сторони Лисичанського нафтопереробного заводу. Ще на трьох ділянках на межі Луганщини та Донеччини бої тривають і дотепер. Сьогодні зранку населені пункти і позиції українських військових ворог обстрілює з артилерії. Тільки за ніч здійснили чотири танкових атаки та чотири авіаудари.

    Сьогодні зранку Росія обстріляла промислову зону Костянтинівки Донецької області. Без жертв. Опівночі був обстріл Слов'янська, зруйновано кілька приватних житлових будинків. Також вночі – ракетні обстріли Краматорська, смт Ясногірка. Пошкоджені будинки, про потерпілих повідомлень зараз немає.

    Вночі був ракетний обстріл по об’єктах критичної інфраструктури в місті Курахове. Пошкоджено техніку та зазнали руйнувань будівлі Мар’їнського РЕМ, будівлі промислових підприємств ТОВ "Електросталь" та ТОВ "Святоіллінського машинобудівного заводу". Зруйновані кілька цехів. Постраждалих серед цивільного населення немає. За добу обстріляно низку населених пунктів, в тому числі Авдіївку, Часів Яр, Миколаївку, Слов’янськ, смт Південне та інші. За добу по області – одна людина загибла, двоє – поранених.

    За минулу добу ворог обстрілював кілька населених пунктів у різних районах Миколаївської області, зокрема – смт Первомайське Первомайської громади, с. Лимани Галицинівської громади, с. Широке Широківської громади та інші.

    Вчора ввечері були обстріли с. Червона Долина. Зафіксовано влучання по відкритих територіях. Також були обстріли с. Червона Долина вночі. Інформація щодо пошкоджень і постраждалих уточнюється. Тривають обстріли території та прилеглих населених пунктів Березнегуватської громади. Так, протягом минулого дня обстріляно села Лепетиха та Кавказ. Вночі під обстріл потрапило смт Березнегувате. Одна людина загинула та одну людину поранено. Відомо про зруйновані житлові будинки. Інформація щодо наслідків обстрілів уточнюється.

    У Херсонській області ворог намагається утримувати свої позиції та веде бої на вже деокупованих територіях. Стабільно важка ситуація у громадах Каховського та Бериславського районів. Щодня через бойові дії населені пункти цих та сусідніх районів обстрілюються з різного виду зброї, внаслідок цього села на межі знищення, є поранені люди, масово горять ліси та поля. Лише за останній тиждень рятувальники зафіксували 65 пожеж. Велика територія області залишається замінованою.

  8. Неефективність флоту РФ підірвала стратегію вторгнення - розвідка

    Кораблі Чорноморського флоту Росії продовжують займати надзвичайно оборонну позицію, патрулюючи води в межах видимості узбережжя Криму.

    У розвідці заявили, що це контрастує з посиленою військово-морською активністю Росії в інших морях, як це характерно для цієї пори року.

    Чорноморський флот продовжує використовувати крилаті ракети великої дальності для підтримки наземних наступальних дій, але зараз йому важко здійснювати ефективний контроль на морі. Він втратив свій флагман "Москва", значну частину бойових літаків морської авіації і контроль над островом Зміїний.

    "Нині обмежена ефективність Чорноморського флоту підриває загальну стратегію вторгнення Росії, частково через те, що десантна загроза Одесі наразі майже нейтралізована. Це означає, що Україна може перенаправити ресурси, щоб тиснути на російські сухопутні сили деінде", - йдеться у повідомленні британських розвідників.

    Пропустити X допис
    Дозволити контент X?

    Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

    Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.

    Кінець X допису

  9. Терміново, Росіяни масово обстріляли Харків, із Бєлгорода на місто летіло 7 ракет – ОВА

    Цієї ночі стався один із наймасованіших обстрілів Харкова за останній час, повідомив Олег Синєгубов, голова ОВА. Попередньо - без постраждалих.

    Близько 22:30, за його даними, росіяни обстріляли Київський район Харкова з РСЗВ. Постраждали приватні будинки, були влучання в дороги.

    Десь о 2:30, веде далі губернатор, зафіксували відразу 7 пусків ракет з Бєлгорода в напрямку Харкова. Є удари в Шевченківському, Київському, Салтівському, Індустріальному та Холодногірському районах.

    "Частина ракет влучила по відкритих територіях, тож пожеж не викликала", - уточнив Синєгубов.

    Фасади будівель, за його словами, пошкоджені осколками та вибуховою хвилею, частково зруйноване дорожнє покриття. Попередньо – теж без постраждалих.

    Правоохоронці ще працюють на місцях.

    "Протягом минулої доби ворог продовжував гатити по мирних об'єктах Харківського, Богодухівського, Чугуївського та Ізюмського районів області. Пошкоджені приватні житлові будинки, господарчі споруди", - розповів Синєгубов.

    За даними Центру екстреної медичної допомоги, пише він, протягом всієї доби у Харкові постраждали 9 людей, з них жінка 75 років від отриманих поранень померла.

  10. "Ось дочекаємося вересня". Як російська пропаганда готує жителів Луганська до "референдуму"

  11. На Дніпропетровщині - чергова ніч під "Градами" та "Ураганами", двоє поранених

    Росіяни знову обстріляли Дніпропетровщину, поранені двоє жінок 20 та 84 років, повідомив керівник ОВА Валентин Резніченко.

    "Ніч під "Градами" та "Ураганами", - написав губернатор у своєму телеграм-каналі.

    Удари знову прийшлися на Нікопольський та Криворізький райони.

    У Криворізькому з "Ураганів" поцілили по Мар’янському та Великій Костромці Зеленодольської громади, де і отримали поранення двоє жінок, написав Резніченко.

    У селах пошкоджені кілька приватних будинків та газогін, додав він.

    Нікопольський район, за його даними, росіяни накрили вогнем двічі за ніч.

    "По мирній території 40 прильотів з "Градів" та 10 - зі ствольної артилерії. Попередньо, люди не постраждали", - написав губернатор.

    У Червоногригорівській громаді понівечені 9 приватних будинків, гаражі, автомобілі. Обстрілом зачепило два склади з зерном та техніку місцевого агропідприємства, пише Резніченко.

    "Перебито газовід та лінію електропередач. До двох тисяч людей залишилися без світла", - додав він.

    Дніпропетровщина

    Автор фото, Дніпропетровська ОВА

    Дніпропетровщина

    Автор фото, Дніпропетровська ОВА

  12. Судно з зерном для Африки вийшло з українського порту

    порт

    Автор фото, мінінфраструктури

    Судно Brave Commander із зерном як гуманітарною допомогою для країн Африканського Рогу вийшло з порту Південний, повідомляє мінінфраструктури.

    На борту, зафрахтованого Світовою продовольчою програмою ООН, 23 тисячі тонн пшениці.

    Хоча від блокади українських портів понад усе страждає Африка, це перше судно, що направляється безпосередньо в цей регіон, після запуску механізму експорту зерна з Одеси та сусідніх портів.

    Brave Commander слідує до Джибуті, а вантаж мають доставити у сусідню Ефіопію, яка не має виходу до моря.

    У рамках "зернової угоди" з українських портів вирушили вже 17 суден. На їх борту - понад 475 тисяч тонн агропродукції.

  13. Терміново, В окупованому Криму лунають вибухи в районі Джанкоя - Чубаров

    В окупованому Росією Криму біля Джанкоя вранці чути вибухи і видно вогонь, повідомляє Рефат Чубаров, один із лідерів Меджлісу кримських татар.

    "Повідомляють з тимчасово окупованого Криму: влучне попадання по військовій частині орків у селищі Qalay (нині Азовське) Джанкойського району", - написав він у своєму фейсбуці.

    О 07:41 він оновив пост, додавши, що "влучили у сховище боєприпасів, звуки від вибухів далеко прокочуються степом".

    Згодом ця ж інформація з'явилась у російських ЗМІ.

    Як пише агентство "Крыминформ", місцеві мешканці чули гучні "хлопки". Із різних точок видно чорний дим. За їхньою попередньою інформацією, вибух стався в районі села Майське, що за кілометр від Азовського.

    Місцеві публікують відео пожежі на території трансформаторної підстанції.

    На офіційному рівні у Росії поки що не коментували цю інформацію.

    Тим часом "голова Криму" Сергій Аксьонов виїхав у село Майське, пише Чубаров.

  14. Росіяни наступають на кількох напрямках – генштаб

    військові

    Автор фото, генштаб ЗСУ

    Головне з ранкового зведення генштабу ЗСУ:

    • На Волині та Поліському напрямках без суттєвих змін. У генштабі збройних сил Білорусі йдуть тренування зі зв’язку.
    • На Сіверському напрямку росіяни і далі утримують свої підрозділи в прикордонних районах РФ, щоб сковувати ЗСУ. Були артобстріли районів Кам’янської Слободи на Чернігівщині та Ходиного на Сумщині.
    • На Харківському напрямку росіяни стріляли зі ствольної та реактивної артилерії біля Костянтинівки, Ртищівки, Соснівки, Питомника та Руських Тишків.
    • На Слов’янському напрямку - вогневе ураження біля Грушувахи та Вірнопілля.
    • На Краматорському напрямку продовжуються артобстріли різних типів біля Краматорська, Спірного та Івано-Дарʼївки.
    • Іде наступ у напрямку Лисичанський нафтопереробний завод - Івано-Дарʼївка, бойові дії тривають.
    • На Бахмутському напрямку росіяни обстрілювали з танків, ствольної та реактивної артилерії райони Бахмута, Бахмутського, Соледара, Шумів, Білогорівки, Костянтинівки, Яковлівки та Зайцевого.
    • Росіяни наступали та штурмували у напрямках Володимирівка-Бахмутське та Стряпівка-Соледар. Тут ЗСУ зупинили та відкинули їх назад. На напрямках Покровське-Бахмутське та Горлівка-Залізне бойові дії тривають.
    • На Авдіївському напрямку росіяни обстрілювали зі ствольної артилерії райони Красногорівки, Спартака та Невельського. Іде наступ у напрямку Старомихайлівка-Невельське, бойові дії тривають.
    • На Новопавлівському та Запорізькому напрямках були обстріли із танків, ствольної та реактивної артилерії в районах Новосілки, Вугледара, Великої Новосілки, Новомихайлівки, Новопілля, Павлівки, Новоандріївки, Привільного та Времівки.
    • Росіяни наступають та штурмують в напрямку Солодке-Новомихайлівка, мають частковий успіх, бойові дії тривають.
    • На Південнобузькому напрямку росіяни, крім обстрілів із танків та артилерії вздовж лінії бойового зіткнення, задіяли армійську і штурмову авіацію неподалік Білої Криниці, Андріївки та Лозового.
    • Спроба покращити тактичне положення штурмовими діями в напрямку Зелений Гай-Новогригорівка завершилась для противника втратами та відступом.
  15. Вижити і втекти: чому повертається так мало українців, депортованих в Росію

  16. Ми відновлюємо текстову трансляцію.

  17. Ми призупиняємо текстову транcляцію до 8:00 16 серпня

  18. Головні новини за 15 серпня:

    • Запорізьку АЕС знову обстрілюють. Росіяни звинувачують у всьому українців. Рада закликала світ засудити "акт ядерного тероризму" Росії на ЗАЕС. В ООН готові підтримати відправку місії МАГАТЕ на ЗАЕС, якщо погодиться Україна і Росія. Володимир Зеленський заявив, що, якщо на АЕС буде радіаційний інцидент, світ відчує наслідки – все буде залежати від сили вітру.
    • ЗСУ відбили наступ росіян на шести напрямках, заявили у Генштабі ЗСУ. Володимир Путін зазанчив, що війська РФ "чітко виконують завдання" на Донбасі.
    • Український парламент сьогодні ухвалив закон про "митний безвіз" з Євросоюзом.
    • Росіяни знову обстріляли Харків та ще десятки міст та сіл в Україні. На Дніпропетровщині була "ніч масових атак" з Градів та С-300.
    • За даними ООН, під час війни в Україні загинуло 5,5 тисяч цивільних. Але ці дані не повні. Реальні цифри набагато вищі.
    війна

    Автор фото, Reuters

  19. Якщо щось станеться на АЕС, наслідки відчують всі - Зеленський

    АЕС

    Автор фото, EPA-EFE/REX/Shutterstock

    Підпис до фото, Результати обстрілів АЕС

    Будь-який радіаційний інцидент на Запорізькій АЕС може стати ударом і по країнах ЄС, і по Туреччині, і по Грузії, і по країнах з більш віддалених регіонів.

    Про це у своєму вечірньому зверненні заявив президент Володимир Зеленський.

    15 серпня по Запорізькій АЕС та місту Енергодар знову стріляли.

    "Усе залежить тільки від напрямку й сили вітру. Якщо через дії Росії станеться катастрофа, наслідки можуть ударити і по тих, хто поки що мовчить", - заявив президент.

    За його словами, російський ядерний шантаж обговорюєть в усьому світі і є заява міністрів закордонних справ "Великої сімки" – вони чітко розуміють, що Росія відповідальна за цю ядерну кризу.

    "Але потрібно переходити від обговорень і закликів до нових жорстких санкцій проти Росії, проти "Росатома" і всієї атомної галузі держави-терориста", - зазначив президент.

    Основна вимога - усі російські сили повинні негайно забратися з території станції й сусідніх районів без жодних умов.

  20. Нові обстріли Енергодару. Росіяни звинувачують українців

    Представники проросійської "адміністрації" Енергодару, поруч з яким розташована Запорізька АЕС, у понеділок повідомили про серію вибухів у місті і поруч станцією, яку зайняли російські війська.

    В обстрілі вони звинуватили українських військових.

    Там заявили, що вогонь вівся "з протилежного боку Дніпра", де рзташоване місто Нікополь.

    Водночас голова Нікопольської адміністрації Євген Євтушенко повідомив, що російські війська самі обстрілюють Енергодар.

    "Друзі, на протилежному березі триває постановка військ РФ під назвою "ЗСУ обстрілює місто Енергодар з міста Нікополь". Насправді, обстріли здійснюють самі війська РФ. Все це схоже на створення локального casus belli. До нас вказані події доходять у вигляді звуків роботи артилерії та паніки створеної численними блогерами", - написав Євтушенко у "Телеграмі".

    Євтушенко закликав не піддаватись паніці, критично сприймати інформацію Інтернету, а за можливості уникати відкритих територій.

    Станом на 12 серпня, близько половини мешканців Енергодара виїхали з міста. До 24 лютого у місті жило 53 тис. жителів.

    14 серпня внаслідок обстрілу російськими окупантами Енергодара загинули працівник Запорізької АЕС та його собака.

    З 5 серпня росіяни регулярно обстрілюють Запорізьку АЕС.

    "Енергоатом" заявив, що атомна станція працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.

    Що відбувається на станції, читайте у матеріалі ВВС.