You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.

Take me to the main website

Війна Росії проти України: хроніка 12-30 серпня

Російські військові обстріляли центр Харкова, місцева влада повідомила вже про п'ятьох загиблих та сімох поранених. На Херсонщині триває наступ ЗСУ.

Висвітлення наживо

  1. "Путін програв інформаційну війну в Україні"

    "За пів року після вторгнення нам очевидно, що в Україні провалилися не тільки російські плани щодо фізичного захоплення країни, але й плани щодо віртуального наступу", - вважає керівник британської розвідувальної служби.

    У своїй колонці для Economist Джеремі Флемінг звертає увагу, що кібервійну ведуть і Росія, і Україна. Обидві сторони використовують кіберможливості для досягнення своїх цілей.

    "І обидві сторони знають, що вони залучені до боротьби за вплив далеко за межами поля бою. Сучасна кібервійна настільки ж жорстока і руйнівна, як і фізична", - додає Флемінг.

    Він нагадує, що британська розвідка відстежує дії Росії у кіберпросторі.

    Озираючись назад, спецслужби розуміють, що Кремль розпочав вторгнення ще до того, як 24 лютого розпочався обстріл українських міст.

    "За місяць до цього російська військова розвідка задіяла шкідливе програмне забезпечення WhisperGate для знищення та пошкодження українських урядових систем. І менш ніж за годину до вторгнення в Україну Росія атакувала супутникові мережі ViaSat, які використовуються українськими військовими, урядом та цивільними", - нагадує Флемінг.

    Але всі ці дії Кремля привели до того, що великі західні технологічні компанії та уряди стали набагато тісніше співпрацювати та довіряти один одному у сфері кібербезпеки, ніж це було до війни.

    "Президент Путін повністю програв інформаційну війну в Україні та на Заході. Але, хоч це і привід для радості, ми не повинні недооцінювати те, як російська пропаганда та хакери діють в інших країнах", - підсумовує керівник розвідки.

  2. "Антитіла" рятують життя на фронті

  3. Україна попереджає про велику провокацію на ЗАЕС. Що відбувається на станції

  4. Кулеба відповів на заклики запустити "Північний потік-2": "Залежність від російського газу вбиває!"

    Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкритикував останню заяву Вольфганга Кубікі, віцеспікера Бундестагу, який закликав відкрити газопровід "Північний потік-2", щоб наповнити німецькі сховища газом перед зимою.

    "Щойно резервуари для зберігання газу будуть заповнені, ми зможемо знову закрити "Північний потік-2", - заявляв віцеспікер Бундестагу.

    Кулеба такі заклики назвав "абсолютно ірраціональними".

    "Це нагадує наркоманію, коли людина каже "Останній раз!", не усвідомлюючи руйнівних наслідків кожного "останнього разу". Залежність від російського газу вбиває!" - написав міністр в твіттері.

  5. У Маріуполі хочуть провести "показове судилище" над захисниками "Азовсталі" - ГУР

    На День Незалежності України росіяни планують провести в окупованому Маріуполі показове "судилище" над полоненими захисниками "Азовсталі", повідомляє головне управління розвідки міноборони України.

    "З цією метою в терміновому порядку переобладнується вціліле приміщення Маріупольської камерної філармонії. На сцені філармонії монтуються залізні клітки, в яких будуть утримувати українських захисників", - йдеться в повідомленні.

    Розвідка повідомляє, що росіяни готують "спеціально навчених свідків" та завозять представників російських ЗМІ.

    "За одним із можливих сценаріїв рашистів, вони можуть завдати по приміщенню точкового ракетного удару. В разі реалізації такого сценарію, рашисти спробують традиційно перекласти провину за скоєний злочин на Україну", - повідомляє ГУР.

  6. Україна працює над демілітаризацією та деокупацією Криму - Данілов

    Секретар РНБО Олексій Данілов повідомив, що Україна працюватиме над демілітаризацією та деокупацією Криму.

    "Крим - суверенна територія України. Питання порядку денного - покрокова демілітаризація півострова з його наступною деокупацією", - написав він у твіттері.

    У четвер ввечері стало відомо відразу про кілька вибухів на російських військових об'єктах. Вибухи та велику пожежу підтвердили на складі боєприпасів у селі Тимонове у Бєлгородській області.

    Також звуки вибухів чули в районі аеропорту Бельбек біля Севастополя в анексованому Росією Криму та в окупованій армією РФ Новій Каховці.

  7. Терміново, Енергоатом: Росія готує велику провокацію на ЗАЕС та хоче відключити її від української енергосистеми

    19 серпня росіяни заявили керівництву Запорізької атомної електростанції, що на цей день обмежують доступ персоналу до станції, повідомляє "Енергоатом".

    На майданчик пропускають лише оперативний персонал, який забезпечує функціонування енергоблоків.

    "Є інформація, що російські окупаційні сили найближчим часом планують зупинити працюючі енергоблоки та відключити їх від ліній зв‘язку видачі потужності в українську енергосистему", - повідомляє агентство.

    За інформацією розвідки, 18 серпня ввечері до Енергодару прибула "багаточисельна пропагандистська знімальна група", яка провела нараду разом з представниками ФСБ.

    А після півночі Україна зафіксувала обстріли з боку Росії у напрямку навчально-тренувального центру (НТЦ) станції.

    "Точно зафіксовано, що ці обстріли здійснювалися з двох місць – автовокзалу та скидного каналу: у першому випадку – 1,5 секунди і удар, а в другому – удар лунав через три секунди", - йдеться в повідомленні.

    "Зрозуміло, що окупанти роблять це для створення "яскравої" картинки у пропагандистських ЗМІ, щоб звинуватити ЗСУ в цих обстрілах. Вчергове закликаємо міжнародне співтовариство якомога швидше вжити всіх необхідних заходів для деокупації Запорізької АЕС", - підкреслює "Енергоатом".

  8. Генсек НАТО візьме участь у саміті Кримської платформи

    У другому саміті Кримської платформи, який пройде 23 серпня в онлайн-форматі, візьме участь генсек НАТО Єнс Столтенберг, повідомила пресслужба Альянсу.

    Виступ Столтенберга очікується о 14:50 за київським часом. Промова, яку генсек проголосить дистанційно, буде транслюватися на офіційному сайті НАТО.

    Раніше три лідери G7 - канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда також підтвердили свою участь в онлайн-саміті Кримської платформи.

    Кримська платформа - створений у 2021 році міжнародний формат, що ставить за мету домогтися деокупації Криму.

    Перший саміт відбувся минулого року теж 23 серпня в Києві.

  9. Віцеспікер Бундестагу закликає запустити газопровід "Північний потік-2"

    Вольфганг Кубікі, віцеспікер Бундестагу від Вільної демократичної партії, яка входить до правлячої коаліції Німеччини, висловився за відкриття газопроводу "Північний потік-2".

    Це, мовляв, дозволить заповнити німецькі газосховища на зиму попри повномасштабне вторгнення Росії в Україну, заявив він в інтерв'ю RND.

    "Ми повинні відкрити "Північний потік-2" якнайшвидше, щоб заповнити наші газові сховища на зиму. Немає вагомих причин не відкривати "Північний потік-2" , - сказав Кубікі.

    "Якщо таким чином до нас дійде більше газу, можливо, навіть весь гарантований контрактом обсяг, це допоможе людям не мерзнути взимку, і наша промисловість не зазнає серйозної шкоди", - додав німецький високопоставлений політик.

    Кубікі зазначив, що ці завдання є першочерговими для федерального уряду.

    "Щойно резервуари для зберігання газу будуть заповнені, ми зможемо знову закрити "Північний потік-2", - сказав віцеспікер Бундестагу.

    Коли журналіст наголосив, що Путін використає це як великий успіх, Кубікі сказав, що все, що забезпечує надходження більшої кількості газу, буде кориснішим для Німеччини, ніж для Путіна.

    "До речі, найбільший пропагандистський успіх Путіна був би у тому разі, якби у нас закінчився газ, поки він ще добре на нас заробляє. Цьому треба запобігти", - сказав політик.

    Федеральний уряд Німеччини призупинив введення в експлуатацію готового газопроводу "Північний потік-2" через повномасштабне вторгнення Росії до України.

    Зараз Росія постачає лише близько 20% від можливої ​​кількості газу через "Північний потік-1". У російській газовій компанії "Газпром" посилаються на технічні причини, у німецькому уряді вважають, що РФ обмежує кількість газу спеціально.

    Німеччині у разі повного припинення поставок з РФ буде важко мати достатню кількість природного газу, щоб пережити майбутню зиму.

    Тим часом в уряді канцлера Олафа Шольца дотепер виключали запуск "Північного потому-2".

  10. СБУ каже, що викрила агента ФСБ в апараті Верховної Ради

    Контррозвідка Служби безпеки України викрила факт вербування спецслужбами РФ колишнього працівника підрозділу забезпечення управління справами апарату Верховної Ради України.

    За даними контррозвідки, до співпраці посадовця схилив кадровий співробітник ФСБ під час поїздки до тимчасово окупованого Криму до початку повномасштабного вторгнення.

    "За вказівкою свого російського куратора агент мав збирати розвіддані про візити іноземних делегацій до українського парламенту, зокрема їх персональний склад, зміст офіційних і неформальних розмов. Крім того, він отримав завдання вивчити можливість встановлення спеціальних технічних засобів негласного збору інформації в залах і кулуарах", - йдеться в повідомленні.

    Кримінальне провадження відкрили за статтею про державну зраду.

  11. Путін таки планує відвідати саміт G20 на Балі. Туди може поїхати і Зеленський

    Президент Росії Володимир Путін планує відвідати саміт "Великої двадцятки", який пройде на Балі у листопаді.

    Про це заявив президент Індонезії Джоко Відодо в інтерв'ю Bloomberg News.

    "Сі Цзіньпін приїде. Президент Путін також сказав мені, що він приїде", - зазначив президент Індонезії.

    Це вперше лідер Індонезії, яка приймає зустріч G20, підтвердив, що обидва очільники держав планують з'явитися на листопадовому саміті.

    Речник Кремля відмовився від коментарів агентству, але інший чиновник, знайомий із ситуацією, підтвердив, що Путін наразі планує відвідати зустріч особисто.

    Будучи головою G20 цього року, Індонезія зіткнулася з тиском з боку західних країн, щоб відкликати запрошення Путіну на зустріч через його вторгнення в Україну.

    Індонезія також запросила українського президента Володимира Зеленського взяти участь у саміті на Балі.

    Раніше в інтерв'ю BBC радник голови офісу президента Михайло Подоляк припустив, що Зеленський може відвідати саміт особисто, якщо туди поїде Путін, хоча загалом віддає перевагу не залишати територію України та брати участь в таких заходах у відеоформаті.

    "Якщо буде присутній Путін, то безумовно, треба буде думати про необхідність нашої присутності. Тому що присутність Путіна будь-де, на будь-якому саміті опосередковано означає, що організатори саміту легітимізують позицію Росії, яка напала на суверенну державу", - заявив Подоляк.

    • Михайло Подоляк: "Воювати ми будемо до останнього росіянина на території України"
  12. Зеленський підписав закон про мораторій на підвищення комунальних тарифів до кінця війни

    Президент Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає встановлення мораторію на підвищення тарифів на тепло, газ та гарячу воду для населення.

    Йдеться про законопроєкт № 7427, який парламент ухвалив 29 липня.

    Документом передбачається, що мораторій на підвищення тарифів буде діяти протягом воєнного стану в Україні та ще 6 місяців після його завершення.

    Так, забороняється підвищувати для всіх категорій споживачів тарифи на:

    • послуги з розподілу природного газу;
    • теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання):
    • послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
  13. "Переговори з Росією – гра в "російську рулетку" з фатальним фіналом для всіх - Подоляк

    Радник керівника офісу президента Михайло Подоляк прокоментував імовірність переговорів з Росією.

    "Переговори з Росією – гра в "російську рулетку" з повним барабаном та фатальним фіналом для всіх. Продовження війни, терору та кримінального шантажу", - написав він у твіттері.

    За його словами, передумову для переговорного процесу озвучив президент України: "Головна умова – виведення окупаційних ru-військ з усіх українських територій".

  14. Харків залишається під ударом Росії, щоб відтягнути сили України - британська розвідка

    Британська військова розвідка присвятила останнє зведення ситуації в Харкові, який Росія послідовно спустошує обстрілами.

    • Харків, який розташований приблизно в 15 км від російської лінії фронту, страждає, оскільки залишається в радіусі дії більшості видів російської артилерії. Залпові ракетні установки та загалом неточна місцева зброя спричинили спустошення у значних частинах міста.
    • Російські сили утримують незначні території Харківщини, але продовжують здійснювати локальні рейди та пробні атаки на українські сили.
    • Ймовірно, вони намагаються змусити Україну утримувати значні сили на цьому фронті, щоб запобігти використанню їх для контратаки деінде.
  15. Серія вибухів на військових об'єктах у Криму, Бєлгороді та Херсонській області. Що відомо

  16. По всій Херсонщині тривають бойові дії, в Миколаєві атакували портову інфраструктуру - зведення з регіонів

    Чернігівщина. За минулу добу — 3 обстріли прикордонних територій у Новгород-Сіверському районі. Без жертв та руйнувань.

    Сумщина: 18 серпня росіяни здійснили 7 обстрілів 3 громад. Зафіксовано 93 прильоти. Без жертв, але є руйнування.

    Дніпропетровщина: російські війська обстріляли три райони. У Криворізькому ударили по двох громадах - Апостолівській та Зеленодольській: у Апостолівській загинув чоловік, у Зеленодольській без постраждалих. В обох громадах є руйнування житла. У Синельниківському районі з РСЗВ "Торнадо С" обстріляли Межівську громаду. Поранено дитину. Пошкоджені кілька будинків. У Нікополі обстріляли центр міста. Пошкоджені до 20 багатоповерхівок, 8 магазинів, кілька установ та ліцей. Люди не постраждали.

    Харківщина: О 4.38 росіяни ракетами обстріляли Харків. Є влучання в Індустріальному, Київському, Основ‘янському районах. За попередніми даними, 1 жінка загинула. Одна з ракет влучила в корпус освітнього закладу. В області протягом доби із артилерії обстрілювали Чугуївський, Харківський, Богодухівський райони. Є влучання в житлові будинки, господарчі споруди. У Золочевській громаді - горіло приміщення клубу, бібліотека та пшениця у полі. У Печенігаг через обстріл постраждав чоловік.

    Луганщина: Упродовж 18 серпня відбито вісім атак ворога. Більшість із них була спрямована на Бахмутський напрямок. Штурм організовують, у тому числі, із сіл та міст Луганщини.

    Донеччина: 5 загиблих і 10 поранених цивільних за добу. Обстріли – артилерія, міномети, танки, авіаудар "НУРС", РСЗВ "Ураган". Обстріляні Залізне, Зеленопілля, Авдіївка, Торецьк, Максимільянівка, Дружба, Миколаївка, Пришиб, Бахмут, Озарянівка, Олександропіль. Близько 5-ї ранку - обстріл Краматорська. Частково пошкоджена будівля Краматорського технологічного технікуму. Область залишається без газу і частково без води й електрики. Обов'язкова евакуація населення триває.

    Миколаївщина: у Миколаєві було вкотре атаковано об’єкти портової інфраструктури. Постраждалих немає. Близько 04:00 місто зазнало обстрілів ракетами типу С-300. Три ракети знову влучили в ЧНУ імені П.Могили, пошкоджено навколишні будинки. Попередньо, одна людина отримала поранення.

    Херсонщина: Протягом доби бойові дії тривали практично на всій території Херсонщини. На деокупованих територіях знайшли протипіхотні осколкові міни (ПОМ-2), від яких можна постраждати, не зачепивши її. У багатьох громадах області багато замінованих територій, напружена ситуація залишається у селах, які межують з сусідніми регіонами та через які йде річка Інгулець.

  17. Reuters: США готуються виділити Україні ще $800 млн на військові потреби

    Інформаційне агентство Reuters повідомляє з посиланням на дані трьох джерел, що адміністрація президента США Джо Байдена готується виділити Україні військову допомогу ще на 800 млн доларів.

    За даними агентства, про новий пакет можуть оголосити вже у п'ятницю, проте не виключено, що публічна інформація про нього з'явиться лише наступного тижня.

    Білий дім відмовився прокоментувати дані Reuters.

    У повідомленні сказано, що Байден схвалить черговий пакет військової допомоги у рамках так званого Presidential Drawdown Authority, тобто схеми, за якою він може оперативно виділяти кошти без згоди конгресу.

    У травні американський конгрес затвердив безпрецедентний пакет допомоги Україні через агресію Росії на загальну суму близько 40 млрд доларів.

    У тому числі законодавці передбачили, що президент США може користуватися Presidential Drawdown Authority на суму у 11 млрд доларів.

    На що йде американська допомога обсягом 40 млрд доларів:

    • 6 млрд доларів підуть на оборонну допомогу (навчання, обладнання та озброєння);
    • 8,7 млрд буде використано для поповнення запасів американської зброї, яка відправляється Україні.
    • Ще 3,9 млрд доларів США направлять для допомоги Європейському командуванню збройних сил США.
    • Американські законодавці вирішили, що президент Байден може без згоди конгресу оперативно направляти американську допомогу на суму 11 млрд доларів (Presidential Drawdown Authority).
    • До пакету також увійшли 5 млрд доларів для вирішення проблеми глобальної продовольчої кризи, спричиненої війною в Україні;
    • майже 9 млрд - економічна допомога Києву та близько 900 млн для підтримки українських біженців.
  18. Росія нанесла ракетні удари по Харкову й області. Є загиблі

    Близько 6.00 ранку зафіксовано щонайменше п'ять ракетних ударів у Київському, Немишлянському та Основ'янському районах Харкова, повідомляє голова місцевої ОВА Олег Синєгубов.

    У Київському районі зруйновано будівлю одного із закладів вищої освіти, в Основ'янському - будівлю цивільного підприємства, у Немишлянському – ракети влучили в два приватних будинки.

    "Станом на зараз відомо про одну загиблу жінку, вона була охоронцем в закладі освіти. На місці влучань працюють екстрені служби", - пише він.

    Протягом доби росіяни обстрілювали з артилерії Чугуївський, Харківський, Богодухівський райони області.

    Пошкоджені житлові будинки та господарчі споруди, горіла трава та пшениця у полі. У Золочевській громаді виникли пожежі в приміщенні клубу, бібліотеці та полях, пише Синєгубов.

    У Печенігах Чугуївського району поранення отримав 68-річний чоловік.

  19. Росія вперше з початку липня не заявила про територіальні придбання – ISW

    Американський інститут вивчення війни (ISW) у своєму щоденному звіті про ситуацію на фронті зазначає, що в четвер армія РФ вперше з 6 липня не повідомляла про які-небудь території захоплення.

    Також у звіті:

    • За оцінкою експертів ISW, російські сили намагалися атакувати на південь від Сіверська (міста в Донецькій області) і на північний схід від сусіднього з ним Бахмута. Крім того, армія РФ продовжує наступальні операції навколо Донецька, в тому числі на північ, захід і південний захід від міста.
    • Як зазначають експерти Інституту вивчення війни, російські сили зробили невдалу спробу наступу на запорізькому напрямку, зокрема, від населених пунктів Єгорівка до Шевченкового – обидва ці населені пункти розташовані на схід від кордону Донецької та Запорізької областей.
    • Міністерство оборони Росії, ймовірно, намагається створити інформаційний фон для майбутніх "операцій під чужим прапором" на Запорізькій атомній електростанції. У зв'язку з цим ISW згадує про висловлювання російських військових, які звинувачують ВСУ в підготовці провокацій на ЗАЕС.
  20. Чи справді Кремль планує "референдуми" на окупованому Півдні і чим це йому загрожує