You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.

Take me to the main website

Війна Росії проти України: хроніка 12-30 серпня

Російські військові обстріляли центр Харкова, місцева влада повідомила вже про п'ятьох загиблих та сімох поранених. На Херсонщині триває наступ ЗСУ.

Висвітлення наживо

  1. Пентагон присвоїть ім'я операції в Україні та призначить її керівником генерала

    У найближчі тижні Білий дім планує об'єднати всі зусилля США у сфері воєнної допомоги Україні, зібравши їх в єдину місію, повідомляє Wall Street Journal.

    Після цього операції нададуть власне кодове ім'я, а керівництво нею доручать конкретному генералу, який і очолить американську програму з навчання українських військових та надання допомоги ЗСУ.

    Присвоєння операції власної назви - бюрократична формальність, але вона має кілька серйозних юридичних наслідків.

    По-перше, це формальне визнання Вашингтоном того факту, що американська армія бере участь у конкретних бойових діях - навіть якщо її військові не воюють на боці союзника, а лише навчають його армію, надають озброєння та розвідувальні дані.

    По-друге, лише після цього Конгрес може почати виділяти союзникам довготермінове цільове фінансування, а також пред'являти відстрочки в оплаті воєнних замовлень.

    По-третє, лише в рамках "названої" операції можливе запровадження якихось спеціальних виплат за службу, стрічок чи нагород для військових, які беруть у ній участь.

    Вибір командира, відповідального за координацію зусиль, свідчить про наміри Пентагона створити постійну команду допомоги Україні, тобто перехід від переважно одноразових проєктів з навчання та допомоги українцям до довгострокової стратегії, яка може тривати не один рік.

  2. Зеленський провів "чудову розмову" з Байденом

    Президент України Володимир Зеленський поспілкувався з президентом США Джо Байденом.

    Як повідомив український президент у твіттері, розмова була "чудовою", і вони "обговорили подальші кроки України на шляху до перемоги над РФ та важливість притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини".

    У свою чергу Байден зазначив, що США і далі будуть підтримувати Україну та українців у боротьбі за захист свого суверенітету.

    "Я говорив із президентом Зеленським, щоб привітати Україну з Днем незалежності. Я знаю, що це гірко-солодка річниця, але я ясно дав зрозуміти, що США продовжуватимуть підтримувати Україну та її народ у їхній боротьбі за захист свого суверенітету", - написав він у твіттері.

  3. Мер Мелітополя Федеров закликав жителів евакуюватися

    Міський голова окупованого Мелітополя Іван Федоров закликав жителів міста евакуюватись через загрозу зриву опалюваного сезону.

    "Опалювальний сезон у Мелітополі - під загрозою зриву. Більше місяця у місті немає газу, з яким пов'язане 95% опалення", - зазначив Федоров у телеграмі.

    За його інформацією, перспективи появи газу у місті немає.

    "У Бердянську він зник 3 місяці тому, проте його подачу й досі не відновили. Слова окупантів про будівництво газопроводу з Бердянська - фейк. До початку опалювального сезону залишається 2 місяці, тож необхідно по можливості евакуюватись з Мелітополя на підконтрольну Україні територію", - заявив Федоров.

  4. У Ризі знесли основну частину пам'ятника визволителям – 79-метровий обеліск

    У Ризі знесли основну частину радянського пам'ятника "визволителям від німецьких загарбників".

    Як і було оголошено, пам'ятник не підривати. Натомість біля фундаменту стели 10 годин вели демонтажні роботи, після чого її просто повалили всередину парка.

    Територію навколо парка загородили, рух транспорту зупинили. Були припущення, що демонтаж займе не один тиждень.

    Ще вранці біля поліцейських навколо пам'ятника зібралися кілька сотень жителів Риги, але до 5-ої вечора, коли монумент упав, людей у парку майже не залишилося.

    Протестів у цей час не відбувалося. Хоча у вівторок ввечері латвійська поліція затримала близько десятка людей. Протести були мирними, але людей над вечір сходилося все більше, вони співали російську "Катюшу", і коли поліцейські почали відтісняти людей від пам'ятника, деякі не підкорилися.

    Крім стели, до монументального ансамблю входили фігури радянських солдатів і Батьківщини-матері - їх демонтували два дні тому.

  5. Росіяни і далі пробують наступати, але невдало - генштаб ЗСУ

    Російська спроба наступу в районі Таврійського під вогнем ЗСУ захлинулася і росіяни відступили, повідомляє генштаб України. Росіяни намагалися наступати у чотирьох напрямках, але отримали відсіч.

    Детальніше у вечірньому зведенні генштабу ЗСУ:

    • На Харківському напрямку росіяни невдало спробували наступати біля Петрівки, але зазнали втрат та відійшли, теж активно розвідують простір із БпЛА.
    • На Слов’янському напрямку ЗСУ відбили спробу наступу біля Долини та Дмитрівки.
    • На Краматорському напрямку росіяни пробували покращити тактичне положення біля Старого Каравану, успіху не мали та відійшли.
    • На Бахмутському напрямку, наступаючи та штурмуючи, російські військові намагалися просунутися біля Кодеми та Бахмутського, зазнали втрат і відступили.
    • На Авдіївському напрямку противник намагався прорвати оборону ЗСУ в районі Первомайського, отримав жорстку відсіч та відійшов.
    • На Південнобузькому напрямку росіяни намагалися провести розвідку боєм в районі Благодатного, зазнав втрат та відійшов.

    В умовах війни ВВС не може оперативно перевірити ці повідомлення.

  6. Відключення ЗАЕС від електрики. Що відбувається?

  7. Як успіх Байрактарів у війні в Україні збільшив попит на них у Африці

  8. Резніков: військова підготовка має стати обов'язковою для держслужбовців, депутатів і суддів

    Міністр оборони Олексій Резніков пропонує запровадити вимогу військової підготовки для балотування на виборні посади, у тому числі у Верховну Раду.

    "Наявність військової підготовки повинна стати однією з обов'язкових вимог для роботи на державній службі, а також для балотування на виборні посади в органах місцевого самоврядування, в парламент, суди тощо", - висловив свою пропозицію міністр у колонці УП.

    На думку Резнікова, усі сфери варто проаналізувати на готовність до оборони.

    "Можна застосувати до цих процесів термін "розумна мілітаризація". Адже "мілітаризація" в Ізраїлі, Швеції, Швейцарії з одного боку та Росії і Північній Кореї з іншого мають принципові відмінності. Важливо не втратити суть”, - пояснив він.

    Щоправда така пропозиція може суперечити конституційним нормам, які не містять таких вимог, до прикладу, до членів парламенту.

  9. Ляшко: через ситуацію на ЗАЕС частина лікарень залишились без електрики

    Через обстріли ЗАЕС, унаслідок яких станція вперше в своїй історії відключилась від енергомережі, частина лікарень на окупованих територіях знеструмлена та не може нормально працювати, повідомив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

    "Під загрозою опинилося найцінніше - життя людей, які сьогодні перебувають в операційних, на ШВЛ, у реанімаціях на території Херсонської та частини Запорізької областей", - написав Ляшко у фейсбуці.

    "Знеструмлюючи наші лікарні, РФ вчергове показує світу своє справжнє обличчя - обличчя терориста", - додав міністр.

    За його словами, з 24 лютого міністерство доставило в лікарні 334 генератори живлення, щоб бути готовими до подібних ситуацій.

  10. Терміново, ЗАЕС уперше відключилась від енергомережі, радіаційний фон у нормі

    У четвер Запорізька АЕС вперше за свою історію повністю відключилася від мережі через пожежі, повідомляє держпідприємство "Енергоатом".

    "Сьогодні через пожежі на золовідвалах Запорізької ТЕС, розташованої поруч із Запорізькою АЕС, двічі відключалась остання (четверта) лінія зв’язку ЗАЕС із енергосистемою України", - пояснює ситуацію регулятор.

    Мається на увазі відключення "Дніпровської" лінії - єдиної, яка ще працює. Три інших лінії зв’язку раніше були пошкоджені під час російських обстрілів, уточнюють у компанії.

    "Внаслідок цього два працюючих енергоблоки станції відключилися від мережі. Таким чином, дії загарбників спричинили повне відключення ЗАЕС від енергомережі - перше в історії станції", - стверджують в "Енергоатомі".

    Зараз готується підключення одного з енергоблоків до мережі, звітує підприємство.

    • "Ядерна зброя без ядерного удару". Що відбувається із Запорізькою АЕС і до чого це призведе

    Водночас радіаційний фон у Енергодарі, місті-супутнику Запорізької АЕС, у нормі, повідомляє мер Дмитро Орлов.

    Так він спростовує чутки про витік радіації, які почали поширюватися у різних телеграм-каналах через тимчасове відключення станції від енергомережі внаслідок пожежі.

    "Станом на 14:30 радіаційний фон в місті становить 10,4 мікрорентгена на годину, що відповідає природному", - заспокоїв жителів Енергодара мер Орлов.

    Він просить без потреби не вживати калій йодит - препарат, який необхідно мати при собі на випадок аварії на атомній станції.

  11. Азовець розповів про поранення і російський полон

  12. У Маріуполі масштабна пожежа, у вогні житлові будинки

    У Маріуполі триває масштабна пожежа, яка перекинулась на житлові будинки, повідомляє радник мера Петро Андрющенко.

    Про це також пишуть російські ЗМІ. Фото та відео пожежі з'являються у місцевих телеграм-каналах.

    "Через сильний вітер полум'я піднялося на висоту до 6 метрів", - пише РИА Новости, стверджуючи, що вогонь перекинувся на житлові будинки через десять хвилин після займання.

    Агентство стверджує, що на місці працюють пожежники самопроголошеної "ДНР".

    Але Андрющенко і місцеві пабліки стверджують інше.

    "Горять домівки, горить будівля школи №69 та пожежі розповзаються мікрорайоном Східний. Пожежників - жодного. Окупаційна влада типово не реагує", - написав радник мера у своєму телеграм-каналі.

    Через годину після першого повідомлення він написав, що люди вже згуртувалися та їздять на море по пісок, щоб самостійно гасити полум'я.

    "Води немає. Так зване МЧС, розуміючи що тут не намародериш - не бере або кидає слухавку. Окупаційного керівництва в місті немає. Хаос та руйнація", - стверджує радник.

    У телеграм-каналах очевидці пожежі пишуть, що не можуть додзвонитися в оперативні служби, тим часом як попіл та дим розлітається містом.

    Андрющенко закликає людей телефонувати окупаційної влади, щоб там вжили негайних заходів.

  13. Шольц виліз на "Гепард" і висловив захоплення мужністю українських воїнів

    Канцлер Олаф Шольц відвідав українських військових, які проходять танкові тренування в Німеччині і пообіцяв Україні подальшу військову підтримку. Про це пише німецьке видання Bild у статті, що називається "Шольц шанує українських воїнів".

    Німеччина хоче допомогти "забезпечити солдатам оптимальну підтримку", — заявив канцлер Шольц під час візиту на військовий полігон Путлос у Шлезвіг-Гольштейні.

    Як пише Bild, На цьому полігоні Бундесвер навчає військових з України користуватися зенітним танком "Гепард".

    • "Гепард" проти російського "Крокодила": навіщо ЗСУ німецькі зенітні танки

    Олаф Шольц підкреслив, що "Німеччина надає сучасну та ефективну зброю, "тому що Україна має право захищати власну країну, цілісність, незалежність і суверенітет".

    Він наголосив, що Німеччина продовжить постачати Україні важкі системи озброєння, серед яких канцлер назвав самохідні гаубиці, реактивні системи залпового вогню та систему протиповітряної оборони "Іріс-Т", що здатна "здійснювати захист повітряного простору цілого міста".

    Він також висловив своє захоплення мужністю українських воїнів.

    Крім цього, оглянувши на полігоні "Гепарди", канцлер Шольц заявив, що вражений його можливостями і тим, "наскільки ефективний і ефективний танк, коли йдеться про організацію захисту від повітряних атак".

    Більше про німецькі танки "Гепард" читайте тут.

  14. До Києва прибув міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо

    До Києва з несподіваним візитом приїхав міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо, повідомляє агентство ANSA.

    У планах міністра - зустрітися із президентом Володимиром Зеленським та керівником українського МЗС Дмитром Кулебою.

    Ді Майо вже відвідав звільнений після окупації Ірпінь, пише ANSA.

    "Тут понищене місто, місцями зрівняне з землею, а тим часом в Італії все ще є ті, хто заперечує факти того, що сталося внаслідок дій російських військ, внаслідок дій Путіна", - цитує видання міністра.

    Він наголосив, що Україні необхідно надавати всю можливу підтримку, і висловив надію, що після виборів у Італії ця позиція не зміниться.

  15. Обстріл Запорізької області тривав кілька годин: загинув юнак

    Місто Оріхів у Запорізькій області та населені пункти навколо нього зазнали масованого артобстрілу, повідомив голова Запорізької ОВА Олександр Старух.

    "Окупант застосував артилерію, гатив кілька годин поспіль, - написав голова ОВА в Телеграм. - Загинув 17-річний юнак. Його було тяжко поранено, помер дорогою до шпиталю".

    Крім того, за повідомленням Олександра Старуха, ще одна жінка з селища Преображенка, 66 років, має важкі поранення.

  16. Новий обстріл Харківщини: загинув чоловік

    Сьогодні росіяни обстріляли село Леб'яже в Чугуївському районі Харківщини, повідомив голова ОВА Олег Синєгубов у Телеграм.

    "Ворожий снаряд влучив у житловий будинок. На жаль, загинув 62-річний чоловік. Його 41-річна дружина отримала поранення та була госпіталізована", - написав він.

    Раніше голова Харківської ОВА також повідомив, що від сьогодні в області комендантська година триватиме з 22:00 до 6:00 - "до окремих розпоряджень". Під час комендантської години заборонено перебувати у громадських місцях, пересуватися вулицями пішки чи транспортом.

  17. FT - про перспективи припинення вогню: "Путін не заспокоїться, доки не отримає весь Донбас"

    Видання Financial Times опублікувало аналітичний матеріал під назвою "Шість місяців війни в Україні: "ворог навчився швидко", в якій автори описують, як протиборчі сторони на фронті готуються до довгої зими, а значить кінця конфлікту поки що не видно.

    На тлі величезних втрат з російського боку і підірваної економіки ситуація, що склалася, починає викликати питання у верхніх ешелонах російського керівництва.

    "Президент Путін каже, що все йде за планом. Я дуже на це сподіваюся", - цитує FT коментар посла Росії в ООН у Женеві Геннадія Гатилова. Інше джерело видання у Кремлі сказало, що єдиний реальний зараз сценарій закінчення бойових дій – це припинення вогню, а не перемога.

    "Путін не заспокоїться, поки не отримає весь Донбас. План змінювався сотні разів. Росія не має досвіду війни проти армії такого розміру як українська. Це триватиме ще довго", - вважає джерело Financial Times.

    Путін також сподівається, що, зіткнувшись із несприятливими для себе наслідками антиросійських санкцій, Захід не витримає першим і припинить постачання в Україну.

    Однак в оточенні Путіна у це не дуже вірять. За словами одного з найвідоміших російських бізнесменів, який дав коментар FT, російська еліта чекає від Путіна на дії після закінчення війни.

    Але з іншого боку, на Путіна насідає ультранаціоналістичне крило, яке вимагає воювати до повної перемоги. Нещодавнє вбивство Дарії Дугіної, яка сповідувала радикальні погляди, лише загострило настрої у цьому таборі.

    Вони перестали приховувати і соромитися, що Кремль багато років послідовно заперечував. За таких ідеологічних розкладів у Росії прості українці більше не хочуть жодних переговорів.

    Усі співрозмовники FT сказали, що результатом цієї війни для них може бути лише повний розгром російських сил та повернення всіх українських територій, включаючи Крим та Донбас.

    Тим часом ситуацію на фронті автори публікації описують як патову. Головне їхнє джерело інформації про те, що відбувається, – український військовий із позивним Тайсон, його справжнє ім'я не називається.

    Основне завдання Тайсона – керування дронами-розвідниками в тилу російської армії для коригування артилерійського вогню. За словами Тайсона, зараз фронт завдовжки 2400 кілометрів практично завмер.

    "Цілими днями вони копають і копають", - каже Тайсон, описуючи, як сторони зміцнюють свої позиції напередодні зими. При цьому він не без поваги каже, що росіяни швидко вчаться воювати, і з початку конфлікту російська армія дуже змінилася.

    Постачання західного озброєння Україні робить свою справу, пише газета. Так, ЗСУ поки що не перемагають, але сильно послаблюють позиції Росії. Але для переходу в контрнаступ зброї треба значно більше, кажуть у Києві.

    Експерти FT погоджуються, що обидві пошарпані затяжним конфліктом армії скористаються зимою для перепочинку, і надто активних бойових дій у зимовий час не буде.

  18. Вербувала корегувальників для РФ: скандальну київську викладачку звинуватили у держзраді

  19. Торк з полку "Азов" про полон: "Вони сатаніли від карти України на грудях"

  20. Через обстріли в Енергодарі немає світла і води

    "Енергодар вчергове опинився на межі гуманітарної катастрофи!", - повідомив міський голова Дмитро Орлов у телеграмі.

    За його словами, у четвер внаслідок російських обстрілів місто повністю залишилося без світла та води.

    Влада міста з'ясовує, наскільки критичною є ситуація та чи можна її виправити найближчим часом.