You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.

Take me to the main website

Війна Росії проти України: хроніка 12-30 серпня

Російські військові обстріляли центр Харкова, місцева влада повідомила вже про п'ятьох загиблих та сімох поранених. На Херсонщині триває наступ ЗСУ.

Висвітлення наживо

  1. Вночі росіяни обстріляли центр Харкова

    Близько 2.00 ночі дві ракети вдарили у дорогу в Київському та Основ'янському районах, повідомляє голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

    Пошкодження отримали навколишні будинки. В Основ'янському районі один з осколків влучив у вікно квартири, 61-річна жінка отримала ушкодження. Госпіталізації не потребувала.

    Наразі на місцях ударів тривають пошуково-рятувальні роботи. Інформація уточнюється.

  2. Ми відновлюємо текстову трансляцію подій

  3. Ми припиняємо текстову трансляцію до 9:00 27 серпня 2022 року

  4. Головне за 26 серпня 2022 року

    • Президент Зеленський подякував українським енергетикам, "чия професійність зараз в прямому сенсі слова рятує і Україну, і Європу, коли вони долають наслідки російського терору на Запорізькій АЕС".
    • Запорізька АЕС підключена до мережі, працюють два блоки із шести, вони виробляють електроенергію для потреб України, повідомили в "Енергоатомі".
    • Уряд має напоготові препаратами захисту від радіаційного впливу, але нині не буде їх роздавати, заявив під час телемарафону міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
    • Білоруський лідер Олександр Лукашенко заявив, що армія готова негайно відповісти на загрозу із Заходу, для чого бойову авіацію країни вже переобладнали для несення тактичних ядерних зарядів.
    • Міністерство цифрової трансформації запроваджує реєстр пошкодженого та знищеного за час російської агресії майна, повідомив очільник міністерства Михайло Федоров.
    • Окрім Донецької області, обов’язкову евакуацію можуть оголосити на частині територій Харківської, Запорізької та Миколаївської областей.
    • ЗСУ вдарили по Антонівському мосту й інших переправах Херсонщини.
    • Ціна тисячі кубометрів газу у найближчих вересневих ф'ючерсах на торгах у Європі зросла до 3536 доларів.
    • Росія щодня спалює газ на мільйони доларів. Раніше його експортували в Європу
  5. Українські атомники рятують і Україну, і Європу - Зеленський

    У вечірньому відеозверненні за підсумками 184 дня російської агресії проти України президент Зеленський подякував українським енергетикам за фахові дії під час загострення ситуації довкола Запорізької АЕС, контрольованої російськими військовими.

    "Всім нашим атомникам – ви молодці, ви круті! Усім нашим енергетикам – ви міцні – чия професійність зараз у прямому сенсі слова рятує і Україну, і Європу, коли вони долають наслідки російського терору на станції!".

    Президент України також подякував і дипломатам, які "мобілізують реакцію світу на російський радіаційний шантаж".

    Він також заявив, що ситуація на ЗАЕС залишається дуже напруженою та ризиковою.

    "Будь-яке повторення вчорашніх подій, тобто будь-яке відключення станції від мережі, будь-які дії Росії, які можуть спровокувати відключення реакторів, знов поставлять станцію за крок від катастрофи", - заявив Володимир Зеленський.

    Напередодні на Запорізькій АЕС вперше за історію її існування було зупинено усі блоки, а також відключено від української електромережі.

    Згодом і живлення станції, і роботу двох блоків вдалося відновити.

  6. На ЗАЕС запрацював і другий блок

    "Енергоатом" повідомив, що ввечері 26 серпня відновив роботу ще один блок на Запорізькій АЕС.

    "О 21:15 другий із зупинених вчора енергоблоків ЗАЕС під’єднано до енергомережі, триває набір потужності", - йдеться у повідомленні національної компанії в Телеграм.

    О 14:04 до мережі підключили перший із зупинених напередодні енергоблоків.

    " Таким чином, Запорізька АЕС, незважаючи на численні провокації окупантів, продовжує працювати в енергосистемі України і забезпечувати потреби нашої країни в електроенергії", - йдеться у повідомленні "Енергоатому".

    Чим загрожує відключення ЗАЕС від мережі докладніше читайте у нашому матеріалі Вимкнули-підключили: що робиться на ЗАЕС і навіщо електростанції струм.

  7. "У мене нещодавно виявлена ​​прихильність до цієї рослини" - посол Британії похвалилася квіткою бавовни

    "У мене нещодавно виявлена ​​прихильність до цієї рослини", - написала посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс, розмістивши у дописі фото квітки бавовни.

    Останнім часом термін "бавовна" став популярним у соцмережах, а також серед політиків та оглядачів.

    Цим словом називають "хлопки", що час від часу відбуваються на території Росії у прикордонних із Україною Бєлгородській та Курській областях, а віднедавна і в окупованому росіянами Криму.

    Уникання російською владою згадок про вибухи або пояснення цих вибухів необережним палінням породило велику кількість мемів в українських соцмережах, - серед них і українське слово "бавовна" - російською "хлопок", як рослина.

    "Бавовна" є не першим мовним мемом під час війни. Після анексії Криму Росією та початку конфлікту на Донбасі, в українському медіапросторі стали широко використовувати слово "поребрік", яке було ясно чути на відео з озброєними людьми без знаків розпізнавання, що вказували цивільним українцям, куди їм відійти. Росія на той час заперечувала свою присутність на Донбасі. Проте слово "поребрік" було настільки незвичним для тих, хто живе в Україні, що воно запам'яталося і стало поширюватися як свідчення російської присутності на Донбасі, а фраза "за поребрік" стала трактуватися як "до Росії".

    Від початку російського вторгнення в Україну ще одним мовним мемом стало українське слово "паляниця", яке, буцім-то можна використовувати як пароль для визначення "свій-чужий", адже росіянам фонетично складно вимовити його правильно.

    Більше про британського посла в Україні читайте у її інтерв'ю ВВС News Україна, яке ми записали рік тому: Посол Мелінда Сіммонс: "В України є пристрасть до майбутнього, якої я не відчуваю в Британії".

  8. Комендантську годину на Донеччині подовжать

    З 1 вересня комендантська година на Донеччині триватиме довше. Відповідне розпорядження підписав голова Донецької ОВА Павло Кириленко.

    "З 1 вересня обмеження на пересування та спеціальний режим світломаскування діятиме на Донеччині з 21:00 до 05:00. Прошу всіх дотримуватися встановлених норм — це питання особистої та суспільної безпеки!", - повідомив він у Телеграм.

    Нині комендантська година на Донеччині триває з 22:00 до 4:00.

  9. Залужний розповів США, як Росія бреше про обстріли ЗАЕС

    Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у телефонній розмові із головою об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі назвав дезінформацією поширюваний росіянами наратив про обстріли запорізької АЕС українськими військовими.

    "Поінформував про оперативну обстановку по всій лінії фронту. Зауважив, що противник поширює дезінформацію щодо ситуації на Запорізькій АЕС, звинувачуючи в її обстрілах українських військових", - йдеться у повідомленні у телеграм.

    Крім того, як йдеться у повідомленні, під час телефонної розмови Головнокомандувач ЗСУ "отримав запевнення генерала Міллі у непохитній допомозі особисто президента Джо Байдена, обох палат парламенту та американського народу загалом", а також подякував США за вже надану Україні допомогу.

  10. Як запрацювала ЗАЕС, що розповів боєць "Азову" і хто такі брати Байрактар. Теленовини ВВС

  11. Вибухи у Запоріжжі - робота ППО

    "Гучні звуки вибухів, що було чутно годину тому в обласному центрі - це результат роботи протиповітряних сил ЗСУ", - повідомив голова Запорізької ОВА Олександр Старух у телеграм.

    Він пояснив, що "ворог атакував населені пункти поблизу Запоріжжя" з боку Василівки.

    "За попередньою інформацією, ніхто не постраждав. Зруйноване відбудуємо", - повідомив голова Запорізької ОВА.

  12. "Ліки - не цукерки" - таблетку для щитовидки видадуть усім після аварії

    Уряд має напоготові препаратами захисту від радіаційного впливу, але нині не буде їх роздавати, заявив під час телемарафону міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

    "До можливих аварій, як то на Запорізькій АЕС, ми готуємось і будемо готуватись. Ми розуміємо, як діяти. Але зараз до аптеки бігти не треба", - сказав очільник МОЗ.

    Він пояснив, що держава закупила в достатній кількості препарати, які дозволять громадянам захистити щитовидну залозу від радіаційного впливу у випадку надзвичайної ситуації, і може швидко доставити їх у зони, уражені радіаційною хвилею.

    "Такі препарати будуть видані тоді, коли з'явиться така потреба. Всі заклади охорони здоров'я у потенційній зоні впливу забезпечені цим препаратом", - наголосив міністр.

    Він також підкреслив, що для захисту у надзвичайних умовах буде достатньо однієї таблетки препарату.

    "Але наразі, якщо воно не роздається людям, то виключно з тієї причини, що немає необхідності вживати цей препарат, або щоб люди з переляку не випили його з профілактичною метою, - заявив Віктор Ляшко. - Бо ліки – це не цукерки, їх треба вживати тоді, коли потрібно і коли призначає лікар".

    Про те, що відбувається на Запорізькій АЕС і в чому полягає небезпека, докладніше читайте тут.

  13. "Це наші діти, ми за них воюємо". Як у Херсоні агітують за Росію дітьми у вишиванках з Київщини

  14. "Язиками не ляпаємо" - Лукашенко погрожує Заходу ядерною зброєю

    Білоруський лідер Олександр Лукашенко заявив, що армія готова негайно відповісти на загрозу із Заходу, для чого бойову авіацію країни вже переобладнали для несення тактичних ядерних зарядів.

    Власної ядерної зброї у Мінська немає, тож мова йде про російські боєголовки.

    Наприкінці червня Лукашенко зустрівся із російським лідером Володимиром Путіним у Санкт-Петербурзі і попросив того "хоча б допомогти пристосувати (білоруські літаки) нести ядерні заряди".

    За словами Лукашенка, за минулі з тої зустрічі два місяці прохання Мінська були виконані.

    "Ми колись із Путіним в Пітері заявили, що переобладнаємо і білоруські літаки Су для того, щоб вони могли нести ядерну зброю, - цитує Лукашенка державна агенція "Белта". - Ви що думаєте, ми язиками ляпаємо? Все готово!"

    За словами Лукашенкоа, білоруські військові уважно стежать за прибуттям до Європи американської військової техніки, зокрема, і бойових вертольотів в рамках операції "Атлантична рішучість". Більшу частину цієї зброї планується перекинути до країн Східної Європи.

    Як заявив Лукашенко, країни НАТО "мають розуміти, що жодні вертольоти, літаки, якщо вони підуть на загострення, їх не врятують".

    Втім, як відзначають експерти, риторика Лукашенко не відповідає дійсності, і, ймовірно, розрахована на внутрішню аудиторію.

    На зустрічі з Путіним Лукашенко згадував літаки Су-35, яких навіть немає на озброєнні в Білорусі.

    У сьогоднішньому ранковому повідомленні "Белта" йшлося вже про бомбардувальники Су-24. Але, як пояснює кореспондент ВВС Павло Аксьонов, літаки цього типу від самого початку проєктувалися для завдання ядерних ударів, і спеціально переобладнувати їх для цього не потрібно. Не кажучи вже про те, що ці бомбардувальники були зняті з озброєння ще 12 років тому.

    Пізніше згадки про конкретну модель літаків взагалі зникли з повідомлень, і залишилися лише у скріншотах соцмереж.

    Автори телеграм-каналу "Белорусский гаюн", які моніторять військову активність на території Білорусі, припускають, що мова може йти про штурмовики Су-25, які базуються в місті Ліда на північному заході країни, поблизу кордону із Литвою.

  15. Викрадення секретних даних НАТО. Альянс розслідує витік документів про зброю

  16. Верещук - в Україну надійшли перші листи від полонених

    Віцепрем’єр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що в Україну надійшли перши листи від військовополонених.

    “За Женевськими конвенціями, наші військовополонені вправі надсилати та отримувати листи. Національне інформаційне бюро (НІБ) мінреінтеграції організовує листування наших військовополонених з їхніми рідними. Днями до України прибула перша партія листів. НІБ працює над їх передачею рідним військовополонених”, - повідомила Верещук у телеграм.

    Вона подякувала Міжнародному комітету Червоного Хреста за посередництво та професійну роботу.

  17. Росіяни намагаються наступати на Донбасі - генштаб

    У вечірньому зведенні Генштаб ЗСУ повідомляє, що на Слов'янському напрямку російські вояки намагаються відновити наступ в напрямку населеного пункту Барвінкове - важливе місто біля Ізюма на Харківщини, що розташоване неподалік Слов'янська.

    Зафіксовано обстріли та авіаудари поблизу Чепіля, Бражківки, Богородичного та Костянтинівки.

    Так само росіяни намагалися вести штурмові дії у напрямках населених пунктів Соледар, Бахмутське, Бахмут та Кодема, - "успіху не мали".

  18. Ціна газу в Європі вже перевищила $3500

    Ціна тисячі кубометрів газу у найближчих вересневих ф'ючерсах на торгах у Європі зросла до 3536 доларів.

    На початку серпня газ у Європі коштував 2360 доларів за тисячу кубів, а у липні - 1764 за тисячу кубів.

    Таким чином, від липня вартість газу для європейців зросла удвічі.

    Втім, така ціна на газ поки що є меншою, ніж у березні, коли тисячу кубів газу на квітень продавали за 3898 доларів за тисячу кубометрів.

    Одночасно зі зростанням цін на газ падає курс євро до долара.

    Серед головних причин нового стрибка цін називають чергове скорочення поставок російського газу через "Північний потік-1", профілактичні ремонти на родовищах у Норвегії, подорожчання газу на азійських ринках напередодні зими.

    Разом із тим, заповнення газових сховищ у Європі загалом іде за графіком, а в деяких країнах навіть випереджає його, - до початку опалювального сезону у ПГС будуть заповнені на 80-90%.

    У той час, як витрати на енергію в Європі стрімко зростають, Росія спалює великі обсяги природного газу, свідчить аналіз, до якого отримала доступ BBC.

  19. Друзі чи вороги? Що означає сварка Макрона і Трасс під час виборів у Британії

  20. Мінцифри збере дані про зруйноване Росією майно в один реєстр

    Міністерство цифрової трансформації запроваджує реєстр пошкодженого та знищеного за час російської агресії майна, повідомив очільник міністерства Михайло Федоров у телеграм.

    "У реєстрі врахують не лише житлові будинки, а й також промислові об’єкти, дороги, мости, лінії газо- та електропостачання. Усе, що було пошкоджено чи зруйновано", - повідомив урядовець.

    Він також твердить, що за час повномасштабного вторгнення українці надіслали в Дію понад 256 тисяч повідомлень про пошкоджене майно.

    Про те, Хто і як повертатиме українцям зруйноване житло, докладніше читайте тут.

    Про те, якими є оцінки загальних збитків від російської агресії проти України, можна почитати тут.