Путін підписав указ про розрахунки за газ із "недружніми" країнами в рублях
Президент Росії Володимир Путін підписав указ, який регулює, як західні країни розраховуватимуться за газ із Росією.
Правила будуть такі:
- Компанії зі списку "недружніх країн" (це, наприклад, країни ЄС) повинні розраховуватися за газ у рублях;
- Рахунки, на які переказуватимуть кошти, відкриватиме Газпромбанк;
- Запропонована схема передбачає, що Газпромбанк відкриватиме для іноземних покупців два рахунки: валютний та рублевий. Фактично покупці повинні переводити гроші в євро на валютний рахунок (тобто як вони і робили це раніше), а Газпромбанк після цього сам змінюватиме їх на рублі на торгах, які проводить Мосбіржа, і вже після цього зараховуватиме на рублевий рахунок;
Нові правила продажу почнуть діяти з 1 квітня;
Якщо країни зі списку не почнуть платити в рублях з 1 квітня, то Росія сприйматиме це як невиконання зобов'язань за контрактами. Постачання по них буде припинено.
Вартість газу на біржі в Європі на тлі підписання указу Путіна різко зросла та перевищила $1395 за тисячу кубометрів.
Міністр фінансів Франції Брюно Ле Мер оголосив, що Німеччина та Франція платити у рублях не збираються.