Війна Росії проти України: хроніки жовтня

Відбувся новий масштабний обмін полоненими між Україною та Росією, цього разу додому повертаються понад сотня військових.

Висвітлення наживо

  1. Терміново, "Поки відбій" - електрику в Києві поки не вимикатимуть, ситуацію вдалося стабілізувати - ДТЕК

    Енергетикам вдалося стабілізувати ситуацію із електропостачанням до столиці України, тож наразі відключати електрику не планують, повідомив гендиректор холдингу ДТЕК D.Solutions (YASNO) Сергій Коваленко.

    "Дякую, що знижуєте споживання.Поки відбій", - написав він у Фейсбук.

  2. "Дешевий російський газ - величезна афера" - мер Будапешта

    Дешевий російський газ є величезною аферою, написав у фейсбук мер угорської столиці Гергей Корачонь, критикуючи дії уряду на чолі із прем'єром Віктором Орбаном.

    "Те, що сталося знову, що траплялося стільки разів в історії Угорщини: уряд не тільки штовхає країну на неправильний бік історії, але й на сторону програшу, - йдеться у дописі мера Будапешта. - Те, що вони не можуть відрізнити агресора від жертви, є не тільки – хоча цього було б достатньо – морально невиправданим, а й економічно шкідливим. Тому що дешевий російський газ - це брехня",

    Політик також наголосив, що якби дешевий російський газ існував би, "то не довелося б платити різко підвищені комунальні платежі".

    "Тепер зрозуміло, що Путін забезпечує Угорщину газом за дуже високою ціною, а наші збільшені комунальні платежі лише збагатять Путіна", - йдеться у дописі мера Будапешта.

    На його погляд, реальне зниження комунальних тарифів було можливим, якби Угорщина не розірвала достроково контракт, укладений влітку минулого року, який "не мав нічого спільного з війною чи санкціями".

    "Ми повинні вийти з тіні Путіна, ми повинні перейти від викопних джерел енергії на відновлювані, ми повинні обрати енергетичну незалежність замість енергетичної залежності", - закликав опозиційний політик.

    Від початку російського вторгнення в Україну нинішній уряд Угорщини неодноразово блокував або затягував запровадження санкцій ЄС проти Росії, а угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто став єдиним європейським дипломатом такого рангу, який вже двічі після початку війни в Україні відвідував Росію.

    Востаннє під час візиту до Москви цього тижня він напряму вів переговори із головою російського "Газпрому".

    “Після посадки прямо в штаб "Газпрому". Ми з нетерпінням чекаємо довгої дискусії з генеральним директором Олексієм Міллером, і сьогоднішній вечір є ключовим з точки зору безпеки поставок”, - написав Сіярто одразу по прибутті до Москви.

    Про політику угорського уряду щодо України докладніше читайте у матеріалі Чому в Угорщини така політика щодо України і чи можна її змінити.

    Рівно рік тому почав діяти новий контракт про постачання російського газу до Угорщини - в обхід України . Докладніше про нього можна прочитати в матеріалі Угорщина вперше купуватиме газ в Росії в обхід України. Київ готує демарш.

  3. За цей тиждень вдруге від травня з України виїхали більше людей, ніж заїхали - ДПСУ

    українські біженці

    Автор фото, Getty Images

    За тиждень з 8 по 14 жовтня через західний кордон з України виїхало на 3 тисячі людей менше, ніж за минулий тиждень. Проте потік на в'їзд скоротився одразу на 26 тисяч, повідомляє Державна прикордонна служба.

    Таким чином, за тиждень масованих російських обстрілів вдруге від початку травня зафіксований чистий тижневий відтік з країни - 11 тисяч людей, зазначають у ДПСУ.

    Попередній раз виїзд перевищив в'їзд два тижні тому, коли російський президент Путін оголосив про мобілізацію.

    Ці данні підтверджують і у прикордонній службі Польщі. За ними потік з України в Польщі за тиждень зріс до 165 тисяч людей (зі 163 тис. минулого тижня), а потік з Польщі в Україну зменшився до 150 тисяч людей (із 176 тис. тижнем раніше).

    Загалом від початку війни до Польщі з України виїхали понад 7 млн людей, а у зворотному напрямку - 5,229 млн людей.

    У ДПСУ також звертають увагу, що цього тижня в Україну активніше заїжджали громадяни інших країн - 10 тисяч за цей тиждень проти 6-7 тисяч за попередні тижні.

    За даними УВКБ ООН, загалом від початку війни з України виїхало понад 14 млн людей (без урахування руху на в'їзд), із них в Польщу - 6,782 млн осіб.

  4. За добу росіяни завдали 4 ракетні та 17 авіаударів по Україні - Генштаб

    танки

    Автор фото, Генштаб ЗСУ/Facebook

    "Протягом доби окупанти завдали 4 ракетні та 17 авіаційних ударів, здійснили до 10 обстрілів з РСЗВ", - йдеться у повідомленні Генштабу ЗСУ у Фейсбук.

    Там відзначають, що російських ударів зазнали об’єкти та мирні громадяни більш ніж 20 населених пунктів.

    Серед них - Костянтинівка, Білогір’я, Іванівка, Нікополь, Бахмут, Соледар, Яковлівка, Давидів Брід та Наливайківка.

    Крім того, в зону ураження потрапили інфраструктурні об’єкти на території Запорізької, Київської та інших областей.

    Для завдання ударів по Україні росіяни застосовували крилаті, авіаційні та зенітні керовані ракети.

    Крім того, росіяни продовжують використовувати безпілотні літальні апарати іранського виробництва “Shahed -136”, повідомляють у Генштабі ЗСУ.

  5. На Київщині до зими готується 520 пунктів обігріву - голова ОВА

    Цей опалювальний сезон буде "найскладнішим за 30 років", заявив голова Київської ОВА Олексій Кулеба у телеефірі.

    Водночас за його словами, влада працює над кількома варіантами подолання наслідків, включно із планом на ситуацію, коли російські обстріли енергетичної інфраструктури триватимуть.

    "Найскладніший опалювальний сезон за 30 років. Але я впевнений, що ми впораємося з цими викликами, у нас є декілька варіантів планів, - роповів голова Київської ОВА. - Якщо ми кажемо, що військова складова не втрутиться в опалювальний сезон, то він має пройти планово. Якщо ж в нас ... обстріли будуть продовжуватись, у нас є плани яким чином нам виходити з цих становищ".

    Зокрема, за словами Олексія Кулеби, в області готується 520 обігрівальних пунктів, які будуть обладнані всіма необхідними засобами - генераторами, теплими речами, їжею, та загалом будуть розраховані на те, щоб автономно працювати 24 години. Можливо також, що цей термін вдасться подовжити до 72 годин.

    Водночас голова ОВА закликав жителів області також зробити й власні запаси - теплих речей та пального.

    15 жовтня росіяни знову завдали ракетного удару по одній з громад Київської області. Як повідомили в "Укренерго", внаслідок цього удару значних руйнувань зазнав об'єкт енергетичної інфраструктури. Жителів Київщини закликали заощаджувати електроенергію, особливо в період з 17:00 до 23:00.

    Докладніше про те, що може чекати українців цієї зими, читайте у матеріалі "Гаряча" воєнна зима: чи мерзнутимуть українці.

  6. "Зернова ініціатива" дозволила Україні експортувати 7,5 млн тонн харчів - Мінінфраструктури, До війни стільки Україна експортувала за менш, ніж за півтора місяці

    зерновоз

    Автор фото, UKRINFORM

    За час дії зернової ініціативи, досягнутої за посередництва ООН та Туреччини, що дозволила розблокувати чорноморські порти для експорту українського зерна, з цих портів вийшли 341 судно, які вивезли понад 7,5 млн тонн вантажів, повідомляє міністерство інфраструктури.

    "З моменту виходу першого судна з українським продовольством враховуючи сьогоднішні судна, експортовано 7,5 млн тонн агропродукції", - йдеться у повідомленні відомства у Фейсбук.

    Там також повідомляють, що 15 жовтня, в рамках реалізації зернової ініціативи, з портів "Одеса" та "Південний" вийшло 7 суден зі 101 тис. тонн агропродукції, яка буде направлена до країн Азії та Європи.

    У передвоєнному 2021 році експорт зерна з липня по листопад перевищив 26 млн тонн, і у різні місяці становив від 5 до 6,7 млн тонн.

    Тобто, від початку дії зернової ініціативи весь експорт зерна з України дорівнює обсягам менше півтора місяця до війни.

    заміноване поле

    Автор фото, AFP

  7. "Йдіть з Росії зараз" - Кулеба прокоментував повістки для працівників американської компанії в Росії

    Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба відреагував на повідомлення ЗМІ про те, що співробітників американської компанії Schlumberger, яка вирішила залишитися в Росії попри запроваджені західними країнами санкції за російську агресію проти України. Він порадив компанії якомога швидше забиратися з Росії, аби врятувати рештки репутації:

    "Schlumberger фінансувала воєнні злочини та геноцид тим, що залишався в Росії. Зараз (компанія) співпрацює із владою у призові співробітників, - написав Дмитро Кулеба у Твіттер. - Я попереджав усі західні компанії. Єдиний спосіб зберегти рештки репутації - це піти з Росії зараз".

    Раніше агенція Reuters повідомила, що російські працівники американської нафтосервісної компанії Schlumberger почали отримувати мобілізаційні повістки, у той час, як сама компанія не дозволяє переходити на дистанційну форму для роботи за межами Росії.

    Водночас згідно із внутрішнім документом, до якого отримала доступ Reiters, десятки російських працівників вже залишили Росію.

    За інформацією Reuters, у російському підрозділі Schlumberger працює понад 9000 осіб, що становить близько 10% робочої сили компанії в усьому світі.

    Пропустити X допис
    Дозволити контент X?

    Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

    Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.

    Кінець X допису

  8. На півдні за добу українські війська збили 13 російських дронів - ОК Південь

    Росіяни продовжують завдавати ударів дронами-камікадзе по тилових районах, намагаючись уразити об’єкти інфраструктури, повідомляють у Оперативному командуванні "Південь".

    Разом із тим, як йдеться у повідомленні, протягом ночі над Миколаївською областю силами протиповітряної оборони збито 6 дронів, над Херсонщиною – 2, а над півднем Дніпропетровщини - 5.

    Крім того, як повідомляють у ОК "Південь", "безпілотний шпигун "Орлан-10", який розвідував обстановку вздовж лінії фронту, демілітаризований".

    Там також повідомляють, що українські ракетно-артилерійські підрозділи виконали понад 110 вогневих завдань: "Авіацією відпрацьовано удари, зокрема по системах протиповітряної оборони ворога на тимчасово окупованих територіях".

    Вдалося також запобігти авіаційному удару по українських позиціях на Херсонщині - "ворожий гелікоптер знищено".

    В умовах війни ВВС не може оперативно перевірити повідомлення сторін.

  9. Пожежу на нафтобазі під Бєлгородом загасили - губернатор

    пожежа

    Автор фото, В'ячеслав Гладков

    Губернатор Білгородської області В'ячеслав Гладков повідомив, що пожежу на нафтобазі під Білгородом загасили, рятувальники ліквідовують її наслідки.

    Раніше Гладков повідомляв, що в нафтобазу влучив снаряд.

    Російська агенція ТАСС з посиланням на екстрені служби повідомляла про влучання в один із десяти резервуарів.

    Нафтобаза розташована в селі Розумне за 11 кілометрів від Білгорода.

    Російська влада звинувачує в обстрілах українську сторону. Україна поки що не коментувала пожежу.

  10. Бахмут: єдиний напрямок, де росіяни досі наступають

  11. "Ми втратили опору й надійного друга"

  12. На ЗАЕС відновили резервне живлення - МАГАТЕ

    Українським інженерам вдалося відновити резервне живлення Запорізької АЕС, повідомили в МАГАТЕ.

    "Це дуже потрібно після того, як двічі за останній тиждень станція втрачала доступ до зовнішніх джерел живлення", - повідомляє МАГАТЕ у твіттері.

    Востаннє АЕС, на якій наразі зупинені всі шість реакторів, втратила доступ до зовнішнього живлення через обстріли і була змушена перейти на власні дизельні генератори, було у середу, 12 жовтня.

    За повідомленням на офіційному сайті МАГАТЕ, впродовж останніх днів до ЗАЕС підвезли 7 вантажівок із пальним, - п'ять машин приїхали із Запоріжжя, ще дві - з підконтрольної росіянам території.

    Такий обсяг пального дозволить живити генератори впродовж 10 днів у разі повторного відімкнення станції від струму.

    Навіть при вимкнених реакторах АЕС потребує струму для правильної зупинки.

    Пропустити X допис
    Дозволити контент X?

    Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

    Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.

    Кінець X допису

  13. У районі Білгорода горить нафтобаза, а в Севастополі "працює ППО"

    нафтобаза бєлгород

    Автор фото, В'ячеслав Гладков

    У Бєлгородському районі Росії горить нафтобаза. Фото пожежі опублікував губернатор області В'ячеслав Гладков.

    За його словами, в нафтобазу влучив снаряд.

    Російська агенція ТАСС з посиланням на екстрені служби повідомила, що на нафтобазі пошкоджено один із десяти резервуарів.

    Нафтобаза розташована в селі Розумне в 11 кілометрів від Білгорода.

    Також Гладков повідомив, що 14 снарядів прилетіло в прикордонний пункт "Шебекино".

    У соцмережах також повідомляють про вибухи в Криму. У російських пабліках публікують фото, на яких видно білі сліди від ракет в небі.

    Так званий "губернатор" Севастополя Михайло Развожаєв повідомив, що це працюють засоби ППО – у тренувальному режимі.

    14 жовтня у Білгородській області підірвали склад Росгвардії з боєприпасами, є загиблі та поранені. Ввечері в самому Бєлгороді після вибухів частково зникло світло та загорілася підстанція на місцевій ТЕЦ.

  14. На Херсонщині за участь в "референдумі" обіцяли військовий дитячий одяг - СБУ

    російський військовий одяг на дітей

    Автор фото, СБУ/Facebook

    В обмін за голоси на псевдореферендумі на Херсонщині росіяни пропонували людям "військову форму" на дітей, повідомляють в СБУ.

    На деокупованій частині області в селі Новоолександрівка співробітники СБУ в приміщенні сільської ради, яку росіяни використовували як базу для проведення "референдуму", знайшли агітаційні матеріали, а також велику партію дитячого одягу у мілітаристичному стилі.

    "Ці речі один в один копіювали одяг російських загарбників і були призначені для місцевих жителів як заохочення прийти і проголосувати на фейковому волевиявленні", - йдеться у повідомленні СБУ у фейсбуку.

    Зокрема, на одному із фото з повідомлення видно трикотажні "бодіки" у смужку "для хлопчиків" на зріст 134-140 см.

    Також українців намагалися підкупити безкоштовними харчами.

    В СБУ також зауважують, що коли росіяни побачили, що місцеві жителі уникають участі у псевдореферендумі, вони вдалися до погроз та махінацій.

    "Схиливши декількох колаборантів до співпраці, вони дали їм по два озброєних військовослужбовці РФ, і почали "обхід" кожного будинку, - розповідають в СБУ. - Якщо люди не відкривали двері, окупанти все одно враховували всіх прописаних за адресою як голоси "за".

    СБУ уже задокументувала ці злочини і отримала списки, установчі дані та всю необхідну інформацію на кожного колаборанта, йдеться у повідомленні.

    російський військовий одяг для дітей

    Автор фото, СБУ/Facebook

  15. "Це пілот, який збив 5 "шахедів". Вінницька облрада розкрила ім'я льотчика

    вадим пілот

    Автор фото, Вінницька облрада

    Пілота Повітряних сил ЗСУ, який 12 жовтня збив п'ять дронів-камікадзе "Шахед-136", звати Вадим. Про це повідомила Вінницька обласна рада і показала фото героя.

    "Це наш пілот, який захищаючи небо Вінниччини, збив 5 "шахідів" та 2 ракети!", - написав голова обласної Ради В'ячеслав Соколовий.

    12 жовтня цей пілот відвів несправний винищувач від Вінниці і успішно катапультувався.

    Його літак розбився неподалік від Вінниці. За однією із версій слідства, уламки збитого безпілотника зачепили кабіну українського літака.

    Командувач Повітряних сил ЗС України генерал-лейтенант Микола Олещук ініціював присвоєння пілоту звання Героя України.

    • Пілот ЗСУ збив п'ять "шахедів", але його літак розбився біля Вінниці. Що з льотчиком
  16. У Херсоні убили відомого диригента: не хотів співпрацювати з росіянами - Мінкульт

    диригент

    Автор фото, Мінісерство культури

    Російські військові вбили головного диригента Херсонського музично-драматичного театру імені Миколи Куліша Юрія Керпатенка, заявило українське Міністерство культури.

    Як повідомили у міністерстві, 14 жовтня диригента застрелили у власному будинку після того, як він "відмовився співпрацювати з окупантами".

    За повідомленням місцевих ЗМІ, дириґент оркестру "Гілея" Юрій Керпатенко категорично відмовився брати участь в концерті 1 жовтня, який організовували представники окупаційної адміністрації.

    Юрій Керпатенко відкрито проявляв свою громадянську позицію і відмовився виїжджати з окупованого міста.

  17. До Білорусі прибувають російські солдати - Міноборони

    солдати рф

    Автор фото, Міноборони Білорусі

    До Білорусі прибули перші ешелони з російськими військовослужбовцями, які входять до складу російсько-білоруського угруповання військ. Про це повідомило міноборони Білорусі.

    За повідомленням, зустрічали військових з оркестром та хлібом-сіллю.

    "Приїхали допомогти братському білоруському народу, готові виконати будь-які завдання, яким отримаємо від командування", - каже на відео заступник командира роти Віктор Сміян.

    Про створення "регіонального угруповання військ" Олександр Лукашенко оголосив 10 жовтня. Він вважає, що це необхідно, тому що з території України нібито готуються удари по Білорусі.

    Лукашенко не вперше висловлює думку, що Білорусь хочуть атакувати. У березні він обіцяв показати Володимиру Путіну, звідки на Білорусь готувався напад. Ця фраза стала мемом.

    Після заяви про створення російсько-білоруського угруповання військ президент України Володимир Зеленський на саміті "Великої сімки" закликав розташувати на білорусько-українському кордоні міжнародних спостерігачів.

    Українська влада вважає Білорусь однією зі сторін конфлікту, оскільки російські війська використали її територію для вторгнення в Україну.

  18. Мешканців Чернігівщини також просять економити електрику

    Жителів Чернігівської області закликали заощаджувати електроенергію через сьогоднішній удар росіян по енергетичній інфраструктурі на Київщині.

    Перед тим з таким самим проханням влада звернулася до жителів Києва і області.

    "Звертаюся до жителів Чернігова та області. Сьогодні вночі ворог обстріляв об'єкт енергетичної інфраструктури у Київській області. Є серйозні наслідки, які можуть спричинити аварійні відключення електроенергії, що торкнуться і Чернігівщини також", - написав голова Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус у телеграмі.

    Він попросив населення економити електроенергію.

    "Це особливо важливо сьогодні, коли тривають роботи з усунення наслідків російського обстрілу. Прошу жителів Чернігівщини: сьогодні, 15 жовтня, максимально обмежте використання електроенергії з 17 до 23 години", - закликав голова ОВА.

    За даними "Укренерго", внаслідок обстрілу значних руйнувань зазнав об'єкт енергетичної інфраструктури. Диспетчерський центр "Укренерго" попередив про можливі застосування графіків аварійних відключень.

  19. "Росія намагається вбити Starlink". Ілон Маск несподівано поскаржився на РФ

  20. У Козачій Лопані на Харківщині виявили тіла двох закатованих людей - прокуратура

    Харківська обласна прокуратура

    Автор фото, Харківська обласна прокуратура

    На Харківщині виявили тіла ще двох закатованих чоловіків, повідомила Харківська обласна прокуратура.

    "Правоохоронці знайшли тіла двох загиблих в одній могилі на цвинтарі. За попередньою версією слідства, чоловіків утримували російські військові під час окупації населеного пункту. На їхніх тілах зафіксовані сліди катувань: переломи кісток черепу, щелепи та ребер", - розповіли у прокуратурі.

    Тіла направили на судово-медичні експертизи.

    Раніше правоохороці повідомили, що на деокупованій частині Харківщини виявили тіла 534 вбитих росіянами цивільних.

    Також повідомлялося, що на Харківщині виявили понад 10 катівень, зокрема дві катівні в Балаклії, 6 в Ізюмі, а також у Козачій Лопані, Куп'янську, селах Липці та Піски-Радьківські.