You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.
Війна Росії проти України: хроніка 5 - 25 липня
Російські командири продовжують стикатися з дилемою - або забезпечити наступ на Донеччині, або посилити оборону вже окупованих територій на півдні.
Висвітлення наживо
Обстріл Краматорська: під завалами в школі знайшли трьох загиблих
Продовжуються пошукові роботи після обстрілу Краматорська, російські військові вдарили по місту в середу вранці.
У ДСНС повідомили, що під завалами знайшли тіла трьох людей.
Раніше у Донецькій ОВА повідомляли, що внаслідок обстрілу зруйновані дві школи в Краматорську та Костянтинівці.
НБУ випустило пам'ятні монети "Ой у лузі червона калина" та "Іду на ви!"
Національний банк України ввів у обіг пам’ятну монету "Ой у лузі червона калина".
Вони будуть номіналом у 5 та 10 гривень - нейзильберовими та срібними. За два роки в НБУ планують відкарбувати до 255 тисяч таких монет, їх зможуть купити багато українців.
Уже випустили 25 тисяч штук із нейзильберу, їх можна буде купити у відділеннях Укргазбанку, Таскомбанку та Приватбанку. Наприкінці тижня монети надійдуть у Київ, а потім їх повезуть у регіони.
"На аверсі монет зображена стилізована композиція: захисники різних поколінь - козак, січовий стрілець і сучасний воїн Збройних Сил України підіймають калину", - розповіли у банку.
"Ой у лузі червона калина" - це друга монета в серії "Безсмертна моя Україно", започаткована з початку війни Росії проти України.
НБУ також ввів у обіг пам'ятну монету "Іду на ви!" з серії "Збройні Сили України". "Іду на ви" - це бойове гасло київського князя Святослава Хороброго.
"У сучасних реаліях воно стало символом звитяги, мужності та шляхетності воїнів, готових боронити Батьківщину", - повідомили у пресслужбі банку. - Дизайн монети було створено ще до початку війни, а карбувалася вона вже під звуки сирен повітряної тривоги".
На аверсі монети видно емблему Сил спеціальних операцій ЗСУ, а на реверсі - символічна композиція: на тлі образу Святослава Хороброго з мечем та щитом зображено українського бійця.
Монета має номінал 10 гривень, вона виготовлена зі сплаву на основі цинку з покривом нікелем.
Її тираж буде ще масштабнішим – мільйон штук. Половину з них випустять уже цього року.
Як народжуються діти в останньому пологовому будинку Донбасу
Російська армія видихається, Україна може перейти у наступ - МІ-6
США обговорюють передачу Україні штурмовиків A-10 Warthog
У воєнних колах США обговорюється пропозиція передати Україні флот штурмовиків A-10. Як зазначає газета New York Times, у цій ідеї є багато сенсу як з точки зору потреб України, так і для інтересів американських ВВС.
Штурмовики А-10 розробляли в роки Холодної війни спеціально для враження наземних цілей і передусім - для боротьби з радянськими танками, які й зараз удосталь використовує Росія.
У той же час Пентагон уже не перший рік намагається позбутися цих машин, щоб вивільнити кошти для закупки та обслуговування літаків з більш різноманітними цілями, що більшою мірою відповідають уявленням американських стратегів про майбутні воєнні конфлікти, де можуть брати участь США.
Однак домогтися від Конгресу дозволу на це досі не вдавалося: законодавці вперто виділяли гроші на підтримку та модернізацію флоту А-10.
Міністр ВВС США Френк Кендалл відразу в кількох своїх заявах на цьому тижні допускав можливість передачі А-10 Україні. Начальник штабу американських ВВС генерал Чарльз Браун на Форумі з безпеки в Аспені прямо не говорив про А-10, але допустив можливість передачі Україні бойових літаків, причому скоріше за все не російських.
Також обговорюється можливість передачі Україні винищувачів F-16, але в Києві не всі переконані в користі цієї машини для потреб нинішньої війни.
Досі адміністрація Байдена противилася передачі Україні літаків - навіть із інших країн НАТО, припускаючи, що в Москві такий крок сприймуть як ескалацію участі США у війні.
Росія залишиться без Marlboro та айкосів
Один із найбільш виробників цигарок, американська компанія Philip Morris, розраховує до кінця року покинути російський ринок, заявив виконавчий директор Яцек Ольчак.
Найвідоміший бренд компанії - Marlboro, вона також виготовляє цигарки Parliament, Chesterfield L&M, Next та системи нагрівання тютюну IQOS.
Тепер жителі Росії ризикують залишитися без Marlboro, пачка яких у радянські часи була символом іноземних цигарок.
РФ для тютюнового гіганта – сьомий за величиною ринок. Для російського ринку її продукція – це 27% цигарок. Такі цифри Ольчак назвав в інтерв'ю телебаченню Bloomberg.
"Ми докладаємо всіх зусиль, щоб припинити нашу присутність в Росії, але я не думаю, що це станеться протягом наступного кварталу", - сказав він. За його словами, процес виходу може закінчитися до кінця цього року.
Після вторгнення в Україну Philip Morris прямо не заявляла про наміри покинути Росію. На початку березня компанія повідомила, що скорочує виробництво та призупиняє інвестиції в РФ, а також знижує обсяг постачань через перебої в ланцюгах поставок.
Наприкінці березня Philip Morris заявила, що не виключає передачу активів іншому власнику – знову ж таки, через логістичні труднощі.
Раніше про вихід із Росії заявив інший тютюновий гігант - British American Tobacco. Британський виробник тютюнової продукції випускає цигарки марок Dunhill, Kent, Lucky Strike, Pall Mall, Rothmans, а також систему нагрівання тютюну Glo.
Антонівський міст в диму. Яке значення переправ Херсонщини і що дає ЗСУ їхнє знищення
Проти золота, Безрукова і "мерів" окупованих міст. Деталі про нові санкції проти Росії
ЄС опублікував список нових санкцій проти РФ. Це вже сьомий пакет санкцій, але Reuters та Guardian називають його "шостим плюс", так як він достатньо невеликий за обсягом.
Головне в цьому пакеті – заборона на операції з російським золотом (навіть у вигляді коштовностей). Його у документі називають "найбільш значущим експортним товаром Росії після енергії".
Торік Москва експортувала золота на 15,4 мільярда доларів.
Крім того, ЄС розширив список товарів, які Росія може використати у воєнній та технологічній сфері та які більше не можна доставляти з Європи.
ЄС також ввів санкції проти найбільшого російського банка – Сбербанка. Але він і так перебуває під жорсткими обмеженнями з боку США, тому додаткові санкції не стануть для нього дуже болючими.
При цьому, як і прогнозували, обмеження для російських авіаторів трохи ослабли: Росії дозволили отримувати допомогу в області технологій. Але з серйозними застереженнями.
Американська газета Wall Street Journal, посилаючись на свої джерела, написала, що ЄС в останній момент виключив із сьомого пакета найбільшого у світі виробника титану – російську корпорацію "ВСМПО-АВИСМА". За даними видання, проти таких санкцій виступила Франція та інші європейські країни. Вони бояться, що у відповідь РФ обмежить постачання титану в Європу.
WSJ пише, що виробник літаків Airbus купляє у корпорації близько 65% титану, хоча разом із тим "ВСМПО-АВИСМА" також доставляє сировину для виробників винищувачів. Однак, як відмічають у статті, титан приносить РФ відносно скромні доходи.
У санкційні списки потрапили 47 людей, більшість яких - росіяни, але є і українці, зокрема Євген Балицький, колишній народний депутат Верховної Ради, призначений РФ головою "військово-цивільної адміністрації Запорізької області", а також так звані "мери" Маріуполя, Херсона, Енергодара і голова "адміністрації" Бердянська.
Під санкціями опинився улюблений мотоклуб Путіна "Нічні вовки".
У список потрапили і мер Москви Сергій Собянін та губернатор Кемеровської області РФ - обидва підтримують війну проти України, а також Марія Львова-Бєлова – представниця президента Росії з прав дітей. За даними ЄС, вона ініціювала спрощення процесу отримання російського громадянства для українських дітей-сиріт та була однією з найбільш активних учасниць незаконного перевезення українських дітей в Росію.
Під санкціями опинилися і відомі російські актори - Сергій Безруков та Володимир Машков. Вони активно підтримують війну Росії проти України.
Бої на Херсонщині, обстріли по всьому фронту. Як пережили ніч у регіонах
Ми уже писали про масштабну нічну атаку на Дніпропетровщину та обстріли на Луганщині. У ОВА та офісі президента розповіли, яка ситуація у інших регіонах станом на 8:00.
- На Сумщині росіяни обстріляли Білопільську, Шалигинську та Зноб-Новгородську громади. Без жертв та руйнувань. Вночі обстрілів не зафіксовано.
- На Чернігівщині за середу відбулося 5 обстрілів прикордонних територій із мінометів, реактивних систем та артилерії. Без жертв та руйнувань.
- На Харківщині вночі обстріляли Харківський район та село Рогань, пошкоджена двоповерхова будівля, яка не експлуатується. У середу постійні обстріли були у Чугуївському районі. Горіли господарчі споруди, авто, будинки. Постраждалих немає.
- На Донеччині стріляють по всій області. Потужний ракетний удар стався у Краматорську. Пошкоджена п'ятиповерхівка і 85 будинків, зруйнована школа. Загинули три людини.
- Вночі та зранку обстрілювали Мар'їнку, Павлівку, Торецьку громаду. Пошкоджено лінію електропередач між Костянтинівкою і Бахмутом, більша частина Торецької громади знеструмлена. У області загинуло 5 людей, 10 поранено.
- На Миколаївщині обстріляли Первомайську громаду. Влучили в будівлю магазину та гаражний кооператив у смт Первомайське. Зранку були обстріли села Новомиколаївка, переважно по відкритих територіях. Постраждалих немає. Зранку також стріляли в напрямку населених пунктів Киселівки та Максимівки. Дані про руйнування та постраждалих уточнюється.
- Ввечері та зранку були обстріли у селі Широке Широківської громади, влучили по сільськогосподарських будівлях. Без жертв.Тривають обстріли по лінії розмежування у Березнегуватській громаді. Інформація уточнюється.
- На Херсонщині ситуація напружена. На межі знищення - десятки сіл Бериславського району, бойові дії тривають у громадах Каховського та Херсонського районів. Місцеві, які живуть біля Снігурівки та Зеленодольського, розповідають про замінування низки доріг та березі річки Інгулець. Щодня через міни гине худоба, яку, через відсутність води та евакуацію, були змушені випустити мирні жителі.
- Вже майже тиждень росіяни перевіряють гаражі у Херсоні. Місцеві кажуть - шукають зброю. На вулицях обласного центру - блок-пости, з’являється все більше російських патрульних.
ISW: росіяни не зможуть взяти Слов'янськ і Бахмут
Найбільш помітні висновки із щоденного аналітичного зведення вашингтонського Інституту вивчення війни (ISW):
Російські атаки на Сіверськ зі сходу 21 липня залишалися обмеженими та безуспішними. Прокремлівський телеграм-канал Readovka навіть повідомив, що російські війська досі не опанували панівних над Сіверськом висот, що робить їх уразливими перед українською артилерією з укріплених позицій.
Спроби наступу на Бахмут також були безуспішними.
Загалом темп російського наступу мало відрізняється від того, як було під час офіційно оголошеної Росією "оперативної паузи" 7-16 липня.
Це зміцнює аналітиків ISW у впевненості, що взяти Бахмут та Слов'янськ російська армія не зможе.
На південному напрямку ISW звернуло увагу на невдалу російську атаку в районі Андріївки та у напрямку Лозового в Херсонській області. Це означає, що в українців, як і раніше, залишається плацдарм на річці Інгулець.
Росії бракує ракет? Це може означати більші жертви серед цивільних – британська розвідка
Росія збільшила використання ракет ППО в режимі незвичної для них атаки по об'єктах на землі через критичну нестачу спеціальних ударних ракет, доповідає британська розвідка.
"Ця зброя має відносно невеликі боєголовки, призначені для знищення літаків", - каже розвідка у своєму щоденному зведенні.
Там пояснюють, що ці боєголовки можуть становити серйозну загрозу для військ у відкритих і легких будівлях, але навряд чи зможуть пробити міцні конструкції.
"Існує висока ймовірність того, що ця зброя не потрапить у ціль і спричинить жертви серед цивільного населення, оскільки ракети не оптимізовані для цієї ролі, а їхні екіпажі не пройдуть достатньо навчань для таких завдань", - пояснює британська розвідка.
Західні ЗМІ анонсували можливі деталі зернової угоди
За даними західних ЗМІ, угода щодо розблокування вивезення зерна з портів України міститиме кілька головних безпекових умов.
Її мають підписати сьогодні о 16.30 за Києвом у Стамбулі
Зокрема, за даними агенції Reuters, головні умови такі:
- Українські морські сили супроводжуватимуть судна із зерном через мінні поля.
- Росія зобов'язується не нападати під час проходження судів.
- Туреччина за підтримки ООН займеться оглядом суден, що йдуть в Одесу, щоб не допустити провезення на них зброї - цього вимагає Росія.
Відомості, що йдеться саме про таку схему, також раніше підтверджували джерела ВВС.
На переговорах у Стамбулі сторони домовилися створити спільний координаційний центр, який займатиметься контролем суден при вході та виході з портів, а також забезпечуватиме безпеку під час постачання продовольства.
Як уточнює видання The New York Times, Україна має погодитись зняти частину своїх мін у Чорному морі, щоб вантажні судна проходили у міжнародні води з капітанами своїх ВМС чи берегової охорони.
При цьому ЗМІ не згадують про нібито умову Росії припинити бойові дії і наступ ЗСУ на Херсонщині.
МЗС України напередодні анонсувало, що делегація підтримає тільки ті рішення, які гарантуватимуть безпеку південних регіонів та позиції ЗСУ.
Раніше українська сторона казала, що вивезення зерна буде можливе з портів Одеса, Чорноморськ та Південний.
ЗСУ відбили атаку з боку нафтопереробного заводу Лисичанська – Гайдай
Українські військові зупинили штурмові дії росіян з території Лисичанського НПЗ. Росіяни, зазнавши втрат, відійшли, повідомив керівник Луганської ОВА Сергій Гайдай.
"Росіяни тиснуть майже із кожного захопленого ними населеного пункту на Луганщини", - написав він у своєму телеграм-каналі.
За даними Гайдая, протягом 21 липня російські військові завдали два ракетних та два авіа удари в області, було п’ять артобстрілів та ще два - із застосуванням мінометів.
"Зі ствольної та реактивної артилерії обстріляно майже кожне село та місто, куди вороже озброєння може наразі дістати".
"Постійним вогневим впливом вони хочуть посунути наших бійців із укріплень і водночас психологічно тиснуть на місцеве населення", - вважає губернатор.
За його словами, почастішали авіаудари по селах, розташованих на адмінмежі Луганщини та Донеччини. Подекуди, пише Гайдай, росіянам вдається наблизитися до позицій ЗСУ настільки, щоб була змога застосувати танковий резерв.
"Як ось поблизу Верхньокам'янки, - уточнив він. - Біля цього населеного пункту регіону постійно точаться бої - росіяни намагаються вийти на адмінмежу нашої області".
Губернатор каже, що росіяни кидають у бій всі резерви, йдуть у розвідку боєм, не жаліють безпілотників. "Чи усвідомлюють вони, за яку саме "родину" воюють: за "ЛНР", "ДНР" чи Росію? Можливо, за новеньку "ладу" для батьків?" - додає він.
ВВС не може оперативно перевірити заяви сторін в умовах війни.
Масштабна нічна атака на Дніпропетровщину: одна загибла, 9 поранених
Вночі росіяни обстріляли три райони Дніпропетровщини - Нікопольський, Синельниківський та Криворізький, повідомив керівник ОВА Валентин Резніченко. У результаті одна жінка загинула, 9 людей поранені.
Російські військові двічі обстріляли з РСЗВ Нікополь, випустили 100 снарядів, заявив губернатор.
"Попередньо, одна людина загинула, одна поранена", - написав він у своєму телеграм-каналі.
У результаті атаки пошкоджені 11 приватних будинків, є пориви газоводу та водоводу, зруйнована залізнична колія.
"Коли можна буде поновити рух, поки не зрозуміло", - додав Резніченко.
У Покровській громаді, за даними ОВА, росіяни ударили по складах. Розбило трансформатор - кілька сіл тепер без світла.
По Зеленодольській громаді ударили зі ствольної артилерії. Зачепило приватний будинок, пожежу там загасили.
"У Апостоловому сім "прильотів", - написав Резніченко. – Попередньо, 8 людей поранені".
За його словами, ракети поцілили по трьох школах міста, тепер вони зруйновані. Пошкоджені житлові будинки поряд. На місці, пише губернатор, працюють рятувальники.
Чи безпечно йти до школи 1 вересня?
ЗСУ придушили спроби штурму на Південнобузькому напрямку – генштаб
Українські військові придушили всі спроби штурму російської армії у напрямках Мала Семейдинуха-Андріївка та Давидів Брід-Білогірка. У результаті росіяни відійшли, повідомляє генштаб ЗСУ.
Інші новини з ранкового зведення генштабу:
- На Волині та Поліському напрямках без суттєвих змін. Терміни перевірки готовності білоруських сил продовжили до 31 липня.
- На Сіверському напрямку, з метою демонстрації присутності, росіяни обстрілюють позиції ЗСУ та цивільну інфраструктуру у районах населених пунктів Кам’янська Слобода і Миколаївка Чернігівської області та Волфине і Павлівка на Сумщині. Вели повітряну розвідку БпЛА.
- На Харківському напрямку були артобстріли у районах населених пунктів Мосьпанове, Руські Тишки, Дементіївка, Золочів, Стара Гнилиця, Рідне, Ртищівка, Пушкарне, Велика Бабка, Петрівка, Слатине та Леб’яже.
- На Слов’янському напрямку росіяни стріляли артилерією неподалік Дібровного, Чепіля, Адамівки, Карнаухівки, Микільського, Курульки, Хрестища і Мазанівки.
- На Донецькому напрямку основні зусилля росіян зосереджені на Краматорському та Бахмутському напрямках. Вони систематично обстрілюють позиції ЗСУ вздовж лінії зіткнення, щоб завадити перекидання резервів на інші напрямки. Намагаються поповнити запаси боєприпасів та палива.
- На Краматорському напрямку росіяни стріляли з танків ствольної та реактивної артилерії поблизу Донецького, Серебрянки, Верхньокам’янського, Спірного та Івано-Дар’ївки. Біля останнього був і авіаудар. Штурмові дії в напрямку Верхньокам’янка -Верхньокам’янське, бойові дії тривають.
- На Бахмутському напрямку росіяни обстріляли ЗСУ в районах населених пунктів Берестове, Бахмут, Костянтинівка, Білогорівка, Покровське, Кодема, Весела Долина, Нью-Йорк, Яковлівка, Васюківка, Кліщіївка та території Вуглегірської ТЕС. Завдали авіаудару неподалік Стряпівки.
- Втратами для російських військових завершився штурм у напрямках Доломітне-Новолуганське та Стряпівка-Соледар. ЗСУ відігнали дезорганізовані російські підрозділи назад. Противник продовжує спроби штурму в напрямку Вуглегірської ТЕС та біля Покровського, бойові дії тривають.
- На Авдіївському, Новопавлівському та Запорізькому напрямках були артобстріли в районах населених пунктів Піски, Авдіївка, Новомихайлівка, Пречистівка, Залізничне, Павлівка, Времівка, Новоандріївка, Шевченко, Тернувате, Володимирівка, Новояковлівка, Малі Щербаки, Кам’янське та Полтавка. Авіаудар зафіксовано біля Пречистівки.
- На Південнобузькому напрямку росіяни ввели резервні підрозділи та зосереджуються на тому, щоб не допустити наступ ЗСУ.
- Відзначено артобстріли в районах населених пунктів Іванівка, Токареве, Трудолюбівка, Партизанське, Кобзарці, Посад-Покровське, Андріївка, Степова Долина, Таврійське, Оленівка, Шевченкове, Прибузьке, Лимани, Киселівка, Новомиколаївка, Велике Артакове, Миколаїв та Тетянівка.
ВВС не може оперативно перевірити заяви сторін в умовах війни.
Ми відновлюємо текстову трансляцію.
Ми призупиняємо текстову трансляцію до 8:00 22 липня
Головні події 21 липня:
- 22 липня в Туреччині відбудуться переговори щодо відновлення експорту українського зернова під егідою ООН.
- Рада Євросоюзу затвердила новий пакет санкцій проти Росії, включаючи часткове ембарго на золото.
- ЗСУ розбили скупчення ворожої сили і техніки в районі Великої Олександрівки й Ольгиного на Херсонщині.
- Британія дасть Україні тисячі снарядів і сотні безпілотників.
- Внаслідок вранішнього обстрілу росіянами двох районів Харкова загинули три людини та 23 поранені.
- Нацбанк змінив курс до 36,6 гривні за долар та ввів нові обмеження.
- "Народні" Байрактари, на які збирали гроші всією Україною, готуються до відправлення в Україну наприкінці літа.