Війна Росії проти України: хроніка 15 червня - 4 липня
На Донбасі російська армія обстрілює Краматорськ, Слов'янськ і Бахмут, але ще не захопила всю Луганщину. Україна хоче на відбудову країни 750 мільярдів доларів.
Висвітлення наживо
Підпис до відео, "Культура – така ж частина російської пропаганди, як і медійні машини Кремля" – Ткаченко В уряді викрили російських шпигунів
У Кабміні викрили російську агентуру. Про це повідомила СБУ.
У відомстві заявили, що агенти ФСБ вели розвідувально-підривну діяльність в органах влади.
СБУ провела спецоперацію, у результаті якої затримали завідувача відділу секретаріату Кабміну і керівника однієї з дирекцій торгово-промислової палати.
Українські чиновники передавали росіянам різну інформацію: від стану обороноздатності до облаштування держкордону та персональних даних українських правоохоронців.
За це, за даними СБУ, платили від 2 до 15 тис. доларів за завдання.
Затриманим повідомили про підозру у держзраді.
Суд обрав міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Автор фото, unian
Двоє полонених американців перебувають у Донецьку - ЗМІ
Двоє американських громадян, які потрапили до російського полону в Україні, перебувають у Донецьку, повідомила у вівторок агенція Інтерфакс, посилаючись на джерела в силових структурах "ДНР".
Раніше в інтерв'ю американським ЗМІ речник російського президента Дмитро Пєсков сказав, що не може гарантувати, що захопленим американським військовослужбовцям, які воювали добровольцями з українською армією, не загрожує страта.
"Я нічого не можу гарантувати. Це залежить від розслідування", - сказав Пєсков в інтерв'ю MSNBC.
За словами Пєскова, ці американці не мають відношення до української армії, і тому на них не поширюється дія положень Женевських конвенцій.
В інтерв'ю MSNBC Пєсков назвав американців "солдатами удачі", які брали участь у незаконних операціях на території України.
15 червня британська газета Telegraph повідомила, що двоє колишніх військовослужбовців із США Александр Дрюк та Енді Х'юн, які воювали добровольцями в українській армії, потрапили в полон під Харковом.
Вулиці Гандзюк і Ратушного – як голосували за перейменування у Києві
У застосунку Київ Цифровий закінчилося голосування за перейменування вулиць і площ. Їхні попередні назви були пов’язані з Росією.
Остаточне рішення мають ухвалити депутати Київради. У цьому опитуванні було 6,5 млн голосів. Ймовірно, воно вплине на рішення депутатів.
Проте, як зазначили у КМДА, депутати Київради будуть ухвалювати рішення на основі експертних висновків.
Отже, на думку громадськості, потрібно перейменувати такі вулиці:
вул. Багратіона — на Максима Левіна (фотограф, який загинув у війні)
пров. Олександра Бестужева — на Андрія Кузьменка (лідер гурту Скрябін),
вул. Волгоградська — на Романа Ратушного (активіст, захисник Протасового яру, загинув під час війни),
вул. Біломорську — на Катерини Гандзюк (активістка з Херсону, яку вбили, обливши кислотою),
пл. Героїв Бреста — на Чорнобаївську;
вул. Байкальську — на Мелітопольську
пров. Лермонтова -1 – на Вітовецький
пров. Чехова -1 – на Отаманський
вул. Пушкінська – на Євгена Чикаленка
вул. Льва Толстого – на Українських Героїв
пл. Льва Толстого – на Старокиївську
Що відбувається у Харкові?

Автор фото, EPA
Росіяни посилили обстріли Харкова. За минулу добу вони обстріляли п’ять районів міста - Київський, Індустріальний, Салтівський та Немишлянський.
Вночі у Київському районі внаслідок ударів пошкодили будівлю одного з освітніх закладів.
У Салтівському районі обстріляли транспортне підприємство. Виникла пожежа. Поранена працівника.
Армія РФ поливає вогнем і Харківську область. Протягом доби росіяни обстрілювали Ізюмський, Чугуївський, Харківський райони. В районі Ізюму тривають бої.
За добу в області троє загиблих, семеро людей поранені.
Жителів Харківщини просять без нагальної потреби не бути на вулицях і ховатися під час тривоги.
Армія Росії намагається зібрати сили, щоб знову атакувати Харків, заявив напередодні президент України Володимир Зеленський.
Терміново, Вибухи у Миколаєві
Зранку у Миколаєві лунали вибухи. Про це повідомив міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич.
Росії завадили встановити контроль над морем - британська розвідка
Британська розвідка аналізує знищення українськими військовими російського буксира "Василий Бех" 17 червня. Буксир доставляв зброю та російських військових на окупований острів Зміїний.
"Василий Бех" знищили протикорабельною ракетою "Гарпун".
До цього потопили російський крейсер "Москва".
"Знищення російського корабля під час місії поповнення запасів свідчить про труднощі, з якими стикається Росія, намагаючись підтримати свої сили, які окупували острів Зміїний", - заявили у розвідці.
На думку британських військових, можливості української берегової оборони значною мірою нейтралізували здатність Росії встановити контроль над морем і розмістити морські сили в північно-західній частині Чорного моря.
А це підірвало плани росіян бути загрозою з моря для Одеської області.
Пропустити X дописДозволити контент X?Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".
Кінець X допису
ISW: Росія спробує завершити захоплення Сєверодонецька

Автор фото, Reuters
Американський інститут вивчення війни (ISW) підбиває підсумки бойових дій в Україні за 20 червня. Ось основні пункти.
Українська влада наголошує, що цей тиждень буде вирішальним для російських зусиль із захоплення Сєверодонецька, де російські війська, ймовірно, спробують очистити завод "Азот" і закінчити оточення.
Російські сили знову намагалися перекрити сполучення на схід від Бахмута вздовж траси Бахмут-Лисичанськ, але 20 червня не досягли успіху.
Російські війська, ймовірно, посилюватимуть артилерійські атаки на схід від Бахмута, щоб створити умови для наступу і підтримки оточення українських військ у Сєверодонецьку-Лисичанську з півдня.
Російські війська посилили артилерійські удари по кордону Миколаївської та Херсонської області.
Хоча ISW не може незалежно підтвердити позиції українських військ поблизу кордону з Росією, контрнаступальні операції ЗСУ у цьому районі, ймовірно, триватимуть, і російські війська будуть боротися за контроль над окупованими кордонами та посилювати обстріли Харкова.
Російські сили провели артилерійські обстріли та безуспішну розвідку боєм на південний схід від Харкова – ймовірно, у відповідь на контрнаступальні дії України на південний схід від Харкова у напрямку Ізюма.
Українські партизани перешкоджають зусиллям Росії роздавати російське громадянство на окупованих територіях.
Російська влада, ймовірно, спробує використати наслідки російської блокади експорту українського зерна, щоб змусити Захід послабити санкції.
Українська армія зупинила росіян поблизу Мар’їнки – Генштаб ЗСУ, Дані про ситуацію на фронті, станом на 6:00
На Сіверському напрямку обстріляли цивільну інфраструктуру в районі населеного пункту Середина-Буда Сумської області.
На Харківщині росіяни намагаються не допустити виходу українських підрозділів в тил російського угруповання, що діє на Слов’янському напрямку. Обстріляли райони поблизу Дмитрівки, Чугуїва, Коробочкиного, Старої Гнилиці та Базаліївки.
На Слов’янському напрямку українські військові відбили штурмові дії окупантів неподалік Богородичного та Долини.
Були авіаудари поблизу Устинівки, Гірського та Лисичанська. Триває штурм Сєвєродонецька.
На Бахмутському напрямку, в районах населених пунктів Миколаївка, Вершина та Семигір’я, армія РФ наступає.
Росіяни обстріляли райони неподалік Покровська, Миколаївки та Білогорівки.
На Авдіївському напрямку завдали авіаційного удару в районі Нью-Йорка.
На Курахівському напрямку був авіаудар поблизу Щербаків. ЗСУ зупинили штурм в районі Мар’їнки.
На Південнобузькому напрямку армія РФ зазнає втрат. Намагаючись стримати підрозділи сил оборони України, обстрілює райони Мурахівки, Тополиного, Білої Криниці та Мар’їного.
Росіяни обстріляли райони поблизу Очакова та Куцуруба.
На Волинському та Поліському напрямках ситуація без суттєвих змін.
Головне за ніч:
- Вночі росіяни "Градами" знищили школу №6 в Авдіївці. Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко. Це вже третя школа, знищена росіянами у місті. Всього на Донеччині росіяни зруйнували близько двох сотень шкіл.
- Запеклі бої відбуваються у Сєвєродонецьку у промзоні. Українські війська контролюють лише територію заводу "Азот". Росіяни влучили в будівлю прохідної заводу. Про це повідомив голова Луганської адміністрації Сергій Гайдай. Обстріляли Лисичанськ.
- Віцепрем’єр Ірина Верещук закликала жителів Херсонщини виїжджати, щоб полегшити звільнення регіону.
- Росія не може гарантувати, що полоненим американцям не загрожує страта. Про це заявив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.
- В Коблевому хвилями до берега принесло міну. На відстані близько 50 метрів вона здетонувала. Ніхто не постраждав.

Автор фото, Луганська ОВА
Підпис до фото, Знищена в Авдієвці школа Олександр Ткаченко: "Хочете війну проти української культури - виступайте з матрьошками в тайзі"
ВВС відновлює текстову трансляцію
Ми завершуємо текстову трансляцію до 8 ранку 21 червня 2022 року
Головне за 20 червня 2022 року
- Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн впевнена, що лідери країн ЄС на саміті цього тижня погодяться надати Україні статус кандидата на вступ на основі висновку Єврокомісії.
- Президент США Джо Байден заявив, що Україна з великою ймовірністю стане членом Євросоюзу.
- "Армія Росії намагається зібрати сили, щоб знову атакувати Харків", заявив президент України.
- Українське військо майже вийшло до держкордону на Харківщині. Відсутність перемог росіян у боях за Харківщину змушує їх посилювати обстріли, написав голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
- На Харківщині троє загиблих цивільних за день. Так само троє загиблих на Донеччині.
- Протягом дня місцеві телеграм-канали Донецька повідомляють про численні вибухи в окупованому місті, публікуючи фото й відео очевидців.
- Ситуація по всій лінії Луганського фронту є "вкрай важкою", каже голова місцевої ОВА Сергій Гайдай. Бої ідуть вже у промзоні.
- В Одесі через російську ракету вигорів логістичний продовольчий склад, повідомив спікер Одеської ОВа Сергій Братчук.
- Половина української економіки не працює, заявив президент Зеленський, наголосивши, що відновлення економіки є ключем для повернення 12 мільйонів українських переселенців додому.
- У віртуальному центрі "Дія.Бізнес", який почав працювати сьогодні, українські біженці чи внутрішньо переміщені можуть отримати інформацію зокрема про те, як отримати тимчасовий притулок у країнах ЄС чи фінансову допомогу. А також - як відкрити бізнес за кордоном або перемістити підприємство всередині країни чи за її межі.
- Радники голови офісу президента Олексій Арестович та Михайло Подоляк заявили, що вважають малоймовірним напад Білорусі на Україну.
- Так званий очільник анексованого Криму Сергій Аксьонов заявив, що Україна завдала удару по бурових платформах "Чорноморнафтогазу".
Перший бастіон. Як Суми стримали російську навалу
На Сумщині часті обстріли, один загиблий - голова ОВА
"Опівдні два безпілотники скинули чотири вибухівки на територію Юнаківської громади. Були також три мінометні постріли. Один чоловік загинув, один - поранений", - повідомив голова Сумської ОВА.
Згодом російські обстріли продовжилися і ввечері.
"З 18 години почався обстріл Середино-Будської та Зноб-Новгородської громад. Ворог гатив із ствольної та реактивної артилерії. Усього 28 прильотів. Жертв та руйнувань немає", - повідомив керівник Сумщини.
Після цього російських обстрілів зазнали у Великописарівської та Зноб-Новгородській громаді, - обійшлося так само без жертв.
На Донеччині 3 загиблих за день - голова ОВА
"За 20 червня росіяни вбили 3 мирних жителів Донеччини: у Нью-Йорку, Старій Миколаївці та Кураховому", - повідомив у Телеграм голова Донецької ОВА Павло Кириленко.
Ще 2 людини дістали поранення.
Він також нагадав, що наразі неможливо встановити точну кількість загиблих у Маріуполі та Волновасі.
Сім'я, яку розлучила війна. І в житті, і в смерті
Ракетні удари по Одесі, Росія краде українське зерно. Теленовини ВВС
На Харківщині від обстрілів сьогодні загинули троє людей - голова ОВА

Автор фото, AFP
Відсутність перемог росіян у боях за Харківщину змушує їх посилювати обстріли, написав голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.
"Ми фіксуємо удари з систем РСЗО по Київському, Шевченківському, Салтівському та Індустріальному районах Харкова. Також ворог завдає ударів по Харкову та області ракетами. Є влучання в промислову зону, в заклади освіти. Так само ворог б'є по Чугуєву, Лозовій, по Золочівській та Дергачівських громадах", - повідомив голова ОВА, підкресливши, що через обстріли гинуть переважно цивільні.
Лише за сьогодні на Харківщині загинули троє людей - дві жінки 65 та 61 року, та 49-річний чоловік.
Олег Синєгубов також зауважив, що "кілька останніх днів обстріли Харкова фіксуються в проміжок часу між 23:00 та 00:00 годин", але сьогодні росіяни завдавали ударів і вдень.
Попри все це "люди продовжують повертатися до Харкова". За попередніми даними, у місті вже проживають близько 700 тисяч людей, що становить приблизно половину від довоєнного населення міста.
Голова ОВА також прокоментував і можливість нового наступу росіян на Харків, про яку раніше цього дня також говорив і президент Зеленський.
"Ми постійно фіксуємо накопичення та переміщення військ на кордоні з нашою областю і слідкуємо за ситуацією", - повідомив Олег Синєгубов.
