Війна Росії проти України: хроніка 10-25 травня

Ракетні обстріли міст України та важкі бої у східних регіонах тривають, Росія наступає біля Бахмута та Сєвєродонецька. Київ просить у Заходу більше важкої зброї.

Висвітлення наживо

  1. ЗСУ звільнили чотири населені пункти на Харківщині - зведення генштабу

    Українські військові звільнили на Харківщині чотири населені пункти – Черкаські Тишки, Руські Тишки, Рубіжне та Байрак, повідомив генштаб ЗСУ в вечірньому зведенні.

    Більше про ситуацію за даними Генштабу станом на 18:00:

    • Росіяни нарощують темпи наступу на Сході: вогонь вздовж усієї лінії зіткнення та в глибині оборони українських військ.
    • На Слобожанщині не було активного наступу, російські війська перегруповуються, посилюють своє ППО, обладнують позиції.
    • На Ізюмському напрямку росіяни продовжили створювати сприятливі умови для переходу в наступ: обладнували позиції, поповнювали боєприпаси та посилили повітряну розвідку.
    • На Луганщині триває невдалий штурм у районах населених пунктів Тошківка, Оріхове.
    • Російські війська без успіху намагаються встановити контроль над Рубіжним, що біля Сєвєродонецька.
    • На Донеччині росіяни намагаються закріпитися в районі Олександрівки, штурмують в районі Шандриголове, а також Мар'їнки, Кам'янки та Новомихайлівки – усі ці зусилля неуспішні.
    • У Маріуполі російські війська й далі блокують та нищать українські підрозділи на "Азовсталі". Триває штурм за підтримки артилерійського вогню й танків.

    Генштаб зазначає, що російська війська продовжують нести значні втрати. За даними ЗСУ, саме через значні втрати на Харківщині підрозділи 138-ої окремої механізованої бригади 6-ї загальновійськової армії західного військового округу були виведені до Бєлгорода.

    Значна частина контрактників, що залишалась, кажуть у ЗСУ, написала рапорти на звільнення.

    В умовах війни ВВС не може оперативно перевірити ці дані.

  2. Німеччина хоче позбутися залежності від енергоносіїв РФ назавжди

    Бербок

    Автор фото, Reuters

    Залежності від російських вугілля, нафти і газу треба позбуватися повністю, заявила голова МЗС Німеччини Анналена Бербок на пресконференції з українським колегою Дмитром Кулебою у Києві.

    "Ми більше ніж чітко зрозуміли, що економічна залежність не може принести безпеки, якщо для агресора доля свого народу абсолютно байдужа. І якраз треба звести залежність від російських енергоносіїв до нуля і назавжди", - наголосила Бербок.

    Також німецька міністерка сказала, що треба відмовлятися від викопних видів енергії.

    "Ми будемо робити це у Європі спільно. Для мене дуже важливо, щоб кожен крок, про який ми говоримо, був продуманим, і щоб це виконувалося протягом тривалого часу", - наголосила вона.

    Також Бербок запевнила Київ, що Німеччина підтримує надання повноправного членства Україні в ЄС.

    "Мені дуже переконливо зрозуміла заявка на членство України в Європейському Союзі, на повне членство, і не буде жодного обмеження", - сказала вона.

  3. Обличчя Азовсталі: "Азов" опублікував фото поранених бійців

    Азов-Маріуполь

    Автор фото, Азов-Маріуполь

    Захисники Маріуполя оприлюднили фото поранених бійців на заводі Азовсталь.

    "Увесь цивілізований світ має бачити умови, в яких перебувають поранені, скалічені захисники Маріуполя і діяти!" - ідеться у телеграм-каналі окремого загону спеціального призначення "Азов".

    Азов-Маріуполь

    Автор фото, Азов-Маріуполь

    "В повній антисанітарії, з відкритими ранами, перев'язаними не стерильними залишками бинтів, без необхідних медикаментів і навіть харчування", - так розповідає "Азов" про умови, в яких перебувають поранені бійці.

    Бійці звернулися до ООН та Червоного Хреста з закликом врятувати поранених людей, які "вже не є комбатантами".

    "Ми вимагаємо негайної евакуації поранених військовослужбовців до контрольованих Україною територій, де їм нададуть допомогу та забезпечать належний догляд", - заявили бійці.

    Азов-Маріуполь

    Автор фото, Азов-Маріуполь

  4. У Києві відновлює роботу посольство Німеччини

    Анналена Бербок

    Автор фото, Reuters

    Підпис до фото, Анналена Бербок підняла прапор біля німецького посольства в Києві

    Посольство Німеччини відновлює роботу в Києві, але поки що його діяльність буде обмеженою.

    Про це федеральна міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок сказала на спільній пресконференції з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою у Києві.

    "Перебуваючи тут, ми відкриваємо знову посольство Німеччини у Києві. Спочатку це буде трохи обмежена діяльність", - цитує Бербок агенція "УНІАН".

    Вона додала, що посол Німеччини Анка Фельдгузен продовжить працювати у Києві.

    У Києві вже відновили роботу десятки посольств іноземних держав.

  5. Формують війська, мобілізують запас. У Білорусі заявили про посилення "воєнної загрози" біля кордонів

  6. Росіяни знову вдарили по мосту через Дністровський лиман на Одещині

    В Одеській області російська війська знову завдали ракетного удару по мосту через Дністровський лиман, повідомили в оперативному командуванні "Південь".

    "По Одещині знов спрямована крилата ракета. Ворог продовжує атаки по вже пошкодженому мосту через Дністровський лиман", - йдеться у повідомленні командування, розміщеному в телеграм-каналі Одеської міськради.

    27 квітня росіяни двічі обстріляли ракетами залізничний міст через Дністровський лиман. Ще раз його обстріляли 2 травня.

  7. "Привид російської перемоги зник". Як українські солдати відтісняють росіян біля Харкова

  8. "Не повторюйте помилок України". Зеленський відмовляє словаків від російських енергоносіїв

    Президент Володимир Зеленський звернувся до парламенту Словаччини. Він закликав відмовитися від російських енергоносіїв.

    "Україна пройшла шляхом помилок, на яких можуть навчитися наші друзі, - сказав Зеленський. - Російські енергоресурси не є просто товаром. Від них варто відмовитися, передусім від нафти. Бо це насправді питання про свободу".

    Зеленський сказав, що розуміє, що Словаччині та іншим країнам складно відмовитись від російської нафти, що питання про заміщення не вирішиться моментально.

    "Але я хочу вам як нашим друзям навести один український приклад", - сказав Зеленський, розповівши словацьким депутатам про те, як довгі роки Україна залежала від російського газу та рішень російських політиків.

    "І будь-які спроби перейти хоча б на ринкові умови в постачанні завершувалися газовими війнами, а зрештою – й кабальною газовою угодою, яка становила пряму загрозу для нашого суверенітету", - додав президент.

    За його словами, українські політики довго "гралися" з розміщенням Чорноморського флоту Росії на території України, в Криму - російські політики, пригадує Зеленський, пов'язували це питання з газовим, обіцяючи знижки для українців.

    У майбутньому росіяни використали цей флот під час захоплення Криму, звідки зараз літають ракети по українських містах і селах, а море навколо заблоковане.

    "Ну а газ Росія намагається використовувати зараз, щоб тримати в покорі увесь європейський континент", - каже Зеленський.

    "Ось що було в нашій історії. І ось чого я раджу уникати всім нашим друзям, які можуть хоча б на відсоток опинитися в такій самій політичній залежності від Росії", - підсумував президент.

  9. Сєвєродонецьк без газу. Росіяни перебили магістральний газопровід

    У вівторок вдень російська армія вчергове вдарила артилерією та системами залпового вогню по Сєвєродонецьку. Через це у місті тепер немає і газу. Про це повідомив у телеграмі керівник Луганської адміністрації Сергій Гайдай.

    "Єдине, що залишалося в місті із комунікацій працюючим, – це газопостачання. Далеко не у всіх будинках, але у старих районах у багатьох домівках блакитне паливо було. Люди могли хоча б приготувати їжу та підігріти воду, - повідомив він. - Наразі магістральний газопровід перебитий та розгерметизований"

    Для запобігання більш серйозної аварії ГРС перекрили.

  10. Посадовець Азовсталі "здав" росіянам схему тунелів - СБУ

    Посадовець "Азовсталі" "здав" росіянам схему підземних тунелів, де перебувають українські військові у Маріуполі, повідомив речник СБУ Артем Дехтяренко.

    Чоловіку оголосили підозру в держзраді, додав Дехтяренко.

    Також у Миколаївській області спецпризначенці СБУ затримали коригувальника вогню, який допоміг російській артилерії пошкодити Миколаївський бронетанковий завод.

    Правоохоронцям вдалося затримати ще кількох колаборантів.

    Одного чоловіка, заявляють у СБУ, вдалося "виманити" на Херсонщині - він інформував росіян про дії українських військових та правоохоронців.

    На Сумщині підозру в держзраді отримав депутат райради. Його також затримали, інформують правоохоронці.

    А на Луганщині до 8 років в'язниці засудили двох бойовиків, захоплених у полон у березні під Сєвєродонецьком.

  11. Бербок відвідала Бучу: "Це могло статися з будь-ким"

    Голова МЗС Німеччини Анналена Бербок, яка приїхала до України у вівторок, відвідала Бучу.

    "Буча стала символом. Немислимі злочини, тортури, зґвалтування, вбивства", - написала Бербок у своєму твіттері.

    "Немислиме змушує це місце залишатися далеким. А потім стоїш тут і розумієш: Буча ж нормальне, мирне передмістя, і це могло статися з ким завгодно", - описала вона свої враження.

    Буча була під окупацією росіян майже місяць. Після відходу військ РФ в Бучі знайшли понад 400 тіл мирних жителів.

    Сьогодні там працюють міжнародні прокурори, час від часу в місто приїжджають з візитами західні лідери.

    Візит Бербок до України попередньо не анонсували.

    Раніше президент України Володимир Зеленський закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца відвідати Україну.

    Пропустити X допис
    Дозволити контент X?

    Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

    Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.

    Кінець X допису

  12. В ООН заявили, що в Україні загинуло "на тисячі більше" цивільних, ніж казали раніше

    Голова місії ООН з прав людини в Україні Матильда Бонер каже, що через війну загинуло значно більше ніж 3 381 мирний житель - саме таку цифру ООН називали раніше.

    "Ми працюємо над підрахунками, але поки що я можу сказати, що це (жертв - Ред.) на тисячі більше, ніж цифри, які ми вам зараз надали", - сказала вона на брифінгу в Женеві.

    "Велика чорна діра - це Маріуполь, до якого нам було важко отримати повний доступ і отримати підтверджену інформацію", - додала Бонер.

    Відвідавши 14 міст у Київській та Чернігівський областях, вона також отримала повідомлення про зґвалтування, примусове оголення, загрози сексуального насилля.

    Жертвами найчастіше ставали жінки та дівчата, додала вона.

    З початку вторгнення Росії в Україну ООН також задокументувала 204 випадки насильницького зникнення людей.

    Окрім дій, вчинених російськими військовими, під час брифінгу представники ООН також сказали, що отримали "достовірну інформацію про катування, жорстоке поводження та утримання українськими збройними силами військовополонених, які належать до російських збройних сил та пов’язаних з ними збройних формувань".

    Бонер каже, що Росія та Україна "повинні негайно та ефективно розслідувати" ці звинувачення та донести своїм силам інструкції - припинити подальші порушення.

    Пропустити X допис
    Дозволити контент X?

    Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

    Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.

    Кінець X допису

  13. Як Одеса виглядає після ракетних обстрілів. Фото

  14. МЗС обурене закликами голови Volkswagen закінчити війну заради економіки

    Директор компанії Volkswagen Герберт Дісс закликав ЄС закінчити війну шляхом переговорів заради економіки континенту, пише Financial Times.

    Київ обурили ці заяви – вони розходяться з позицією канцлера Німеччини, який пообіцяв і далі надавати Україні зброю.

    "Я думаю, що ми всі повинні зробити все можливе, щоб справді зупинити цю війну, повернутись до переговорів та повернутися до спроб знову відкрити світ", - сказав Дісс у понеділок на форумі, де обговорювалось майбутнє автомобілів.

    "Я думаю, що ми не повинні відмовлятися від відкритих ринків і вільної торгівлі, і я думаю, що ми не повинні відмовлятися від переговорів і спроб урегулювання", - додав голова Volkswagen.

    Голова українського МЗС Дмитро Кулеба розкритикував слова бізнесмена.

    "Найкраща стратегія для найбільшого німецького бізнесу - повністю розірвати ділові зв'язки з Росією, а потім закликати Росію припинити війну та повернутися до демократії", - сказав він FT.

    У березні компанія Volkswagen призупинила місцеве виробництво та експорт у Росію.

    "У Києві люди воліли би, щоб генеральний директор VW звернувся до президента Путіна особисто, людини, яку він добре знає, і людини, яка розв’язала цю руйнівну війну проти народу України", - сказав Андрій Мельник, посол України в Німеччині.

    Він додав, що Дісс має "закликати Кремль негайно припинити бойові дії проти мирного населення України".

    Слова голови Volkswagen з'явились у день, коли Володимир Путін підтвердив цілі війни Росії проти України на своєму щорічному параді на День перемоги в Москві.

    У своїй промові російський президент заявив, що війська РФ "воюють на власній землі", натякнувши, що він претендуватиме на більші українські території, включаючи ті землі, які вже зараз окуповані його військами, припускає Financial Times.

    Видання підкреслює, що заяви Дісса з'явились на наступний день після того, як канцлер Німеччини Олаф Шольц пообіцяв і далі постачати Україні зброю, додавши, що "капітуляція перед грубою силою" - це не варіант ні для України, ні для Європи.

    Хоча позицію Шольца публічно підтримала німецька промисловість, перебої в ланцюгах поставок, які посилились через війну в Україні, продовжують завдавати шкоди таким компаніям як Volkswagen, що є другим за величиною виробником автомобілів у світі.

    Це не перший раз, коли голова Volkswagen потрапляє у скандал через свої слова.

    У 2019 році він вибачався за використання фрази "Ebit macht frei" ("Прибуток зробить вас вільними"), що є очевидним перефразуванням із "Arbeit macht frei" ("Робота зробить вас вільними") - написі, викуваному на воротах до концтабору Аушвіц.

  15. "Будуть розгорнуті потужності і в США, і в Україні". Єрмак оприлюднив подробиці ленд-лізу

    Ермак

    Автор фото, офіс президента

    Підпис до фото, Голова ОП Андрій Єрмак розкрив подробиці ленд-лізу від США

    Голова офісу президента Андрій Єрмак розкрив подробиці, що передбачає закон про ленд-ліз, який підписав лідер США Джо Байден.

    За словами керівника ОП:

    • Ленд-ліз передбачає розгортання військових, логістичних та промислових потужностей, як в США, так і в Україні. Американський ОПК запустить виробництво нової техніки та зброї для потреб ЗСУ.
    • Закон передбачає укладання міжурядових договорів про передачу в оренду або в борг з відстроченою оплатою за використання озброєнь з асортименту військово-промислового комплексу США. Співробітництво в рамках ленд-лізу регулюватиметься міжурядовими договорами, деталі яких будуть оприлюднені.
    • Акт розрахований на 2022 та 2023 роки.
    • Україна отримає високотехнологічну та ефективну зброю, поставки якої супроводжуватимуться навчанням бійців ЗСУ.
    • Закон про ленд-ліз дозволяє президенту США не узгоджувати допомогу щоразу з Конгресом. Це значно пришвидшить отримання озброєнь та іншої необхідної Києву допомоги.
    • Ленд-ліз - це не лише про зброю, можлива й інша допомога, включно з необхідними Україні матеріалами, перелік яких буде згодом узгоджений.
    • На дипломатичному рівні ленд-ліз є сигналом для всіх народів, що Україна переможе, і кожен має зробити для неї все, що може.
  16. "Зрадники будуть покарані". Як у Бахмуті реагують на проросійські погляди сусідів

  17. "Ми це не проковтнемо". Кулеба про можливу відмову ЄС

    Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба каже, якщо країна не отримає в червні статус кандидата до Європейського Союзу, то це буде "обманом" з боку європейців.

    Про це він сказав в інтерв'ю Financial Times.

    "Якщо ми не отримаємо статус кандидата, це означає лише одне, що Європа намагається нас обдурити. І ми це не проковтнемо", - заявив Кулеба, коментуючи ідею президента Франції Еммануеля Макрона створити "нову політичну спільноту" для європейських країн, які поки що не є членами ЄС.

    Макрон прогнозує, що процес набуття Україною статусу члена Євросоюзу займе "декілька десятиліть". Кулеба вважає, що час набуття членства обговорять після отримання статусу кандидата.

    "Три місяці тому ця країна (Україна, - ред.) навіть не мала перспективи членства. Зараз обговорюють, скільки часу це займе", - відреагував на це український міністр.

    "Україна – єдине місце в Європі, де люди гинуть за цінності, на яких базується ЄС. І я вважаю, що це потрібно поважати", - наголосив він.

    кулеба

    Автор фото, Getty Images

  18. Вихователів дитячих садків з Донецька змушують їхати в Маріуполь - розвідка

    Керівникам закладів дошкільної освіти Донецька надійшло розпорядження відібрати персонал для роботи у Маріуполі, а також Мангуші, Нікольському, Ялті, що поруч. Про це повідомляє українська розвідка у телеграмі.

    Російська окупаційна адміністрація пояснює це необхідністю "організації роботи на місцях".

    Подібним чином начебто відбирається і персонал банківських установ. Очікується, що керівництво місцевим фінансовим сектором перейде під контроль окупантів.

    "Переміщення кадрів пов’язане з недовірою окупаційних адміністрацій до місцевого населення, - твердить розвідка України. - Також дається взнаки виїзд персоналу на підконтрольну Україні територію та відмова частини співробітників співпрацювати з окупаційною владою".

  19. Парламент Литви визнав Росію державою-терористом, а її дії в Україні - геноцидом

    Сейм Литви проголосував за оголошення Росії державою-терористом, а її дії в Україні визнав геноцидом.

    Про це йдеться в повідомленні на сайт литовського парламенту.

    Вказано, що документ підтримали одноголосно усі депутати Сейму.

    В його тексті міститься заклик до іноземних держав і міжнародних організацій також визнати дії РФ в Україні геноцидом.

    Члени Сейму також закликали до створення Спеціального міжнародного кримінального трибуналу для розслідування та оцінки агресії Росії проти України та переслідування винних на основі спільних зусиль міжнародної спільноти та відомих в історії прецедентів. Зазначається, що Сейм вважає, що правосуддя буде здійснено лише тоді, коли до відповідальності будуть притягнуті керівники Росії та інші високопоставлені винуватці та безпосередні виконавці.

  20. Міністр закордонних справ Німеччини Бербок приїхала в Україну. Її візит не анонсували

    Бербок

    Автор фото, EPA

    Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок приїхала в Україну.

    Про це повідомляють Reuters і AFP.

    За їхніми даними, німецький міністр прибула в містечко Буча біля Києва. Воно було під окупацією росіян майже місяць. Після відходу військ РФ в Бучі знайшли понад 400 тіл цивільних громадян.

    Раніше президент України Володимир Зеленський закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца відвідати Україну.