Війна Росії проти України: хроніка 10-25 травня
Ракетні обстріли міст України та важкі бої у східних регіонах тривають, Росія наступає біля Бахмута та Сєвєродонецька. Київ просить у Заходу більше важкої зброї.
Висвітлення наживо
Росія перекидає артилерію до кордону з Чернігівщиною, на сході тривають бої - Генштаб ЗСУ

Автор фото, Генштаб ЗСУ
Росія перекидає до кордону з Україною біля Чернігівської області додаткові артилерійські підрозділи, щоб посилювати обстріли населених пунктів, йдеться в ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
На Сіверському напрямку посилено охороняється ділянка українсько-російського кордону в Брянській та Курській областях.
На Слобожанському напрямку російська армія перегруповується та поповнює запаси боєприпасів та паливно-мастильних матеріалів для відновлення наступальних спроможностей.
На Харківському напрямку росіяни стримували просування українських військ в районі Веселого.
На Донецькому напрямку основні зусилля РФ зосереджені на встановленні повного контролю над Рубіжним, тривав безуспішний штурм в районі Оріхового та Комишувахи, а також наступ у напрямку Мар’їнки.
Російська армія продовжує завдавати артилерійських та авіаційних ударів по Маріуполю, зокрема по заводу "Азовсталь". "Зважаючи на заходи з евакуації місцевих жителів, слід очікувати нарощування вогневого впливу найближчим часом", – зазначили у Генштабі.
За попередню добу українські підрозділи збили п’ять БпЛА типу "Орлан-10", один вертоліт Ка-52 та одну крилату ракету.
Відновлюємо текстову трансляцію
На цьому ми перериваємо текстову трансляцію до 8 ранку 13 травня 2022 року
Головне за 12 травня 2022 року
- Україна веде перемовини, щоб повернути з "Азовсталі" 38 важкопоранених бійців, заявила віцепрем'єр-міністр Ірина Верещук. За її словами, посередником може виступити Туреччина.
- Найпотужніший від початку війни обстріл Полтавщини. За повідомленням керівника Полтавської обласної адміністрації Дмитра Луніна, росіяни випустили від 8 до 12 російських ракет лише по Кременчуку – по НПЗ та інших обʼєктах інфраструктури.
- У районі острова Зміїний у Чорному морі загорілось російське судно тилового забезпечення "Всеволод Бобров", одне з найновіших у флоті РФ.
- Лідери країн-членів Європейського союзу обговорять заявку України на вступ до об'єднання під час саміту в червні, заявив представник МЗС Франції, яка зараз головує у Раді ЄС.
Терміново, "Невиліковно хворі" - Зеленський про російських командирів, які віддають накази обстрілювати школи і лікарні
За час бойових дій із 24 лютого російські війська зруйнували 570 закладів охорони здоров'я, повністю знищили 101 лікарню, заявив президент України у вечірньому зверненні.
"Сьогодні вночі вони завдали удару по Чернігівщині, іще й по школах. Звичайно, російська держава в такому стані, що будь-яка освіта їй тільки заважає. Але чого можна досягти знищенням українських шкіл?" - запитав президент Зеленський у зверненні за 12 травня.
"Усі російські командири, які віддають такі накази, просто хворі. І невиліковно.Окупанти били сьогодні ще по Полтавщині, по Кременчуку. Знову по заводу, щоб у людей не було бензину. Реально хворі", - вважає український президент.
Він також заявив, що "всі лікарні, які окупанти зруйнували, всі школи, всі університети, які вони розбомбили, всі будинки, мости, підприємства – ми все відновимо".
"Російська стратегічна поразка очевидна вже всім у світі й навіть тим, хто ще продовжує з ними спілкуватися", - підсумував президент Зеленський.
Троє загиблих через нічний обстріл на Чернігівщині
Внаслідок нічного авіаудару росіян по Новгород-Сіверському загинуло 3 особи, 12 осіб постраждали, повідомляють у Оперативному командуванні "Північ".
"Російськими військами було випущено декілька ракет по місцевій школі та інтернату. Також зазнали пошкоджень адміністративні споруди: Новгород-Сіверська РДА, гуртожиток медичного коледжу, магазин N°10 та приватні будинки, які знаходились неподалік епіцентру вибухів", - йдеться у повідомленні.
Згодом радник голови Чернігівської ОВА Андрій Подорван в ефірі Hromadske повідомив, що кількість поранених від авіаударів по Новгород-Сіверському зросла до 19.
Двоє загиблих через обстріли Дергачів на Харківщині - міський голова

Автор фото, В'ячеслав Задоренко
Через бомбардування Дергачів загинули дві людини, ще чотирьох було поранено, двоє з яких – медики, повідомив В'ячеслав Задоренко, міський голова Дергачів, що на Харківщині.
"Сьогодні внаслідок бомбардування міста Дергачі з «ураганів» було серйозно пошкоджено будівлю нашого гуманітарного штабу, приміщення РАЦСу, зруйновано харчоблок Дергачівської лікарні, частину поліклініки разом з рентгенологічним кабінетом, від вибухової хвилі постраждала будівля відділення швидкої допомоги", - написав мер Дергачів у Фейсбук.
Він наголосив, що "жоден з обстріляних об’єктів, не кажучи вже про приватні будинки, що руйнуються щодня, не мав жодного відношення до військової інфраструктури".
Терміново, Евакуація з "Азовсталі" почнеться з порятунку важкопоранених - Верещук, Посередником буде Туреччина
Спецоперація з порятунку українських захисників з "Азовсталі" розпочнеться з евакуації важкопоранених, йдеться у повідомленні у Телеграм-каналі віцепрем'єрки Ірини Верещук. важкопоранених.
"Ми почали новий раунд перемовин навколо дорожньої мапи спецоперації. Починаємо з важкопоранених. Є Червоний Хрест, вони сьогодні зустрічаються із росіянами. Провели з ними? а також із ООН, перемовини і дали їм мандат. Ми хочемо, щоб був підписаний документ: як саме відбуватиметься евакуація з "Азовсталі", готуємося до підписання", – пояснила Ірина Верещук.
За її словами, на "Азовсталі" наразі перебувають не лише бійці "Азову". Там також є і солдати та офіцери ЗСУ, Нацполіції, прикордонники.
"Ми розуміємо, що хлопців треба рятувати", – наголосила Ірина Верещук.
Вона уточнила, що посередником у поточному раунді перемовин виступить Туреччина.
За добу на Донбасі відили 18 атак - штаб ООС
За останню добу українська армія відбила 18 атак росіян у Донецькій та Луганській областях, повідомляє у Фейсбук Штаб ООС.
"Уздовж всієї смуги оборони ворог застосовує бойову авіацію, реактивні системи залпового вогню, ствольну артилерію великих калібрів, танки, міномети різних систем, завдає ракетно-бомбових ударів по цивільних об’єктах інфраструктури, мирних житлових кварталах, нищить адміністративні будівлі, лікарні, школи і дитячі садочки", - йдеться у повідомленні.Там також повідомляють про знищення 13 російських танків, 8 артилерійських систем, 5 літальних апаратів.
"Від цинізму політиків на серці рана": Паламар з "Азову"
"Азов" вибиває ворога "попри все"
"На 78ий день повномасштабної війни, в умовах повного оточення, не зважаючи на вкрай складну обстановку, нестачу боєприпасів та велику кількість поранених - бійці полку "Азов" продовжують вибивати ворога з раніше захоплених ним позицій на території заводу "Азовсталь", - йдеться у повідомленні полку "Азов" у Телеграм.
"Захисники Маріуполя штурмують ворожі позиції, роблячи неможливе, незважаючи на постійне використання ворогом авіації, корабельної і ствольної артилерії, танків та іншого озброєння. Боротьба наших воїнів за Україну і за збереження життів особового складу триває попри все", - повідомляють азовці.
Українка присвятила сходження на Еверест народу та захисникам України

Автор фото, AFP
33-річна українка Антоніна Самойлова підкорила Еверест і присвятила своє сходження народу України.
Вона дісталася вершини гори із українським прапором.
"Цим сходженням на Еверест я хочу підтримати народ України, підтримати кожного захисника, кожного волонтера та тих, хто постраждав у цій жорстокій війні, щоб мати сили боротися до перемоги", - заявила вона перед тим, як розпочати сходження.
Цього року Непал видав 317 дозволів на сходження на найвищу гору у світі навесні. Цей період завершиться наприкінці травня.
Фінляндія шукає захисту в НАТО, ЗСУ наступає на Харківщині. Теленовини ВВС 12.05.2022
На Україну може чекати велика демографічна криза
Через вимушений від'їзд за кордон мільйонів українських жінок із дітьми після війни Україна може зіштовхнутися із демографічною кризою, якщо вони не повернуться. Про це заявила під час телемарафону директорка Інституту демографії та соціальних досліджень, академік Елла Лібанова.
"Допоки тривають обстріли по всіх регіонах країни, жінки з дітьми не повертатимуться із закордону. Якщо бойові дії в Україні затягнуться на невизначений термін або декілька років, жінки, які разом з дітьми вимушено виїхали з країни за кордон, адаптуються до життя в інших країнах. А потім, після перемоги, цілком можливо, до них приєднаються українські чоловіки. Україна може втратити цілі українські сім'ї", - наголосила демограф.
Водночас, за словами Лібанової, європейські країни можуть значно покращити власну демографічну ситуацію завдяки українським переселенкам, що вимушені народжувати за кордоном.
Вона також закликала уряд сприяти тому, щоб українки, які перебувають за кордоном, не втрачали зв'язок із Україною.
"Якщо вимушена переселенка, перебуваючи за кордоном, може дистанційно виконувати свої трудові обов'язки, потрібно надати їй можливість працювати", - заявила науковець.
Вона наголосила, що українки мають відчувати, що на них чекають в Україні - "і суспільство, і держава, і сім'я".
За даними ООН, від початку російського вторгнення з України виїхали 6 млн людей.

Автор фото, AFP
"Ми не боїмося воювати з Росією. Ми готуємося". Навіщо Фінляндія вступає в НАТО
У районі Зміїного загорівся російський "Всеволод Бобров" - Одеська ОВА
У районі острова Зміїний у Чорному морі загорілось російське судно тилового забезпечення "Всеволод Бобров", одне з найновіших у флоті РФ. Про це заявив офіційний представник Одеської обласної адміністрації Сергій Братчук у телеграмі.
Він пов'язав це з діями українських військових моряків. За його словами, "Боброва" атакували в районі Зміїного, й зараз судно йде до Севастополя.
Водночас сам Братчук додав, що ця інформація потребує уточнення.
Російські військові поки що не коментували ситуацію навколо судна.
У вечірньому зведенні міністерство оборони РФ заявило, що над островом Зміїний росіяни збили безпілотник і перехопили три українські ракети "Точка-У".
Газпром припинив і транзит газу через Польщу
Російський "Газпром" не використовуватиме газогін "Ямал-Європа", який проходить територією Польщі, для транспортування газу до Європи.
Про це повідомив представник "Газпрому" Сергій Купріянов у телеграм-каналі компанії.
За його словами, це відбувається на виконання указу Путіна від 3 травня, яким запровадили санкції проти низки іноземних компаній. Серед них і польська EuRoPol GAZ, яка є власником польської ділянки газопроводу "Ямал-Європа".
"Встановлено заборону на здійснення угод та платежів на користь осіб, які перебувають під санкціями, зокрема, для "Газпрому" це означає заборону на використання газопроводу, що належить компанії EuRoPol GAZ, для транспортування російського газу через Польщу", - заявив представник "Газпрому".
Наприкінці квітня "Газпром" припинив постачання газу польській PGNiG і болгарській "Булгаргаз" після того, як вони відмовилися платити за російський газ рублями.
Трубопровід "Ямал-Європа" проходить із Росії через Білорусь до Польщі та Німеччини. Проте на нього припадає невелика частка російського газового експорту. Більша частина йшла через Україну та Північний потік.
Тим часом, як заявив віцепрем'єр польського уряду Яцек Сасін, Польща впорається із відсутністю російського газу.
"Ми у нашій країні найкраще підготовлені до цієї газової кризи у Європі", - заявив він на польському телебаченні, нагадавши, що польські газосховища заповнені на 84%, тоді як в середньому у Європі - лише на 30%.
Польський урядовець також повідомив, що нестачу російського газу вже вдалося перекрити поставками з інших джерел.
Докладніше про припинення поставок російського газу до Польщі та Болгарії читайте тут.

Автор фото, Getty Images
Наступ росіян триває, але на багатьох напрямках без успіху – Генштаб
Ситуація в Україні станом на вечір, за повідомленням Генштабу ЗСУ:
- На Донеччині росіяни застосовували міномети, ствольну артилерію, реактивні системи залпового вогню, били з повітря по фортифікаційних спорудах українських підрозділів.
- На Лиманському напрямку противник намагається захопити ділянку на правому березі річки Сіверський Донець та закріпитись в районі Олександрівки. Штурм біля Новоселівки не вдався.
- На Сєвєродонецькому напрямку росіяни продовжують штурм в районі Воєводівки, без успіху.
- На Бахмутському, Авдієвському та Курахівському напрямках теж триває безуспішний штурм. У районі Слов'янська без активних дій.
- У Маріуполі росіяни і далі блокують "Азовсталь", б'ють артилерією і авіацією.
- На Харківщині війська РФ намагаються зупинити просування ЗСУ, які раніше звільнили кілька населених пунктів. Українські позиції обстрілювали у районах Питомника та Руських Тишок.
- На Сіверщині росіяни і далі посилено охороняють кордони РФ, обстрілювали прикордонні райони України. Щоб зупинити переміщення ЗСУ на інші напрямки, ці обстріли, ймовірно, продовжаться.
- За даними генштабу, війська РФ нарощують систему ППО в західній частині Криму.
ЄС надасть свою транспортну інфраструктуру для українського зерна
Європейська комісія погодила проєкт, який допоможе Україні експортувати 20 млн тонн зерна через європейську транспортну інфраструктуру. Він називається "шляхи солідарності".
У Єврокомісії нагадали, що після вторгнення Росії українські порти, через які у мирний час йшла левова частка зернового експорту, заблоковані.
"Cитуація загрожує глобальній продовольчій безпеці, тому терміново необхідно створити альтернативні логістичні маршрути з використанням усіх відповідних видів транспорту", - йдеться в повідомленні комісії.
"Шляхи солідарності" дозволять Україні експортувати зерно, а також імпортувати необхідні їй товари - від гуманітарної допомоги до кормів для тварин і добрив.
"20 мільйонів тонн зерна повинні залишити Україну менш ніж за три місяці, використовуючи інфраструктуру ЄС. Це колосальний виклик, тому необхідно скоординувати і оптимізувати логістичні ланцюги, встановити нові маршрути і уникати, наскільки це можливо, затримок", - заявила європейський комісар з питань транспорту Адіна Велян.
Більше про те, як впливає війна в Україні на ситуацію з харчами у світі читайте тут.

Автор фото, Getty Images
