Україна планує реалізувати низку ініціатив для більшої
інтеграції з ЄС і сподівається отримати статус кандидата вже в червні. Про це заявив прем’єр України Денис Шмигаль.
Перш за все, Україна планує приєднатися до митного безвізу з
ЄС.
"Ми плануємо найближчим часом підписати "митний безвіз".
Тобто приєднатися до конвенції про процедуру спільного транзиту. Цей документ –
основа для переміщення товарів між країнами-членами ЄС", - повідомив він.
За його словами, таке приєднання дозволить значно прискорити
проходження митниці та пришвидшити потік товарів.
Другим кроком буде підписання Угоди з ЄС про лібералізацію автомобільних вантажних перевезень.
"Європейська Комісія вже рекомендувала країнам-членам
лібералізувати такі перевезення з Україною. Робота в цьому напрямку йде
активними темпами, адже в умовах блокування наших портів нам потрібно максимально
збільшувати можливості західного кордону", - повідомив Шмигаль.
З цією метою будуть відкриті нові пункти пропуску, зокрема,
найближчим часом два нових на західному кордоні.
Крім того, за словами Шмигаля, Україна розпочне етапне
будівництво європейської колії, аби з’єднати українську залізницю з
європейською. Адже в Україні домінує "російська колія" залізниці - 1520 мм, тоді як в ЄС
домінує так звана "європейська колія" - 1435 мм.
"Спочатку це буде сполучення великих вузлів та великих міст,
а далі поступове розширення по всій країні", - наголосив Шмигаль.
Крім того, очільник уряду повідомив, що Україна планує ще два
проєкти інтеграції - приєднання до роумінгового простору ЄС та до єдиної зони
платежів у європейській валюті SEPA.
"Перше дасть можливість здійснювати дзвінки між ЄС та
Україною без додаткових витрат, а також дозволить українцям користуватися
мобільним інтернетом за домашніми тарифами. Друге — приєднання України до
Єдиної зони платежів — може відбутися вже влітку і дасть змогу робити перекази
у євро без жодних комісій", - наголосив він.
Шмигаль також підбив проміжні підсумки приєднання України до
європейської енергомережі ENTSO-E, яке відбулося у березні.
"Україна вже
експортує свою електроенергію до Європи. Наприклад, у квітні експорт
електроенергії до Польщі зріс на 35%, порівняно з довоєнним січнем. До кінця року
ми плануємо розширити можливості українських енергетичних компаній і зможемо
експортувати в ЄС близько 800 МВт електроенергії на добу".
За словами українського прем'єра, експорт української електроенергії допоможе Європі
відмовитися від споживання російського вугілля та зменшити споживання
російського газу.
Шмигаль висловив сподівання щодо надання Україні статусу
кандидата на членство в ЄС вже у червні.