You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.
Війна Росії проти України: хроніка 10-25 травня
Ракетні обстріли міст України та важкі бої у східних регіонах тривають, Росія наступає біля Бахмута та Сєвєродонецька. Київ просить у Заходу більше важкої зброї.
Висвітлення наживо
Росія втратила близько 27 200 військових з початку війни - міноборони України
Міністерство оборони України повідомляє про 27200 вбитих російських військових з початку війни Росії проти України.
За минулу добу кількість загиблих становить близько 300 військовослужбовців.
Інші втрати російської армії: 1218 танків, 200 літаків, 163 гелікоптери, 2934 броньовиків, 551 артилерійська система, 411 безпілотників.
Міністерство оборони РФ востаннє повідомляло про свої втрати 25 березня. Тоді йшлося про 1351 вбитого і 3825 поранених.
Про загибель українських військових президент Володимир Зеленський повідомляв 16 квітня. Він казав про 2500-3000 загиблих і близько 10000 поранених.
ВВС в умовах війни не може перевірити інформацію про втрати сторін з незалежних джерел.
Терміново, Україна веде переговори про евакуацію з "Азовсталі" 60 людей - Верещук
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук сьогодні повідомила, що Україна веде переговори про евакуацію з "Азовсталі" 60 людей.
"Там декілька сотень поранених, їх треба рятувати в першу чергу, бо щодо всіх одразу росіяни не погоджуються. Отже, спочатку важкопоранені й медики, їх дійсно 60 осіб", - сказала вона в інтерв'ю Суспільному ТВ.
Раніше Ірина Верещук казала, що Україна намагається вивезти з "Азовсталі" 38 тяжко поранених і визнавала, що переговори тривають дуже складно.
Україна, схоже, виграла битву за Харків - американські аналітики
Російські військові, ймовірно, вирішили повністю залишити свої позиції навколо Харкова через контрнаступ ЗСУ з одного боку і обмежене підкріплення - з іншого.
Про це пише у своєму дослідженні Американський інститут дослідження війни (ISW).
"Таким чином, Україна, схоже, виграла битву за Харків. Українські сили не дозволили російським військам оточити його, не кажучи вже про захоплення, а потім вигнали їх з-під міста, як це було з російськими військами під Києвом", - йдеться в дослідженні.
Експерти ISW відзначають, що українські сили, ймовірно, спробують перерізати щонайменше одну, найзахіднішу з наземних ліній постачання між Бєлгородом і російськими військами, зосередженими навколо Ізюма.
Однак Росія використовує кілька таких ліній, в тому числі і на віддаленій відстані від позицій ЗСУ. Тому малоймовірно, що українські війська дістануться до них найближчим часом, зазначає ISW.
Основні зусилля російських військ, як і раніше, спрямовані на те, щоб оточити Сєвєродонецьк і Лисичанськ з півночі і з півдня.
Проте російські війська, що рухаються з півночі на південь, не змогли форсувати річку Сіверський Донець і зазнали серйозних втрат.
"У росіян може не вистачити додаткової свіжої бойової потужності, щоб компенсувати ці втрати, продовжити широкий наступ і оточити Сєвєродонецьк і Лисичанськ. Хоча вони, ймовірно, намагатимуться це зробити", - вважають американські дослідники війни.
Україна повертає Росії тіла вбитих військових
Керівник управління військово-цивільного співробітництва ЗСУ Володимир Лямзін заявив, шо Україна повертає в Росію тіла загиблих військовослужбовців у відповідності до норм міжнародного гуманітарного права.
Минулої п'ятниці українські військові були помічені під час завантаження і штабелювання у вагони-рефрижератори тіл, зібраних у Київській та Чернігівській областях. Раніше повідомлялося про декілька рефрижераторних поїздів в інших регіонах України.
"Після завершення активної фази конфлікту сторони повинні повернути тіла військових іншої країни. Україна готова повернути тіла агресору", - заявив Лямзін агентству Reuters.
Генштаб ЗСУ заявляє про загибель близько 27000 російських військових з початку війни.
Росія не оновлювала дані з 25 березня - тоді йшлося про 1351 вбитого.
В умовах війни ВВС не може оперативно перевірити офіційну інформацію про втрати.
Калуш Orchestra на Євробаченні. Все про гурт і його шанси перемогти
Щодня на Луганщині армія РФ нищить близько 50 житлових будинків - Гайдай
Щодня у Луганській області російські військові руйнують близько 50 будинків. Таку статистику навів голова обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.
"Більш як 50 будинків зруйнували росіяни у населених пунктах Гірської та Попаснянської громад. Приблизно таку кількість житла в цих громадах ми втрачаємо щодня", - написав він у телеграм.
"Їм не потрібні люди та їхні домівки - виключно територія, яку вони перетворюють на пустелю", - наголосив Гайдай.
За словами керівника області, лише за останню добу щонайменше п’ять зруйнованих будинків у Троїцькому, п’ять - у Вікторівці, 11 - у Комишувасі. Стільки ж у Новозванівці, Тошківці та Катеринівці, 10 - у Золотому.
Впродовж минулого дня були пошкоджені сім багатоповерхівок у Сєвєродонецьку та одна в Рубіжному, там також зруйновані два приватні будинки.
Росія продовжує відводити війська від Харкова. Ранкове зведення Генштабу ЗСУ
У Східній операційній зоні армія РФ завдає ударів уздовж всієї лінії зіткнення та у глибині оборони українських військ, проте помітних успіхів не має.
Найнапруженіша ситуація на Донецькому і Таврійському напрямках - там росіяни застосовували міномети, ствольну артилерію, реактивні системи залпового вогню та авіацію. Безуспішно намагалися покращити тактичне розташування у районах населених пунктів Комишуваха, Красногорівка, Новомихайлівка, Костянтинівка і Побєда.
В Маріуполі ситуція не змінилася - блокування українців на “Азовсталі”, масовані удари артилерією і авіацією.
На Харківському напрямку росіяни активних бойових дій не проводили, відводили свої війська від Харкова і намагалися утримати зайняті раніше позиції.
На Запорізькому напрямку на захопленій території росіяни будують багатоешелоновану оборону.
На Південнобузькому напрямку - без суттєвих змін, противник обстрілює позиції ЗСУ з мінометів та артилерії.
На Сіверському напрямку - посилено охороняє кордон у Брянській та Курській областях.
Російська армія продовжує виводити військову техніку та майно з території Білорусі. У той же час близько семи батальйонів зі складу збройних сил Білорусі перебуває на кордоні з Україною.
В умовах війни ВВС не може оперативно перевірити ці дані.
Ми відновлюємо текстову трансляцію.
На цьому ми перериваємо текстову трансляцію до 8 ранку 14 травня 2022 року
Ключові події п'ятниці, 13 травня
- Російські військові відходять від Харкова, і невдало намагаються захопити кілька сіл на Донбасі, повідомляє Генштаб ЗСУ.
- Складні перемовини щодо евакуації українських військових та медиків з Азовсталі тривають, повідомили президент Зеленський та віцепрем’єрка Ірина Верещук.
- У 80-й десантно-штурмовій бригаді розповіли, як розгромили росіян на переправі через Сіверський Донець на Луганщині. Фотографії знищеної російської техніки внаслідок розгрому цієї російської батальйонно-тактичної групи заполонили світові ЗМІ.
- Канцлер Німеччини Олаф Шольц в розмові з Путіним вимагав від Росії припинити вогонь і заперечив російському керівнику, що Україною правлять нацисти. Путін поскаржився Шольцу, що Україна блокує перемовини.
- В окупованому Херсоні російські військові закатували та вбили до 50 мирних людей, заявляє Головне управління розвідки міноборони України.
- Україна ніколи не визнає "автономію" Донбасу, як того хоче Росія, заявив Зеленський.
- Зеленський заявив, що готовий говорити з Путіним, але "тільки з ним, без його будь-яких посередників, на умовах діалогу, а не на умовах ультиматумів".
- Уряд Великої Британії запровадив санкції проти Аліни Кабаєвої та низки інших наближених до Путіна людей.
- В Україні почався суд над першим російським військовим, який зізнався у вбивстві цивільного.
- Європейський Союз пообіцяв надати Україні ще 500 мільйонів євро військової допомоги.
Зеленський: Єдиним результатом Росії у війні буде те, що Ленін ще трохи постоїть в Генічеську
Україна звільнить від російських військових окуповані території, і доказом цього є поступове звільнення Харківщини. Про це у зверненні до українців заявив Володимир Зеленський.
"Звичайно, ми пам'ятаємо про кожне місто й кожну громаду, які ще перебувають в окупації. Херсон, Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Маріуполь і всі міста й містечка Донбасу... Поступове звільнення Харківщини доводить, що ми нікого не залишимо ворогу", - наголосив він.
За його словами, за останню добу вдалося звільнити 6 населених пунктів і загальна кількість звільнених від росіян населених пунктів сягнула 1015. В ці міста та села поступово повертають електрику, водопостачання, звʼязок, транспорт, соціальні послуги.
Зеленський повідомив, що Росія на цій війні вже втратила 200 літаків, тисячі одиниць техніки та 27 тисяч військових вбитими.
"І заради чого це все? Щоб у тимчасово окупованому Генічеську ще трохи постояв памʼятник Леніну? Жодного іншого результату в Росії немає і не буде", - наголосив президент України.
За його словами, ніхто не може точно передбачити тривалість війни, але українські військові роблять все можливе для перемоги.
"Саме в цьому наш пріоритет – кожного дня працювати так, щоб війна була коротшою. Однак це залежить, на жаль, не тільки від наших людей, які й так викладаються по максимуму. Це залежить і від наших партнерів. Від європейських країн, від країн усього вільного світу", - відзначив Зеленський.
Президент України запевнив, що робиться все можливе для евакуації військових з Азовсталі.
"Не припиняємо намагань врятувати з Маріуполя та "Азовсталі" всіх наших людей. Наразі тривають дуже складні перемовини про наступний етап евакуаційної місії –вивезення важкопоранених, медиків. Ідеться про велику кількість людей. Звичайно, робимо все, щоб евакуювати й усіх інших, кожного нашого захисника й захисницю. Вже залучили для відповідних переговорів усіх у світі, хто може бути найбільш впливовими посередниками", - повідомив він.
Волонтери випустили колоди карт з зображеннями росіян, яких підозрюють у воєнних злочинах
Волонтери за підтримки керівництва української армії випустили дві колоди карт з зображеннями росіян, яких в Україні підозрюють у воєнних злочинах. Про це повідомив у фейсбук головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
"Рівно 20 років тому, у 2002 році, Центральне командування армії США випустило список розшукуваних воєнних злочинців у вигляді колоди карт, граючи в які військові США запам’ятовували свої цілі", - пояснив Залужний витоки ідеї.
За його словами, зараз волонтери міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm продовжили цю традицію і за підтримки керівництва української армії випустили дві колоди карт "воєнних злочинців РФ та російських політиків і пропагандистів".
"Спільними зусиллями військових та волонтерів, зусиллями всіх людей доброї волі світу карта рашизму буде неодмінно битою, як на полі бою, так і в інформаційній площині", - наголосив Залужний.
У Південній Осетії призначили референдум про об'єднання з Росією
У Південній Осетії 17 липня пройде референдум про входження до складу Росії, відповідний указ підписав керівник самопроголошеної сепаратистської республіки Анатолій Бібілов.
Мешканців Південної Осетії запитають: "Ви підтримуєте об'єднання Республіки Південна Осетія та Росії?"
Лідер республіки, яку створили на непідконтрольній уряду Грузії території, підписав указ про референдум, "керуючись історичним прагненням народу Республіки Південна Осетія до возз'єднання з Росією", йдеться на його сайті.
"Сьогодні ЦВК одноголосно підтримала ініціативу про входження Південної Осетії до складу Росії. Документи передали до суду. Ми чекаємо на рішення суду і вже зовсім незабаром стане реальністю наша велика мрія", - написав Бібілов у своєму телеграм.
Російські чиновники заяву Бібілова поки не коментували.
За підсумками другого туру виборів керівника Південної Осетії, що відбувся 8 травня, Бібілов програв опозиційному кандидату Алану Гаглоєву.
Вибори відбулися на тлі неоднозначної реакції на відправлення жителів Південної Осетії на війну в Україні на боці Росії. Там офіційно вже загинули щонайменше семеро уродженців Південної Осетії. Наприкінці березня повідомлялося про повернення до республіки близько 300 військових із розташованої на її території російської військової бази.
Москва визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії після російсько-грузинської війни у серпні 2008 року. У Південній Осетії, де проживає 50 тисяч людей, розташована російська військова база, і регіон залежить від російської фінансової допомоги. Наприклад, минулого року вона становила майже 83% доходів бюджету республіки.
Грузія, а також переважна більшість країн світу, вважають Абхазію та Південну Осетію грузинською територією.
Складні перемовини з Росією про військових на Азовсталі тривають - Верещук
Віцепрем'єрка Ірина Верещук повідомила, що Україна продовжує складні перемовини з Росією щодо долі військових, які перебувають на Азовсталі в Маріуполі.
"Перемовини з ворогом дуже складні. Результат може не задовольнити всіх. Але наше завдання витягнути наших хлопців. Усіх. Живими", - повідомила вона у фейсбуку.
За її словами, на Азовсталі зараз перебувають не тільки бійці полку Азов, але бійці ЗСУ, нацгвардійці, прикордонники, бійці СБУ, поліції та тероборони.
"Серце країни зараз – це Азовсталь. Поділяю тривогу та хвилювання близьких за долю захисників фортеці. Війна – це кров і сльози. На війні чудес не буває. Є суворі реалії. Тому працює тільки тверезий та прагматичний підхід", - зазначила Верещук.
Розгром російського батальйону, Україна чекає перемоги на Євробаченні. Теленовини ВВС 13.05.2022
У 80-й десантній бригаді розповіли, як розгромили росіян на переправі через Сіверський Донець
80 окрема десантно-штурмова бригада (Львів) повідомила, що саме її військові розгромили росіян під час спроби переправитися через Сіверський Донець.
Раніше соцмережі та провідні ЗМІ світу заполонили фотографії наслідків знищення російської військової техніки під час спроби росіян переправитися через цю річку.
"Під час спроби ворожих сил налагодити понтонну переправу і форсувати річку, що на східному напрямку, артилерія 80 окремої десантно-штурмової бригади в черговий раз нанесла потужні удари по ворогу, в результі яких були знищені понтони та зірвано 9 намагань переправи", - йдеться в повідомленні.
За словами військових, артилеристи-десантники у взаємодії з розвідкою знищили щонайменше 73 одиниці техніки: танки Т-72, БМП, БМД, бронетранспортери, вантажні автомобілі та іншу спецтехніку.
"Незважаючи на серйозні втрати, ворогу таки вдалось прорватись та перепавити на другий берег частину своїх сил, закріпившись на північній околиці одного з населенних пунків", - розповідають у 80-й бригаді.
Відсіч росіянам після цього дали штурмові підрозділи бригади.
"Запеклі важкі бої тривали близько двох діб. Завдяки професіоналізму та навичках особового складу в користуванні ПТРК “Джавелін” та NLAW, наші бійці добре дали "по зубам" окупантам, які тікаючи вирішили залишити нам зброю та майно", - повідомили військові.
Десантники зазначають, що під час боїв ліквідували цілу батальйонно-тактичну групу росіян, які зазнали великих втрат.
"Бійці 80 окремої десантно-штурмової бригади, висловлюють щиру братерську подяку віськовослужбовцям інших підрозділів ЗСУ, що бились пліч-о-пліч, допомагаючи вогнем. Це спільна перемога українського війська", - відзначають військові 80-ї бригади.
У п'ятничному зведенні розвідки британське міністерство оборони заявило, що українські війська успішно запобігли спробі росіян переправитися через річку на Донбасі.
Посилаючись на фото, міністерство стверджує, що під час переправи через Сіверський Донець на захід від Сєвєродонецька Росія втратила значні сили - щонайменше одну батальйонну тактичну групу, а понтонне мостове обладнання було виведене з ладу під час форсування річки.
Переправа через річку в умовах конфлікту вважається вкрай ризикованим маневром, і це свідчить про тиск, який чиниться на російське командування з метою досягнення прогресу на сході України, оцінює ситуацію британське міністерство оборони.
Напередодні радник голови МВС України Віктор Андрусів заявляв, що це сталося поблизу Білогорівки в Луганській області. Андрусів стверджував, що українські військові "розбили цілу батальйонно-тактичну групу".
В Росії, за звичай, батальйонно-тактична група складається з 600-800 солдат та офіцерів.
В умовах війни BBC News Україна не може оперативно перевірити інформацію про втрати та здобутки сторін.
У Ризі вирішили знести монумент "радянським воїнам-визволителям". Почалися протести
Росія припиняє подачу електроенергії до Фінляндії
Експорт електроенергії з Росії до Фінляндії буде припинено починаючи з 14 травня.
Як повідомили в компанії RAO Nordic Oy, що належить російській енергетичній компанії "Інтер РАО", постачання припиняється через відсутність оплати за електроенергію, продану на енергетичній біржі Nord Pool з 6 травня.
Ця заява пролунала наступного дня після того, як влада Фінляндії повідомила про свій намір вступити до НАТО.
Фінляндія купує лише 10% необхідної електроенергії у Росії.
Фінський мережевий оператор Fingrid не коментує твердження про несплату електроенергії з Росії, проте повідомляє, що країна заповнить дефіцит за рахунок постачання зі Швеції та збільшення виробництва у самій Фінляндії.
Міністри оборони США та Росії поговорили вперше з початку війни
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу і США Ллойд Остін провели першу розмову з початку вторгнення Росії в Україну 24 лютого.
Згідно з заявою Пентагону, Остін закликав до негайного припинення вогню в Україні та використав цей дзвінок, щоб підкреслити важливість зберегти ліній для комунікації.
У середу Остін також провів переговори з міністром оборони Британії Беном Воллесом.
У заяві Воллеса йдеться, що лідери двох країн пообіцяли "продовжувати співпрацювати в єдності та рішучості, аби надати Україні те, що їй необхідно для захисту від неспровокованого вторгнення Росії".