You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.

Take me to the main website

Війна Росії проти України: хроніка 10-25 травня

Ракетні обстріли міст України та важкі бої у східних регіонах тривають, Росія наступає біля Бахмута та Сєвєродонецька. Київ просить у Заходу більше важкої зброї.

Висвітлення наживо

  1. Чому Швеція все-таки вирішила вступити до НАТО

  2. Що контролює Україна у Луганській області

    На сьогодні у Луганські області під контролем України лишаються деякі околиці Рубіжного, Лисичанськ, Сєвєродонецьк (і села-сателіти), Гірська громада та територія вздовж дороги Лисичанськ-Бахмут до кордону з Донеччиною. Про це повідомив керівник Луганської обласної адміністрації Сергій Гайдай.

    Він також підтвердив оцінки, що Київ загалом контролює в області лише 10% території. При тому, що після 2014 року окуповано було близько 30%.

    За його словами після вторгнення росіян 24 лютого українська армія була змушена сильно відійти, щоб "не розтягувати лінію фронту" і не отримати поразку.

    Гайдай вважає, що така тактика виправдана, тому що росіяни з того часу так і не змогли "пройти" Луганську область і перемогти.

  3. Обстріл росіянами Азовсталі - нові кадри

  4. Двоє загиблих у Сєвєродонецьку

    У суботу ввечері росіяни "накрили" старий район Сєвєродонецька артилерією. Обстріли тривали і в неділю, тож загиблих виявили лише зараз. Про це у телеграмі повідомив керівник Луганської обласної адміністрації Сергій Гайдай.

    "Було влучання в житловий будинок, - заявив він. - Прошу, якщо ви прийняли рішення не покидати місто, то перебувайте в укриттях".

  5. Росіяни зазнають значних втрат. Головне зі зведення Генштабу ЗСУ

    • Триває наступ росіян у Східній операційній зоні з метою повного контролю над територією Донецької, Луганської, Херсонської областей.
    • На Сіверському напрямку росіяни посилено охороняють кордон в Курській та Бєлгородській областях. Також вони завдали ракетних ударів по цивільній інфраструктурі в районах населених пунктів Шипилівка та Шевченкове Сумської області.
    • На Харківському напрямку росіяни використовують підрозділи, сформованої під час "мобілізації" на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Були обстріли населених пунктів Руські Тишки, Тернова та Петрівка.
    • На Донецькому напрямку тривають інтенсивні обстріли. Основні зусилля росіяни зосереджують на Лиманському, Сєвєродонецькому, Бахмутському, Авдіївському та Курахівському напрямках.
    • Російська армія зазнає значних втрат у живій силі та техніці. На окремих напрямках укомплектованість підрозділів складає менше 20 відсотків.
    • На Сєвєродонецькому напрямку росіяни ведуть бої в районі Тошківки. В районі Борівського вони зазнали втрат та відступили.
    • На Бахмутському напрямку тривають бойові дії в районі Комишувахи.
    • На Авдіївському напрямку росіяни зазнали втрат в районі населених пунктів Піски та Новокалинове.
    • У Маріуполі триває блокування та обстріли “Азовсталі”.
    • На Новопавлівському, Запорізькому, Криворізькому та Миколаївському напрямках росіяни вели обстріли зі ствольної артилерії та мінометів.

    В умовах війни ВВС не може перевірити інформацію з незалежних джерел.

  6. Терміново, Керівна партія Швеції підтримала вступ до НАТО

    Соціал-демократи, які є керівною партією у Швеції, заявили, що вони підтримують вступ країни до НАТО.

    Про це стало відомо через кілька годин після того, як сусідня Фінляндія офіційно заявила, що вже вирішила подати заявку на вступ до альянсу.

  7. Росіяни зруйнували понад 600 медзакладів

    "За вісімдесят днів повномасштабної війни Росії проти України військами країни агресора вже зруйновано 616 медичних закладів, з них 101 – знищено повністю", - повідомила у телеграмі уповноважена з прав людини Людмила Денисова.

    За підрахунками міністерства здоров'я, на їхнє відновлення потрібно понад 32 млрд гривень.

    "Лише на Чернігівщині, яка перебувала в окупації протягом місяця, російські війська вщент зруйнували 8 лікарень та ще 37 пошкодили. Збитки оцінюються в понад 2 млрд гривень", - повідомляє омбудсмен.

    Крім лікарень, в Україні тою чи іншою мірою пошкоджено 375 аптек.

    Людмила Денисова нагадала, що такі дії російських вояків є порушенням Женевської конвенції, яка забороняє напади на мирне населення та цивільні об’єкти.

  8. "Азовці" подякували Kalush Orchestra за підтримку. "Стефанію" вже співають на фронті

    "Дякуємо гурту Kalush Orchestra за підтримку! Слава Україні!" - написали у своєму телеграм-каналі бійці "Азову".

    Напередодні Kalush Orchestra переміг на Євробаченні. Після виступу соліст гурту закликав світ врятувати Маріуполь та "Азовсталь".

    Тим часом пісню, із якою Україна посіла перше місце у європейському конкурсі, - "Стефанія" - вже почали виконувати на передовій, а дехто з військових на певний час замінив каски на рожеві панами.

    На сторінці у YouTube бійці Нацгвардії оприлюднили відео із кількома варіантами пісні - від соло до співу під гітару.

    "Хлопці, ви – круті. Україна перемогла на Євробаченні, переможе і у війні", - кажуть на відео нацгварійці.

    Гурт повідомив, що виставить на аукціон статуетку переможця пісенного конкурсу "Євробачення", щоб зібрати кошти на підтримку України та Збройних сил.

  9. Відео Kalush Orchestra - присвята загиблим, матерям і захисникам

  10. У Маріуполі тхне тілами і немає води - евакуйована

    Великий конвой із автівок цивільних, які евакуювалися з Маріуполя, нарешті доїхав до Запоріжжя, повідомляє кореспондент ВВС Х'юго Бачега.

    Це найбільша спільна евакуація, яку вдалося завершити для цивільних маріупольцев від початку війни.

    Петро Андрющенко, радник мера Маріуполя, повідомив, що в конвої було від 500 до 1 000 машин, вони були змушені чекати три дні, поки російські вояки дозволили їм проїхати.

    За офіційними даними, у Маріуполі і надалі залишаються близько 150 тисяч цивільних, більшість із яких не можуть виїхати.

    Ольга, 41-річна вчителька, якій вдалося виїхати з Маріуполя минулої неділі, розповіла, що санітарні умови в місті погіршуються, оскільки там немає води.

    "У повітрі стоїть стійкий запах тіл, які розкладаються, бо багато їх залишається на вулиці", - розповіла вона.

    "Все зруйновано, все спалено", - каже жінка.

  11. Помирають не від снарядів і не старі - радник мера Маріуполя про смертність

    Маріупольці повідомляють про нетиповий рівень смертності. Помирає багато людей середнього віку - й не від обстрілів. Про це заявив у телеграмі радник мера міста Петро Андрющенко.

    За його словами, кількість смертей є такою, "що на місці ексгумованих могил у дворах одразу виникають нові".

    При цьому нові померлі не є жертвами обстрілів.

    "Люди гинуть не від обстрілів, а від наслідків окупації. Нервові зриви, відсутність медичного сервісу, антисанітарія та знищений імунітет через голод - чотири всадники апокаліпсиса в Маріуполі", - повідомив Андрющенко, додавши, що "тільки загальна евакуація і допуск гуманітарної допомоги з боку України здатні врятувати маріупольських заручників Росії".

    За офіційними даними, у Маріуполі залишається близько 150 тисяч людей, більшість з яких не можуть виїхати.

  12. План російського вторгнення зірвано, Україна здатна перемогти - НАТО

    Війна Росії проти України розвивається не так, як планував Кремль, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

    "У них не вийшло взяти Київ. Вони відходять від Харкова. А їх масштабний наступ на Донбасі загальмувався", - заявив очільник НАТО журналістам.

    "Україна здатна перемогли у цій війні. Українці хоробро захищають свою землю", - наголосив Столтенберг і закликав країни НАТО нарощувати військову підтримку України.

  13. Одна склянка технічної води на день - дружини захисників "Азовсталі" просять врятувати усіх

    Під час спілкування з журналістами онлайн дружини захисників Маріуполя закликали світ домагатися звільнення усього гарнізону, який досі утримує оборону на "Азовсталі", а не лише важкопоранених. Вони кажуть, що там майже не лишилося води, їжі або медикаментів.

    "Дуже маленька кількість їжі залишилася, п'ють одну склянку технічної води на день. Мали зв'язок декілька годин тому. Мене вразила новина, що закидують фосфорними бомбами "Азовсталь". Я запитала його, чи все добре. Він сказав: "Тримаємось", - повідомила Катерина, дружина командира "Азову" Дениса Прокопенка.

    Водночас у Державні прикордонній службі оприлюднили фото бійців з "Азовсталі", на яких видно, як вони грають у шахи та читають.

    "Попри надскладні умови, прикордонники Маріупольського загону морської охорони разом з іншими захисниками Маріуполя продовжують тримати оборону на Азовсталі! А у перервах наші Герої відволікаються грою в шахи та читанням книг", - йдеться у повідомленні ДПСУ в Телеграм.

  14. Україна вже зараз може отримувати газ з чотирьох напрямків

    "Вже зараз в Україну можливо імпортувати газ з LNG терміналів Греції, Хорватії, Польщі та Литви", - повідомив у Фейсбук голова Оператора ГТС України Сергій Макогон.

    Він також підкреслив, що навіть у скрутні часи війни Україна залишається надійним транзитером газу для європейських замовників.

    "Наразі відбувається значний транзит газу з Польщі до Угорщини через ГТС України. Більше 1 млн м3 на добу", - повідомив керівник Оператора українських газогонів.

    Україна повністю відмовилася від імпорту газу із Росії наприкінці 2015 року і стала купувати газ у Європі. Але досі весь імпорт з Європи відбувався на умовах "віртуального реверсу", коли обсяги, закуплені на європейських хабах "заміщалися" російським газом, який йшов територією України до європейських споживачів.

    Проте нині і попит на російський газ у Європі, і його транспортування Україною суттєво зменшилися. А згодом, як очікується, багато хто у Європі може взагалі відмовитися від російського газу.

    Більше про газову залежність Європи та України читайте тут.

  15. "Історичний день" - Фінляндія офіційно схвалила подання заявки до НАТО

    У неділю, 15 травня Фінляндія ухвалила офіційне рішення про подання заявки на членство у НАТО.

    Рішення ухвалили на спільному засіданні президента та урядового комітету у справах зовнішньої політики та безпеки.

    "Це історичний день. Відкривається нова ера", - заявив президент Фінляндії Саулі Нііністе.

    У понеділок його мають обговорити у фінському парламенті, а голосування, як очікується, має відбутися у вівторок.

    Фінський телерадіомовник Yle, підрахував, що за вступ до НАТО голосуватимуть близько 130 депутатів парламенту із 200.

    За даними ЗМІ, заявку на членство у НАТО Фінляндія подасть у середу, 18 травня.

    За словами фінського президента, до цього рішення Фінляндію підштовхнули події в Україні.

    Він також підкреслив, що "заявка Фінляндії на членство у НАТО не спрямовано ні проти кого".

    А коментуючи реакцію президента Росії Путіна на майбутнє членство Фінляндії у НАТО, президент Нііністе заявив, що ця реакція "була менш жорсткою, ніж будь-який коментар від 2016 року".

    Раніше під час телефонної розмови із фінським президентом Володимир Путін заявив, що рішення Фінляндії вступити до НАТО є помилкою.

    "Володимир Путін підкреслив, що відмова від традиційної політики військового нейтралітету була б помилковою, оскільки жодних загроз безпеки Фінляндії не існує", - процитували в Кремлі реакцію російського президента.

    Більше про перспективи і можливі проблеми членства Фінляндії у НАТО читатйте тут.

  16. Наступне Євробачення у Калуші чи на "Азовсталі". Соцмережі гудуть через перемогу України

  17. Кулеба: Німеччина нарешті усвідомила, що російський газ - це зброя біля скроні

    За два місяці позиція Німеччини щодо російських енергоносіїв докорінно змінилася, повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба за результатами переговорів у Берліні.

    "Два місяці тому Німеччина говорила, що нафтове ембарго проти Росії неможливо. А зараз, - і це треба відзначити, - Німеччина є однією з провідних держав, які дійсно проштовхують нафтове ембарго", - заявив він у відео-звіті у Фейсбук.

    Він повідомив, що Берлін також ухвалив і "принципове політичне рішення про те, що залежність Німеччини від російського газу є величезною проблемою, і ця залежність має бути розірвана". Проте тут, за словами очільника українського МЗС, Німеччині потрібен час на пошук альтернативи.

    "Німеччина нарешті усвідомила, що російський газ - це зброя, яку Росія завжди тримає біля скроні і України, і Німеччини, і будь-якої іншої європейської країни", - заявив Дмитро Кулеба.

    Докладніше про те, хто і на скільки залежить від російського газу, читайте тут.

  18. Як вітали Україну з перемогою на Євробаченні лідери Європи

    Керівники Євросоюзу, а також голова уряду Великої Британії привітали Україну з перемогою у пісенному конкурсі "Євробачення".

    Президент Євросоюзу Шарль Мішель написав привітання українською і процитував рядок з пісні "Стефанія": "Ломаними дорогами прийду я завжди до тебе". Бажаю, аби наступного року Євробачення проходило в Києві, у вільній соборній Україні".

    Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн: "Вітаю Kaлуш Orchestra та Україну з перемогою. Ваша пісня завоювала наші серця. Ми святкуємо вашу перемогу по всьому світу. Євросоюз з вами".

    Голова Європейського парламенту Роберта Мецола: "Вітаємо Kaлуш Orchestra і Україну! Наступного року в Києві - у вільній Україні. Я буду там. Слава Україні!".

    Високий представник ЄС з зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель: "Вітаю Україну і Калуш Orchestra, ви перемогли. Хай живе музика! Хай живе Європа! Слава Україні!".

    Прем’єр Великої Британії Борис Джонсон: "Це яскраве відображення не тільки вашого таланту, а й непохитної відданості боротьбі за свободу".

  19. В Україну повертається дедалі більше українців - прикордонники

    За останній тиждень кількість українців, які повертаються в Україну, стабільно перевищує кількість тих, хто виїжджає, повідомляють у Державній прикордонній службі.

    "Протягом останніх днів зберігається тенденція щодо збільшення кількості громадян, що повертаються до України", - йдеться у повідомленні ДПС у Фейсбук.

    Зокрема, за 14 травня західні кордони України з ЄС та Молдовою перетнули майже 84 тисячі осіб.

    Водночас виїхали 37 тисяч осіб, із яких 22 тисячі - до Польщі.

    За підрахунками ООН, від початку російського вторгнення з України виїхали понад 6 мільйонів біженців, левова частка - до Польщі.

  20. ГУР України оприлюднило подробиці участі "кадировців" у війні проти України

    У військовому вторгненні в Україну брало участь близько 2,5 тисяч бойовиків з Чечні.

    Головне управління розвідки оприлюднило їхні прізвища і розповіло, які завдання перед ними ставило російське командування з перших днів широкомасштабного вторгнення Росії.

    "Основним їхнім завданням було залякування та геноцид українців. Перебуваючи в другому ешелоні наступу, вони займалися обшуками помешкань, знущаннями над заручниками та мирними мешканцями, грабунками та розбоєм", - розповідають у ГУР.

    "Після того, як російські війська почали зазнавати перших масштабних втрат, “кадировцям” наказали зупиняти підрозділи російських військ, що відступали, та показово розстрілювати тих, хто відмовлявся воювати", - кажуть розвідники.

    Після того, як українська армія відкинула російські війська від Києва і Чернігова, кадировці перемістилися на Луганський та Маріупольський напрямки.

    "Там вони продовжили грабувати та знімати ролики про свої “подвиги” для TikTok", - ідеться у повідомленні.

    "Показово, що попри вдавані навченість, бойовий дух та оснащення кадировських тіктокерів, навіть поза зоною активних бойових дій з 2,5 тисяч найманців близько ста загинули, близько трьохсот отримали поранення та понад шістдесят втекли з України, залишивши зброю та амуніцію", - наголошують у ГУР.

    В умовах війни ВВС не може перевірити інформацію з незалежних джерел.