Инвазија на Панаму: Америчка операција којом је Мануел Норијега збачен са власти

Објављено

Инвазија је ишла путем копна, мора и ваздуха.

Хиљаде америчких војника искрцало се у Панами како би свргли генерала Мануела Норијеге, де факто лидера земље, и одвели га у Мајами где би му се судило за трговину дрогом.

Био је 20. децембар 1989. и некада блиски односи између Норијеге и САД су се погоршали до тачке без повратка.

У обраћању нацији, тадашњи амерички председник Џорџ Буш старији рекао је да је наредио војним снагама у Панами да „заштите животе америчких грађана" и да Норијегу приведу „правди".

Саопштење је уследило неколико дана пошто су панамске снаге убиле америчког војника.

У том периоду, Норијега се такође суочио са америчком оптужницом за трговину дрогом, као и тврдњама да је намештао изборе 1989. године.

У Операцији Праведни циљ (Operation Just Cause), како су је назвале САД, учествовало је више од 20.000 америчких војника који су напали земљу и преузели контролу над кључним војним постројењима.

Званично, 514 панамских војника и цивила је убијено у инвазији, док неке групе кажу да је стварни број ближи 1.000.

Погинула су и 23 америчка војна лица.

Главни град Панамe, који носи исто име као и држава, инвазија је претворила у бојно поље.

Присталице Норијеге су хапшене током немира.

Овог човека, који је наводно ухваћен у пљачки током инвазије, амерички војници су привели, претходно му везавши повез око очију.

Противници Норијегиног режима славили су операцију којом је свргнут са власти.

Норијега је потражио уточиште у амбасади Ватикана.

Трупе које су окружиле зграду током божићног периода пуштале су заглушујућу рок музику, како би извршиле психички притисак и натерале га да изађе.

На листи су, између осталих, биле песме група Клеш (The Clash), Ван Хејлен (Van Halen) и У2.

Норијега се предао 3. јануара 1990, пошто је провео 11 дана у амбасади.

Затим су га званичници америчке Управе за борбу против дрога одвезли у Мајами где је напослетку проглашен кривим за трговину дрогом, рекетирање и прање новца.

Норијега је остатак живота провео у притвору - прво у САД, затим у Француској и на крају у кућном притвору у Панами.

Преминуо је 2017, у 83. години, после операције уклањања тумора на мозгу.

Све фотографије су заштићене ауторским правима.

Пратите нас на Фејсбуку,Твитеру и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk