You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.
Русија и временске непогоде: Више од 150.000 људи у Владивостоку без струје и грејања на температури испод нуле
Хиљаде житеља Владивостока на далеком истоку Русије остало је без грејања, струје и воде после зимске олује.
У региону је проглашено ванредно стање, а школе су затворене.
Спасилачке службе и војска труде се да се изборе са падавинама. Најмање 150.000 домова остало је без електричне енергије.
Зимска олуја, праћена леденом кишом и снегом, погодила је приморски регион у четвртак.
У лучком граду Владивостоку ветрови су обарали смрзнуто дрвеће и ледом натоварене далеководе.
Дебљина леда који прекрива жице, дрвеће и аутомобиле достигла је 12 милиметара.
Шеф регионалне метеоролошке службе Борис Кубај рекао је да је ситуацију „погоршао снажни олујни ветар који је рушио све".
Додао је да је олују и ледену кишу изазвао судар топлог и хладног ваздуха и нагласио да се овако нешто није догодило у последњих 30 година.
Ледена олуја оштетила је далеководе, обарала је дрвеће и стубове; због нестанка струје, црпне станице које доводе воду и грејање у стамбене зграде престале су да раде.
Гувернер Приморског округа Олег Кожемјако саопштио је да струје нема у домовима више од 170.000 становника региона.
Према подацима Министарства енергетике Русије, од понедељка становници 39 насеља немају електричну енергију, међу којима је и 76.000 људи у Владивостоку и Артему.
Локални медији су известили да су неке болнице у Владивостоку, попут оне која лечи пацијенте од корона вируса, морале да користе резервне генераторе за струју.
Инжењери су покушали да обнове напајање болница, али су тај посао отежали јак ветар и снег.
Најтежа ситуација је у Првомајском округу у Владивостоку, где се под тежином леда срушило неколико стубова за пренос енергије.
Становници округа су пети дан без струје, воде и топлоте, а у таквим условима мораће да живе најмање до среде - због потешкоћа са обнављањем далековода.
„Инжењери и спасиоци припремају постављање нових торњева за пренос снаге уместо срушених како би обезбедили струју становницима тог дела Владивостока.
„Има много посла. Према прелиминарним прогнозама, огромне структуре моћи ће да буду постављене најраније за два дана", написао је гувернер те области на Инстаграму.
Фотографије и видео записи које су објавиле локалне власти и људи на друштвеним мрежама указују на хаос.
Један видео снимак настао у Владивостоку приказао је мушкарца који је за длаку избегао гигантску бетонску плочу која се обрушила са високе стамбене зграде и смрскала му аутомобил.
У невољи, људи су показали солидарност.
Министарство за ванредне ситуације наложило је да се у граду поставе шатори за оне који немају воду, топлу храну или који немају где да напуне батерије телефона.
Власници појединих кафића, као и тржни центри такође нуде помоћ.
На друштвеним мрежама људи пишу како они који имају генераторе у кућама нуде бесплатно пуњење телефона свима којима је то потребно.
Искуства из Владивистока
Увече, 18. новембра, Екатерина је са супругом отишла у биоскоп.
У Владивостоку је већ почела киша - на температури испод нуле.
После филма, пут од тржног центра до куће, који обично траје пет минута, трајао је бар пола сата.
Улице су биле залеђене, а јак налет ветра скоро је одувао Екатарину која је лицем пала на паркирани аутомобил.
Пробудивши се ујутро, супружници су открили да у стану нема струје, воде и грејања.
Екатарина је најпре седела у кревету испод покривача, верујући у обећања комуналних служби да ће струја доћи до поднева.
Покушали су да наруче храну да је доставе, али то није било могуће - неки ресторани нису радили због нестанка струје, други нису могли да носе храну на залеђеним улицама.
Тада се Екатерина обукла и сама отишла у кафић - а оно што је видела на улици изгледало је као сцене из апокалиптичног филма „Дан после сутра" - све је било прекривено ледом.
Евгениј и Валерија, становници најтеже погођене области, седе у кухињи уз светлост свећа.
Кућа им је високо на брду - прозор гледа на град.
У даљини, преко залива, можете видети светла мање погођених подручја.
Али све око куће је потпуно у мраку: подручје нема струју од четвртка.
„Одсечени смо од цивилизације, као у средњем веку", каже Евгениј.
Дању се с прозора Евгенијевог стана види залеђено степениште.
Пре неки дан видео је како старица клизи по степеницама и потрчао је до ње.
Валерија кува на преносном плинском шпорету - многи мештани их имају, носе их са собом на излете.
Храна се чува на балкону, јер фрижидер не ради.
А увече Валерија и Евгениј са две ћерке иду у центар - на вечеру у ресторан, где је светло и топло.
Евгениј пуни телефоне и лаптопове на послу тако да увече цела породица може да гледа „Харија Потера" на преносном диску (УСБ) - кућни Интернет је престао да ради заједно са електричном енергијом.
„Деца се силно забављају, јер кувамо као наши преци", каже Валерија о четворогодишњој и седмогодишњој ћерки.
Евгени и Валерија су незадовољни радом кабинета градоначелника: првог дана помоћ није стигла од власти, већ из локалног супермаркета који има сопствени електрични генератор.
Продавница је самоиницијативно кувала чај, купцима је дозвољено да пуне телефоне.
„Становници Владивостока - обични људи који никоме ништа не дугују - узели су термосе, спремили топлу храну и писали на друштвеним мрежама да ће свакоме доћи у помоћ.
„А држава је схватила да је потребно донети пољску кухињу, управо сада!" - љута је Валерија.
Према прелиминарним проценама, обнова електричних стубова и других извора грејања и енергије коштаће најмање два милиона евра.
Кремљ је штету која је Владивостоку нанета циклоном назвао колосалном.
„Нажалост, упркос интензивном даноноћном раду, заиста још није могуће потпуно санирати последице ледене олује.
„Ледена олуја је била врло јака и нанела је огромну штету градској инфраструктури", рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.