You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.
Божић и Србија: Бадње вече испред Храма Светог Саве у Београду
Објављено
Стотине људи присуствовале су традиционалном паљењу бадњака испред Храма Светог Саве у Београду.
Према Српској православној цркви (СПЦ), бадњак носи вишеструку симболику.
„Ово младо дрво, обично храстово, симболише Христа и његов улазак у свет. Ложење бадњака представља топлину Христове љубави.
„Затим, бадњак је подсећање на дрво које су пастири донели у пећину и које је праведни Јосиф заложио како би се тек рођени Богомладенац загрејао у хладној пећини", пише на сајту СПЦ.
Наводи се да постоји још једно тумачење које каже да је бадњак „наговештај Христовог страдања и Његовог Крста."