Спејс Икс Илона Маска неуспешно лансирао ракету Старшип

Полетање ракете Старшип из Тексаса

Аутор фотографије, EPA

Потпис испод фотографије, Полетање ракете Старшип из Тексаса
    • Аутор, Џорџ Рајт
    • Функција, ББЦ Њуз
  • Објављено
  • Време читања: 3 мин

Најновије пробно лансирање велике ракете Старшип америчке компаније Спејс Икс било је неуспешно, што је постало јасно већ неколико минута после лансирања.

Горњи део летелице је изгубљен услед проблема насталих непосредно после полетања из Тексаса у четвртак, 16. јануара саопштили су званичници фирме у власништву америчког милијардера Илона Маска.

Али, базни део летелице са мотором назива Супер Хеви вратио се на место лансирања, како је и планирано, што је изазвало велики аплауз тима који је са земље управљао летом.

Пробно полетање компаније СпејсИкс почело је само неколико сати после првог полетања ракетног система Блу Ориџин Њу Глен уз подршку Џефа Безоса, власника Амазона.

Два милијардера желе да доминирају тржиштем свемирских летелица у будућности.

„Старшипу се догодило брзо и непланирано распадање током полетања уз пламен.

„Наши тимови ће наставити да анализирају податке данашњег пробног лета како би боље разумели узроке", кажу из Спејс Икса у објави на платформи Икс.

„Када су овакве пробе у питању, успех долази учењем, а данашњи лет ће помоћи да унапредимо поузданост Старшипа", додају.

Снимак који кружи друштвеним мрежама и чија веродостојност још није утврђена приказује како се ракета распада у пламену.

Види се и како наранџасте, светлосне лопте лете небом над Порт-о-Пренсом, престоницом Хаитија, остављајући трагове дима иза себе.

„Успех није сигуран, али је забава загарантована", објавио је Илон Маск на платформи Икс, где је поделио и снимак трага ватре на небу.

Најавио је и да „унапређена верзија" летелице и мотора „већ чекају на лансирање".

„Први знакови указују да смо имали цурење кисеоника или горива у шупљину изнад заштитне опне мотора, које је било довољно велико да створи притисак, које је премашио капацитет вентилационог система", објавио је Маск.

Додао је да „ништа не указује да би требало померити ново лансирање за период након следећег месеца".

Снимак полетања гледало је 7,2 милиона људи, показују подаци стриминга компаније СпејсИкс.

Старшип је полетео из базе Бока Ћика у Тексасу у 17.38 по локалном времену, што је била седмо пробно лансирање те компаније.

До инцидента је дошло око четири минута после полетања.

Тада је Ден Хуот, главни портпарол Спејс Икса, рекао у преносу да су тимови на земљи изгубили везу са летелицом.

Део летелице са мотором се вратио на место полетања око седам минута после лансирања.

Из америчке Федералне ваздушне администрације (ФАА) кажу да су били свесни „да се догодила аномалија" током мисије Спејс Икса.

„ФАА је брзо успорила и преусмерила летелице у области где су делови ракете падали. Нормалне активности су се наставиле", рекли су у саопштењу.

Дан раније ракета Спејс Икса је полетела са Флориде, носећи две машине за слетање на Месец које су израдиле приватне компаније и један мали ровер.

Летелица Фалкон 9 полетела је без посаде из Кенеди свемирског центра.

Безосова компанија Блу Ориџин је извршила прво успешно лансирање ракете у орбиту.

То је велики корак за Безоса и његову компанију, која је годинама радила како би успела да испуни тај циљ.

Погледајте снимак ранијег лансирања ракете Спејс Икса - Фалкон 9

Потпис испод видеа,

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Instagramу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk