Десетине бродова пролазе кроз Ормуски мореуз после америчко-иранског договора

- Аутор, Томас Копеланд
- Аутор, Шрути Менон
- Аутор, Барбара Мецлер
- Функција, ББЦ Верифај
- Објављено
- Време читања: 4 мин
Најмање 172 брода прошла су кроз Ормуски морез откако су САД и Иран потписали договор са циљем окончања рата, од тога само у суботу 42 брода, према новим подацима поморске обавештајне фирме Кплер.
Број бродова који је прошао после 18. јуна, дан пошто је договор потписан, и даље је значајно испод просека од пре сукоба од неких 138 пролазака дневно.
Подаци праћења бродова које је анализирао ББЦ Верифај показују да је више од 200 танкера чекало у мореузу у уторак, са најмање десет бродова који су се кретали ка западу у Залив.
Цена барела сирове нафте Брент, референтна за свет, пала је на најнижи ниво откако је отпочео рат.
Многи од нафтних танкера који су прошли кроз мореуз последњих дана повезани су са Ираном после укидања америчке поморске блокаде у склопу договора.
Најмање 30 танкера испловило је из Залива натоварено иранском нафтом и петрохемијским производима откако је постигнут договор, подаци су које је изнела Џемајми Шели, виша аналитичарка при кампањи и посматрачкој групи Уједињени против нуклеарног Ирана.
Америчко Министарство финансија такође је попустило вишедеценијске санкције издавши дозволу за продају иранске сирове нафте, петрохемије и других нафтних производа до 21. августа.
У понедељак је најмање пет танкера, претходно под америчким санкцијама због веза са Ираном, прошло кроз мореуз, показују подаци праћења бродова, носећи и до четири милиона барела нафте.
„Ипак, дошло је до повећања и 'нормалне' трговине“, каже Мартин Кели из фирме за кризни менаџмент групе за ризик ЕОС.
Четири танкера са течним природним гасом виђена су у понедељак на платформама за праћење бродова како пролазе кроз мореуз до катарске луке Рас Лафан, а најмање три танкера и три теретна брода испловила су из Залива у уторак.
Сви ови проласци ишли су дуж северне руте кроз иранске воде, коју је одобрио Иран, уместо преко јужне руте близу обале Омана коју препоручује Америка.
Према подацима праћења бродова, више од 250 танкера и 440 теретних бродова и даље се налази унутар Залива, на основу последњих пријављених положаја.
Више од 80 одсто танкера мирују или су укотвљени, а отприлике сваки шести делује као да носи некакав товар.
Упркос томе што су САД и њени заливски савезници изнова одбијали покушаје Ирана да преузме контролу над мореузом током сукоба, договор потписан прошле недеље обавезао је Иран да „уложи највећи могући напор за безбедан пролазак трговачких бродова без накнаде на 60 дана“.
Према договору, Иран ће такође сарађивати са Оманом да би „дефинисао будућу управу и поморске услуге“ мореуза.
Иранска Управа мореуза Персијског залива (ПГСА) у петак је објавила услове проласка кроз мореуз.
„Ниједном броду није дозвољен пролазак кроз Ормуски мореуз без важеће дозволе коју издаје ПГСА“, саопштила је управа.
ПГСА се налази под америчким санкцијама и Кели каже да би то могло да одврати неке власнике бродова од тражења иранских дозвола.
Било је и опречних сигнала од иранских званичника о статусу мореуза.
Иранска Исламска револуционарна гарда (ИРГЦ) саопштила је у суботу да је мореуз затворен као одговор на израелске нападе на Либан, али неки саобраћај је ипак настављен.
Потом је у уторак техерански амбасадор у Уједињеним нацијама у Женеви поновио да је мореуз отворен, док је војни извор рекао иранској новинској агенцији да ће број дневних пролазака бити ограничен.
Забринутост због морских мина на међународно признатим рутама у средини мореуза такође су одиграли улогу у спречавању да се бродски саобраћај врати на нивое од пре рата.
Здружени поморски информациони центар (ЈМИЦ), мултинационална група која обухвата САД, упозорила је бродове да избегавају овај централни део мореуза „због постојања мина“.
До сада је ЈМИЦ издао упозорења и координате за две мине и рекао да су „операције чишћења активних мина у току".
ЈМИЦ је препоручио бродовима да користе ужу јужну руту кроз мореуз, ближу обали Омана, за коју каже да у њој „потврђено“ нема мина.
„Видели смо крајем прошле недеље танкере како пролазе дуж јужног коридора, а онда кад је Иран прогласио мореуз поново затвореним у суботу 20. јуна, стало је са проласцима“, каже Шели.
„До извесне мере су танкери наставили да пролазе данас, али само врло оскудно“, додала је она.
Најмање четири танкера прошла су кроз мореуз јужном рутом у уторак, показују подаци праћења, међу њима и брод под норвешком заставом који плови за Сингапур и брод под либеријском заставом који плови за Тајван.
Додатно извештавање: Гончех Хабибиазад, ББЦ на персијском

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Instagramу, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk























