Війна Росії проти України: хроніки жовтня

Відбувся новий масштабний обмін полоненими між Україною та Росією, цього разу додому повертаються понад сотня військових.

Висвітлення наживо

  1. "Рублізація" Херсона провалилася, а заяви про Каховську ГЕС ймовірно є тлом для евакуації росіян - ISW

    Рішення російської окупаційної влади про можливість обігу в Херсоні української гривні поряд з російським рублем свідчить про провал зусиль з "рублізації" регіону. Про це повідомляє американський Інститут з вивчення війни (ISW).

    Водночас в ISW відзначають, що чергова зміна риторики російської окупаційної адміністрації Херсонщини щодо Каховської ГЕС може бути тлом до підготовки евакуації росіян з правобережної Херсонщини.

    "Російські окупаційні чиновники знову змінили свою риторику щодо Каховської ГЕС і, ймовірно, створюють інформаційні умови для продовження евакуації із західного берега Дніпра та риторичного прикриття для виходу Росії з цього району", - відзначають американські аналітики.

    Вони нагадують про наказ керівника російської окупаційної адміністрації регіону Володимира Сальда про виселення мешканців з 15 км зони на лівому березі Херсонщини нібито через загрозу удару по плотині Каховської ГЕС.

    31 жовтня Сальдо заявив, що такий удар спричинить масову повінь та руйнування цивільної інфраструктури. Водночас той же Сальдо 26 жовтня казав, що зруйнувати дамбу буде "практично неможливо" і що навіть у разі прориву рівень води в Дніпрі підніметься лише на 2 метри.

    "Очевидне коливання позиції Сальдо щодо Каховської ГЕС вказує на те, що його адміністрація, ймовірно, використовує погрози руйнування та затоплення, щоб укріпити інформаційну операцію з подвійною метою: стимулювати евакуацію із західного берега та пояснити майбутній вихід Росії з західного берега (правобережної частини Херсонщини. - Ред.), - йдеться в повідомленні.

    Американські аналітики вказують, що Україні невигідно руйнувати греблю Каховської ГЕС.

    "Наслідки, які такі дії матимуть для безпеки Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС)..., а також економічні та соціальні наслідки затоплення понад 80 населених пунктів і руйнування цивільних будинків і придатних для господарювання земель, повністю виключає можливість того, що Україна може прагнути до цього", - наголошують в ISW.

    Окрім того, за словами аналітиків ISW, українським військам буде складніше переправитися на лівобережну частину Херсонщини у разі підриву дамби.

    Про те, що росіяни високо оцінюють ризик втрати Херсону, також свідчить підготовка оборонних позицій в Чорнобаївці за 1 км на північ від Херсона та Білозерці за 6 км на захід від Херсона.

    "Одночасна евакуація військових сил із західного берега та підготовка до оборони критично важливих районів навколо міста Херсона вказують на серйозне занепокоєння щодо контролю Росії над західним берегом", - наголошують в ISW.

    Сальдо

    Автор фото, Getty Images

    Підпис до фото, Заяви Сальда (ліворуч) можуть свідчити про підготовку до евакуації росіян з правобережної Херсонщини
  2. Свіжі мапи південної та північно-східної ділянки фронту

    мапа
    мапа
  3. У Києві відновили електропостачання. Ремонтні роботи по країні триватимуть

    світло, Київ

    Автор фото, Getty Images

    У Києві повністю відновили електропостачання та водопостачання, яке припинилося в деяких районах столиці після російських ударів 31 жовтня. Про це повідомив у телеграм мер Києва Віталій Кличко.

    "Дякую фахівцям "Київводоканалу" та ДТЕК, які працювали майже добу, щоб повернути воду та світло мешканцям столиці", - відзначив він.

    Водночас, за його словами, будуть тривати вимкнення електроенергії через дефіцит в енергосистемі після російських атак.

    Пресслужба НЕК "Укренерго" повідомляє, що з 6 ранку серед обленерго розподілили обсяги для обмеження електропостачання всіх категорій споживачів у Центральному (Київ, Київська, Чернігівська, Черкаська та Житомирська області) та Північному (Сумська, Харківська та Полтавська області) регіонах країни.

  4. Чого чекати Україні, якщо республіканці отримають більшість у Конгресі США?

  5. Росіяни силоміць виселяють з осель мешканців Каховки та Новочорномор’я на Херсонщині - Генштаб

    Російські окупаційні війська здійснюють примусове переміщення цивільних на Херсонщині, виганяють з домівок мешканців Каховки та Новочорномор’я. Про це повідомляє у зведенні Генштаб ЗСУ.

    У Каховці українців, які проживають в помешканнях вздовж берега Дніпра силоміць виселяють з осель.

    "Навколо цивільного житла російські загарбники обладнують інженерні укріплення та мінно-вибухові загородження", - повідомляють у Генштабі

    У селі Новочорномор’я Скадовського району російські військовослужбовці психологічно та фізично тиснуть на мирних жителів, виганяють з власних помешкань.

    "Вивільнені таким чином оселі плануються під заселення окупантами", - повідомляють в Генштабі ЗСУ.

    Раніше російська окупаційна влада примусово виселяла мешканців Херсона та правобережної Херсонщини. Вчора представник російської окупаційної влади Володимир Сальдо заявив про розширення східної межі виселення на відстань 15 км на лівобережну частину Херсонщини. Зокрема, виселятимуть мешканців Каховки, нібито через загрозу удару по Каховській ГЕС.

    В умовах війни BBC News Україна не може оперативно перевірити інформацію сторін.

    Джанкой

    Автор фото, Getty Images

    Підпис до фото, Мешканці Херсона, яких вивезли в Джанкой у Криму
  6. Додаткова допомога та дорожчі документи: що зміниться з 1 листопада

  7. Росіяни вночі обстріляли ракетами С-300 Миколаїв: є руйнування, загинула жінка

    Російські військові вночі обстріляли Миколаїв ракетами С-300. Внаслідок цього загинула жінка, повідомив у телеграм мер міста Олександр Сєнкевич.

    Пізніше заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що поранення внаслідок обстрілу міста отримали 5 людей.

    Внаслідок обстрілів частково зруйнована будівля навчального закладу та повністю зруйнований двоповерховий житловий будинок.

    Ще в одному будинку через влучення боєприпасів та їх уламків сталась пожежа.

    У кількох приватних будинках вибиті вікна, двері, пошкоджений дах, а в медичному закладі вибуховою хвилею та уламками вибило ОСБ плити, якими зашили вікна після попереднього обстрілу.

    руйнування

    Автор фото, Олександр Сєнкевич

    Миколаїв

    Автор фото, Олександр Сєнкевич

    Миколаїв

    Автор фото, Олександр Сєнкевич

    Миколаїв

    Автор фото, Олександр Сєнкевич

  8. Головне за ніч

    • Над Полтавщиною за ніч збили три російські безпілотники, ще чотири — впали на цивільні об'єкти, повідомив очільник ОВА Дмитро Лунін.
    • Російська армія всю ніч обстрілювала з "Градів та важкої артилерії Нікопольську та Марганецьку громади. Попередньо без жертв, повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко.
    • Також військові з повітряного командування "Схід" вночі знищили над Дніпропетровщиною три російських дрони.
    • За 31 жовтня росіяни вбили трьох цивільних на Донеччині — двох у Бахмуті та одного у Кураховому, підтвердив очільник Донецької ОВА Павло Кириленко.
  9. Ми відновлюємо текстову трансляцію подій

  10. Ми призупиняємо текстову трансляцію до 8:00 1 листопада

  11. Головне за день:

    • У понеділок Росія завдала чергового масованого удару по критичній інфраструктурі України. Було пошкоджено 18 об'єктів у 10 областях. Багато міст і сіл України залишились без світла. Деякі без води, зв’язку та інтернету.
    • Президент Євроради, посол США в Україні засудили російські ракетні удари по українській інфраструктурі.
    • За інформацією військових, більшість ракет росіян збили ППО. Зокрема, сьогодні спрацювала система протиповітряної оборони IRIS-T, яку Німеччина надала Україні у жовтні. Але таких систем треба більше, заявили у ЗСУ.
    • Окупаційне "керівництво" Херсонської області вирішило розширити зону примусового виселення людей на 15 кілометрів на лівому березі Дніпра. Сюди потрапляють населені пункти Каховка, Нова Каховка, Олешки, Гола Пристань, Велика Лепетиха та Горностаївка.
    • Рух "зерновим коридором" є неприпустимим, заявили у міноборони РФ. Володимир Зеленський заявив, що Україна продовжить виконувати зернову ініціативу і сподівається, що сторони-партнери "заспокоять" риторику РФ.
    • Ввечері у Києві відновили повністю електропостачання і дали воду. В області відновлено на 85%. Проте почалися відключення. На Харківщині без світла все ще 140 тисяч споживачів.
    • З початку війни жертвами російської агресії стали щонайменше 8000 цивільних. Ці вбивства задокументувала генпрокуратура.
    Київ

    Автор фото, OLEG PETRASYUK/EPA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK

  12. Окупаційне "керівництво" Херсонщини вирішило розширити зону "евакуації"

    Окупаційне "керівництво" Херсонської області вирішило розширити зону так званої "евакуації" - на 15 кілометрів на лівому березі Дніпра. Про це повідомив призначений росіянами так званий "голова" Херсонщини Володимир Сальдо.

    Таке рішення він пояснив тим, що ЗСУ нібито готують "масований ракетний удар" по Каховській дамбі, внаслідок чого може бути затоплена частина території на лівому березі Дніпра.

    До зони "евакуації" потрапляють населені пункти Каховка, Нова Каховка, Олешки, Гола Пристань, Велика Лепетиха та Горностаївка.

  13. У Києві та частково в області відновили світло, але відключення триватимуть. Чого чекати?

  14. Рух "зерновим коридором" є неприпустимим - міноборони РФ

    Рух кораблів коридором безпеки є неприпустимим, оскільки Україна використовує його для ведення бойових дій, заявили у російському міноборони.

    У таких умовах, кажуть там, "не може бути й мови про гарантії безпеки для будь-якого об'єкта на зазначеному напрямку".

    Україна, за словами російського міноборони, мусить взяти на себе "додаткові зобов'язання не використовувати цей маршрут у військових цілях".

    При цьому в російському міністерстві зазначили, що Москва не виходить з угод, а призупиняє їхню дію, і що позицію Росії довели до відома до генсека та Ради безпеки ООН.

    Володимир Зеленський перед тим заявив, що Україна продовжить виконувати зернову ініціативу і сподівається, що сторони-партнери "заспокоять" риторику РФ.

  15. У Києві відновили світло. Але не всім

    Енергетики повідомляють, що відновили електропостачання у Києві та на 85% – в області. Про це заявив оператор системи розподілу "ДТЕК Київські регіональні електромережі".

    Там кажуть, що відновили електропостачання для 260 тисяч сімей Київської області, які залишилися без світла через атаку Росії 31 жовтня.

    За 5 годин 85% знеструмлених споживачів перевели на резервну схему живлення.

    Резервна схема діятиме, доки тривають відновлювальні роботи на зруйнованих об'єктах.

    Станом на 16:00, в області без світла залишається ще 40 тисяч споживачів.

    Крім того, відновили електропостачання водоканалу. Отже незабаром всюди може з’явитися вода.

    При цьому частина Києва зараз без світла, оскільки тривають екстрені відключення. Світло дадуть після стабілізації ситуації, уточнили у ДПЕК.

    Водночас, "ДТЕК Одеські електромережі" повідомив, що з 17:00 понеділка в Одеській області відключають світло, щоб збалансувати систему.

  16. Україна продовжить вивозити зерно і сподівається, що партнери "заспокоять" РФ - Зеленський

    Зеленський

    Автор фото, SERGEY DOLZHENKO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

    Україна продовжить виконання зернової ініціативи в рамках домовленостей з ООН та Туреччиною та сподівається, що сторони-партнери "заспокоять" риторику РФ, заявив президент України Володимир Зеленський на брифінгу з прем'єр-міністром Чехії Петром Фіалою в Києві.

    Він нагадав, що в межах зернової угоди є два паралельні документи. Перший укладений між Україною, ООН та Туреччиною.

    "Серед цих трьох суб'єктів я не чув, щоби хтось хотів зупинити зернову ініціативу. Тому тут ми продовжуємо, як і домовлялися", - заявив Зеленський.

    Другий документ укладений між Росією, Туреччиною та ООН. Президент зазначив, що "не чув, щоб його Туреччина чи ООН порушили, оскільки вони не зацікавлені в тому, щоби принести голод до країн Африки, Азії".

    За словами Зеленського, заяви Росії про вихід із зернової ініціативи порушують ці домовленості.

    "Я впевнений і будемо вірити, що партнери зможуть заспокоїти риторику РФ. Ми ж зі свого боку продовжимо зернову ініціативу. Тому що розуміємо, що несемо у світ стабільність - на ринки харчової продукції", - резюмував президент.

    У понеділок речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що без участі РФ вивіз українського зерна навряд чи буде реалізований. При цьому він зазначив, що відтепер зернова угода набуває "ризикованого та негарантованого характеру".

    Водночас міністерство інфраструктури України у понеділок вранці повідомило про 12 суден, які вийшли із чорноморських портів країни попри заяви Росії.

    29 жовтня Росія призупинила свою участь у зерновій ініціативі в односторонньому порядку - нібито через "терористичний акт" проти кораблів ЧФ РФ у Криму. Водночас міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Росія заздалегідь планувала вихід із зернової угоди.

  17. Росія вдарила по Україні десятками ракет, постраждала енергетика

  18. Обстріл портової інфраструктури в районі Очакова: дві людини загинуло

    Російські війська завдали удару по портовій інфраструктурі на Очаківському напрямку, влучили по двох цивільних буксирах баржі зі збіжжям. Про це повідомило ОК "Південь".

    Двоє членів екіпажів загинули, доля ще одного невідома.

    Попри заяву Москви про призупинення "зернової угоди", судна із зерном виходять із українських портів. Загалом 12 суден вийшли із чорноморських портів країни.

    На вихідних Москва оголосила про свій вихід з угоди, яка дозволяла безпечно перевозити зерно на українських кораблях Чорним морем. Як причину назвали "масований напад" українських безпілотників на Чорноморський флот у Криму.

    Зранку 31 жовтня відбувся масований удар російських ракет по Україні. Постраждали 13 людей.

  19. У Чернівецькій області росіяни критично пошкодили об'єкт енергетичної інфраструктури - ОВА

    У понеділок о 08:40 ранку внаслідок російського ракетного удару було пошкоджено об’єкт критичної енергетичної інфраструктури, повідомив голова Чернівецької ОДА Руслан Запаранюк.

    Удар по території Чернівецької області був завданий вперше з початку війни.

    За словами Запаранюка, виникла пожежа, яку згодом локалізували.

    "На жаль, констатуємо значні пошкодження, я би сказав критичні. При цьому життю та здоров’ю людей нічого не загрожує", - написав Запаранюк у телеграмі.

    Він додав, що 8 людей отримали незначні порізи, однак медичної допомоги не потребують.

    За його словами, зараз фахівці оцінюють збитки.

    "Але вже зараз можемо говорити, що наслідки такого удару є дуже відчутними для всієї енергосистеми України", - зазначив він.

    У понеділок Росія завдала чергового масованого удару по критичній інфраструктурі України. Було пошкоджено 18 об'єктів у 10 областях. Багато міст і сіл України залишились без світла. Деякі без води, зв’язку та інтернету.

  20. У Києві поступово відновлюють постачання води - Кличко

    Київ

    Автор фото, Reuters

    У Києві працюють над тим, щоб якнайшвидше стабілізувати роботу водопровідних станцій.

    Станом на цю годину 40% споживачів столиці - без води. Зранку води не мали 80% мешканців міста. Про це розповів мер Києва Віталій Кличко.

    Так, відновили водопостачання лівого берега міста. Тривають роботи з відновлення правобережної частини.

    Завершується підключення об’єктів Київводоканалу до електроенергії, що дозволить відновлювати водопостачання.

    Світло повернули мешканцям Троєщини та частково - Подолу. Без світла в столиці 270 тисяч квартир.

    Енергетики планують стабілізувати ситуацію зі світлом приблизно о 9-10 вечора.

    Але, навіть повернувши постачання електроенергії, вимкнення будуть застосовувати. Бо ситуація складна.

    Також у столиці відновили електропостачання 27 бюветів.

    У київському метрополітені з 1 листопада змінять графік руху поїздів. У пікові години інтервали між поїздами становитимуть 4-5 хвилин, а в інший час - 8-10 хвилин. Такий режим роботи метро дасть змогу економити споживання електроенергії.