Відбувся новий масштабний обмін полоненими між Україною та Росією, цього разу додому повертаються понад сотня військових.
Висвітлення наживо
Як зараз виглядає Луганський фронт. Карта
Українські війська в останні дні тримають оборону на відвойованих рубежах на межі Харківської та Луганської областей.
Росіяни намагаються укріпитись на лінії Сватове-Кремінна. Була інформація навіть про спроби росіян, підкріплених мобілізованими, переходити в атаки.
Автор фото, ВВС
"Війна прийшла в Росію". Що означають укази Путіна про "воєнний стан"
“Бойові буряти Путіна”. В Україні дуже швидко загинув мобілізований з Бурятії
Автор фото, KARINA PRONINA/THE PEOPLE OF BAIKAL
Російські джерела повідомляють про загибель в Україні 23-річного військовослужбовця із Бурятії Дмитра Сидорова.
В адміністрації села Ілька сказали РБК, що його було покликано "в рамках часткової мобілізації 22 вересня", розподілено водієм в одну з мотострілецьких бригад і загинув 4 жовтня. Таким чином він пробув на війні менше двох тижнів.
За даними видання, у Сидорова залишилися мати та чотири сестри.
Володимир Путін оголосив так звану часткову мобілізацію 21 вересня. Представники влади, у тому числі сам президент, говорили, що перед відправкою на фронт, що призиваються в рамках мобілізації, мають пройти підготовку.
У жовтні Володимир Путін називав терміни такої підготовки: спочатку мобілізовані проходять первинну підготовку у "формувальних частинах" - від п'яти до 10 днів, потім йде підготовка в бойовій частині - від п'яти до 15 днів, а потім їх можна відправляти "безпосередньо у військах, які приймають участь у бойових діях".
Якщо дивитися "за мінімальними значеннями", то перед відправкою на фронт може пройти лише 10 днів, говорив Путін.
ВВС писало, що сім років тому в проурядових російських ЗМІ з'явився пропагандистський міф про "бойових бурятів Путіна".
Проте після оголошення мобілізації дуже багато мешканців Бурятії втекли від війни.
Ховаються у корівниках і тікають у Монголію. Як у Росії мобілізують бурятів
"Ще один день без тебе": як рідні чекають батька з полону
Херсон в окупації: як журналіст фільмував правду життя під росіянами
Як Росія готується відступити з Херсону. Західні експерти про дії військ РФ
Двоє загиблих, четверо поранених. На Харківщині підірвались сапери ДСНС
Як повідомив керівник Луганщини Сергій Гайдай, на Харківщині під час розмінування загинули двоє луганських саперів.
"Вчора пообіді група наших рятівників натрапила на протитанкову міну на службовій автівці в Харківській області.
Внаслідок вибуху отримали поранення, несумісні з життям, моторист-сапер Єманов Олексій та сапер Троценко Сергій", - повідомив Гайдай.
Ще четверо працівників ДСНС отримали поранення і перебувають в лікарні.
Вони займались розмінуванням деокупованих населених пунктів Харківської області.
Олексію було 27, Сергію - 28 років.
Харківщина після відступу російських військ є однією з найбільш замінованих областей України.
За різними оцінками, для повного розмінування територій знадобиться дуже багато часу - не менше кількох років. Але частина боєприпасів може залишитись назавжди і призводити до загибелі цивільних.
Автор фото, Гайдай
Нічні обстріли: Росіяни зруйнували школу на Запоріжжі та "попсували газони" на Миколаївщині
Автор фото, Кирило Тимошенко
На Україну летить чергова порція російських ракет, оголошена тривога.
Поки ж підсумовуємо російські удари вночі та вранці.
У цей період росіяни завдавали ударів по Миколаївщині, Запоріжжю та Дніпропетровщині.
У Запорізькій області від удару близько 7:20 постраждала дитяча спеціалізована школа в смт Комишуваха.
"Жертв немає. Але маємо зруйновану цивільну інфраструктуру та житлові будинки в смт Комишуваха", - пише заступник голови офісу президента Кирило Тимошенко.
У Миколаївській області також були обстріли – в Баштанському та Миколаївському районах були пошкоджені будинки, але постраждалих серед людей немає.
Голова місцевої ОВА Віталій Кім підтвердив "прильоти" в самому Миколаєві.
"Прильоти С-300 по місту. Без жертв та руйнувань. Тільки газони псують", - поіронізував він.
Крім того, вночі, за його словами, місто атакували ударними безпілотниками-камікадзе "Shahed-136".
Чотири дрони поцілили в один з навчальних закладів міста. Ще один безпілотник впав на закриту приватну територію.
Також внаслідок цього виникли дві пожежі на відкритих територіях, які вже ліквідовано.
У Дніпропетровській області, за даними місцевої влади, росіяни завдали удару по промисловому підприємству та об’єкту енергетичної інфраструктури у Криворізькому районі.
"Є серйозні руйнування. Працюють усі служби", - повідомив голова місцевої ОВА Валентин Резніченко, зазначивши, що люди не постраждали.
Ракетні обстріли, воєнний стан Путіна в окупованих областях. Теленовини ВВС
Терміново, В усій Україні оголошена повітряна тривога
В усіх областях України, окрім окупованого Криму, оголошена повітряна тривога. Обережно, прямуйте у безпечне місце.
"Особливий день". Україна почала обмежувати електроспоживання - як вимикатимуть світло
ISW: "евакуація" з Херсона як прикриття для етнічних чисток, а “воєнний стан” - вистава
Автор фото, Getty Images
Під приводом евакуації мирних жителів Росія продовжує насильницьке масове виселення українських громадян з окупованих територій, йдеться в щоденному звіті Інституту вивчення війни (ISW).
На думку авторів доповіді, оголошення про масове перевезення людей із західного берега Дніпра частково ставить за мету евакуацію співробітників окупаційних органів влади та колаборантів в очікуванні неминучого українського наступу. Водночас російська влада, ймовірно, використовує гуманітарні підстави, щоб прикрити депортацію значної маси українського населення до РФ.
Від переселення до Росії десятків тисяч українців, які не бажають цього, Москва навряд чи отримає якусь економічну вигоду, розмірковують експерти, що вказує на те, що реальна мета подібних дій – завадити довгостроковій перспективі відновленню економіки України на звільнених територіях і, що більше важливо послужити російській кампанії етнічних чисток з метою ліквідації української національної ідентичності та культури.
Крім того, російська влада може надалі розпочати пресинг на "евакуйованих" українців щодо вступу їх до російських збройних сил з метою компенсації втрат і невдач часткової мобілізації.
Що стосується оголошення Володимиром Путіним військового стану та ступенів готовності до нього – це, на думку дослідників, значною мірою юридична вистава з метою легітимізації дій, необхідних для реалізації потреб російської армії, а також створення рамок майбутньої мобілізації та подальших обмежень усередині країни.
Путін "ввів воєнний стан" на окупованих територіях України. Усі деталі
Між Україною та Африкою теплішає. Як це сприятиме поразці Росії
ISW: Росія готується зруйнувати греблю Каховської ГЕС та звинуватити у цьому Київ
Автор фото, УНІАН
У черговому щоденному зведенні експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) аналізують заяви російських офіційних осіб про стан справ у Херсонській області.
Вони приходять до висновку, що Москва, судячи з усього, починає заздалегідь створювати інформаційне тло, що виправдовує запланований відступ і втрату великих територій.
На думку аналітиків, російські війська також готують інформаційне забезпечення для провокації під чужим прапором на Каховській ГЕС.
Можливо, російське командування вважає, що руйнація дамби дозволить прикрити їхній відступ з правого берега Дніпра та запобігти чи уповільнити подолання українськими військами водної перешкоди.
Крім того, заяви про нібито підготовчий удар ЗСУ по дамбі Каховської ГЕС, які пролунали напередодні, мали на меті забезпечити інформаційне прикриття для руйнування дамби російськими військами і подальшого звинувачення України в завданих збитках і загибелі людей, а також для прикриття відступу російської армії вглиб Херсонської області.
На думку ISW, Кремль може спробувати використати провокацію для того, щоб заглушити новини про третій принизливий відступ російських військ.
Від сьогодні Україна обмежує електроспоживання. Як вимикатимуть світло
Автор фото, Getty Images
З 20 жовтня в Україні запроваджуються заходи обмеження споживання електроенергії. Вони діятимуть з 7 години ранку до 10-ї вечора, повідомили в "Укренерго".
Відключення будуть почергові і триватимуть не більше чотирьох годин, кажуть у компанії. Про графік відключень мешканці можуть дізнаватись на сайтах своїх регіональних енергокомпаній.
Рішення про відключення електрики в "Укренерго" називають вимушеним кроком і нагадують, що з 10 жовтня на українську енергосистему було здійснено більше атак із боку Росії, ніж за вісім місяців війни.
"Подбайте про те, щоб до завтра, до 7 ранку, у вас були заряджені телефони, павербанки, був запас води, ліхтарики та батарейки до них, а також теплі шкарпетки та ковдри", - йдеться у повідомленні "Укренерго".
Деякі міста, як Тернопіль та Київ, оголосили, що через економію частина електротранспорту в містах не вийде на маршрути.
Також українців знову закликали мінімізувати використання електроенергії у вечірні години пік.
"Будь ласка, не вмикайте
зайву електротехніку. Обмежуйте споживання електрики тією технікою, яка
потребує багато енергії. Завтра дуже важливо, щоб споживання було максимально
свідомим", - попросив президент Зеленський українців у вечірньому зверненні.
Росія продовжує систематично обстрілювати об'єкти енергетики в Україні.
Лише за 19 жовтня ударів було завдано по ТЕС у Бурштині та по об'єкту енергетики у Вінницькій області. Вночі 20 жовтня РФ серйозно пошкодила інфраструктуру в Криворізькому районі.
На початку цього тижня президент Володимир Зеленський повідомив, що внаслідок російських ударів було знищено 30% українських електростанцій.
У середу радник глави офісу президента Олексій Арестович уточнив, що йдеться про об'єкти, які зазнали російських ударів, але не обов'язково були знищені. Наразі енергетики працюють над їхнім відновленням.
У Криворізькому районі Росія вдарила по енергетичній інфраструктурі. Є серйозні руйнування
Росіяни
завдали удару по промисловому підприємству та об’єкту енергетичної
інфраструктури у Криворізькому районі Дніпропетровської області, повідомляє
голова місцевої ОВА Валентин Резніченко.
"Є
серйозні руйнування. Працюють усі служби", - повідомив він, зазначивши, що
люди не постраждали.
Мер
Кривого Рогу Олександр Вілкул нагадав, що 20 жовтня по всій Україні будуть
віялові відключення електропостачання через постійні обстріли РФ та ураження
енергетичної інфраструктури України, а також закликав громадян до економії.
Ми відновлюємо текстову трансляцію
Ми припиняємо текстову трансляцію до 08:00 20 жовтня
Головне за 19 жовтня
В Україні з 20 жовтня обмежують споживання електроенергії з
7:00 ранку до 22:00 вечора. Частково вимкнуть вуличне освітлення.
Український народ і президент Зеленський отримали премію Сахарова від Європарламенту.
Президент Росії Путін оголосив про введення воєнного стану у тимчасово окупованих Херсонській, Запорізькій, Донецькій та Луганській областях України.
Окупаційна російська влада Херсонської
області покидає Херсон та переїжджає на лівий берег Дніпра.
Українські військові вже вивчили іранські дрони на 100% і
розробляють ефективні методи протидії, кажуть в ЗСУ.
Україна запроваджує обмеження на електропостачання. Що це означає
Автор фото, Getty Images
З 20 жовтня в Україні запроваджують заходи обмеження
споживання електроенергії з 7:00 ранку до 22:00 вечора, повідомили в
"Укренерго".
Відключення будуть почергові й триватимуть не більше 4 годин,
кажуть в компанії. Про графік відключень можна дізнатися на сайті свого
обленерго.
В "Укренерго" називають рішення про відключення
світла вимушеним кроком і нагадують, що з 10 жовтня українська енергосистема
зазнала більше атак з боку Росії, ніж за 8 місяців війни.
"Подбайте про те, щоб до завтра, до 7.00 ранку, ви мали
заряджені телефони, пауербанки, запас води, ліхтарики і батарейки до них. Теплі
шкарпетки і ковдри", - йдеться у повідомленні "Укренерго".
Також українців вкотре закликали мінімізувати використання
електроенергії в час пік.
А заступник керівника Офісу президента Кирило
Тимошенко додав, що від завтра в містах буде обмежене використання
вуличного освітлення.
Росія продовжує системно обстрілювати об'єкти енергетики в
Україні. Лише за 19 жовтня влучили у ТЕС в Бурштині та в об'єкт енергетики на
Вінниччині.
Що таке ТЕЦ і ТЕС та чому Росія хоче їх зараз знищити в Україні