Відбувся новий масштабний обмін полоненими між Україною та Росією, цього разу додому повертаються понад сотня військових.
Висвітлення наживо
Ключові події 23 жовтня
Керівник Міноборони Росії Сергій Шойгу намагався переконати міністрів оборони Франції, Туреччини, Британії та США у тому, що Україна планує використати "брудну бомбу", яка спричинить радіоактивне забруднення
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба назвав брехнею слова
Шойгу і відзначив, що "росіяни
часто звинувачують інших у тому, що планують самі"
Володимир Зеленський заявив, що застосувати ядерну зброю
може лише російський керівник, бо він є джерелом "усього брудного" у
війні. Він закликав світ реагувати на ймовірне "підняття ставок" Росією
Міністр оборони Британії Бен Воллес заперечив твердження
Шойгу і закликав не використовувати їх для ескалації
Дмитро Кулеба закликає заборонити мовлення RT по всьому світу після того, як російський телеведучий Антон Красовський
закликав вбивати українських дітей
ЗСУ відбили атаки росіян на Донеччині і завдали їм втрат біля
Енергодару, повідомляє Генштаб
Військовий літак РФ упав на житловий будинок в Іркутську.
Пілоти загинули
Росія вночі била дронами і ракетами по Миколаєву, Запоріжжю
та Дніпропетровщині. Щонайменше троє поранених, значні руйнування
Україна заперечила наявність "брудної бомби" і закликала світ реагувати на ескалацію з боку Росії
Зеленський: застосувати ядерну зброю може лише Путін, бо він є джерелом "усього брудного" у війні
Застосувати ядерну зброю у російсько-українській війні може лише Росія. Про це заявив Володимир Зеленський у вечірньому зверненні до українців.
"Коли сьогодні російський міністр оборони влаштовує телефонну карусель і обдзвонює іноземних міністрів із розповідями про так звану брудну ядерну бомбу, усі все добре розуміють. Розуміють, хто є джерелом усього брудного, що тільки можна уявити в цій війні", - наголосив президент України.
Зеленський відзначив, що всюди, куди приходить Росія, вона залишає по собі смерть та руїни, масові могили, катівні, зруйновані міста й села, заміновану землю, знищену інфраструктуру і природні катастрофи.
"І якщо хтось і може застосувати ядерну зброю у нашій частині Європи, то це лише один субʼєкт – і цей субʼєкт як раз і наказав товаришу Шойгу кудись там телефонувати", - наголосив президент України.
Зеленський закликав світ жорстко відреагувати на ймовірне "чергове підняття ставок і черговий ескалаційний крок" Росії.
"Вона вже зараз, превентивно і до будь-якого нового свого "бруду", має побачити, що світ це не проковтне".
Сьогодні керівник Міноборони Росії Сергій Шойгу зателефонував міністрам оборони Франції, Туреччини, Великої Британії та США та звинуватив Україну в підготовці "брудної бомби".
Про те, що Україна начебто планує підірвати на своїй території якусь "брудну бомбу", тобто звичайний боєприпас, під час вибуху якого в атмосферу потрапляють радіоактивні речовини, або малопотужний ядерний заряд, у неділю вранці несподівано написало російське державне агентство "РИА Новости".
Воно при цьому послалося на "джерела, що заслуговують на довіру, в різних країнах - у тому числі в Україні", не надавши жодних інших підтверджень.
"РИА Новости" написало, що йдеться про провокацію з метою звинуватити Росію у застосуванні зброї масового ураження.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав у твітер заяви Росії про "брудну бомбу" абсурдною і небезпечною брехнею.
Шойгу подзвонив міністру оборони Британії щодо "брудної бомби". Той відкинув його твердження
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу подзвонив міністру оборони Британії Бену Воллесу і звинуватив Україну в підготовці "брудної бомби".
Телефонна розмова відбулася з ініціативи Росії, повідомляє у твітер британське Міноборони.
"Міністр Шойгу заявив, що Україна планує дії за сприяння західних країн, зокрема Великої Британії, для ескалації конфлікту в Україні. Міністр оборони спростував ці заяви та застеріг, що такі звинувачення не повинні використовуватися як привід для більшої ескалації", - йдеться в повідомленні.
Раніше Шойгу по черзі зателефонував своїм колегам із Франції та Туреччини, щоб розповісти їм про "брудну бомбу". Також відбулася розмова Шойгу з міністром оборони США Ллойдом Остіном.
Про те, що Україна начебто планує підірвати на своїй території якусь "брудну бомбу", тобто звичайний боєприпас, під час вибуху якого в атмосферу потрапляють радіоактивні речовини, або малопотужний ядерний заряд, у неділю вранці несподівано написало російське державне агентство "РИА Новости".
Воно при цьому послалося на "джерела, що заслуговують на довіру, в різних країнах - у тому числі в Україні", не надавши жодних інших підтверджень.
"РИА Новости" написало, що йдеться про провокацію з метою звинуватити Росію у застосуванні зброї масового ураження.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав у твітер заяви Росії про "брудну бомбу" абсурдною і небезпечною брехнею.
"По-перше, Україна є відданою стороною ДНЯЗ: ми не маємо жодних "брудних бомб" і не плануємо їх мати. По-друге, росіяни часто звинувачують інших у тому, що планують самі", - відзначив Кулеба.
Цього тижня експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) на основі відкритих джерел кілька разів вказували на те, що Москва, ймовірно, готує інформаційне тло для провокації під чужим прапором.
Зокрема, ISW висував припущення, що російські військові можуть підірвати дамбу Каховської ГЕС, щоб прикрити свій відступ з правого берега Дніпра і сповільнити наступ України.
На їхню думку, Кремль може спробувати використати цю провокацію для того, щоб відвернути увагу від новин про третій принизливий відступ російських військ.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Бен Воллес спростував заяви Шойгу
Кулеба закликав весь світ заборонити RT після закликів ведучого вбивати українських дітей
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав країни, які досі не заборонили російську телекомпанію RT, негайно запровадити заборону. Він навів уривок з передачі ведучого телеканалу Антона Красовського, який закликав вбивати українських дітей.
"Уряди, які досі не заборонили RT, мають подивитися цей уривок. Ось на чиєму ви боці, якщо дозволяєте RT працювати у ваших країнах. Агресивне підбурювання до геноциду (ця людина постане за це перед судом), нічого спільного зі свободою слова. Час заборонити RT у всьому світі!", - написав керівник у твітер.
Під час передачі, яку веде Красовський, письменник Сергій Лук'яненко згадав, що нібито у 1980-х роках під час перебування на лікуванні на Закарпатті стикнувся з антиросійськими настроями з боку російськомовних українських дітей.
"Топити треба було таких в Тисині, там де пливе кача, топити цих дітей, топити. Це наш метод. От сказав, що москалі окупували – і одразу кидаєш у річку з буйною течією", - відповів на це Красовський.
Пізніше Красовський також закликав спалювати дітей у "смерекових хатах" у Карпатах.
Він також запитав Лук'яненка, чи має Україна залишатися на політичній мапі світу. На відповідь письменника, що скоріше так, і йому не хотілося б жити з багатьма українцями в одній державі, Красовський відповів: "Ну, розстріляємо".
Автор фото, Getty Images
ЗСУ відбили атаки росіян на Донеччині і завдали їм великих втрат біля Енергодару
Російські військові продовжують наступальні дії на
Бахмутському та Авдіївському напрямках на Донеччині, проте їхні атаки в цьому
регіоні були відбиті. Про це повідомляє у зведенні Генштаб ЗСУ.
"Підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в
районах населених пунктів Бахмут, Кліщіївка, Новомихайлівка, Мар’їнка,
Невельське, Первомайське та Авдіївка Донецької області", - йдеться в
повідомленні.
В Генштабі також підтвердили великі втрати росіян біля Енергодару
під час удару у суботу, 22 жовтня.
"В районі міста Енергодар, в результаті вогневого ураження,
було знищено 4 гаубиці Д-30, 3 вантажівки з боєприпасами, до 50 військовослужбовців
противника, ще близько 40 – поранено", - йдеться в повідомленні.
На іншій ділянці фронту знищено 2 одиниці РСЗВ Ураган росіян.
Також в Генштабі ЗСУ повідомляють, що авіація Сил оборони уразила 6 районів зосередження озброєння
та військової техніки росіян, а підрозділи протиповітряної оборони збили
дванадцять безпілотників Shahed-136.
Ракетні війська і артилерія ЗСУ уразили пункт управління,
п’ять районів зосередження російських військових, озброєння та військової
техніки, склад боєприпасів та зенітний ракетний комплекс.
В умовах війни BBC News Україна не може оперативно перевірити інформацію сторін.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, За даними Генштабу ЗСУ, російські військові зазнали великих втрат біля окупованого Енергодару
"Після звільнення я просто стояла і плакала". Ціна окупації Херсонщини
Більше навантажень - більше катастроф: чому російські літаки почали падати частіше
Автор фото, AFP
Падіння Су-34 у Єйську та Су-30 в Іркутську є різними катастрофами, вважає кореспондент ВВС Павло Аксьонов.
Хоча обидва літаки належать до однієї родини, їх створили, модернізуючи радянський винищував Су-27.
Су-30, який упав в неділю, за попередніми даними, вилетів з аеродрому Іркутського авіаційного заводу, на якому їх будують та ремонтують.
Перед зльотом він проходив обслуговування та підготовку на базі, де для цього є всі умови.
Йдеться, найімовірніше, про новий літак, який готували до передачі замовнику, можливо - ВПС М'янми.
Не виключено, щоправда, що це міг бути і літак, який пройшов ремонт.
Зрештою Су-30 під Іркутськом, судячи з відеокадрів, записаних на землі, падав майже прямовисно. Місце падіння розташоване за 145 кілометрів від аеродрому. Тобто винищувач міг набрати більшої висоти. Екіпаж залишався в літаку до зіткнення та загинув.
У Єйську, з огляду на близькість лінії фронту, минулого тижня, ймовірно, розбився "стройовий" Су-34. Він впав на житловий квартал міста одразу після зльоту - пілот не встиг відвести його від будинків, катапультувавшись зі штурманом в останній момент.
Катастрофа сталася після зльоту з тренувального аеродрому морської авіації, на якому літаки такого типу не базувалися - отже, рівень обслуговування також під питанням.
Ці катастрофи дуже не схожі одна на одну, але все-таки вони мають дещо спільне. Вони не єдині останнім часом.
Раніше в жовтні на аеродромі Бельбек зазнав аварії ще один військовий літак (його тип точно не було встановлено), повідомлялося ще про дві аварії 10 жовтня - обидві сталися в Ростовській області. Там одного дня розбилися Су-24 і Су-25. І це лише у жовтні.
Це досить багато аварій у військовій авіації, і не пов'язати його з війною в Україні складно.
Під час бойових дій навантаження на бойову авіацію зростає. Літаки літають набагато частіше, у бойових вильотах навантаження на всі системи також зростає, тому що в бою літак використовують у дуже напружених режимах польоту.
Наскільки гірше чи краще обслуговують військові літаки під час війни можуть сказати лише ті, хто безпосередньо займається такою роботою.
Але сам принцип, що у воєнний час виконання бойового завдання стоїть на першому місці, а безпека - на другому, здається цілком очікуваним в умовах російської армії.
"Павуки" та "Блискавки": Чи поставить Ізраїль колись Україні свої протиракетні системи
Шойгу зателефонував до Франції та Туреччини, щоб розповісти про "брудну бомбу"
Міністр оборони Росії Сергій Шойгу в неділю по черзі зателефонував своїм колегам із Франції та Туреччини, щоб розповісти їм про "брудну бомбу".
Про те, що Україна начебто планує підірвати на своїй території якусь "брудну бомбу", тобто звичайний боєприпас, під час вибуху якого в атмосферу потрапляють радіоактивні речовини, або малопотужний ядерний заряд, у неділю вранці несподівано написало російське державне агентство "РИА Новости".
Воно при цьому послалося на "джерела, що заслуговують на довіру, в різних країнах - у тому числі в Україні", не надавши жодних інших підтверджень.
"РИА Новости" написало, що йдеться про провокацію з метою звинуватити Росію у застосуванні зброї масового ураження.
Цього тижня експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) на основі відкритих джерел кілька разів вказували на те, що Москва, ймовірно, готує інформаційне тло для провокації під чужим прапором.
Зокрема, ISW висував припущення, що російські військові можуть підірвати дамбу Каховської ГЕС, щоб прикрити свій відступ з правого берега Дніпра і сповільнити наступ України.
На їхню думку, Кремль може спробувати використати цю провокацію для того, щоб відвернути увагу від новин про третій принизливий відступ російських військ.
Військовий літак РФ впав на житловий будинок в Іркутську. Пілоти загинули
"Відбій енергетичної тривоги". Як Україна повертає електрику після російських обстрілів
Військовий літак РФ упав на житловий будинок в Іркутську. Пілоти загинули
Російський військовий літак звалився на житловий будинок в Іркутську, повідомив губернатор регіону Михайло Кобзєв.
У телеграм-каналах публікуються записи, на яких видно пожежу, що почалася після аварії.
За даними ЗМІ, це Су-30, який вилетів із авіазаводу.
Падіння сталося у мікрорайоні Ново-Леніно. Інформації про загиблих та постраждалих серед цивільного населення наразі немає.
Водночас російське МНС вже підтвердило, що обидва пілоти літака загинули.
Тиждень тому внаслідок падіння винищувача-бомбардувальника Су-34 у місті Єйськ у Краснодарському краї, за останніми даними, загинули 15 людей, у тому числі троє дітей.
Під час падіння військовий літак зачепив дев'ятиповерховий житловий будинок.
Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".
Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.
Кінець X допису
У Києві "відбій енергетичної тривоги", але й відключення за графіком, На Рівненщині не вистачає до третини потужності
Автор фото, Getty Images
Постачальник струму в столиці, ДТЕК Київські електромережі, вранці повідомив, що за ніч відновив подачу світла у всіх районах Києва.
"Усі домівки в Києві зі світлом", - повідомили в компанії зранку.
Водночас там попередили, що "ситуація в енергосистемі лишається складною", і закликали до ощадливого споживання електроенергії.
Про "відбій енергетичної тривоги" у Києві написав і керівник YASNO Сергій Коваленко у фейсбуці.
Проте ближче до полудня у ДТЕК повідомили про нові можливі відключення:
"За розпорядженням НЕК Укренерго, у Києві з 11.13 будуть відбуватися стабілізаційні відключення світла".
Водночас там запевнили, що максимально дотримуватимуться графіків, які можна подивитися за посиланням.
Тим часом голова Рівненської ОВА Віталій Коваль повідомив, що "для забезпечення звичних потреб споживачів зараз не вистачає близько 30% потужності".
Він також повідомив, що після 10-ї ранку почало зростати навантаження на електромережі, що призвело до аварійних вимкнень, зокрема в центральній частині Рівного та у Рівненському районі.
"Це свідчить про те, що абоненти продовжують вмикати енергоємні електроприлади, чого не витримують електромережі", - наголосив голова ОВА.
Ракетна атака 22 жовтня у Рівному також призвела до часткового знеструмлення ПрАТ "Рівнеазот", що належить Дмитру Фірташу, і аварійної зупинки ключових цехів з виробництва мінеральних добрив, повідомляє пресслужба Group DF.
Внаслідок відсутності електроенергії було зупинено цехи: аміаку, азотної кислоти, вапняково-аміачної селітри та аміачної селітри. Завдяки зусиллям працівників зупинка цехів була проведена згідно з регламентами, а екологічна ситуація на підприємстві знаходиться в межах норм, зазначають в компанії.
Очільник Волинської ОВА Юрій Погуляйко повідомив, що на ранок 23 жовтня в області відновлено електропостачання 91 тисячі споживачів, і використовуються всі можливі резервні схеми живлення.
Проте частково без електрики залишаються Луцьк, Ковель, Луківська та Головненська територіальні громади Ковельського району, а там, де електрика є, спостерігається знижений рівень напруги.
Голова Хмельницької обласної військової адміністрації Сергій Гамалій повідомив, що "станом на ранок в Шепетівському районі без електроенергії залишаються приблизно 20% абонентів. По місту Хмельницькому відновлено електропостачання на 96%, водопостачання на 100%".
В результаті російських повітряних атак 22 жовтня "Укренерго" була змушена запровадити обмеження на постачання електрики в Києві та 11 областях
За даними компанії, масштаби руйнувань за цей день є співставними або навіть більшими ніж ті, що відбулися 10-12 жовтня.
Раніше міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що масовані російські атаки, що почалися з 10 жовтня завдали шкоди 30-40% української енергетичної інфраструктури, а Україна втратила близько 4000 МВт потужності електромереж.
Британська розвідка: Росіяни будують "Лінію Вагнера" , щоб стримати стрімкий наступ України
Британська розвідка у ранковому короткому звіті про війну прокоментувала заяви бізнесмена Євгена Пригожина про будівництво оборонних споруд - так звану "лінію Вагнера" в Луганській області.
"Якщо масштаб планів відповідає заявам Пригожина, ці роботи, ймовірно, мають на меті інтегрувати річку Сіверський Донець у лінію оборони, частково повторюючи лінію розмежування 2015 року", - йдеться у звіті.
"План дає підстави припустити, що Росія вкладає значні кошти у підготовку оборонних рубежів за нинішньою лінією фронту, ймовірно, з метою зупинити швидкий український контрнаступ", - додають фахівці.
Йдеться про ланцюг нещодавно побудованих протитанкових загороджень і окопів, який починається від російського кордону на схід від Луганська і потім йде на північний захід до Кремінної, де він різко повертає на південь.
Ця лінія відокремлює умовну північну частину Луганської області від південної. Раніше в соцмережах експерти та військові блогери висловлювали припущення, що ЗСУ може прагнути відсікти та звільнити північ Луганщини.
Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".
Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.
Кінець X допису
Яйця, овочі та війна. Як зростають ціни на харчі
Росія вночі била дронами і ракетами по Миколаєву, Запоріжжю та Дніпропетровщині. Щонайменше троє поранених, значні руйнування, Збито 16 "шахедів"
Автор фото, Кирило Тимошенко/ОП/Telegram
Підпис до фото, Результати нічного обстрілу Миколаєва
За минулу добу ЗСУ збили два російських гелікоптери, 21 крилату ракету та 20 безпілотників, повідомили у генштабі ЗСУ.
А командування Повітряних сил повідомило, що 16 із цих безпілотників - ударних дронів-камікадзе "Shahed-136" - знищили вночі.
Зокрема, на Миколаївщині ППО повітряного командування "Південь" знищило 11 дронів.
Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив про збиття 14 дронів-камікадзе над територією області.
Проте три дрони таки пролетіли і близько 0:30 завдали удару по інфраструктурі, деталей поки що немає.
Крім того, приблизно о 1:30 ночі росіяни також завдали удару ракетами типу С-300 по Миколаївщині.
Відомо що, одна з ракет влучила у п’ятиповерховий житловий будинок, повністю зруйнувавши квартиру на п’ятому поверсі. Також пошкоджень зазнав сусідній 10-поверховий житловий будинок.
"Пошкоджено також теплотрасу, дитячий майданчик та кілька припаркованих автівок. Попередньо, три людини отримали поранення", - повідомив Віталій Кім.
"Шахеди" і ракети С-300 також атакували Запоріжжя, повідомив голова місцевої ОВА Олександр Старух.
"Один з дронів уразив громадську будівлю в обласному центрі. За попередньою інформацією, постраждалих немає. Також було здійснено ракетний обстріл одного з сіл Запорізького району. Внаслідок потрапляння трьох ракет із використанням ЗРК "С-300" пошкоджено приватні будинки та приміщення школи", - написав він.
Нічних обстрілів також зазнали Нікопольська та Марганецька громади Дніпропетровщини. Обстріли велися з РСЗВ та важкої артилерії, повідомив голова Дніпропетровської ОВА Валентин Резніченко.
За його словами, люди не постраждали, а масштаби руйнувань уточнюються.
Автор фото, Олександр Старух/Запорізька ОВА/Telegram
Підпис до фото, Нічний обстріл Запоріжжя
Автор фото, Олександр Старух/Запорізька ОВА/Telegram
СБУ затримала керівника "Мотор Січі" за постачання двигунів для авіації РФ
Ударами по енергоінфраструктурі росіяни відволікають ресурси від українського контрнаступу - ISW
Масовані російські удари по українській цивільній інфраструктурі навряд чи підірвуть волю українців до спротиву, але з наближенням зими стають дедалі більшим економічним та гуманітарним викликом, йдеться в огляді американського Інституту вивчення війни (ISW).
Там нагадують, що за останні тижні було знищено понад 30% української енергетичної інфраструктури, що спричинило відключення електрики по всій країні.
Одна з найпотужніших атак сталася напередодні, 22 жовтня.
Цими ударами, вважають у ISW, "Росія намагається підірвати волю українців до спротиву та змусити українську владу переспрямувати значні ресурси на захист цивільних та енергетичної інфраструктури замість спрямування цих ресурсів на контрнаступ" на cході та півдні України.
Американські аналітики також називають "дивними" заяви російського постпреда в ООН Василя Небензі про те, що російські безпілотники вражають цивільні об'єкти в Україні лише тому, що український оборонний вогонь змушує дрони змінювати курс.