В українському "Нафтогазі" називають заяви російського "Газпрому" про запровадження санкцій та відмову платити за транзит газу через ініційований "Нафтогазом" арбітраж, "є ще одним прикладом зневаги до верховенства права". Про це йдеться у повідомленні на сайті компанії.
"Ця заява вкотре доводить, що "Газпром" є інструментом незаконної агресивної війни РФ проти України", - йдеться в заяві.
У "Нафтогазі" також наголошують, що "Газпром" викривляє інформацію та маніпулює фактами. Там нагадують, що від травня не відбувається транспортування газу через точку входу "Сохранівка", оскільки вона контролюється збройними силами Росії, і "Нафтогаз" трактує це як форс-мажорні обставини. Натомість "Нафтогаз" запропонував перекинути ці обсяги транзиту на іншу точку входу - "Суджа" - без жодних додаткових витрат з боку російської сторони.
"Отже, "Нафтогаз" надав необхідні послуги, проте "Газпром" відмовився ними скористатися", - наголошують в українській національній компанії.
Відтак, заявляють в "Нафтогазі", "всупереч твердженням "Газпрому", контракт не дає "Газпрому" права виправдовувати невиконання своїх платіжних зобов’язань форс-мажорними обставинами".
"Арбітраж відбудеться незалежно від участі в ньому "Газпрому", - наголошують в "Нафтогазі".
Там нагадують, що за контрактом, підписаним у 2019 році, "Газпром" визнав право "Нафтогазу" звертатися до арбітражу у випадку виникнення спорів.
"Наразі, коли "Нафтогаз" використовує це право, це є звичайною реалізацією договірного права, а не "недружнім актом", - зазначають у "Нафтогазі.
Напередодні російський "Газпром" заявив, що застосує санкції через те, що "Нафтогаз" звернувся до арбітражу через неповну оплату "Газпромом" транзитних зобов'язань згідно із контрактом, укладеним у 2019 році. Результатом цього може стати повне припинення російського газового транзиту українською територією.
Своєю чергою, як неодноразово заявляли і представники нафтогазової галузі, і експерти, це поставить під удар українську газотранспорту інфраструктуру, яку також можна використовувати для того, аби постачати газ із заходу на схід України у разі потреби.
На початку 2018 року "Нафтогаз" вже виграв у міжнародному суді в "Газпрому" - тоді за рішенням Стокгольмського арбітражу російський газовий велетень мав відшкодувати українській компанії 2,6 млрд доларів.