Війна Росії проти України: хроніка 31 серпня - 20 вересня
Західні лідери прогнозовано заявили, що не визнаватимуть результатів "референдумів", проведених на окупованих українських територіях.
Висвітлення наживо
Українським військам буде важко протистояти іранським дронам, - WSJ
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Іранський дрон Shahed-136, на який росіяни нанесли назву "Герань", щоб приховати його походження. Збитий біля Куп'янська на Харківщині
В останній тиждень дрони-камікадзе іранського виробництва Shahed-136, перефарбовані в російські кольори, почали помічати біля українських позицій в Харківській області.
Про це пише Wall Street Journal, кореспонденти якої вважають ці дрони серйозним чинником у конфлікті.
Експерт зі зброї Скотт Кріно сказав WSJ, що іранські дрони у Росії можуть стати важливою противагою сучасним системам противника, таким як HIMARS, які Україні надіслали США.
"Поява Shahed-136 на війні в Україні, безперечно, змінює оперативні плани Києва", - сказав експерт.
Він зазначив, що воювати проти цих дронів українцям буде складно: вони досить маленькі і літають дуже низько, тож українським ППО буде важко їх засікти.
Зокрема, такі системи можуть застосовуватися для знищення української артилерії, зокрема поставлених США гаубиць М-777.
Опалювального сезону на Луганщині цьогоріч не буде, - голова ОВА
Голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай заявив, що опалювальний сезон цієї зими на Луганщині не вдасться провести.
"Російські війська знищили там практично всю інфраструктуру", - пояснив він.
У разі швидкої деокупації області голова ОВА проситиме людей не повертатися надовго у свої населені пункти – навіть при відновленні теплових котлів, відремонтувати систему теплопостачання, розгорнуту по містах, до зими неможливо.
Також Гайдай нагадав, що евакуюватися з Луганщини можна двома шляхами – через Запорізьку область, а також через РФ і країни Балтії.
На початку липня міністерство оборони Росії заявило, що захопило усю Луганську область.
Прокуратура показала фото з катівні в Козачій Лопані
Автор фото, прокуратура
Підпис до фото, Катівня в приміщенні поліції в Козачі Лопані
Офіс генерального прокурора оприлюднив фото катівні, яку влаштували російські військові в селищі Козача Лопань на Харківщині. Воно було під окупацією майже пів року.
Цей населений пункт українські війська звільнили минулого тижня.
Для своїх потреб росіяни облаштували підвальне приміщення в будівлі "міліції".
Українські правоохоронці встановили осіб, які працювали на представників РФ в селищі Козача Лопань, вживаються заходи щодо притягнення їх до кримінальної відповідальності.
Автор фото, прокуратура
Автор фото, прокуратура
Автор фото, прокуратура
Росіяни для відступу зводять переправу з вагонів біля Каховської ГЕС, - генштаб
Автор фото, EPA
Підпис до фото, Росіяни захопили Каховську ГЕС ще наприкінці лютого
За даними генерального штабу Збройних сил України, російські військові зводять нову переправу із затоплених вагонів біля Каховської ГЕС. Переїзд по мосту через Дніпро в цьому районі неможливий через обстріли ЗСУ.
"У зв’язку з успішними діями Сил оборони щодо виведення з ладу всіх переправ через Дніпро на Херсонському напрямку, окупанти готують собі шляхи відступу. Так, в районі Каховської ГЕС, для побудови в подальшому переправи, вони затопили 9 вагонів", - повідомляє генштаб.
Також він інформує, що 10 вересня українські армійці обстріляли будівлю в Херсоні, де розміщувалися військові і техніка противника. Загинуло 180 росіян.
За поточну добу ЗС РФ завдали 4 ракетні та 15 авіаційних ударів, здійснили понад 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по військових та цивільних об’єктах на території України.
Зокрема, під вогонь потрапили населені пункти на Сумщині, Харківщині, Донеччині, Запоріжжі і Херсонщині.
ЗСУ відбили атаки противника в районах населених пунктів Бахмут, Зайцеве, Первомайське, Миколаївка Друга та Новомихайлівка.
Протягом доби авіація українців завдала ударів по десяти районах зосередження живої сили і техніки військ РФ та трьох позиціях зенітних ракетних комплексів.
Ракетні війська і артилерія завдали вогневого ураження по пункту управління противника та складу боєприпасів.
ВВС в умовах бойових дій не може оперативно перевірити вказану інформацію.
ЗАЕС знову підключена до української енергомережі, - МАГАТЕ
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Українська атомна станція біля Запоріжжя була окупована російськими військами на початку березня
Захоплена росіянами Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) знову отримує електроенергію безпосередньо з української мережі. Це сталося після того, як інженери відремонтували одну з чотирьох основних зовнішніх ліній електропередач, які були пошкоджені під час конфлікту.
Про це повідомляє Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) 17 вересня.
"Відремонтована лінія напругою 750 кіловольт (кВ) тепер забезпечує найбільшу в Європі атомну електростанцію, останній діючий реактор якої було зупинено 11 вересня, електроенергією, необхідною для охолодження реактора та інших важливих функцій безпек", - вказано у повідомленні.
Після того, як два тижні тому ЗАЕС втратила підключення до тієї самої лінії 750 кВ, вона спочатку покладалася на електроенергію, яку виробляла сама станція, а потім на резервні лінії електропередач, які з’єднували її з мережею через електророзподільний пункт сусідньої теплоелектростанції.
Після повторного підключення основної лінії вдень 16 вересня ще три інші основні зовнішні лінії електропередачі 750 кВ, які були пошкоджені раніше під час конфлікту, залишаються несправними. Усі шість реакторів ЗАЕС перебувають у стані холодної зупинки, але вони все ще потребують електроенергії для підтримки необхідних функцій безпеки.
З 5 вересня станція не постачає електроенергію домогосподарствам, заводам та іншим підприємствам.
МАГАТЕ зазначає, що лінія 750 кВ була відновлена в той же день, коли на ЗАЕС український "Енергоатом" зміг доставити запчастини для ремонту, а також додаткові запаси палива для аварійних дизель-генераторів станції.
Для сприяння стабілізації ситуації навколо атомної станції генеральний директор МАГАТЕ ініціював консультації з зацікавленими сторонами щодо термінового створення на ЗАЕС охоронної зони ядерної безпеки.
Макрон "жорстко засудив звірства", скоєні під час російської окупації в Ізюмі
Президент Франції Еммануель Макрон засудив та назвав звірствами масові вбивства українців у Ізюмі на Харківщині, який звільнили з російської окупації в вересні.
"Жорстко засуджую звірства, скоєні в Ізюмі, в Україні, під час російської окупації. Ті, хто це зробив, повинні відповісти за свої злодіяння. Не буває миру без справедливого суду", - написав він українською мовою у фейсбуці.
Вибухи в окупованому Мелітополі: ЗМІ кажуть про підрив залізниці
Мер Мелітополя (Запорізька область) Іван Федоров повідомив про вибухи в окупованому росіянами місті.
"Щойно: 5 вибухів в селищі Богатир в районі Молочного лиману, куди окупанти передислокували частину своєї військової техніки і особового складу", - написав він.
Він також додав, що зранку 17 вересня вибухи пролунали також біля села Радивонівка, де розташована військова база РФ.
Інформацію про вибухи підтвердив також представник окупаційної влади Запорізької області Володимир Рогов. Він заявив, що біля Мелітополя відбулось 5 вибухів, але подробиць не навів.
Однак, зранку 17 вересня місцеве видання "РІА Мелітополь" повідомило, що українським партизанам вдалось підірвати залізничну колію біля окупованого міста.
"За наявною інформацією, було підірвано залізничне полотно, яким окупанти доставляють зброю та паливо для військової техніки з АР Крим", - сказано в повідомленні.
ВВС в умовах бойових дій не може оперативно перевірити інформацію.
У Києві попрощались з артистом балету Олександром Шаповалом, який загинув на війні
У Києві біля столичного оперного театру попрощалися з артистом балету Олександром Шаповалом, який добровільно пішов на фронт.
"Він виступав протягом 28 сезонів, перш ніж піти добровольцем воювати на схід.
Поки Україна досягає успіхів на полі бою, його смерть є нагадуванням про жахливу ціну цієї війни", - пише в твіттері кореспондент ВВС Джеймс Вотерхаус.
Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".
Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів.
Кінець X допису
Росія обстріляла Костянтинівку на Донеччині. П'ятеро поранені, в тому числі дитина
П'ятеро людей, в тому числі дитина, отримали поранення наслідок сьогоднішнього обстрілу Костянтинівки Донецької області, повідомляє голова місцевої ОВА Павло Кириленко.
Він закликав цивільних покинути область, особливо сім'ї з дітьми, літніх людей та людей з інвалідністю.
"Костянтинівка доволі віддалена від лінії фронту, однак росіяни регулярно завдають ударів по місту", - підкреслює він.
"Вірте, що повернусь": історія вагітної лікарки у полоні
"Квіти на руїнах" - жінка в Макарові доглядає квітник на згарищі
Били струмом, битами та випалювали хрести: СБУ показала куп'янчанина, якого катували російські військові
Служба безпеки України отримала свідчення цивільного мешканця Куп'янська Харківської області, який каже, що російські військові утримували його під вартою та катували.
Куп'янськ - одне з міст Харківщини, яке кілька місяців було в російській окупації, а у вересні було звільнене українськими військами.
"Мене на першому допиті хвилин 40 били струмом, стріляли в мене чи то з пневматики, чи то з газового, не знаю - я в мішку був… Били битами чи залізними трубами", - розповів чоловік.
Декому з полонених, за його словами, паяльниками випалювали на тілі хрести.
У невеличкій, призначеній на дві особи камері, утримували 8 людей. Допити, як стверджується, проводити співробітники ФСБ.
"Вибивали із місцевих мешканів імена та адреси учасників АТО, бійців територіальної оборони, осіб, які мали проукраїнську позицію. Погрожували стратою на мінному полі та розправою над родинами, які залишилися під окупацією", - заявляє СБУ.
Спецслужба нагадує, що такі дії російських військ підпадають під ознаки катувань, відповідно до Конвенції ООН проти катувань 1984 року.
"СБУ робить усе можливе, щоб ідентифікувати кожного, хто причетний до вчинення воєнних злочинів проти мирного населення України. За кожен такий злочин обов'язково доведеться відповідати в міжнародних судах", - йдеться в повідомленні.
Росія свою причетність до численних заяв української сторони про катування та вбивства місцевого населення, не коментує або заперечує.
"Культура окозамилювання" як одна з причин поразки російської армії під Харковом
Терміново, Поранена під час обстрілу 11-річна дівчинка з Чугуєва померла.
Дівчинка, що була поранена під час ракетного обстрілу Чугуєва (Харківська область), померла в лікарні.
"Від російського терору загинула безневинна дитина.
На жаль, 11-річна дівчинка, яку госпіталізували в Чугуєві, від отриманих травм померла", - повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Ще одна жінка, яка після ударів по Чугуєву отримала поранення, перебуває на лікуванні в середньому ступені тяжкості.
"Російська нація ганебна, бо саме вона відповідальна за тих, хто здійснює боягузливі злочини. За тих, хто перекреслив майбутнє цілих поколінь росіян, які будуть розплачуватися за все це, через власні комплекси і неадекватність", - так відреагував на цю подію голова Офісу президента України Андрій Єрмак.
Російські війська вдень 17 вересня завдали ракетного удару по Чугуєву. Влучили в об'єкти критичної інфраструктури, приватного сектору, підприємства, автозаправні станції.
Німеччина дозволила поставку в Україну артустановок RCH-155, - ЗМІ
Автор фото, KMW
Підпис до фото, Німецька самохідна артустановка RCH-155 може стріляти високоточними снарядами на 52 км. Вона також розганяє швидкість до 100 км/год
За інформацією німецького видання Welt уряд Німеччини задовольнив запит України на купівлю 18 самохідних артилерійських установок RCH-155.
"Після тижнів коливань уряд Німеччини задовольнив запит України на поставку додаткового артилерійського озброєння", - повідомляє видання.
Як випливає з документів, отриманих німецьким ЗМІ, Київ звернувся за поставкою гаубиць ще 14 липня. Про це йшлося в листі міністра оборони України Олексія Резнікова до німецької колеги Крістін Ламбрехт.
Зокрема, йдеться про 18 екземплярів системи озброєння RCH-155 вартістю 216 млн євро, які Київ хоче замовити у збройової групи Krauss-Maffei Wegmann (KMW).
З українських урядових кіл повідомлялося, що запит на гаубиці RCH-155 неодноразово обговорювався у федеральному уряді, але рішення не було прийнято. "Тижнями не було офіційної відповіді, але тепер це сталося", - заявляє Welt.
Однак, за інформацією видання, виробник зброї KMW зможе передати Україні свою продукцію не раніше, ніж через 30 місяців. Тобто як мінімум у 2025 році.
RCH-155 – це самохідна артустановка на шасі бронетранспортера Boxer.
Вона має гармату L52 із заявленою дальністю стрільби до 54 км і темпом стрільби – 9 пострілів на хвилину.
"Вони стануть ізгоями". Байден застеріг Путіна від застосування ядерної зброї в Україні
Росіяни вдарили по Чугуєву. У лікарні дитина, пошкоджена критична інфраструктура
Російські війська завдали ракетних ударів по Чугуєву Харківської області, пише голова місцевої ОВА Олег Синєгубов.
"На жаль, постраждала дівчинка 11 років, її госпіталізували до медичної установи", - пише він.
Крім того, від влучань є пошкодження критичної інфраструктури, приватного сектору, підприємства, автозаправної станції.
Лауреат Нобелівської премії про українську економіку: Все не так погано, але економічна допомога важлива не менше, ніж військова
Автор фото, Getty Images
Економіст Пол Кругман, який отримав у 2008 році премію пам'яті Альфреда Нобеля з економічної науки, у своїй колонці у New York Times аналізує стан української економіки в умовах війни.
Загалом він досить оптимістичний, попри похмурі цифри: за офіційними оцінками, український ВВП упав на 37% рік до року, а інфляція в країні зросла до 24% у річному вираженні.
Падіння ВВП, звичайно, величезне, але на це слід очікувати, враховуючи масштаби руйнувань, окупацію п'ятої частини території країни та блокаду головного маршруту її експорту - морських портів.
А 24-відсоткова інфляція в умовах війни є цілком помірною, пише Кругман.
Війна вимагає різкого підвищення бюджетних видатків, жодна держава не може покрити їх за рахунок податків (тим більше коли доходи у платників податків знижуються), тому залишається фінансувати їх із двох джерел: запозичення та грошова емісія.
"Нормально і навіть прийнятно бачити значну інфляцію у воєнні часи", - продовжує Кругман.
Він знайшов деякі історичні цифри: у Великій Британії та США під час Першої світової війни інфляція була на рівні сьогоднішньої української, але на їхню територію тоді ніхто не вторгався.
Приблизно така ж інфляція була у північних штатах США під час Громадянської війни (а на рабовласницькому Півдні - на порядок вище, понад 200%).
Кругман вважає, що українська влада зуміла досить успішно обмежити масштаби шкоди, але головне, що рятує Україну, - що вона не самотня.
На початку війни не тільки російська армія була набагато більшою за українську, а й російська економіка була в багато разів більшою.
Зате економіки західних країн набагато більші російської (ВВП однієї лише Великої Британії чи не вдвічі більше російського, не кажучи вже про більші країни).
Усі вже знають, як вплинули на перебіг війни постачання західних озброєнь. Але західна економічна допомога, хоч і привертає менше уваги, не менш важлива, пише Кругман.
"Якщо приплив грошей буде недостатнім (а деякі європейські країни все ще не видали більшу частину обіцяного), то українська економіка потрапить у кризу", - пише він.
На Заході є школа зовнішньополітичної думки, яка вважає, що Україна приречена, а тому й військова та фінансова допомога їй безглузда.
Перемога ЗСУ на Харківщині важлива ще й тим, що розбиває аргументи цієї школи та допомагає країні заручитися стабільним потоком як зброї, так і грошей, наголошує Кругман.
Росіяни обстріляли Слов'янську ТЕС. В районі пожежа та перебої з водопостачанням
Автор фото, Донецька ОВА
Російські війська вранці обстріляли Слов'янську ТЕС в Донецькій області, повідомляє голова місцевої ОВА Павло Кириленко.
"Пошкоджено обладнання на території станції.
Пожежу, що здійснялася від обстрілу, зараз приборкують рятувальники.
Через обстріл у місті Миколаївка почалися перебої з водопостачанням", - пише він.
На його думку, росіяни "навмисне цілять по інфраструктурним об'єктам області, намагаючись завдати якомога більшої шкоди передусім мирному населенню".
Росіяни тримали в підвалах українських та шрі-ланкійських студентів. Їх звільнили після деокупації