У вечірньому зверненні до українців Володимир Зеленський засудив рішення Канади щодо передачі турбіни, яка необхідна Росії для газопроводу "Північний потік".
"Сьогодні був непростий день. МЗС довелося викликати представника Канади у
нашій державі через абсолютно неприйнятний виняток у санкційному режимі проти
Росії. Це стосується не тільки якоїсь турбіни для газопроводу "Північний потік",
яку Канада не повинна була передати, але все ж таки передала фактично Росії. Це
стосується спільних правил: якщо держава-терорист може витиснути такий виняток
у санкціях, то яких винятків вона захоче завтра чи післязавтра", - пояснив президент України.
На думку Зеленського подібні рішення є небезпечними не лише для України, але для усіх країн демократичного світу.
"У Москві це сприйматимуть виключно як прояв слабкості", - переконаний він.
"Тепер можна не сумніватися, що Росія спробує не просто максимально обмежити, а таки повністю припинити у найгостріший момент постачання газу до Європи. Саме до цього тепер треба готуватися, саме це тепер провокується", - пояснив Зеленський.
На його думку, кожна поступка в таких умовах сприймається російським керівництвом як стимул для подальшого, сильнішого тиску.
"Звичайно, ще можна переглянути це рішення про одну турбіну, яке тягне за собою багато проблем. Росія ніколи не грала в енергетиці за правилами й не гратиме зараз, якщо не побачить сили", - зазначив він.
Канада 10 липня повідомила, що поверне відремонтовану турбіну Siemens, необхідну для обслуговування російського газопроводу "Північний потік-1". Її передадуть Німеччині і вже звідти доставлять "Газпрому", щоб Оттава не порушувала власних санкцій, писали ЗМІ.
Росія під час скорочення постачання газу до Європи, посилалася, зокрема, на відсутність у неї цієї турбіни, що потрапила під санкції. Міністр економіки Німеччини Роберт Хабек раніше попросив Канаду віддати турбіну - це, на думку Хабека, позбавить Росію приводу для скорочення постачання.
Оттава розраховує, що цей крок "підтримає можливості Європи" мати доступ до "надійної енергії", тоді як європейці продовжать відмовлятися від російської нафти та газу, пише агентство Reuters.
Міністерство закордонних справ України та Міністерство енергетики України 10 липня висловили "глибоке розчарування" у зв’язку із рішенням уряду Канади видати дозвіл на повернення до Німеччини відремонтованих компанією Siemens Canada турбін Північного потоку-1.
"Це підлаштування санкційного режиму під забаганки Росії. Цей небезпечний прецедент йде врозріз з принципом верховенства права і матиме лише один наслідок - зміцнить почуття безкарності Москви. Росія може продовжувати постачання газу в Німеччину у повному обсязі без турбіни, що стала предметом дискусії", - йдеться в заяві МЗС України.