You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.

Take me to the main website

Війна Росії проти України. Хроніка 26 травня - 13 червня

Росіяни зосередили основні зусилля на Сєвєродонецьку та Лисичанську. На окремих напрямках фронту українці перейшли у контрнаступ.

Висвітлення наживо

  1. Росіяни відправили судно з краденим у Маріуполі металом до Ростова

    Перше російське судно, яке зайшло в порт Маріуполя після його захоплення та розмінування російськими військами, вирушило звідти в Ростов-на-Дону з вантажем металу.

    Як написав у своєму телеграмі лідер бойовиків "ДНР" Денис Пушилін, сьогодні з порту Маріуполя вийшло 2500 тонн рулонного металу, судно прямує до Ростова.

    Пушилін зазначив також, що тепер у його "республіки" з'явився власний торговий флот, який складається із суден, які залишилися біля причалів Маріуполя.

    За його словами, частина суден перейде під контроль "ДНР".

    Найбільший в Україні виробник сталі, компанія "Метінвест" раніше повідомляла, що в порту Маріуполя стоять п'ять суден, які вже завантажені десятками тисяч тонн сталі ще до війни. Компанія вважає, що Росія може спробувати захопити ці судна та незаконно вивести з порту разом із вантажем.

    Україна назвала мародерством рішення Росії про вивезення з Маріуполя металу, який накопичився там з початку війни, вартістю в сотні мільйонів доларів.

  2. "Я бачив, як палає Сєвєродонецьк". Що відбувається на східному фронті

  3. Британський генерал: з власної волі росіяни з України не підуть

    На думку колишнього начальника британського генерального штабу лорда Річарда Данната, російські війська добровільно не покинуть захоплені території України.

    "Всі міжнародні заяви можуть вимагати від Росії відійти до кордонів на 24 лютого, повернути території, захоплені на Донбасі, але з якого дива вони поступатимуться цій території? – запитує генерал Даннат в інтерв'ю телеканалу Sky News. - Звичайно ж, вони не підуть добровільно, а НАТО і коаліція західних країн не проводитимуть великої операції з метою вигнати їх звідти".

    На думку британського військового, справжні переговори почнуться лише тоді й у тому випадку, якщо українці, як і раніше, міцно триматимуть оборону на Донбасі, а російські війська видихнуться, захопивши частину української території.

    Проте для цього, вважає лорд Даннат, президенту Зеленському доведеться визнати, що 10-15% української території залишиться під контролем Росії.

    Слова лорда Данната звучать у руслі недавніх публікацій у західних ЗМІ та заяв низки європейських та американських політиків, які закликають Київ змиритися зі втратою частини території заради укладання миру з Росією.

    Сам президент Зеленський, а також інші представники української влади, категорично заявляли, що не погодяться ні на який варіант мирного врегулювання, який передбачає відмову від будь-якої частини території України.

  4. Вихід з Сєвєродонецька можливий лише, щоб зберегти війська - Гайдай

    Програмі Today на BBC Radio 4 вранці вдалося поговорити телефоном з керівником Луганської ОВА Сергієм Гайдаєм про ситуацію в Сєвєродонецьку.

    "[Росіяни] намагаються атакувати місто з багатьох сторін. На жаль, вони вже увійшли в місто. Там складна ситуація", - розповів він.

    "Але українські війська не вийшли. Поки що всередині міста точаться бої", - сказав Гайдай.

    Відповідаючи на запитання, чи перейде місто під контроль Росії, він відповів: "Це війна. Таких прогнозів не можна робити. Але якщо їм (ЗСУ. – Ред.) доведеться відійти на інший берег річки – ближче до Лисичанська – щоб зберегти війська, то вони, ймовірно, це зроблять".

    Гайдай визнав, що якщо росіянам вдасться захопити Сєвєродонецьк, це буде неприємною подією для країни. Проте, на його думку, важливіше, хто виграє війну, а не окрему битву.

    "[Це] столиця Луганського регіону. Для всіх нас це буде важкий і неприємний момент, якщо він впаде, - сказав керівник Луганської ОВА. - Але важлива перемога у війні загалом, а не лише одна битва".

    Він ще раз підкреслив важливість отримання далекобійної артилерії для зупинення російського наступу.

    "Нам потрібна далекобійна артилерія. Росіяни постійно обстрілюють нас з відстані. У них величезний запас снарядів і вони годинами просто обстрілюють наші позиції. Тільки після цього вони посилають війська в наступ. Коли прибуде далекобійна артилерія, ми зможемо... зупинити російську армію", - сказав Гайдай.

  5. "До перемоги ще багато треба зробити" - Данілов

    Олексій Данілов в інтерв'ю "Укрінформу" розказав, як готувалися до війни, яка ситуація на фронтах та скільки ще триватимуть бойові дії. Ось основні тези.

    • Про тривалість війни: "По-перше, висновки робити іще зарано. По-друге, я вважаю, ті люди, які казали, що війна дуже швидко закінчиться, що ми вже перемогли, що в квітні місяці будемо святкувати, - говорили небезпечну річ. На превеликий жаль, війна ще буде тривати, і нам до перемоги багато чого треба зробити. Нам дуже складно на фронті, ідуть бої на території Луганської, Донецької та інших областей нашої країни. До того часу, доки вони не закінчаться, доки останній російський чобіт не піде з нашої території, нам не можна заспокоюватися".
    • Про іноземну зброю: "Ми почали отримувати зброю, допомогу. Не відразу, не в такій кількості і не такого, скажімо так, ґатунку, як би нам хотілося, але ми почали отримувати. На сьогоднішній день ситуація зрушила з мертвої точки. Звичайно, ми би дуже хотіли, щоб це було набагато швидше і більше. Але процес триває, ми отримуємо гармати М777, інші засоби ураження, процес іде. Ми б хотіли, щоб він пришвидшився. Коли б у нас була важка зброя, артилерія, важкі танки, то ми б виконали деокупацію Маріуполя".
    • Про загрозу з боку Білорусі: "Дійсно, ми вважали, що з території Білорусі не буде того нападу, який, на жаль, відбувся. Більше того, за два дні до війни наш міністр оборони спілкувався з міністром оборони білорусі. І вони запевняли, що ні в якому разі цього не буде. Наш головний прикордонник за день спілкувався з головним прикордонником Білорусі. Він каже, навіть не думайте собі, що ми в цьому будемо брати участь, що з нашої території на вас хтось піде. Але вони пішли не тільки з цього боку, вони пішли по всьому кордону".
    • На питання, чому розмінували перешийок до Херсонської області, секретар РНБО відповів так: "Остаточної відповіді навіть у мене, що там відбулося, на сьогоднішній день немає, на превеликий жаль. Але ми обов’язково маємо з вами отримати відповідь. Цим займаються ті органи, які мають повноваження займатися цими питаннями".
  6. Українські плавці з інвалідністю застрягли в Стамбулі

  7. "Росія може робити стратегічну помилку в Сєвєродонецьку" - Курт Волкер

    Російські війська можуть зробити стратегічну помилку, "кидаючи все, що мають", у битву за Сєвєродонецьк в Луганській області України, припустив колишній посол США в НАТО, який також працював спецпредставником США в Україні до 2019 року.

    Хоча місто важливе для Луганської області, "воно не таке важливе в боротьбі загалом, і я думаю, що українці зможуть перегрупуватися та дати відсіч", сказав Курт Волкер у програмі Today на BBC Radio 4.

    Відповідаючи на запитання, чи боїться він - на тлі рішучості Росії захопити східну Україну - що війна вступає у фазу, коли Україна почне втрачати "ключові райони", Волкер сказав, що не боїться, оскільки просування Росії було "надзвичайно повільним і хаотичним".

    Поки українські війська "дають відсіч" навколо Харкова і "розпочали контрнаступ під Херсоном", зазначив він, росіяни "кидають все у Сєвєродонецьк".

    "Коли ця битва закінчиться, вони будуть суттєво виснажені", - додав Волкер.

    Також він прокоментував заяву Джо Байдена не надсилати в Україну ракети великої дальності, які можуть "досягнути Росії". За його словами, президент США підтримує Київ, але "намагається встановити обмеження".

    У відповідь на запитання, чому так відбувається, Волкер сказав, що дехто в адміністрації Байдена побоюється зробити щось, що може спровокувати Росію на використання ядерної зброї.

    Однак він швидко додав, що вважає такий підхід помилковим: "Я думаю, що це неправильне розуміння Росії. Я думаю, що Росія витрачає усі ресурси, щоб захопити Україну; останнє, що їм зараз потрібно - це відкрити ще один фронт".

    Найважливіше, додав Волкер під час інтерв’ю - щоб США "робили все можливе, щоб допомогти українцям перемогти росіян і вигнати їх зі своєї країни".

  8. Дефіцит солі: коли вона повернеться на полиці та скільки коштуватиме

  9. Суд дав двом росіянам 11,5 років ув'язнення за порушення законів війни

    Котелевський райсуд на Полтавщині 31 травня оголосив вирок російським військовим Олександру Бобикіну та Олександру Іванову. Їм присудили по 11 років 6 місяців позбавлення волі. Про це повідомляє Суспільне.

    Згідно з інформацією, Олександра Бобикіна та Олександра Іванова звинуватили у порушенні законів та звичаїв війни. Обидва свою провину визнали.

    Російські військовослужбовці Олександр Іванов та Олександр Бобикін переховувалися у Харківській області після того, як колону їхньої техніки розбили ЗСУ. Обидва здалися українській армії. Бобикін – солдат, водій бойової машини "Град", Іванов – єфрейтор, навідник "Града".

    Їх звинуватили у скоєнні злочину за частиною першою статті "Порушення законів та звичаїв війни" Кримінального кодексу України. За це передбачено до 12 років позбавлення волі.

    За даними слідства, обвинувачені обстрілювали селище Козача Лопань та місто Дергачі на Харківщині. Тоді зруйнували житлові будинки та інфраструктуру.

  10. Внаслідок обстрілів росіянами Харківщини за два дні загинули вже 5 мирних мешканців

    За понеділок та вівторок внаслідок російських обстрілів на Харківщині загинули 5 мирних мешканців. Про це повідомив у телеграмі керівник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

    "За минулу добу ворог обстрілював Основ'янський та Київський райони Харкова та Харківський, Ізюмський, Чугуївський та Богодухівський райони області. На жаль, є 3 загиблих. Жінка в смт Коротич Харківського району, чоловік в селі Уди Богодухівського району та жінка в смт Чкалівське, Чугуївський район", - повідомив він.

    Загалом в області поранення отримали 14 мирних мешканців.

    За словами Синєгубова, зранку росіяни продовжили обстріли, знову загинули цивільні.

    "В селі Іванівка, Ізюмського району, загинула дитина 12 років, один цивільний отримав поранення. Ще одна жінка загинула в Золочеві", - повідомив він.

  11. В Раді зібрали підписи про недовіру Денісовій

    У Верховній Раді зібрали підписи про висловлення недовіри Уповноваженій з прав людини Людмилі Денісовій.

    Про це повідомила речниця "Слуги народу" Юлія Палійчук.

    Напередодні омбудсмен Денісова скликала пресконференцію, на якій повідомила про плани її звільнити. За її словами, це буде незаконно.

    За даними ЗМІ, Рада може голосувати за недовіру омбудсмену вже у вівторок.

  12. Німеччина надаватиме захист російським противникам режиму Путіна - DW

    Німеччина вирішила надати російським противникам режиму Путіна національну німецьку візу, дозвіл на проживання та дозвіл на роботу за спрощеною процедурою.

    Міжвідомче узгодження цього питання в уряді ФРН тривало останні три місяці, повідомляє Deutsche Welle.

    Про готовність надати захист росіянам, які зазнають репресій усередині країни, зокрема, журналістам, правозахисникам та опозиціонерам, заявила в понеділок міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фрезер.

    Йдеться про російських активістів позапарламентської опозиції та їхніх прихильників, правозахисників, адвокатів, які захищають дисидентів, співробітників організацій, оголошених у Росії небажаними, "іноагентів", противників війни серед вчених, діячів культури та журналістів, повідомив DW прессекретар МВС Німеччини Саша Лавренц.

  13. "Газпром" зупинив постачання газу Нідерландам

    "Газпром" повністю зупинив постачання газу компанії GasTerra B.V. (Нідерланди) у зв'язку з несплатою в рублях. Платежі за газ, що постачається з 1 квітня, мають здійснюватися в рублях з використанням нових реквізитів, про що контрагентів вчасно поінформували", - заявили в російській компанії.

    Таким чином Нідерланди стали вже четвертою країною ЄС, якій "Газпром" відключив газ. У квітні "Газпром" припинив постачати газ через відмову платити у рублях Польщі та Болгарії, а 21 травня - Фінляндії, яка напередодні подала заявку на членство в НАТО.

  14. Росіяни намагаються взяти Сєвєродонецьк, просуваються в Бахмут та Слов’янськ

    Російські військові намагаються взяти Сєвєродонецьк, просуватися на Бахмут та Слов’янськ. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ.

    "Основні зусилля (супротивник - Ред.) зосереджує на встановленні контролю над містом Сєвєродонецьк", - йдеться в повідомленні.

    Тривають бої за Сєвєродонецьк та в районі Тошківки.

    На Слов’янському напрямку росіяни утримують зайняті позиції та маршрути постачання, створюють умови для подальшого наступу. Вони здійснили обстріли цивільної інфраструктури в районах сіл Довгеньке, Вірнопілля, Грушуваха та Велика Комишуваха.

    "Була спроба штурму в районі населеного пункту Довгеньке, ворог успіху не мав, відійшов на раніше зайняті позиції", - йдеться в повідомленні.

    На Лиманському напрямку росіяни перегруповуються і готуються до наступу.

    "(Супротивник – Ред.) намагався провести розвідку маршрутів подальшого просування в районі населеного пункту Лиман, зазнав втрат, відійшов", - йдеться в повідомленні Генштабу ЗСУ.

    На Бахмутському напрямку росіяни вели бої та штурмували населені пункти Золоте, Комишуваха, Ниркове, Берестове, Покровське, Доломітне, але успіху не досягнули.

    На Донецькому напрямку росіяни обстрілюють позиції ЗСУ із мінометів, ствольної артилерії та реактивних систем залпового вогню вздовж лінії зіткнення, повідомляють в Генштабі.

    У центральній частині Донецької та Запорізької областей зафіксоване намагання посилити російські підрозділи, зокрема, за рахунок застарілої та відновленої техніки.

    На Південнобузькому напрямку, на межі Миколаївської та Херсонської областей, росіяни активних бойових дій не проводили, повідомляють в Генштабі ЗСУ. Російських військових звинувачують в обстрілах цивільних об’єктів в районах сіл Олександрівка, Прибузьке, Посад-Покровське, Новогригорівка, Осокорівка, Князівка та Трудолюбівка.

    В умовах бойових дій ВВС не може оперативно перевіряти дані сторін.

  15. Прикордонники показали, як врятували поранених жінок і дітей біля Харкова

    Прикордонники допомогли цивільним, яких росіяни обстріляли касетними боєприпасами, повідомили в ДПСУ.

    Там повідомили, що 30 травня Росія завдала удару ракетами з касетним зарядом по одному з населених пунктів Харківської області.

    Внаслідок удару постраждали цивільні – одна жінка загинула, ще четверо осіб, серед яких 13-річна дівчинка, отримали поранення. Група зведеного підрозділу держрикордонслужби, який виконує завдання в складі Сил оборони України, одразу висунулась на допомогу. Бойові парамедики прикордонного підрозділу оперативно надали домедичну допомогу пораненим, яких згодом евакуювали каретами швидкої допомоги.

    ВВС не може оперативно перевірити заяви сторін під час війни.

    Обережно, відео містить кадри з пораненими людьми!

  16. ЄС ухвалив шостий пакет санкцій проти Росії: частково заборонять російську нафту

  17. Ситуація у регіонах станом на ранок 31 травня

    • На Дніпропетровщині росіяни обстріляли Зеленодольську громаду на межі з Херсонщиною. Постраждалих немає, детальна інформація уточнюється.
    • На Сумщині вночі були обстріли Білопільської громади - двома ракетами з літака, а згодом із САУ. Також обстріляли Великописарівську громаду - близько 10 ударів артилерії. Жертв немає, інформація про руйнування уточнюється.
    • У Харкові були поодинокі обстріли, без постраждалих. Також на Харківщині обстрілювали Золочів та Чугуївський район. Загалом за добу поранення отримали 5 людей.
    • На Луганщині росіяни продовжують намагатися взяти під контроль Сєвєродонецьк. Тривають бойові дії в районах Золотого, Комишувахи, Ниркового. Пошкоджені житлові будинки у Сєвєродонецьку, у Лисичанську, Гірському, Тошківці, Нирковому, Вікторівці, Миколаївці. Дві людини загинуло та чотири отримали поранення.
    • На Донеччині тривають бої по всій лінії фронту. Найбільша напруга - на Лиманському та Авдіївському напрямках. Вночі росіяни завдали авіаудару по Слов'янську, внаслідок якого щонайменше 3 загиблих та 6 поранених. Пошкоджена школа і сім багатоповерхівок. Тривають рятувальні роботи, кількість жертв та постраждалих уточнюється. Увечері понеділка в Бахмутському районі пошкодили аміакопровід "Тольятті-Одеса". Відбувся незначний витік аміаку, рятувальники локалізували загрозу. Росіяни завдали ракетних ударів по Авдіївці, пошкоджена школа і житлові будинки. Також з танків, артилерії та мінометів обстрілювали Авдіївку, Нью-Йорк, Миколаївку, Торецьк, Бахмут, Слов'янськ, Очеретино, Орловку, Неліпівку, Нетайлове, Травневе, Закотне. За добу по області - 5 загиблих, 11 поранених.
    • На Миколаївщині вночі на зранку обстрілювали Миколаїв, інформація щодо пошкоджень та потерпілих уточнюється. Також у понеділок ввечері обстріляли Очаків, була пошкоджена газова шафа та вікна у житлових будинках. Постраждалих немає. Також обстріляли Воскресенську, Галицинівську, Широківську, Березнегуватську та Шевченківську громаду, внаслідок обстрілів селища Луч є постраждалі.
    • На Херсонщині напружена ситуація по всій області, багато населених пунктів без електропостачання, води та газу. Область потребує медикаментів та гуманітарної допомоги. Бойові дії та обстріли тривають.
  18. Міноборони показало, як працює американський безпілотник PUMA

    "Американський безпілотник PUMA: бачить все, навіть вночі. Як і Bayraktar TB2, Puma може підсвічувати цілі лазерним променем для наведення високоточного озброєння", - йдеться в дописі Міноборони у фейсбуці.

    Безпілотник несе чотири камери - дві оптичні та дві інфрачервоні. Оснащений оптико-електронною системою Mantis i45N, яка об’єднує у собі звичайну та тепловізійну камери, і це дозволяє виявляти противника як вдень, так і вночі.

    "Українські захисники успішно пройшли підготовку до застосування цього виду озброєння і вже "працюють" на передовій", - додали в Міноборони.

  19. Росіяни контролюють частину Сєвєродонецька, ЗСУ намагаються викинути їх з міста - Гайдай

    Російські військові наразі контролюють частину Сєвєродонецька, бійці ЗСУ намагаються вибити їх до околиць міста. Про це повідомив у телеграм керівник Луганської ОВА Сергій Гайдай.

    "Рашисти збираються "зачищати" громаду, кидають батальйон солдатів-вбивць на навколишні села - Сиротине та Борівське, підтягують туди важку техніку. Простішими слова - збираються мародерити та замітати сліди, руйнуючи та вбиваючи мирне населення", - зазначив він.

    На думку Гайдая, загрози оточення Сєвєродонецька немає.

    В усіх місцевостях підконтрольної частини Луганської області тривають постійні артилерійські обстріли.

    "Ворог немає успіху у Тошківці, Золотому та на Лисичанському напрямку", - зазначив керівник Луганської ОВА.

    За його словами, трасу Лисичанськ-Бахмут росіяни не контролюють, але щільно обстрілюють, тому пересування нею є небезпечним.

    В умовах бойових дій ВВС не може оперативно перевіряти інформацію сторін.

  20. Поки тіло не знайшли, надія є: як під час війни шукають зниклих безвісти