Як це було. Другий тиждень війни Росії проти України

9 березня російські війська розбомбили дитячу лікарню в Маріуполі. Місцева влада повідомила про 17 поранених. Зеленський заявив про російський геноцид українців та закликав Захід закрити небо.

Висвітлення наживо

  1. Арестович: Харків та Охтирка показують приклад спротиву

    Радник Офісу президента Олексій Арестович заявив на брифінгу, що російські війська поповнили запаси і перейшли в наступ на деяких напрямках. Водночас Охтирка та Харків показують приклад вдалого спротиву на місцях.

    "Місто Харків та місто Охтирка піддаються нищівним ударам противника, але оборона тримається. До цієї ситуації прикута увага міжнародної спільноти. В Охтирці була спроба зруйнувати авіацією місцеву ТЕЦ. Противник зазнає величезних втрат, і перекидає туди нові резерви, які міг використати на більш небезпечних напрямках", - пояснив Арестович.

    За його словами, завдяки цьому спротиву "противника змусили зупинитися і змінити напрямок головного удару".

    "Ось що дає вправний спротив на місцях... Це дає необхідний час, щоб надійшла західна допомога та подіяли міжнародні санкції", - наголосив радник Офісу президента.

    Чернігів, за словами Арестовича, попри авіаудар по житлових будинках, тримає оборону і російській армії не вдається просунутися.

    Триває оборона Маріуполя, йдуть перемовини про гуманітарну допомогу місту та гуманітарні коридори.

    "Маріуполь частково перебуває в облозі, але ситуація контрольована, військові відбивають атаки. Ситуація гуманітарна там дещо напружена, але це є питанням перемовин", - зазначив Арестович.

    Він також додав, що на півдні росіянам вдалося частково просунутися в напрямку Вознесенська у Миколаївській області, а їхньою метою тут є подальший наступ на Кривий Ріг.

    Водночас ситуація в Одесі залишається стабільною.

    Арестович висловив впевненість, що наступ російських військ буде зупинений.

    Харків

    Автор фото, Getty Images

    Підпис до фото, Наслідки обстрілу Харькова
  2. Під час війни з Росією в Києві народилося 390 малюків - Кличко

    Усі лікарні і пологові будинки столиці працюють. Протягом останніх восьми днів у Києві народилися 390 малюків: 199 хлопчиків та 191 дівчинка, повідомляє мер Києва Віталій Кличко.

    “Лікарні міста всім необхідним забезпечені. Працюють. Лікарі перебувають на бойовому чергуванні”, – повідомив Кличко.

    Також, за словами мера Києва, у Київському зоопарку народився лемур, якого назвали Байрактаром.

    Водночас мер закликав власників приватних аптек відновити роботу.

    “Місто живе у воєнному стані. Автівки їздять, працюють продуктові магазини, більшість комунальних аптек "Фармація". І я звертаюся до власників приватних аптек: відкрийте їх, хто може. Це дуже важливо. Бо люди стоять годинами в чергах за ліками в комунальні аптеки”, – сказав Кличко.

  3. ЧАЕС: радіація підвищена, працівники в заручниках, військові Нацгвардії в полоні - Міненерго

    ЧАЕС

    Автор фото, UNIAN

    У перші дні агресії проти України російські війська, що зайшли з території Білорусі, взяли під контроль Чорнобильську АЕС, захопивши персонал у заручники.

    Як повідомляють у Міненерго, захоплений персонал ЧАЕС працює цілодобово.

    "Ряд співробітників, які забезпечують безпеку колишнього ядерного реактора і найбільшого в світі сховища відпрацьованого ядерного палива, були взяті в заручники і зараз працюють цілодобово", - йдеться у повідомленні Міненерго.

    Там також наголошують, що "Росія оприлюднила неправдиву заяву про те, що обидві сторони погодилися на спільний контроль".

    Це твердження, розповсюджене деякими світовими ЗМІ, "не відповідає дійсності", наголошують у міністерстві енергетики України.

    "Насправді військовослужбовців Національної гвардії України роззброїли та захопили в полон", - кажуть в Міненерго.

    Там також застерігають, що "рівень радіації значно зріс після окупації Росією, але точної причини цього встановити не можна, оскільки українська влада зараз втратила зв'язок з Чорнобильською АЕС".

    В Міненерго нагадують, що чорнобильська зона відчуження містить найбільше у світі сховище відпрацьованого ядерного палива.

  4. "Моє місто обстрілюють, а моя мама в Росії мені не вірить"

  5. Працівники ЗАЕС на робочих місцях і контролюють роботу станції - Міненерго, Проте територія АЕС захоплена російськими вояками

    Працівників Запорізької АЕС допустили на робочі місця, і "вони продовжують контролювати роботу станції", - повідомили в міністерстві енергетики України.

    "Однак територія станції захоплена і контрольована російськими загарбниками", - йдеться у повідомленні.

    В ньому наголошується, що "АЕС уже була оточена російською армією, проте потужні обстріли почалися через кілька годин після того, як президент США Джо Байден заявив, що не може закрити небо над Україною".

    Міністр енергетики України веде термінові переговори з міжнародними партнерами.

    В ніч проти 4 березня російські війська обстріляли станцію і там спалахнула пожежа.

    Як повідомив голова Запорізької обласної адміністрації Олександр Старух, пожежу на Запорізькій атомній електростанції локалізували, зараз вона працює стабільно

    Проте, за даними Міністерства енергетики, є усні повідомлення про розстріл російськими вояками військовослужбовця пожежної частини.

  6. У передмістях Миколаєва йде бій з російською армією

    Голова Миколаївської облдержадміністрації Віталій Кім заявив у відеозверненні близько 11:30, що в Миколаєві та його передмістях відбувається бій з російською армією.

    "Не треба нервувати. Йде бій. У Прибузькому (село неподалік Миколаєва - Ред.) артилерія розвалила в мотлох цілу купу. Потім дамо, буде відео. У місцевих велика техніка з Баштанки. Теж починає переміщуватися", - заявив він.

    Віталій Кім також закликав не викладати фото та відео з українською військовою технікою, яка переміщається містом.

    Як повідомляє "Суспільне. Миколаїв", російські військові намагаються прорватися у центр міста зі сторони найпівденнішого району Миколаєва - Балабанівки.

  7. Росіяни почали трансляцію російських каналів в Мелітополі - Запорізька ОВА

    Запорізька обласна військова адміністрація повідомляє про те, що російські військові запустили російське телебачення в Мелітополі.

    "Джерела СБУ повідомляють, що окупанти встановили своє обладнання на телевежі Мелітополя та почали трансляцію російських телеканалів", - йдеться в повідомленні.

    Телевізійну вежу Мелітополя оточили, вона під контролем росіян, підтверджувала міська рада міста.

  8. ОП закликає Червоний Хрест допомогти з гуманітарними коридорами

    Офіс президента закликав Червоний Хрест допомогти з організацією гуманітарних коридорів з регіонів, де відбуваються бойові дії та які страждають від бомбардувань російської авіації та артобстрілів.

    В Офіс президента назвали регіони, де найбільше потрібна організація таких гуманітарних коридорів:

    1. Київська область (Буча, Ірпінь, Вишгород, Іванків, Васильків, Бородянка).

    2. Донецька область (Волноваський та Маріупольський райони)

    3. Миколаївська область (райони Баштанки, Березнегуватого, Снігурівки)

    4. Сумська область (райони Сум, Шостки, Ромен, Конотопу, Охтирки)

    5. Херсонська область (Чаплинка, Каланчак, Генічеськ, Нова Каховка)

    6. Чернігівська область (схід та північ області)

    Раніше віце-прем'єрка Ольга Стефанішина заявила, що низка населених пунктів в Україні опинились у повній або частковій ізоляції і потребують негайної допомоги - швидкої поставки ліків, продуктів харчування та першої необхідності, а також евакуації постраждалих.

    За її словами, домовленості про організацію гуманітарних коридорів, які є результатом перемовин з Росією, дають певну надію на можливість організації гуманітарних коридорів.

    Прокоментував питання гуманітарних коридорів і президент Зеленський.

    "Вчора на переговорах в Білорусі вдалося погодити створення гуманітарних коридорів там, де люди страждають найбільше. Сьогодні ми побачимо, чи працює домовленість", - заявив він.

    Діти у бомбосховищі

    Автор фото, Офіс президента

    Підпис до фото, Діти у бомбосховищі
    Міст

    Автор фото, Офіс президента

    Підпис до фото, Українці намагаються евакуюватися зруйнованим мостом
  9. Голова Запорізької ОДА: росіяни хочуть вимкнути електрику в Україні

    Пожежу на Запорізькій атомній електростанції локалізували, зараз вона працює стабільно, повідомив голова Запорізької обласної адміністрації Олександр Старух.

    Він підтвердив, що АЕС перебуває під контролем російських військ.

    За словами Старуха, росіяни хочуть вимкнути в Україні електроенергію.

    "Наші експерти кажуть, що такі дії окупантів спрямовані на те, щоб завалити функціонування всієї енергосистеми країни та цим викликати відключення енергопостачання. Нам потрібно бути до цього готовими", - сказав голова Запоріжжя.

    Крім того, Старух повідомив, що російські військові оточили телевізійну вежу Мелітополя. Як повідомляє, міська рада Мелітополя, вежа - під їхнім контролем.

  10. Збитий російський літак над Волновахою

    Як заявили в генштабі, в небі над ВОЛНОВАХОЮ на Донеччині 4 березня підрозділи протиповітряної оборони збили штурмовик Су-25.

    "Цей літак бомбив помешкання мирних громадян та цивільну інфраструктуру. Пілот катапультувався, ведуться активні пошуки", - заявили в генштабі.

  11. Троє українських військових загинули, 2 - поранені під час штурму Запорізької АЕС - Енергоатом

    Втрати українських військових після нічного штурму Запорізької АЕС: троєи загинули, двоє - поранені. З них один у тяжкому стані.

    "Героїчні захисники станції знешкодили один танк ворога з усім екіпажем. Персонал станції не постраждав", - повідомляє "Енергоатом".

    енергодар

    Автор фото, Енергоатом

    Енергодар

    Автор фото, Енергоатом

  12. Зеленський: українські міста не бачили такої нелюдської жорстокості з часів нацистської окупації

    Президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія завела на територію нашої держави абсолютну більшість своїх підготовлених військ.

    "Майже вся армія Росії кинута проти нашого народу. Але героїчний спротив українців вже девʼятий день рятує нашу державу від цієї навали. Українські міста не бачили такої нелюдської жорстокості з часів нацистської окупації", - заявив Зеленський.

    "Чернігів, Охтирка, знов Харків, Маріуполь. Цілеспрямовано знищують цивільну інфраструктуру. Знищують людей. Житлові квартали. Тільки за вчорашній день у Чернігові російські бомби вбили 47 людей. Мирних людей. Харків... Просто знищують Харків реактивною артилерією та авіаударами. Росія. Знищує. Харків. Як це сталося? Сьогодні вранці у Житомирі ракета вдарила по будівлі школи. По дітях. Такою стає реальність, коли приходить "братська" Росія", - заявив Зеленський.

    Він каже, що вчора на переговорах у Білорусі вдалося погодити створення гуманітарних коридорів. Там, де люди страждають найбільше.

    "Сьогодні ми побачимо, чи працює домовленість", - заявив президент.

    "Наша оборона завдає ворогу максимальних втрат. Майже 9200 вбитих окупантів. На ранок дев'ятого дня війни. Ми б'ємо їх під Миколаєвом. Бʼємо під Харковом. Бʼємо під Києвом. Столиця залишається ключовою мішенню для окупантів. Але вони не зламають нас, не зламають нашу державу", - додав Зеленський.

  13. Резніков: у ці години та дні відбувається злам ситуації

    Міністр оборони Олексій Резніков вважає, що саме зараз у російсько-українській війні відбувається злам.

    "196 годин оборони. Ми даємо відсіч російським окупантам вже другий тиждень. У ці години та дні відбувається злам ситуації. Час зламу потребує зібраності, особливої концентрації", - заявив він.

    Резніков зазначив, що Україна зупинила наступ Росії "на більшості напрямків", а на деяких "здійснила успішний контрнаступ".

    Він вважає, що попри взяття росіянами Запорізької АЕС "бойовий дух людей у козацькому краї такий, що окупанти приречені на поразку", а Харків стоїть "нездоланною фортецею".

    "Б’ються Сумщина та Чернігівщина. Вони рятують Київ від облоги. Поки управління країною та армією не порушене – у ворога жодних шансів", - заявив він.

    За словами Резнікова, за 8 діб війни втрати російської армії перевищили 10 тис. вбитими та пораненими, а знищену російську бронетехніку "вже доводиться вимірювати не одиницями, а батальйонами та бригадами".

    Він визнав, що Україна несе втрати і "доводилося маневрувати, щоб зберегти армію".

    За словами міністра, затопити флагман українського флоту, фрегат "Гетьман Сагайдачний" наказав командир судна, щоб він не дістався ворогу.

    "Головне зараз – встояти. Я чудово розумію. Усі стомлені, багато людей виснажені, шоковані втратами. Попереду ще дуже складний період. Нам знадобиться багато сил і витримки", - заявив Резніков.

  14. Пропустити YouTube допис
    Дозволити контент Google YouTube?

    Ця стаття містить контент, наданий Google YouTube. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie Google YouTube i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

    Увага: BBC не несе відповідальності за контент зовнішніх сайтів. Контент YouTube може містити рекламу

    Кінець YouTube допису

  15. СБУ: росіяни завозять до Херсона людей для постановочного мітингу

    Служба безпеки України заявляє, що російські військові звозять до Херсона десятки людей для імітації мітингу на підтримку Росії.

    "Ймовірно, сьогодні протягом дня вони під виглядом місцевих мешканців вийдуть на провокаційну акцію на центральній площі – з російським прапорами та «вдячністю» російським «визволителям». Також є інформація, що окупанти захопили склад з одягом водної поліції. Тож на мітинг можуть вийти й переодягнені російські військовослужбовці, які у формі українських поліцейських теж «дякуватимуть» загарбникам", - сказано у повідомленні СБУ.

  16. Терміново, Зеленський: російські танкісти обстрілювали АЕС, радіація не знає, де кордон Росії

    "Народе України! Ми пережили ніч, яка могла зупинити історію. Історію України. Історію Європи. Російські війська атакували Запорізьку атомну станцію. Найбільшу в Європі. Вона одна могла бути як шість Чорнобилів. Російські танкісти знали, ЩО вони обстрілюють. Прямою наводкою по станції. Це терор небаченого рівня. В Україні 15-ть атомних блоків. А у російських військових – повністю відбита памʼять про Чорнобиль. Про цю світову трагедію", - заявив Зеленський у зверненні.

    "Російські люди, як це взагалі можливе? Ми ж разом у 86-му році боролися із наслідками Чорнобильської катастрофи. Ви повинні пам'ятати розкиданий вибухом графіт, що горить. Жертви. Ви повинні пам'ятати світіння над зруйнованим енергоблоком. Ви повинні пам'ятати евакуацію з Прип'яті та 30-кілометрової зони. Як ви могли це забути? А якщо ви не забули, то вам не можна мовчати. Ви повинні сказати свою владу, вийти на вулиці і говорити, що ви хочете жити. Жити землі без радіоактивного зараження. Радіація не знає, де кордон Росії".

    "Потрібне негайне посилення санкцій проти держави – ядерного терориста. Потрібне негайне закриття неба над Україною, бо тільки це може гарантувати, що Росія не битиме хоча б ракетами та авіабомбами по атомних обʼєктах", - заявив Зеленський.

  17. Ситуація на ЗАЕС: "Вперше цього ранку мені страшно", Вікторія Гілл, кореспондентка з питань науки

    Експерти-ядерники, які моніторять ситуацію на Запорізькій АЕС, кажуть, що це не "другий Чорнобиль", але ситуація дуже ризикована.

    "Вперше цього ранку мені страшно", - сказала ВВС експертка з ядерних матеріалів Університету Шеффілд, професорка Клер Коркгіл.

    Вона каже, що реактори відключили від мережі, а це означає, що "вони закривають ядерні реактори та переводять їх у безпечний та стабільний стан".

    Професорка припустила, що це і міг бути намір Росії.

    "Якщо ти хочеш вразити енергопостачання, ти нападаєш на будівлю поряд зі станцією та змушуєш операторів усе закривати", - каже Клер Коркгіл.

    Найгіршим можливим сценарієм, за словами науковиці, може бути ситуація, коли пошкодять електропостачання станції та неможливо буде охолодити реактори.

  18. Яка ситуація в регіонах станом на ранок? - Дев'ятий день війни

    Станом на ранок четвертого березня, за даними ОДА, відносно спокійно ніч минула в більшості областей: в Рівненській, Чернівецькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Полтавській, Житомирській, Львівській, Дніпропетровській, Вінницькій, Черкаській, Хмельницькій, Тернопільській областях, на Волині, на Кіровоградщині.

    • На Луганщині: потужні обстріли Сєвєродонецька, місто без газу та частково без води. У селищах- передмістястях — пожежі.
    • Донеччина — тривають обстріли по всій області. Складна ситуація залишається в Маріуполі, місто без зв’язку.
    • Критична ситуація на Сумщині. Охтирський район — пекло. Знищений Тростянець.
    • Херсонщина. Вночі було два потужних вибухи в центрі міста та на околиці. За попередніми даними, — спрацювала українська авіація. Місто готується до провокацій з боку росіян та вкидів.
    • Миколаївщина: багато ворожої техніки по всій області. Були бої за Вознесенськ. Миколаїв — відносно тихо.
    • Харківщина: у Харкові ніч була без обстрілів. По області тривають бої.
    • Напружена ситуація в Запорізькій області. Російські війська будують оборонні споруди. Вночі був бій у м.Енергодар. Обласний центр — спокійно.
    • Чернігівщина: вночі три повітряні тривоги по області та по місту. Бої на околицях міста.
    • В Київській області напружена ситуація у Бучанському районі. Бойові дії під Макаровим, місто постійно під обстрілом. Буча, Ірпінь, Гостомель: вночі велися бої.
  19. Терміново, Росіяни знову обстріляли Житомир. Школу зруйновано

    Російські війська обстріляли Житомир, сильно постраждала місцева школа №25, повідомляє мер міста Сергій Сухомлін.

    "По жертвам і постраждалим трошки пізніше, фактично половину школи зруйновано. Ідуть рятувальні роботу", - заявив мер.

    Житомир

    Автор фото, Геннадій Зубко

    житомир

    Автор фото, Геннадій Зубко

    житомир

    Автор фото, Геннадій Зубко

  20. The Times пише про три спроби замаху на Зеленського. Щоразу їх зривала ФСБ

    За останній тиждень президент України Володимир Зеленський пережив щонайменше три спроби замаху, пише британська The Times.

    За даними видання, із завданням убити президента України в країну відправили два угруповання — найманці приватної військової компанії "Вагнер" та чеченський спецназ.

    Як стверджує газета, всі замахи зірвалися через дії співробітників ФСБ, які виступають проти війни в Україні.

    "Вагнерівці" зазнали втрат під час спроб убити Зеленського, повідомило джерело видання, близьке до угруповання.

    Він назвав "неймовірним" рівень поінформованості служби безпеки президента щодо операції.