Аустрија: Лекарка кажњена зато што је пацијенту ампутирала погрешну ногу

Објављено

Хируршкиња у Аустрији кажњена је зато што је пацијенту ампутирала погрешну ногу у мају ове године.

Старијем пацијенту одстрањена је десна нога уместо леве, а грешка је откривена тек два дана касније.

У среду је суд у Линцу прогласио 43-годишњакињу кривом за тешки немар и прописао казну од 2.700 евра.

Удовици пацијента, која је умрла пре него што је случај дошао до суда, додељено је 5.000 евра одштете.

Пацијент је у мају дошао у клинику у Фрајштату како би му ампутирали ногу, али је хируршкиња пре операције означила погрешан уд, преноси агенција АФП.

Грешка је уочена током рутинске промене завоја, а пацијенту је речено да ће морати да му ампутирају и другу ногу.

Тада је болница саопштила да је грешка настала као „резултат низа несрећних околности".

Директор се јавно извинио на конференцији за новинаре.

Хируршкиња је на суду рекла да је дошло до грешке у ланцу командовања у операционој сали.

На питање зашто је означила десну ногу, а не леву, рекла је: „Једноставно не знам".

После несрећног догађаја, почела је да ради на другој клиници.

Половина њене казне је укинута.

Погледајте видео: Жена свирала виолину док су је оперисали

Овакви случајеви су ретки, али је сличних било у прошлости.

Тако је 1995. године лекар у Сједињеним Америчким Државама на пола операције схватио да ампутира погрешну ногу пацијенту са дијабетесом.

Био је приморан да настави зато што је већ пресекао мишиће, тетиве и лигаменте.

Како осе могу да помогну у хируршким операцијама:

Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk