You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.
Временске непогоде, Америка и олуја Ида: Најмање 45 страдалих у поплавама у Њујорку и Њу Џерзију, Бајден обећава борбу против климатских промена
Најмање 45 људи погинуло је у поплавама и торнаду које је изазвала олуја Ида на североисточној обали Сједињених Америчких Држава.
У градовима Њујорк и Њу Џерзи забележен је до сада рекордан број падавина.
Амерички председник Џо Бајден рекао је да је тренутак за „историјску инвестицију" у борбу против климатске кризе.
Америка се суочава са страдањима и уништењем широм државе, а борба против тога је питање живота и смрти, рекао је Бајден.
Део људи страдао је пошто је остао заробљен у подрумима и аутомобилима.
Смртни случајеви до сада су забележени у шест америчких савезних држава.
Фил Марфи, гувернер Њу Џерзија рекао је да је најмање 23 људи погинуло у тој држави.
Већина није успела да побегне из аутомобила када је ниво воде почео да расте.
Најмање 14 људи страдало је у Њујорку, а међу њима је и двогодишњи дечак.
Једанаесторо људи се удавило пошто нису успели да изађу из поплављених подрума, саопштили су званичници.
Петоро људи погинуло је у Пенсилванији, док је један полицајаца страдао у Конектикату.
Власти Мериленда и Вирџиније такође су саопштиле да има жртава у тим државама.
Председник Бајден прогласио је ванредно стање у Њу Џерзију и Њујорку, омогућивши обема државама да добију федерална средства за помоћ у катастрофама.
Утицај климатских промена на учесталост олуја и даље је нејасан, али познато је да повећане температуре површине мора загревају ваздух и чине више енергије доступном за покретање урагана, циклона и тајфуна.
Због тога ће вероватно бити све више непогода са екстремним падавинама.
Срђан Калинић, Њујорк
Киша је паралисала Њујорк.
Сатима сам се враћао кући Ју Ес Опена, тениског турнира, на који сам ишао како би гледао меч Новака Ђоковића.
Један од мечева прекинут је пошто је киша поплавила терен Луј Армстронг.
Иако је све деловало као да само пада јака киша, на путу до куће схватио сам да су многе улице поплављене
Нисам, међутим, добио поруку упозорења да постоји опасност које обично стижу.
Чини ми се да у животу нисам тако брзо покисао, а деловало је као да се низ улице сливају водопади.
Покушао сам да возим неких 200 метара, али сам због слабе видљивости морао да одустанем.
Сакрио сам се испод једног од надвожњака и ту сам чекао сат времена.
После тога сам са полако вратио колима кући, али сам избегавао главне путеве који су поплављени.
Имао сам много среће, јер сам на крају паркирао кола у делу улице који није био поплављен, а видео сам да су негде аутомобили плутали.
„Ниво воде као на Нијагариним водопадима"
Градоначелник Њујорка Бил де Блазио критиковао је метеорологе, рекавши да се њихове прогнозе „за неколико минута од објаве постају предмет подсмеха".
Рекао је да је упозорен да очекују седам до 15 центиметара падавина током дана.
Међутим, за само сат времена у њујоршком Централ парку пало је рекордних осам центиметара.
„Морамо да почнемо да комуницирамо са људима и да им објаснимо да ће ствари бити много горе малтене свакој ситуацији", рекао је он.
Гувернерка Њујорка Кејти Хокул рекла је: „Нисмо знали да ће се синоћ између 20:50 и 21:50 сати небо буквално отворити и на улице Њујорка донети ниво воде као са Нијагариним водопада."
Џорџ Бејли, становник Њујорка, рекао је за ББЦ: „Усред вечере чујем грготање, а вода је почела да излази из одвода за туширање у нашем купатилу.
„Отишао сам да проверим главни водовод у помоћном простору, и док сам се вратио у дневну собу, било је скоро тридесет центиметара воде. Било је невероватно колико је брзо прошло."
Кров зграде поште срушио се у месту Карни у Њу Џерзију, док су људи били унутра, саопштила је локална полиција.
Спасилачке екипе су на лицу места, али није јасно колико има повређених.
Из Националне метеоролошке службе кажу да је пала рекордна количина кише по квадратном метру - осам центиметара у њујоршком Централ парку за сат времена.
Надлежни позивају људе да не излазе на улице, а из ватрогасне службе кажу да добијају позиве из целог града.
Метро је углавном затворен, а део железничког и авионског саобраћаја у Њујорку и Њу Џерзију је отказан.
'Мој воз се заглавио, није било излаза'
Лора Тревелијан, ББЦ новинарка у Њу Џерзију
У у среду увече, олујна киша је почела да пада када се воз Амтрак којим редовно превозим између Вашингтона и Њујорка приближавао Њу Џерзију.
Одједном, мој телефон је засветлео због упозорења о поплавама, а падавине су се појачале и огромне количине воде ударале су у воз.
„То је као аутопраоница", рекла је девојка запослена у кафићу док смо се заустављали на станици Метропарк.
Убрзо је стигло упозорење о поплави на прузи испред нас, због чега је немогуће доћи до Њујорка.
Путници су проверавали информације на друштвеним мрежама, читајући разне приче о поплавама на аеродрому у Њу Џерсију и улицама Бруклина.
Назвала сам мужа око један ујутру и рекла му да сам заглављена.
„Нема алтернативног превоза", писало је на табли на станици Метропарк.
Путеви око нас су били поплављени, није било излаза, па сам се сместила да преноћим.
У два ујутру је стигло обавештење да се наш воз враћа за Вашингтон.
Променила сам карту за други воз који још није кренуо од 6.15.
Мој муж долази аутомобилом по мене, иако каже да су многи путеви затворени.
Ово је нови свет екстремних временских услова - озбиљан и погоршан због климатских промена.
Ида је у недељу погодила Луизијану као ураган четврте категорије.
Стотине хиљаде домова је у овој држави остало без струје, а у Њу Орлеансу на снази је полицијски час.
Поплаве настају због бројних фактора, али највероватније су узроковане глобалним загревањем.
Од почетка индустријске ере свет се загрејао за око 1,2 степена Целзијуса, а температуре ће наставити да расту осим ако државе широм света не смање емитовање гасова стаклене баште.
Погледајте видео о поплавама у америчког држави Небраски