You’re viewing a text-only version of this website that uses less data. View the main version of the website including all images and videos.
Чешка: Пуцњава у болници - шесторо мртвих, нападач извршио самоубиство
Наоружани нападач убио је шесторо људи у чешкој болници и потом пуцао себи у главу, наводе из полиције. Напад се догодио у граду Острави, на 300 километара од Прага.
Осумњичени је пронађен мртав у једном аутомобилу, три сата након напада.
Верује се да је био пацијент болнице у којој се напад догодио, али та информација још није потврђена. Мотив напада и даље је непознат.
Напад се одиграо у само неколико тренутака - доктор Јири Хаврлант изјавио је за чешку телевизију да је нападач отворио ватру без упозорења, погодивши девет пацијената.
Убијено је четворо мушкараца и две жене. Троје људи је рањено, од чега двоје тешко.
Ивона Марусикова, која је у том тренутку била у болници, каже за Ројтерс да јој је тешко да прича о нападу.
„Радим у делу болнице за узимање крви. Било је ужасно, и даље сам у шоку... Ужасно је", истиче она.
Полиција је од грађана тражила помоћ грађана у потрази за нападачем. Ипак, упозорили су људе да му не прилазе.
Осумњичени је имао пиштољ - за који није имао дозволу - а возио је сребрни „рено лагуну", наводе из полиције.
Утврдили су како се зове, да има 42 године, пронашли су и фотографију, као и број таблица његовог аутомобила.
У потрази су учествовали и хеликоптери, а нападач је пуцао себи у главу када је један од њих прелетао његов аутомобил. Био је у аутомобилу, на пет километара од болнице.
Колеге осумњиченог кажу за чешке медије да је он недавно узео боловање, рекавши да је озбиљно болестан. У болници се наводно лечио на хемато-онколошком одељењу.
Чешки премијер Андреј Бабиш потврдио је да је шест људи убијено, због чега је отказао пут у иностранство и упутио се у Остраву.
Полиција је нешто касније упутила саучешће породицама, као и захвалност свим грађанима који су помогли после напада.
Након што је објављено да је област безбедна, грађани су се окупили испред болнице да упале свеће и оставе цвеће.
Напади ватреним оружјем су ретки у Чешкој, иако је због лова проценат оних који имају оружје релативно висок у односу на остатак Европе.
Сличан инцидент догодио се 2015. године, када је мушкарац отворио ватру у ресторану у граду Ухерски Брод. Убио је пет људи, па себе.
Прошле недеље је одбијена жалба чешке владе око закона Европске уније који ограничава употребу полуаутоматских пушки.
Реч је о закону уведеном у свим земљама ЕУ 2017, због низа напада исламиста две године године раније.
Званични Праг тврди да закон неће ништа урадити по питању повећања безбедности.