Корова вирус, Србија и СПЦ: Патријарх Иринеј заражен и пребачен у болницу у Београду, владика Јоаникије позитиван

Објављено

Патријарх Иринеј, поглавар Српске православне Цркве (СПЦ), заражен је корона вирусом и примљен је у Ковид болницу у Београду, саопштила је СПЦ.

„У склопу редовне процедуре тестирања, а након епидемиолошке процене, учињено је ПЦР тестирање на САРС ЦОВ2 којим је потврђено да је Његова Светост Патријарх, српски господин Иринеј позитиван без симптома и одличног општег стања", наводи се на сајту СПЦ.

Патријарх Иринеј прошле недеље је у Подгорици служио литургију и опело на сахрани митрополита црногорско-приморског Амфилохија.

Митрополит Амфилохије преминуо је од последица корона вируса, а већина присутних на сахрани и литургији није носила заштитне маске, нити је држала дистанцу.

У Црној Гори је формирана комисија која ће истражити да ли је један свештеник, који је био на лечењу од корона вируса, напустио болесничку собу и отишао на испраћај посмртних остатака митрополита.

Из Митрополије црногорско-приморске, огранка СПЦ у Црној Гори, саопштено је да је ПЦР тест показао да је и владика Јоанкије позитиван на корона вирус, али да је он у добром здравственом стању.

Поглавар СПЦ има 90 година. Изабран је за патријарха у јануару 2010. године.

Током првог таласа пандемије корона вируса у пролеће патријарх Иринеј је позвао свештенство и вернике да поштују одлуке Владе Србије о мерама заштите од вируса, али су забележени бројни случајави љубљења икона и коришћења исте кашичице код обреда причешћа.

У саопштењу Митрополије наводи се да је епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске Јоаникије позитиван на корона вирус, што је показао ПЦР тест, али да су му сви витални параметри стабилни.

„Приликом редовног вечерњег лекарског обиласка епископа Јоаникија, констатовано је да је владика непромењеног (уредног) општег стања, и да су сви физикални налази по системима у физиолошком опсегу.

„Витални параметри су стабилни (телесна температура, сатурација и крвни притисак), а његов субјективни осећај је добар", наводи се у саопштењу од среде увече.

Додају и да ће редовно извештавати о здравственом стању владике Јоаникија после контролних лабораторијских налаза и снимака плућа.

Формирана комисија

Помоћник директора Kлиничког центра Црне Горе Немања Радојевић изјавио је да је формирана комисија која ће испитати да ли је и како дошло до тога да свештеник Драган Митровић изађе из болесничке собе како би испратио посмртне остатке митрополита Амфилохија.

Митровић, старешина Храма Христовог васкрсења у Подгорици, је у суботу наводно обукао свештеничку одору и учествовао у изношењу ковчега са телом преминулог митрополита Амфилохија Радовића, иако је неколико дана раније примљен у болницу Kлиничког центра Црне Горе на лечење од Ковида-19.

„Ми ћемо у складу са нашим надлежностима покушати да утврдимо да ли је то тачно, делимично тачно или нетачно, при чему се нећемо мешати у рад других надлежних органа", рекао је Немања Радојевић за Радио-телевизију Црне Горе.

Начелница Одељења за пулмологију на Интерној клиници Kлиничког центра, докторка Јелена Боровинић-Бојовић, тврди да свештеник Митровић није напуштао ковид одељење те клинике нити је ишао на сахрану митрополита Амфилохија, преносе медији.

Према последњим подацима, у Црној Гори је од почетка пандемије забележен 20.851 случај заразе корона вирусом, а преминуло је 326 људи.

„Експоненцијални раст броја новооболелих стигао је као последица непоштовања мера и масовних окупљања у претходним данима", упозорили су надлежни у среду.

Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk