Снег у Босни: Без струје и грејања, на непроходним путевима

    • Аутор, Слађан Томић
    • Функција, новинар сарадник
  • Објављено
  • Време читања: 4 мин

„Не крећите на пут без преке потребе."

Нисам превише обраћао пажње на препоруку Ауто-мото савеза која се претходних дана свуда чула због јаких снежних падавина у Босни и Херцеговини, јер је пут до Загреба, мог крајњег одредиште, био проходан.

После два и по сата путовања од моје почетне тачке, Сарајева, свратио сам на бензинску пумпу у Добоју.

„Тоалет не ради", каже ми радница.

Зачуђен, питам како је то могуће.

„Цео град нема ни струје ни воде", говори уз саркастичан осмех.

Ипак, могао сам да поједем хот-дог - спремила га је на уређају који се напаја енергијом са агрегата.

„Ето ти државе и бруке. Ја не знам где ово још има."

У среду, 25. децембра, 120.000 од 3.2 милиона становника Босне, није имало струје.

Дан касније - 85.000 домаћинстава је и даље нема.

Погледајте видео: Од зимске идиле до завејаних путева - муке због снега широм Балкана

До Кнежева, недалеко од Бањалуке, не може се ни путем, а у градићу нема ни воде, јер пумпе за дистрибуцију раде - на струју, које нема.

Док настављам ка Бањалуци, покушавам проверити ситуацију у другим деловима земље, али ни то није лако - на деловима пута нема ни сигнала.

Успевам да пошаљем честитку за Божић колегиници Наташи Тадић из Тузле, а она, уместо уобичајене захвалнице, љутито одговара.

„Немам струје три дана. Синоћ сам колаче за Божић правила под свећом", пише ми уз напомену да у сваком тренутку може остати без интернет везе.

Обједињених података о броју корисника без електричне енергије нема - у Босни и Херцеговини ради седам електродистрибуција које струју допремају до крајњих потрошача.

Од понедељка је без електричне енергије било око 180.000 купаца на подручју које електричном енергијом снабдева највећи дистрибутер, Електропривреда БиХ.

„Ово је досад најгора ситуација. Никада нисмо имали оволико испадања и проблема", рекао је Цвјетко Жепинић, извршни директор за рад и одржавање Електропреноса БиХ, за ББЦ.

Како долази до прекида снабдевања електричном енергијом?

Мокар снег оптерети проводнике на које падне и тако долази до прекида електричне енергије.

„Некада попуцају, падну на земљу па се направе кратке спојеви. Некада се сруши стуб или се искриви", каже Жепинић.

Он у Електропреносу ради 26 година и не памти овако тешку ситуацију.

„Снег је негде и до 150 центиметара, био је и већи, али никада оволико тежак.

„Да је овај снег сув, не би се ништа десило, буквално ништа."

Прекида електричном енергијом не би било да добар део далековода не пролази кроз шумске пределе, сматра Амер Јерлагић, стручњак за енергетику и некадашњи директор Електропривреде БиХ.

Постоје прописи колико далеководи могу бити удаљени од шуме, али велике количине снега могу да угрозе дистрибутивне мреже, указује.

„Сада је додатни терет извршило увијање и савијање стабала и та сигурносна удаљеност се смањила што је довело до прескока - земљоспоја између водича и стабала - што је изазвало и испад тих далековода", објашњава.

Тежина снега довела је до тога да су пуцали и сами стубови далековода, јер су неки прављени и пре 50 година, каже Срђан Мазалица из Електропреноса.

„Неки су рађени у рату. Свакаквих ту има ствари, ми улажемо у ту мрежу колико можемо."

Технолошка решења постоје, али су знатно скупља, објашњава Јерлагић.

Додатни проблем су неприступачни терени, а путеви до села у великом броју општина у БиХ су потпуно одсечени.

Друштвене мреже препуне су фотографија извлачења људи из завејаних колона.

Тако су припадници Горске службе спасавања у Бихаћу из 48 возила извукли око 100 људи, међу којима су била и деца.

Тешањ је једна од општина која је три дана била без струје и воде.

„Нисам комуницирао ни са ким јер нема ни сигнала, ни струје", прича Тарик Кучевић из Тешња за ББЦ.

Време проводи у кафићима који имају агрегат.

Његов суграђанин Емир Галијашевић без струје и воде је био 48 сати.

Један је од ретких који је у среду увече добио струју.

„Ово је први пут да сам доживио нешто овако и поручио бих локалним властима да је превентивно деловање велика ствар како би се ове ствари спречиле убудуће", каже Галијашевић за ББЦ.

Комшије Наташе Тадић још су без струје.

Она је имала више среће.

„Добила сам једну фазу. У једној утичници имам струје, у другој не", каже Наташа.

Није сигурна колико уопште уређаја сме да прикључи на једну утичницу.

„Не могу да укљу,чим бојлер, машину, замрзивач".

Осим једне утичнице, струје има и у сијалици испред породичне куће.

„Шта ћу са сијалицом напољу кад ми је у кући мрак."

ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.

Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Instagramу, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk