Приватна свемирска летелица слетела на Месец
- Аутор, Џорџ Сендмен
- Функција, ББЦ Њуз
- Објављено
- Време читања: 3 мин
Приватна свемирска летелица слетела је на Месец и тако постала тек друго комерцијално возило које је стигло до површине Месеца.
Плави дух је напустио Земљу 15. јануара, након што га је лансирала америчка фирма Firefly Aerospace са намером да истражи огроман кратер видљив са Земље.
Пројекат је најновија сарадња америчке свемирске агенције Наса и приватних компанија.
Intuitive Machines, друга компанија, нада се да ће у наредних неколико дана спустити своју летелицу Atena близу јужног пола Месеца.
Intuitive је била прва приватна компанија која је слетела на Месец. Њена летелица Одисеј стигла је на Месец 22. фебруара прошле године.
Међутим, мисија је кратко трајала јер је летелица слетела на падину кратера, поломила део и преврнула се.
Плави дух је глатко долетео, јер је кружио око Месеца последње две недеље.
Особље у седишту Firefly-а у Тексасу одушевљено је аплаудирало и скандирало када им је речено да је слетање било успешно.

Аутор фотографије, Reuters
Симеон Барбер, истраживач планетарне науке са Отвореног универзитета, рекао је да је Плави дух у суштини био први успешан приватни подухват на Месец, пошто је возило било нетакнуто и брзо реагује.
„[Они] су демонстрирали технологију за слетање на површину Месеца, ону врсту која је била заборављена после Аполо ере када смо имали астронауте на [месечевој] површини", рекао је за ББЦ.
Значај Месеца за многе приватне фирме, додао је Барбер, био је да га користе као лансирну рампу за истраживање остатка свемира.
„Одласком на Месец можемо научити како да покрец́емо роботске инструменте у свемиру [и] у окружењу Месеца, које је с времена на време вруц́е, а с времена на време хладно. Веома је прашњаво, има много радијације."
Рекао је да је у неком тренутку вероватно да ц́е се људи вратити на површину Месеца, где су престали да слећу због недостатка средстава.

Аутор фотографије, Getty Images

Аутор фотографије, Reuters
Последњи пут људи су крочили на Месец 19. децембра 1972. године, током мисије Аполо 17.
„Аполо мисије су биле изузетно успешне", објаснио је Барбер. „Али то су биле 'додирни и крени' мисије.
Тада су астронаути били тамо три дана пре него што би поново морали да оду, јер су трошкови износили милијарде долара.
„То није одрживо", рекао је.
У овом чланку се појављује садржај X. Молимо вас да дате дозволу пре него што се садржај учита, пошто може да користи колачиће и друге технологије. Можда бисте желели да прочитате X политику колачића и политику приватности пре него што дате пристанак. Да бисте видели овај садржај, одаберите "Прихватите и наставите”.
End of X post
Барбер је рекао да се сада верује да би довођење приватних компанија помогло у смањењу трошкова.
Прва приватна компанија која је покушала да стигне до Месеца била је друга америчка фирма, Astrobotic Technology.
Покушали су да стигну на Месец у јануару 2024. године, али њихов лендер никада није стигао до Месеца, због сумње на цурење горива, и срушио се назад на Земљу.
Ватрено спуштање значило је да се летелица распала у последњим тренуцима пре него што је уронила у јужни Тихи океан.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Instagramу, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на bbcnasrpskom@bbc.co.uk





















