День чорних шпальт. Чому польська преса оголосила страйк

Десятки польських ЗМІ в середу вітали своїх глядачів і читачів чорними смугами і сторінками

Автор фото, Getty Images

    • Author, Святослав Хоменко
    • Role, ВВС
  • Published
  • Час прочитання: 3 хв

Десятки польських газет, інтернет-ЗМІ, радіостанцій і телеканалів у середу протестують проти намірів уряду запровадити новий податок на рекламу. Він, як вважають його противники, призведе до банкрутства низки ЗМІ.

Багато онлайн-ЗМІ оголосили, що на 24 години закривають доступ до своїх сторінок. Натомість користувачі побачать чорний екран з лінком на відкритий лист до польського уряду.

Десятки газет вийшли з першою шпальтою чорного кольору і гаслом "ЗМІ без вибору" або розмістили текст відкритого листа до уряду.

Деякі телеканали транслюють заставку з чорним екраном і написом "Тут повинна була бути твоя улюблена програма".

Пропустити YouTube допис
Дозволити контент Google YouTube?

Ця стаття містить контент, наданий Google YouTube. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie Google YouTube i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

Увага: інші сайти можуть містити рекламу

Кінець YouTube допису

У провладній партії журналістів звинувачують у приховуванні від своєї аудиторії того факту, що отримані таким чином кошти уряд збирається витратити на боротьбу з коронавірусом.

Новий податок

Черный экран

Автор фото, Getty Images

Законопроєкт про новий податок з'явився минулого тижня. Формально він буде називатися "внеском" і заторкне цифрові і аналогові ЗМІ.

Його авторами стали два заступники держсекретаря польського міністерства фінансів.

У супровідних документах до проєкту податок пояснюють "довгостроковими наслідками появи і поширення вірусу SARS CoV-2 і його впливом на здоров'я".

Крім того, вважають автори, багато громадських активностей перейшло в онлайн, багато поляків втратили "почуття спільності і зв'язку з традиціями, а їхній доступ до культурних цінностей і пам'яток спільної спадщини був обмежений".

Пропустити X допис, 1
Дозволити контент X?

Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

Увага: інші сайти можуть містити рекламу

Кінець X допису, 1

Розрахунок нового податку робитимуть за досить складною схемою, а половину зібраних коштів направлять ​​до Національного фонду охорони здоров'я, 15% - в Національний фонд охорони пам'яток. Решту 35% - до Фонду підтримки культури і національної спадщини в сфері ЗМІ, який планують створити після запровадження цього податку.

Ввести податок планують з другого півріччя 2021 року.

У польському уряді кажуть, що такі рекламні внески діють в кількох країнах ЄС, а загальна сума зібраних коштів 2022 року складе близько 800 млн злотих (близько 180 млн євро).

"Це данина"

"Сьогодні ми всі побачимо, як виглядає Польща без вільних ЗМІ", - написано на чорних сторінках порталу newsweek.pl.

"Це данина, яка накладається на польського глядача, слухача, читача і користувача інтернету, на польську культуру, спорт і ЗМІ", - стверджують у відкритому листі до польської влади десятки ЗМІ.

Автори листа, під яким вказані назви понад 50 як загальнонаціональних, так і місцевих ЗМІ та медіагруп, нагадують, що платять всі передбачені законом податки і внески, кількість яких постійно збільшується.

"Роль ЗМІ полягає не в боротьбі з наслідками пандемії - це роль влади. Наша роль - це ретельне інформування громадян", - наголошують вони.

У листі стверджується, що новий податок може послабити і навіть знищити частину ЗМІ. У час, коли пандемія і так згубно вплинула на рекламний ринок в країні.

Крім того, автори документу стверджують, що в ситуації, коли державні ЗМІ отримують від влади підтримку в 2 млрд злотих (близько 450 млн євро), податок на приватні ЗМІ в розмірі половини цієї суми виглядає несправедливо.

"Ми рішуче протестуємо проти використання епідемії як приводу для запровадження чергового, нового, виключно відчутного навантаження на ЗМІ. Довгострокового навантаження, яке переживе епідемію Covid-19", - йдеться в листі.

Пропустити X допис, 2
Дозволити контент X?

Ця стаття містить контент, наданий X. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie X i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть "Прийняти та продовжити".

Увага: інші сайти можуть містити рекламу

Кінець X допису, 2

Користувачі соцмереж активно поширюють фотографії чорних шпальт, з якими вийшли не тільки варшавські, але і регіональні паперові газети.

У польському уряді протест ЗМІ не коментували.

Один зі спікерів правлячої партії "Право і справедливість", депутат Сейму Радослав Фогель написав у твіттері, що "кожен гравець на ринку має право висловлювати свою думку з приводу регулюючих актів, які його стосуються".

"Однак зі ЗМІ з чорними сторінками ми сьогодні напевно не дізнаємося, що йдеться лише про те, щоб частина прибутку від реклами надійшла, наприклад, в Національний фонд охорони здоров'я", - резюмував він.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!