понеділок, 06 вересня 2004 p., 14:37 GMT 17:37 за Києвом
Олександр Попович
для Бі-Бі-С, Ужгород
Відновлено водозабір із р. Тиса на території Закарпаття.
Тимчасове припинення водозабезпечення ряду населених пунктів Закарпаття відбулося через аварію, що сталася у Румунії 3-го вересня.
Через аварію на румунській золотовидобувній шахті "Байя-Борша" стався викид суміші, що містить важкі метали, у румунську річку Цісла.
Вона є притокою річки Вішеул, яка, у свою чергу, впадає у Тису, що протікає Закарпаттям і є його значною водною артерією.
За повідомленням Водного управління Сомеш-Тиса Національної Компанії "Води Румунії" з румунського міста Клуж, аварію, яка сталася об 11-й годині, вже о 12:00 було локалізовано.
В річці Цісла поблизу місця викиду - а це близько ста кілометрів від кордону з Україною - було помітне помутніння води та зміна її кольору.
За оцінкою румунської сторони кількість шкідливих речовин, що потрапили у річку, оцінюється у 80 кубометрів. З огляду на можливе забруднення поверхневих вод річки Тиса на території Закарпаття було призупинено водопостачання селищ Великий Бичків, Солотвино і Тересва, міст Тячів та Хуст.
Ця міра мала на меті не допустити потрапляння забрудненої важкими металами води у водопровідну систему ураженої зони.
Хоча аварію локалізовано, в посиленому режимі працюють управління осушних систем і протипаводкових споруд, Закарпатський облводгосп, Управління екології, надзвичайних ситуацій, МНС України в Закарпатській області, підрозділи якого приведено у стан підвищеної боєготовності.
У неділю наприкінці дня водозабір з Тиси було відновлено, однак до повного з'ясування обставин місцева влада рекомендувала лікарням зробити 3-денний запас питної води, а також ввела тимчасову заборону на риболовлю у Тисі.
Для контролю за вмістом важких металів у воднизх артеріях регіону наразі створено п'ять спостережних постів, два мобільні пересувні пости, а пляма, яка пропливла територією Закарпаття, потече в Угорщину, де на Тисі діють численні річкові пляжі.